AMERSFOORT. DEPOTS VAN THEE. URBANUS PILLEN. AMERSFOORT. 13 Augustus 1837. De Wet op het Lager Onderwys is gister dooi de Eerste Kamer der Staten-Generaal aangenomen jnet 34 tegen ééne stem, die van den lieer van der Oudermeulen. Het provinciaal geregtshof van N.-Holland beert uitspraak gedaan in de taak van den brie venbesteller A. van Waveren, hem schuldig ver klaard aan enkelen diefstal en veroordeeld tot eene correctionele gevangenisstraf van vyf jaren. Te Sneek heeft een afvallende daklijst van een huis dat afgebroken werd, een persoon, met name W. L., die zich toevallig daaronder bevond verpletterd. De ongelukkige laat eene vrouw met verscheidene kinderen na. Te Zevenhuizen, in Groningen, leeft een grijsaard van 93 jaren, F. Wolters genaamd, die zich nog in het onbelemmerd gebruik zijner tin- luigen bevindL Hy is vader, grootvader, over grootvader en over-over-grootvadeiover een DOtal personen. Terwijl te Leiden eenige werklieden bezig waren het dak te herstellen eener woning, waarin onlangs brand was ontstaan, had een hunner, een 46jarige knaap, het ongeluk, zijn tvenwigt te verliezen en van het dak door de verbrande zol dering naar beneden te storten. Hoewel dadelyk alle pogingen tot zijn behoud werden aangewend, is hij aan de ernstige inwendige kneuzingen overleden. In de vorige week brande in het gehucht Oost, ouder Eysden, eene geheel nieuw opge bouwde hofstede af, de stallen en schuren waren gespaard gebleven; doch den 9 Augustus ontstond ook in deze gebouwen brand en werden dezelve met de ryke oogst, die daarin was opgenomen, benevens vier varkens, geheel in de asch gelegd; alles was tegen brandschade verzekerd. In den zelfden namiddag vatte ook de woning van een gegoed ingezeten in de gemeente Eijsden vuur hetwelk zoo hevig toenam, dat spoedig twee hui zen en twee schuren in lichte laaije vlam geraak ten. De schade is aanzienlijk. Men scbjjnt vermoeden te hebbendat beide deze verwoestingen aan kwaadwilligheid zouden toegeschreven moeten wor den. Te Hariingen speelde een 4jarig jongentje nabij den Rildspoortmolenliep onder de wieken en bekwam eenen geweldigen slag tegen het hoofd. Men nam bet dadelyk ouder geneeskundige behandeling, en ofschoon het nog leeft, bevindt het zich in zorgelijken toestand. Uit de gemeente Arendonk (België), circa twee uren van Turnhout gelegen, verneemt men, dat, in den namiddag van eergisteren, aldaar een verschrikkelijke brand heeft gewoed, waarby acht huizen, met de daarby beboorende schuren en de daarin voorhanden oogst, geheel zijn in de asch gelegd. Uit de Zuid-Willemsvaart is het lyk van II. de Grootwever te Helmondopgevischt. De ongelukkige had zich aan den kant te slapen ge legd en moet zoo van den dijk in het water zijn gevallen. Omtrent den verschrikkelijken brand die te Vreden gewoed heeft, verneemt men het volgende: Het getal der in de asch gelegde huizen bedraagt 320, en omtrent 2000 inenschen zijn daardoor buiten huisvesting geraakt en in de nabuurschap ingekwar tierd. llun worden van eldfrs levensmiddelen be zorgd. Er beslaat het sterkste vermoeden, dat de brand is gesticht door een kleederuiaker, die zich overgaf aan misbruik van sterken drank en dege- meec'e Vreden uit gebrek aan woning moest ver laten. De brand is op drie onderscheidene punten uitgebarsten, en op alle drie deze punten is hij op den dag van den brand gezien. Ilij is in hechtenis genomen, en het heeft veel moeite gekost om hem tegen