COURANT, ■Wj M 446. van Dl «GS DAG, '15 Augustus 3857. Dit Blad verschijnt tweemaal in de week des Ditigritags en Vrij dag t. - De Prijs van het Ahor...ement is ƒ1.50 ia de 3 maanden. Van Adverlentiën, van 1 tct repels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummertƒ0,10. Brieven franco. —Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. H. van Get ff te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in het Rijk. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER u WETHOUDERS nu GEMEENTE J MtllSfü OR T, Doen te weten, dat de afschriften der processen-ver baal van inlevering en opening der stcmbrieljestot verkiezing van Drie l.eden voor den Gemeenteraadaan bet Raadhuis zijn aangeplakt, en dal die verbalen gedu rende 14 dagen (de in te vallen Zondagen uitgezonderd) van 10 tot 1 uur, te rekenen van heden, op de PI at- selijke Secretarie voor een ieder ter inzige zullen liggen. Amersfoortden 20 Augustus 1357. Burgemeester en Wethouders nornd A. G. W1JERS. De Secretaris W. L. SCllELTUS. BURGEMEESTER a* WETHOUDERS o» GEMEENTE AMERSFOORT Gezien de aanschrijving van den Heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht, van den 19 Augustus 1357. No. 2. Az., brengen hierbijter voorkoming van ongelukken ter kennis van de Ingezetenendat door hel Regement Veld artillerie, te Utrecht in garnizoen, practischc oefeningen zullen worden gehouden waarmede op Maandag den 21 Augustus aanslaande een aanvang zal worden gemaakt op de Zeisteb Heide, links van den Straatweg van Amers foort naar Utrecht, in de rigling van het /luis ter IItide en Woudenbergdagelijks van des morgens 9 tol 's na middags 3 ure. Amersfoortden 21 Augustus 1357. Burgemeester en Wethouders count d. A. G. WIJERS. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Verkiezing op Woensdag 26 Augustus voor twee leden van den Gemeenteraid te Amersfoort. Op Woensdag 2G Augustus zal hier ter stede weder cene verkiezing plaats hebben voor twee raadsleden, omdat de Heeren Nieuwlaud en Brom geweigerd hebben ledeu van deu raad te worden. Hel kiezen en verkiezen blijft alzoo bier aan de orde; bet vergif dat vele achtereenvolgende jaren van éene zijde die boe ook zwetsende voor de belangen der burgers te sprekenuiets anders dan eigene eerzucht en heerschzucht trachtte eu tracht te voeden. deu burgers toegediend werd, werkte ofschoon langzaam, des te zekerder. Hel zal wel onnoodig zijn aan te wijzen, wie de oorzaak is der onvoltalligheid van den gemeenteraad, wtc aan leiding heeft gegeven tot de uittreding van vijf leden, wie het beletsel is tot intreding van nieuwe leden. De burgers werden en worden misleid door hem, die alleen zich zelve zoekt, door hem, die de burgers tot zjjne dupes maakt. Heeds begint de een en de ander, die zich tot zulke inachinatiën geleend heeft, in te zien, dat dc schil weggewor pen wordt, nu de citroen uitgeperst is. Hel gevolg van dezen stand van zaken zal zijn, dat het stem men en herstemmen nog wel maanden laug kau aanhouden, en wie weet welke heiliooze invloed, met de thans vigerende kieswet, dit op de definitieve zamenstelling van den gemeenteraad kan hebben. Voor de verkiezing op aanstaanden Woensdag vestigen wij de aandacht van hel rustige deel dei- kiezers op de llecren M. S. Abranamsoti cn Mr. E. L. Baron van Harden broek. De Heer van Harden- broek is, naar meu ons van goed ingelichte zijden verzekert, een allezins bekwaam en ijverig muisch. die reeds in meer dan een opzigt bewezen heeft zijne diensten ter wille van het algemeen belang veil te hebben. Onder meer heeft hij als Secretaris van de onderafdeeling Amersfoort van het genoot schap voor Landbouw en Kruidkunde te Utreclit, levens in de laatste maanden cene Tentoonstel ling voorbereid, die alhier eerstdaags gehouden zal worden en veel belooft. Wij gelooveu gerust te kunnen vooruitzettendat liy ten volle waardig is eenc plaats in den raad in te nemen. De lieer Abrahamson zal cene niet minder wen- soli'ilyke aanwinst voor den gemeenteraad zijn. Hij is een onafhankelijk en vermogend man, bij notabelen en burgers eervol lickeud; hij beweegt zich onder de burgers, cn is algemeen geacht; hij is iemand die rond zijne gevoelens, wel is waar niet met sierlijkheid, maar wat meer zegt, met degelijkheid durft te uitou. Hij, die vele jaren met eerc in den handel werkzaam