AHEBSFOOBTSGHE .12 437 van V R IJ D A G, October J857. Dit Blad verschijnt tweemaal in de week de» Dingtdagt en Vrijdag». De Prijs tan het Abonnement it ƒ1,50 in de 8 maanden. - Van Advertentie», van 1 tot 6 repel» 60 CenU, elke regel meerder 10 Cent», behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummer», ƒ0,10. Brieven franco. Bettellingen geschieden bij den Uitgever A. li. van CUeff, te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Direetenren in het Rijk. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS deb GEMEENTE AMERSFOORT, Doen te wetendat de Kermis zi<l aanvangen op Maan dag den 19de» October e. k. en eindigen op Zaturdag den 31 sten daaraanvolgende, d.t voor zoo veel noodigde loting voor standplaatsen ten Raadbuize zal plaats hebben op Woensdag den 14den October aanstaande des namid dags ten éën uur, zullende gecne rijfclaars, draaiborden of andere dobbelspelen toegelaten en bedelarij geweerd worden. Aertfoortden 18 September 1857. Burgemeester en Wethouders toornd. A. G. W1JERS. De Secretari», W. L. SCUELTUS. BURGEMEESTER E» WETHOUDERS beu GEMEENTE AMERSFOORT, Gezien Art. 59 van het Algemeen Policie Reglement voor de Gemeente Amersfoort. Brengen ter kennisse van de Ingezetenen dat een ieder verpligt zal zijn vóór Maandag aanslaandedes namiddag» ten 3 uur, de straat vóór achter en ter zijde van zijne wuniug of van de door hein gebruikt of beheerd wordende gebouwen of erven, te wiedeuof te doen wiedenzullende na verloop van dien tijd de nalatigen werden gestraft overeenkomstig de bepalingen van bovengenoemd regle ment. Amertfoort, den 29 September 1857. Burgemeester en Wethoudert toornd. A. G. WIJEIIS. De Secretaris W. L. SCHELTUS. De herstemming in het Kiesdistrict Amersfoort op 6 October 1857. Is de thans vigerende Kieswet in zoo vele opzigten lijnregtin tegenstrijdigheid met ons Volkskarakter, niet haar minst kapitaal gebrek is de grovelijk on-hollandscbe toestand, waarin zij het inecrendeel der kiesgeregtigden by eene herstemming verplaatst. De zedelijke waarde eentr herstemming volgens die kieswet, moet den Nederlander stol" tot onte vredenheid geven, omdat zij niet in overeenstem ming is niet zijne trouwhartige gevoelens. Eene herstemming is noodwendig voor een groot deel der kiezers eene gedwongen verkiezing. Aan bonderde kiezers, die van hu.i stemregt gebruik willen maken, wordt alzoo dikwijls de dwingelandij opge legd, een vertegenwoordiger te kiezen, die hunne sympathie niet wegdraagt. In den .Nederlandschen volksaard zjjn rondborstigheid, opregthcid, eerlijk heid onontwindhaar vastgeschroefd. En nu komt de kieswet om te zoggen, als niemand der caodi- daten, by de verkiezing de volstrekte meerderheid van stemmen verkrijgt: ik wijs u twee mannen aanwaarvan één benoemd moet worden. Is dat Seen dwang? Wordt de vrijheid des kiezers daar- oor niet aan banden gelegd? Is de Nederlandsche kiezer rondborstig, opregt, eerlijk, wanneer hij zijne stein uitbrengt op den persoon, van wien het onbestreden bekend is, dat deze des kiezers rigling niet zal vertegenwoordigen? In die kies wet is met dusdanig berstemmings-TOorschrift, eene miskenning van net Volkskarakter nedergelegd die waarlijk te bejammeren is. Docheen stap verder! Hebben wij be knopt voorgestelddat de herstemming de vrijheid van keuze des kiezers aan banden legt, hij blijft ten minste vrij, niet te kiezen. Noch wettelijke, noch zedelijke dwang tot kiezen kan op hem uit geoefend worden. Doch loodzwaar valt de herstem ming neder op, en ketent zij nijpend, redactiën van organen der vrije drukpers, op