de woede des volks te beschermen. Hij heeft in de gevangenis getracht zich door middel van 1 uitgebroken glas den hals af te suydeu; maar de wonde, die hy zich toegebragt heeftis niet doodelijk. Hij wordt den 8 dezer naar Aahaus vervoerd. Bij gelegenheid van den feilen brand die on langs in de fabriek der heeren L. J. Enthoven en Co. te 'sH?gc gewoed heeft, waren de schutters lot drie ure na middernacht onder de wapenen I geblevenwanneer na den all'oop het gewone appel werd gehouden, en men bemerkte dat zich onder de present zijnde schutters een persoon als schutter gekleed, doch niet tol de schutterij behoorende, bevond. Bij nader onderzoek bleek liet, dat de per soon in kwestie was een gewezen sergeant bij de jagers, thans eene burgerlijke betrekking beklce- dende, doch zoo als hierboven reeds is gezegd, geen lid der schutterijmaar dragende de uniform van den schutter v. d. L., die absent wasgeblereu, en bjj wien hij als oppasser in dienst was. Het gevolg hiervan was, dat door den kapitein van het piket van een en auder behoorlijk rapport is opgemaakt en ter kenuis van den luitenant-ko lonel is gebragt, met aanhaling der arlt. 238 eu 239 van hel Welb. van StrafregL De hierboven ver melde persoon zal nu voor de regtbank verschijnen, als aangeklaagd van het in het openbaar dragen Tan eene uniform waartoe hy niet bevoegd was. Zondag avond omstreeks 7 ure ontstond er in bet dorp Hommerts brand. Wederom sloeg de bliksem ie ccce boerenwoning, thans behoorende aan den heei L. aldaar, en bewoond door den land bouwer T. N. Alles is tot den g.-ond afgebrand. Slechts wcin'g is van den inboedel gered, welke niet verzekerd was, belgeen met het gebouw zelf wel bet geval was. Een byker te Meppel met zyne byen in bet Stapholstcrveld staande, bemerkte dezer dagen tot zijue onbegrijpelijke bevreemdingdat de bijen des nachts uit de korven geroofd en mitsdien zeer ont volkt werden, llij besloot daarom er by te waken, om daarvan de oorzaak op te sporen, met dit ge volg, dat hy successivelyk een achttal roofzuchtige bunsings vingdie de byenals zjj zich des nachts door de warmte buiten aan de korven plaatsten, opvraten. Een dezer schadelyke dieren geopend hebt bende, bevond men tot verbazing, dat dit bees- geheel met byen was opgevuld, zoodat het bleek, dat deze yverige diertjes bjjna uitsluitend tot zijn voedsel hadden gediend. Overigens is men in 't al gemeen over het gewin der bijen wel tevreden. Onlangs is door eeuige bijenhouders uit de Kiel, op het Eldersveld, een levende schildpad ge vonden eu afgestaan aan de wed. Peeks te Schoonlo. Het dier knabbelt aan groenten, maar schynt liever melk en beschuit te eten. 't Is ons een raadsel, hoe het dier op die hooge heidevlakte is gekomen, daar de land-schildpadden alleen in de tropische gewes ten, en de rivier-schildpadden hoofdzakelyk in Fran- rijk worden gevonden. Is het door middel van eene zoogenaamde waterhoos opgevoerd en naar die gewesten overgebragt I GEMENGDE BERIGTEN. Twee personen zyn in St. George's hospitaal, onder de werking van het nieuwe verdooviugs- middel amyleuebezweken. Dit middel schynt dus in de toepassing weing beter te zyn dan de chloroforme. De wytikoopers Cecile Larbre, van Reims, heb ben een brevet verkregen voor de uil vinding der bereiding vau rooden schuimenden champagne wijn. De Bey van Tunis heeft zonder complimenten twee Napeische jongejufvrouwen in zyncn harem geplaatst; daartegen is de