CO UK AIT, van Y RIJ DAG, 7 Augustus 4857 Dit Blad verschijnt tweemaal in de week de# Dingsdags en Vrijdagt. De Prij# Tan het Abonnement is ƒ1,50 in de S maanden. Van Advertentiënvan 1 tot 6 repels Cento, elke regel meerder 10 Cent#, behalve het Zegel regt. Afzonderlijke nummer», ƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. U. mn Oeeff, te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directenren in het Rijk. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER WETHOUDERS de» GEMEENTE AMERSFOORT, Gezien de missive der Plaatselijke Geneeskundige Com- nissie alhiervan den 2den drierhondende mededeeling dat zich in de laatste dagen, ofschoon in geen hoogst bcdenkelijken graad menigvuldige gevallen van üiarrheen enz. hebben voorgedaan, Hebben noodig geoordeeldde Ingezetenen te waarschu wen tegen bet onmatig gebruik van GarnalenOnrijpe Vruchten, Verkoelende Dranken en dergelijken; het plot- selijk verkoelen ingeval van bezweet ligchaamen eindelijk tegen den invloed van avond- en nachtluchtbij niet be hoorlijke dekking ol kleeding. Amersfoort, den 4 Augustus 1857. Burgemeester en Wethouders voornd. A. G. WIJERS. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. BURGEMEESTER ra WETHOUDERS de* GEMEENTE AMERSFOORT, Gezien art. 59 van het Algemeen Policie Reglement dezer gemeente. Doen te weten dat alle gebruikers of beheerders van 5ebouwen of erven, of, wanneer deze niet gebruikt wor- en, de eigenaars daarvan in de kom dezer gemeente verpligt zullen zijn te zorgen, dat, bij aanhoudende hitte rn droogte, zooals thans, dagelijks, s morgens tusschen 9 en 9'/t uur en 's middags tusschen 5 en 5'/, uur, de straat voor hunne woning of erf met rein water be vochtigd worde; Wordende zij opmerkzaam gemaakt op de boete of straf die op den nalatigcn zal worden toegepast. Amersfoortden 4 Augustus 1857. Burgemeester en Wethouders voornd. A. G. WIJERS. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. BURGEMEESTER ra WETHOUDERS de» GEMEENTE AMERSFOORT Doen te weten, dat afschriften der processen-verhaal van inlevering en opening van stembriefjester verkiezing van twee leden voor den Gemeenteraad (bij herstemming) aan hrt raadhuis zijn aangeplakt, welke processen-verbaal gedurende 14 dagen, te rekenen van heden, (de in te vallen Zondagen uitgezonderd), dagelijks van 10tot 1 uur, op de Secretarie voor een ieder ter inzage zullen liggen. Amersfoortden 5 Augustus 1857. Burgemeester en Welhoxulers voornd., A. G. WIJERS. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. AMERSFOORT, 6 Augustus 4857. Uitslag der herstemming voor twee leden van den gemeenteraad te Amersfoort, op de lleercn C. Brom 207 M. Brouwer 441 11. Kruijff Gz. 74 G. Nieuwland 49 stemmen. Ingekomen 231 geldige stembriefjes. Gekozen de H.H. Brom en Brouwer. Op last van Z. M. den Koning wordt een grind weg aangelegd van het Aardhuis naar het Uddeler meer, en van daar naar den straatweg op Amers foort Hierdoor zal de ontworpen grindweg naar kg| Harderwijk voor een gedeelte zyn uitgevoerd, en dus de voltooiing van die gewenschle communicatie JsW minder bezwaarlijk zijn. Voor het provinciaal geregtshof van Noord- ViS Holland stond te regt F. Spierdijk, oud 43 jareu, fc schoenmakerwonende te Alkmaarbeschuldigd van 'moedwillige brandstichting in een gebouw, zonder Igevaar van menschenlevens. In deze zaak werden Ib getuigen gehoord. De beschuldigde bleef ontkennen. «De advocaat-generaal, Mr. J. A. Jolles, requireerde de schuldigverklaring aan het ten laste gelegde feit ten de veroordeeling tot 6 jaren tuchthuislraf. De Verdediger van den beschuldigde, Mr. M. Haantjes, oucludeerde op grond van de onschuld van den «schuldigde, tot vrijspraak. Het hof heeft de schuld lan den beschuldigde als wettig bewezen beschouwd en hem tot 5 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Daarna werd voor hetzelfde hof behandeld de ■aak van A. van Waveren, oud 37 jaren, wonende te Amsterdam, brievenbesteller, beschuldigd van i de maand Jauuarij II. uil ecne brieveubus te lieb- eu ontvreemd een brief, bevattende een coupon an ƒ23,60, hebbende hij die bus geopend met en daartoe bestemden sleutel, na vooral' de bin- nenblikkenbus zoodanig geplaatst te hebben, dat tie brieven noodwendig daarvoor in plaats van daar»» noesten vallen. Er werden 6 getuigen gehoord. De aak werd als eene correctionele behandeld, daar bet hof in