politiek gebied arbeidende, welke bij de verkiezing in gemoede hebben aanbevolen den candidaat, die by de her stemming niet onder het tweetal uitverkorenen voorkomt. Dit lot is het onze. Doch ook bet terrein dezer dwingelandij van keuze levert meermalen eene meerdere of mindere mate van scherpte op. Vooral in een kiesdistrict zoo zon derling zoo ongelukkig ingedeeld als het Ainers- foortscheis dusdanige toestand des te ineer bedenkelijk wanneer men bet zedelijk oogpunt vooruilzet. Ja, des te meer bedenkelijk! De Heer van Hoog straten werd aanbevolen omdat hij voor zoo ver onze opvatting reikte, door zijne antecedenten en vooral door zijne geschriftendc man bleek te zyu, die gematigde vooruitgang op politiek gebied zou vertegenwoordigen. Echter, wy mogen niet mor ren. Hij was niet de man van de Tijd, van het Handelsblad en van dc Nieuwe Bolt. Courant, geen bevelschriften waren tot een groot deel der kiezers uitgeschrevenwaarin het stemmen ter zijnerbcnoemirjzals gewetenssaakwerd voorgesteld; daarby stond by wel niet al te ver verwijderd van, doch ook bepaald niet inde rangen van een ander bier zeer groot deel der kiezers, die zelfs verlaten door hun opperhoofd, nog zeggen: in ons isole ment is onze kracht, fly was ook door geene kiesverceniging aanbevolenen tochb|j komt voor als de derde op de lijst van den verkiezings-uit- slag, hij verkreeg een dubbel getal stemmen, boven den fleer Mr. W. J. C. van Hasselt. Wij zyu voldaan. Men sla het oog op het Kiesdistrict Amersfoort, dat vijftig gemeenten met stemgereg- tigden telt, dat acht en dertig stembussen ter ont zegeling oplevert, en men oordeele, of wy ons niet op deze en bovenstaande gronden, nopens den uitslag der verkiezing, voor onzen aanbevolene, in redelijken zin, voldaan kunnen achten. Op Woensdag G October wordt een gansch andere strijd gevoerd. Zal by dezen herslcmmings-strjjd gelden de stelling van den grooten veroveraar des uieuweren tijds, die geene onzijdigheid duldende, du magtwoorden uitsprak: die niet met uiij is, is tegeQ mijOf kan een toestandzoodauiug voor dit district in het leven geroepen, nu tusschen de Heeren Jhr. Mr. U. A. M. van Asch van Wijck en Mr. A. W. Engelen gekozen moet worden, al of niet onzijdigheid onzerzijds dulden? Die onze vroeger artikelen over de verkiezing gelezen heeft beslisse. Meu breke den staf niet tigtvaardig. Reeds langen tijd voor de verkiezing plaats had, waren wij ingelicht, dat de Heer van Asch van Wijck, ofschoon hij zyuc sporen nog niet in het strijdperk van de kwestiëu der boogere politiek verkregen had, van gunstige zijde bekend stond, dat hem de kundigheden en zeer vele vereischten noodig voor den Volksvertegenwoordiger, niet ont- brakeii. Ofschoon het voorgevoel by ons ontkiemde, dat onze aan te bevelen candidaat,' om de hierbo ven aangegeven oorzakende meerderheid der stemmen niet op zich zoude vcreenigen; wetende, dat een zeer groot getal Kiezers hunne stemmen op den Heer ran Ascli van Wijck zouden vestigen konden wy eveuwel in geenen deele diens candi- datuur ondersteunenom de éénigc redendat de Heer van Asch van Wijck gezegd werd eene rig- ting toegedaan te zynwier woordvoerders op de plaats, waar de volks-bclangen worden bepleit, ge ïsoleerd stonden, en omdat hunne taklick voort durend ingreep, waar het gold de vitale kwestie, die cenige weken geleden, zoo wel door de Rege ring als door de beide deelen der Vertegenwoor diging, tot schier algeineene tevredenheid, werd afgehandeld. Niet dat wij die rigting zonden wil len wraken in hare sommiteiten voor de Verle gen wooH'^ing, doch