Napeische consul inet kracht opgekomen en het schijnt dat de dames weder los gelaten zijn. liet 1000 jarig bestaan van het Russische ryk zal met veel luister gevierd worden. Over duizend jaar repetitie. Het eene einde van den onderzeeschen telegraaf kabel tusschen Engeland en de Vereeuigde Staten is in de nabijheid van Valentia Baij aan hel strand vastgehecht. Te llundweil in Zwitzerland zijn in een huis drie vrouwen van tweelingen bevallenzulk een zestal nieuwe bewoners in één huis zal wel eene schreeuwende zeldzaamheid zijn. Men ontwaart tegenwoordig eene groote daling in de varkens. Het lijk van Eugeue Sue is gebalsemd. Nu de lijding ontvangen is, dat hetzelve niet in Frank- ryk inag worden gebragt, zal bet waarschijnlijk te Auecy worden ter aarde besteld. In de omstreken van Arlon in België vermeer deren de wolven ontzettendvoor eenige dagen sleepte een wolf, een jong kind weg, doch liet het los toen maayers hem met hunne zeisseu vervolgden. Hel dagblad de I'atrie heeft een artikel getiteld: achting voor de tractaten. Tractaten zijn zoo dik wijls geschonden, dat achting voor dezelve eene zeldzaamheid mag heeteu. Te Genua is in het baguo een nieuw komplot ontdekt. De Galeiboeven zouden eene pogiug doen oin te ontvlugten, na hunne bewakers te hebben gedood. Twee der oproerlingen hebben bereids de doodstraf oudergaan. Te Danlzig heeft een brand gewoed, waardoor ongeveer dertig gebouwen zyn iu den asch gelegd. Te Bern is eene slemmings-machiue teil toon gesteld, waardoor bij verkiezingen en geheime stem mingen, veel lyd gewonnen wordt en geene ver gissing nog bedrog kan gepleegd worden. Eene dergelijke machine zou in Amersfoort spoedig, door veelvuldig gebruikaan het slyten gaan. Te Worcester in Engeland heeft dezer dagen een ambachtsman zijue vrouw, met haar goedvinden, aan een auder verkocht voor één shilling en één kan bier. De Algemeene Vergadering der Nederlandsche Proteslanlsche Unie zal gehouden worden te Utrecht, op Donderdag 3 September, des voormiddags le 11 ure, in het Gebouw voor Kunsten en Walen- schappen. De werkzaamheden op die Vergadering zullen bestaan, in de verkiezing van een nieuw bestuur, dc vaststelling van een reglement van orde voor de Vergadering. Daarna zal worden overgegaan tot de gewone werkzaamheden der Algemeene Vergadering en wel in dezer voege: a. Aangezien het van hoog belang is, da. dc Neder landsche Protestautsche Unie zich harer beginselen in hunnen aard en strekking wel bewust zij, cu de eerste Algemeene Vergadering eigenaardig ge schikt is, om daartoe mede te werken, /.al aan dc oidc gesteld worden het spreken over: 1. De liefde, die hel hoogste is en niet dan vrucht kan zijn van het geloof iu Jezus Christus. 2. De belijdenis der waarheidals voor den Chris ten, eene gewetenszaak, die alleen op den weg der vrijheid kan worden gehandhaafd. b. Aangezien de Nederlandsche Protestanlsche Unie zich ter bespreking kiest die Christclyke eu Protestautsche belangen, wier behandeling door de behoefte des tijds wordt gevorderdeu zich daar door ook op practisch gebied beweegtzal de vraag worden ter tafel gebragt: 3. Is dc Christen, als zoodanig, geroepen oin zich uan te sluiten aan de pogingen van hen, die het gebruik vau den sterken drank willen afgeschaft zien? Tot bywoning der Vergadering worden allen uit- genoodigdzoo Predikanten als leden der Gemeente, die in het doel der Nederlandsche Protestantsehe Unie belang stellenterwyl