was, za' vooral de verdediging der belangen van groot- en klein handelaren op zich kunnen nemen. Zonder eerzucht, zonder aanmatiging, is hij juist de man, die ge schikt is voor de bctrekkiug van raadslid en za! hijbenoemd wordendezuinigheid by de gemeente administratie trachten in te voeren. Wy kunnen dal met grond verzekeren. II jj is iemand die de betrekking van raadslid niet zoekt, welnu, benoemt hem voor die betrekking n; de hoop, dat hij die te nutte der gemeente zal aanvaarden. De burgerij zal in hem een waardigen vertegenwoordiger barer belangen vinden. De beide genoemde Heeren behooren, volgens onze overtuiging, thans gekozen te worden. Daar om, kiezers van Amersfoort! zyt gewapend tegen vei brokkeling van stemmen, want daardoor breugt gij, zoo als de ondervinding het u reeds geleerd heeft, de zelfsoekers in deu raad. Laat eendragt in keuze overmorgen bij u op den voorgrond slaau gij zijt reeds zoo dikwyls naar de stembus gegaau, eu zult dien weg weder in de aanstaande week moeten inslaan; gy zult moede worden van het herhaalde stemmen en ook het geduld der leden van het stembureau wordt op de pijnbank gesteld. Steint dus allen op twee personen, op wier karak ter en levenswandel nocb smet, noch blaain rust, op twee personen die voor uw belang zullen welen te handelen, en verkiest eenparig de Heeren: M. S. ABRAHAMSON en Mr. E. L. BARON VAN 1IARDENBR0EK. AMERSFOORT, 24 Augustus 1857. Uitslag der stemming, voor Drie Ledeu van den Gemeenteraad te Amersfoort. Ter vervulling van de nlaatoeu der H.H. F. T. de Charro eu Mr. 11. Verloren er zijn 272 stemmen uitgebragt, waar van 5 van onwaarde; volstrekte meerdetheid 134. Hebben bekomen de Heeren: Dr. W. C. VAN LOCKHORST 106 stemmen. J. F. LAGERWEIJ 106 L. LAGERWEIJ Mr. S. J. A. VAN WALCHREN 96 C. SCllELTUS 23 11. KRUIJFF Gz. 10 G. E. C. CR01SET 5 K. DE R001J 5 Ter vervulling van de plaats des Heeren Mr. J. de Louter, zijn 269 stemmen uitgebragt, waarvan 5 van onwaarde; volstrekte meerderheid 133. Heb ben bekomen de llecren: G. SCllELTUS 125 stemmen. J. ELBHLNK 61 11. KRUIJFF Gz. 14 L. LAGERWEIJ 13 Mr. S. J. A. VAN WALCHREN 10 Dr. W. C. VAN LOCKHORST 4 Dus zal den 2 September ecne herstemming plaats hebben 1°. tusschen de Heeren Dr. W. C. VAN LOCK HORST. J. F. LAGERWEIJ. L. LAGERWEIJ en Mr. S. J. A. VAN WALCHREN. 2°. tusschen de Heeren C. SCHELTUS en J. elbrink. Z. M. heeft eene som van vyf honderd gul dens geschonken, als bijdrage tot de stichting van een gebouw voorde volksbcwaarschool der te Apel doorn gevestigde afdeeling der Maatschappij Tot Rut van 't Algemeen opgerigt; terwijl hel Z. M. bovendien behaagd beeft lloogsldesz. haudlcekeuing tc willen stellen in bot album dat de namen be vat van allen, die tot de stichting van dit gebouw hebben bijgedragen. Te Zwolle ontstond een hevige brand in het bovenhuis van den Heer lierman van Deventer, grossier en winkelier in kruidenierswaren Ier dier stede. Groot was de vrees in het algemeen, dat dc olie, pik, teer, suiker eu andere ligt ontvlam bare stollën vuur vattendede brand zich aan de belendende gebouwen zoude inededeeleu. Doordien er bijkans geen wind was en er spoedig een aan tal spuiten werden aangebragt, was menden brand in circa J uur meester. Van hel huis, den inboedel en de handelsartikelen is echter weinig gered. Dc oorzaak van het ontstaan van den brand is voor alsnog niet bekend. Naar men zegt is een en ander tegen brandschade verzekerd. De persoon W. Wilmcr vermoedelijke brand stichter tc Vreden, die zich na zijne gevangenne ming met een stuk glas cene snede aan deu hals had loegebragt, is aan de gevolgen van het weder iosrytcn dier wonde overleden. Nadat door den gemeenteraad te 's Hertogen bosch het besluit was genomen deu hoofdelyken omslag af te schaden en daarvoor de belastiug op het gemaal cez. weder in te voeren, zijn door de kamer van koophandel cn de a.'deeling 's Hertogen bosch der Noord-Brabanlschr vcreeniging van nijver heid adressen aan Z. Exc. den minister van bin- ncnlandsche zaken ingediend, ten einde Z. M.den Koning te verzoeken de weder-invocriug der gemaal- belasting niet goed te keuren. In dc volgende ver gadering vnn «Tien raad is op die adressen rapport uitgebragt, en naar aanleiding daarvan besloten aan Z. Eic. te berigten, dat de raad by zijn be sluit blyll volharden en alzoo geen