raadkamer beslist had, in strijd met hel onlangs vermelde vonnis der arrondissements- reglbauk aldaar, dat eene brievenbus niet is eene openbare fceuwarplaats in den zin der strafwet, maar ene eerzame/plaats van brieveD, even als de af zender niet is een bewaargever en de directie van het postkantoor niet een bewaarneemster. Het open baar ministerie eischte, na uitvoerige ontwikkeling der gronden, eene vijfjarige correctionele gevan genisstraf. De uitspraak is bepaald op aanstaande Dingsdag ten 40 ure. Bij den vuurwerkmaker Schuurmans te Leeu warden is dezer dagen eene hoeveelheid kruid, die zyn zoon en knecht op den zolder bezig waren te wrijvenontploftmet het noodlottig gevolgdat beide deerlijk werden gewond. In de plotselinge ontsteltenis liep de knecht de trappen af en sprong in het water, waaruit hij echter terstond weder werd opgehaald, terwyl de zoon eene opening in het dak maakte, waardoor hy uit het brandende locaal ontkwam. Beide zijn terstond daarna naar het stads-ziekenhuis gebragt, waar hunne wonden onderzocht en verbonden werden. Overigens heeft de ontbranding geene schade aangerigt, boewei, op het gerucht van brand, terstond eenige spuiten waren aangebragt. De aanwezige voorraad kruid was gelukkig niet groot, daar op den vorigen dag een vuurwerk was afgeleverd. Te Vucht heeft een hevige brand gewoed, welke is ontstaan in de schuur van den voerman en landbouwer A. Jonkergouw, aan de Heikant en nabij de kom der gemeente, en die zich onmid dellijk aan het huis van Jonkergouw en de belendende huizen heeft medegedeeld, met zoodanige woede, dat redding van have en goed schier onmogelijk was; slechts weinig is aan de vlammen ontroofd en de bewoners zyn bijna naakt ontvlugt. Vijf buizen, bewoond door zes huisgezinnen, benevens eene schuur en stallingen zyn vernield, zoomede zijn verbrand een paard, twee koebeesten en bok- keling, een kalf en een varken. De schade wordt op ruim ƒ6000 begroot. Ook de gemeente Rosmalen ondervond eene dergelijke ramp. Men ontdekte des avonds dat uit de schuur van den landbouwer A. van Krey op eenmaal, zonder dat men de oorzaak wist, een zware rookkolom opsteeg, die onmiddellijk door de vlammen werd gevolgd en zich aan het woon huis, den stal, de hout- en hooimijten mededeelden; alles werd in den asch gelegd, de geheele oogst vernield en veel van den inboedel verbrand; het buis alleen is voor geringe premie in waarborg opgenomen en het eigendom van den gewezen bewoner niet Te Maastricht is in de achterbuurten het lijk van een manspersoon gevonden, waaraan de kenteekenen van verwondingen aan het hoofd en sporen van wurging aan den hals werden waarge nomen dien ten gevolge werd de vrouw van den overledene in hechtenis genomen, als verdacht van haren man om het leven te hebben gebragt. Eene bejaarde dame, die zich met overijling naar het eenigzins verafgelegen station van den Aken- Maastrichtsche spoorweg had begeven, nam haar biljet, zakte plotseling in elkander en gaf geene de minste teekenen van leven meer. Te llarlingen vond men bij de vlasbrakery aldaar eene vrouw in bewusteloozen toestand ter aarde liggen. Zij had een man ontmoet die haar nog eenig geld wegens gekochte jenever schuldig was, en deze om dat geld gemaand hebbende, had hy haar verscheidene slagen met een knuppel ge geven. De vrouw werd door vier mannen naar iiaar huis gebragt; zij kermde aanhoudend. De vreemd soortige afbetaler is, zoo beschonken als hij was, uit zijn huis gehaald en door de poli tie in bewaring gehouden. Naar men verneemt zal de ongelukkige vrouw, die overigens ook niet tot de zachtzinnigste behoort, er hoogst waarschijnlijk het leven bij in schieten. GEMENGDE BER1GTEN. Bij onderscheidene spoorweg-kassen wordt thans de kasdienst door vrouwen en meisjes verrigt. II. M. de Koningin der Nederlandenreizende onder den naam van gravin van Buren, wordt door den hoogen adel van Engeland op de ineest gastvrije wijze ontvangen. De prins de la Moskowais te Parys overleden. Hy was de oudste zoon van den maarschalk Ney, die in 4815 gefusileerd is. In Frankrylc tusschen Nantes en St. Nazaire zyn op den spoorweg twee treinen tegen elkander ge- loopen. Eenige personen zyn daardoor gedood en verscheidene gewond. Maria Christinakoningin-moeder van Spanje zal gedenkschriften uitgeven otn haar vroeger ge drag te regtvaardigen. De Vesuvius spuwt uit zyne bovenste kraters