herinnerd wordt het art. 3 yan het reglement: Als leden worden aangemerkt allendie ter Vergadering gekomen, hunnen naam op de presentie- lyst teekenen, en daardoor geacht worden met de beginselen by art. 3 van het reglement uitgedrukt, zich te vereenigen. Bij het teekenen der presentie-lyst wordtter goedmaking der kosten, een gulden betaald.» ADVERTENTIEN. Heden overleed alhier, in den ouderdom van ruim 34 jaren, na voorzien te zijn van de II. Sacramenten der Stervenden, de Heer B. A. F. A. M. NüLKEN. Amersfoort, 8 Augustus 183G. K1ESVEREENIGING DE EENDRAGT te De Vereeniging beveelt den Kiezers, by dc Verkiezing van Drie Leden voor den Gemeente raad, op 19 Augustus 1857, als hare Caudidaten aan, de llecren: J. F. Lngcrweij. Mr. S. J. A. van Wnlchren. J. Elbriuk. De beide eerslgenoemden te plaatsen op het witte Stembriefjelaatstgenoemde op het groene. Amersfoort, 12 Augustus 1857. Het Bestuur der Vereeniging, A. R. VAN BEL. Voorz. J. P. SCHLUITER, Secr. Door Vertrek naar elders TERSTOND TE HUUR: i bestaande in DRIE KAMERS, KEUKEN, ZOLDER. KELDER en Verdere Gemakken, gelegen op een vrolyk gedeelte der Stad Amersfoort. Te bevragen aan het Bureau der Amersfoortsclic Courant. Bij de Ondergetcekenden zijn voortdurend ver krijgbaar dc Theeënuit het Magazijn van van IIou wening e Visser, afgewogen in verzegelde pakjes van 2J Ned. pond1 Ned. pond32{ en 1 Ons, waarop nummer cn jrrijs, die zich bepaalt van af 80 Cts. en hooger, zijn vermeld. Prijs-Gouranten zijn gratis te bekomen. W. I1UBERS, Krommeslraatte Amersfoort. A. BUÜÜING1I, Vreeburg, te Utiiegiit. A. VAN DER FLIERte Nukf.rk. Mcj. \RNTZEN, te Harderwijk. T. W. LAMMERS, te Hilversum. Men verinijde de nagemaakte soorten. Voor hen die Zuivere en Echte URBANUS PILLEN willen gebruikenzijn dezelve bij den onderstaanden verkrijgbaar gesteld. Zij zijn zeer nuttig in onge steldheden der Maag. Zy zijn uitmuntend tegen de Gal, Scherpte in het Bloed, Uitslag der Huid, en bevorderen liet Afdrijven der Slijm. De dubbel verzegelde Doosjes zijn te verkrijgen te Amersfoort bij G. C. T. VAN DE ROEMER. Apotheker, Langestraal. V DE PILLEN VAN HOLLO WAY zijn ccn onwaar deerbaar geneesmiddel voor degenen welke mui lever- cii maagkwalen lijden. Dc deugd en kracht dezer l'illen be proefd zjndc door een groot aantal lijders en wel bijzon derlijk iu Nederland, Java, cn Suriname, is het onnoodig over deze 1 ven verder uit Ie weiden, daar duizenden daar van gebruik gemaakt hebbende, hare weldadigen uitwer king hebben ondervondenal degenen welke lijden aan ongesteldheid aan de lever of dc ingewandengebrek aan spijsvertering, zware hoofdpijnen, duizeligheid aandrang van bet bloed naar het liooldkunnen geen heler werkend middel gebruiken. Zij zijn ook buitengewoon heilzaam voor borstkwaalmits dal tevens de Zalf daarbij ter inwrijving op de borst des morgens cn 's avonds wordt gebruikt. Boor het vermeerderd debiet zijn de prijzen als volgt: Bootjei Billen a /"0,80, f) ,85, /0,00, ft >.75, 13,50, /20.50. Potjes Zalf a ft). 80. f\ .85, /'3.00. /7.05. /T3.85. f20.95. tOT Zijn op franco aanvragen a contant 'e bekomen bij L. J. (inOOTKNDORST, te Utrechtbij 41. C. T. vis oe lt() KM bitte Amersfoort, en bii J. STRAAT MAN lioofd-Dcjióthoudcr te 'i Hoicn alsmede te Londen. Strand '211en te JVete-York, 8.0 Maiden- Lanr, HOLLO HAYS ËTABL ISStlH EB TE IS. Gedrukt bij A. H. van CLEEFFte Amersfoort.

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 2