gunstig berigt op de in zijne handen gestelde adressen kan geven. Naar men verneemt circuleert thans bij de burgery een adres aan genoemden ministerwaarbij Zr. Excs. medewerking tot bet erlangen der koniuklyke goed keuring op hel genomen raadsbesluit ten dringendste wordt gevraagd. Te Meppel vond een lachverwekkende grap plaats, die door talrijke toeschouwers met veel genoegen werd bijgewoond, althans telkens hoorde men langs de oevers van het kanaal binnen die stad een uitbundig schaterend gelach; het waren twee personen, die, nadat ze eeuigen tyd in zekere herberg ouder driukgelag hadden doorgebragteene weddingschap aangingen om tegeu elkander te zwemmende afstanddie by dezen wedstryd in 't zwemmen moest afgelegd worden, was weldra bepaald eu betrekkelijk groot te noemen, wact deze liep van dc Hagendwarsstraat tot aan de Meppelersluis. Deze weddiugscbapdie om het win nen of verliezen van 6 llesscheu wyn, zoo men zegt was aangegaan, bestond tusschen G. J. V.die gehuwd, en T. 1'., die ougebuwd was; terwijl het sein van den aanvang dezer zwemmery was gegeven kleedde eerstgeiioemde zich met spoed uiten begaf zich zoo, ouder veel gelach in het kanaal en zwom met snelheid naar de voorgestelde plaats; doch zyu strijdmakker bedacht zich inlusschen en begaf zich niet te water, maar werd nu door de vrolyke omstanders voor een durfniet gehouden, dewyl hy omstreeks 30 jaren oud was en zijn zweinlustige makker bijna het dubbele van die jaren telde; deze zwom ongehinderd en onvermoeid een gausch eind voort eu keerde daarna insgelijks zwemmende, onder gejuich der menigte terug naar de plaats alwaar hij was aangevangen. Te llouwcrl in Noord-Holland is een droevig ongeluk lydens de kermis gebeurd. Een jong meisje, dochter van een gegoed landmanI». Kaai genaamd, bleef onder het dansen, zekerlijk door overspaning en verhitting in eens dood. Men verbeelde zich den schrik van hare mededansers en danseressen, die dit bloeijende meisje zoo spoedig onder het kermis vermaak uit hun midden gerukt zagen, en van de ouders, die in stede van eene vrolyke dochter Jen lijk te huis kregen. Bij bevelschrift van liet prov. geregtshof in Overijssel, vergaderd in kamer van rade, van 15 Mei 1857, is de leregtslelling voor gemeld bof be volen van Michel Adolf van der Smissen, oud 43 jaren, geboren te Hasselt in België, laatst wonende te Zwolle en aldaar het bedrijf van koopman uit oefenende, thans voortvlugtig, ter zake '.au gefail leerd koopman zijnde, «e hebben gepleegd bedriege- lijke bankbreuk door niet te hebben gehouden het dagboek voorgeschreven bij art. 6 van het wetboek van koophandel of zoodanige andere boeken, die den waren staat zijner baten en lasten opleveren, zoomede door het gebruik van al zijne ontvangsten uiet te hebben vera.ttwoord. Uit de stukken bij het voorloopig onderzoek opgemaaktis o. a. gebleken dal de beschuldigde in onderscheidene jaren voor zijn faillissement van verschillende personen een bedrag van pl. in. 120,000 zoude hebbeu ontvangen welke door hem niet zouden zijn verantwoord. De behandeling dezer zaak zal voor het provinciaal ge regtshof in Overijssel op 8 Sept. plaats hebben. Eene vrouw die zich naar liet 2e gesticht te Vet-uhuizeii begeven had, teneinde hare aanverwan ten te bezoeken, klom een trap op, doch naauwe- lijks vier treden bereikt hebbende viel zy naar bene den en bekwatn vrij erge wondenzoodat de on gelukkige kort daarna onder hevige pynen den geest heeft gegeven. De houding onzer Eerste Kamer beschouwd in betrekking tot ons kiesstelsel. Van ons kicsslelse' sprekende, bedoelen wjj dat der reglstreeksche verkiezingen meteen ongelykeo, meestal lagen census, »net een voor de onderschei dene districten zeer ongelyk kiezerstal. Verbeeld u. ƒ24,00 is hier. ƒ80,00 daar. cn ƒ120,00 elders de census. Eu b. v. het district Hoorn telt by do 2400 kiezers, voor welke de laagste census ƒ32.00 is, terwyl er districten zynwaarin het getal der kiezers, meestal met een census vau 23,00, uuaiivreljjks 600 bedraagt. En die 600 benoemea evenzeer twee volksvertegenwoordigers u!s de 2400 met een veel hoogeren census ia het district Hoorn. Doch dit daar gelaten. Het getrapte kiesstelsel van voor 1848 had voorzeker gebreken, zoowel in de theorie als in de praclyk. Van die gebreken

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1