vuur en lava, gelukkig echter in de rigting van reusachtige rotskloven, zoodat men niet voor de gevolgen der gloeyende lava-stroomen behoeft te vreezen. Te Milaan zijn in den schouwburg twee meisjes opgetreden, die op het gebied der hoogere vecht kunst met degen en sabel de beroemdste scherm meesters door hare behendigheid in verbazing brengen. Het zuiden van Rusland wordt door talryke zwermen sprinkhanen bezocht, alle maatregelen tegen de myriaden dezer insecten zyn ontoereikend bevonden. Britsch Oost-Indië is voor een groot deel in vollen opstand, eene menigte Engeische soldaten en officieren zyn vermoordtalryke inlandsche regimenten hebben de oproerwaan geplant en vete voorname steden bemagtigd. De policie te Parys heeft een troep kattenjagers in verzekerde bewaring genomen die bunne vangst met veel voordeel aan de kleinere gaarkeukens wisten kwijt te raken. Het te Blackwall gebouwd wordende reuzen-stoom schip Great-Eastern zal eene eigene gaz-fabriek aan boord hebben, om bet geheele schip met gazlicbt te kunnen verlichten. De Keizer van Frankryk is door Koningin Victoria uilgenoodigdbet kamp by Aklerschott met een bezoek te vereeren. De Engelscbe Gezant te KonstantinopolLord Redclifl'e, heeft geëisebt, dat de Porie de regtera, die deel gehad hebben aan den moord van den Israëliet te Tunis, verbannen zal. In Wurtemberg is in de te velde staande haver eene ziekte ontstaan die een sporadisch karakter heeft en bezorgdheid baarL De Rolterdamsche dagbladen maakten onlangs loffelijke meldidg van een doeltreffend gebleken middel, strekkende zoowel tot aanzienlijke bespa ring van gaz als tot versterking van het lichtver- mogen, uitgevonden door den Heer Launay, te Parijs, vervaardigd door den Heer Cbapin, aldaar, eu bekend onder den naam van carburateur. De Heeren Guéritault en van Veenendaal, civiel inge nieurs te Rotterdam die zich beijveren deze nuttige uitvinding ook hier te lande in toepassing te bren gen, eu die zich thans te dien einde in de hoofd stad bevinden, stelden ieder welwillend in de gele genheid eenige vergelijkende proeven by te wonen, die ten volle en onwedersprekelijk bewezen, dat men door het gebruik van den carburateur ineer dan 50 pcL gaz bespaart en bovendien oneindig beter licht erlangt Om deze proeven op voldingende wys te leveren, had men twee gazmeters op eene tafel geplaatst. Uit ieder daarvan liep een stang van gelijke lengte naar een lichtstandaardwelke beide standaarden op gelijken afstand van de gazmeters nevens elkan der waren gesteld. De eene stang was in tverband gebragt inet den carburateurin dier voege dat men het gaz naar welgevallen er door "kon laten stroomeniu welk gevalhet den invloed daarvan onderging, of wel door een gebogen huis er om heen kon overloopen, als wanneer het natuurlijk geheel gelyk was aan het gaz, dat uit den ouden meter naar den andereu lichtstandaardzonder car burateur werd gevoerd. Op laatst bedoelde wyze ving de proef aan. Derhalve wees de photometer een volkomen gelijke lichtslreek. Maar naauwelyks sloot inen nu aan de eene stang den regtslreekschen toevoer van gaz uit den meter af, en liet men den stoom door den carburateur gaan, of het onder scheid tusschen beide vlammen werd gelyk licht en schaduw. Op verschillende wyzen werd als nu dit waarlyk schitterend resultaat nader beproefd en getoetst. Bij voorbeeldmen plaatste zich met een hoek op zoo verren afstand van bet licht, langs den gewonen weg verkregen, dat men te uaauweruood lezen kon. Nu werd de gazstroom door den carburateur geleid, en men las zonder de minste moeite. Niet minder sprekend als de proeven aangaande de lichtsterkte, was die tot staving van de aanzienlijke gazbesparing, by ge lijke lichtsterkte door den carburateur verkregen. Zy beliep niet vijftig, maar by de den vorigen avond bestaande drukking van gaz in de hoofd huizen, zeventig procent. De meiers gelyk gesteld zijnde by den aanvang der proef, bad de wyzer van die waai uit, zonder tusschenkomst van den carburateur, gebrand werd, 400 bereikt, toen de andere daarentegen nog maar 30 wees. Wanneer dus de bespariug als 50 procent wordt opgegeven, heeft meu zeer zeker geene teleurstelling te vreezen. De slotsom dus is deze. Door het gebruik van den carburateur, die gelyk van zelf spreekt, in dc buizen tusschen den nieter en het eerste licht

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1