die rigting wordt medegesleept door de., tijdstroom, en haar golfslag is meer en onvermogend, om ten laatste in den onmetelijken oceaan van deu tijdgeest verzwolgen te worden, magleloos als zij zal blykentezijn, oin zich steeds daaruit te willen wringen. Welke leidraad thans voor eene aanbeveling te nemen? Thans bij de herstemming iaat het impe ratieve herstemmings-voorschrift der Kieswet niet toe, de rigting van den aan te bevelen persoon, tot leidraad te nemen; het wijst nu eigenmagtig, eigendunkelijk. Twee personen aan en /.egt: Kiest niet, of kiest e'én van deze twee. Er mag nu niet gevraagd werden, of men al of niet sympa thiseert met eene of geene van de rigtingen der twee uitverkorenen. Nu windt zich kronkelend voor den geest, de vraag, op wien voor eene aanbeve ling te letten? En ziedaar het wezenlijk kapitale gebrek iu het herstemmings-voorschrift der Kies wet. De rigting v.ykt te veel in dc schaduw en de persoon treedt te veel in het licht. De volkszaak der verkiezing wordt geschonden en de partijzaak (partijschapzaak.'?) triomfeert in den persoon. Het taferee' der kiesvraag bij herstemming, die nu voor het District aan de orde van deu dag is, moesten wij beginnen te schetsen. In ons volgend nummer zullen wij besluiten met ons pogen, tot het bemagtigen van een leidraad, voor hare oplossing. AMERSFOORT, 1 October 181)7. Z. M. heeft de benoeming van J. C. de Druyn, Burgemeester van Harmeien, tot Secretaris dier gemeente, bekrachtigd. In de vorige week stonden voor de arron- dissements-regtbauk te 's Hertogenbosch teregt I'. J. V. en anderen, uit Vierlingsbeek, beschuldigd van het storen eener begrafenisplegligheid op het israëlietisehe kerkhof aldaar, cu wel door luid te spreken en te lagchen en zelfs op deu grafkuil te staan dansendoor welk een en ander het uitspreken der gebruikelijke gebeden, bij zoodanige gelegen heid voorgeschreven, bemoeyelijkt werd. De regt- bank heelt, op grond dat er geen wettig bewys van de storiug was aangevoerd, de beklaagden buiten vervolging gesteld. Het openbaar ministerie is van die uitspraak in hooger beroep gekomen. In eene sloot tusschen Ommen en Nyenveen is het lyk van een 20-jarig meisje, in hoog zwan- geren slaatgevondenmen vermoedtdat zy zich zelve op deze wyze van het leven berooid heeft, eensdeels uit miskende liefde en anderdeels omdat haar eenig overgeblevene zuster, die te Geelhoorn woondeonlangs was overleden en zy een wees zijnde, bij anderen dienstbaar, daardoor geen ts huis koraco bad. Twee personen, man en vrouw, uit de buurt schap Linde, gemeente den Ham by Zwolle, be schuldigd van rebellie, gepleegd tegen eenendeur waarder der directe belastingen, tjjdensde uitvoering van diens functiënzijn door de arrondissements- regtbank aldaar vrijgesproken, wegens gemis aan wettig en overtuigend bewys. Tegen dit vonnis heeft de prokureur-generaal appel aangeteekenden in de zitting vaD het provinciaal geregtsbof heeft hjj aangetoonddat èn volgens vroegere vonnissen van bet hof zeivenèn volgens arteslen van den hoogen raadbet proces-verbaa! van eenen in functie zijnde ambtenaar als bewys kon en moest worden aan genomen en bijaldien het hof, uit gebrek aan overtuigingbet feit als niet strafbaar mogt beschou wen, evenwel hel vounis van den eersten regter moest vernietigd worden, uithoofde de daarin voor komende woorden: niet wettig en overtuigend moesten luidenwettigdoch niet overtuigend. Op grond hiervan rekwireerde de procureur-generaal tot schuldverklaring. De op 3 October e. k. bepaalde uitspraak ziet men met belangstelling te gemoet, als zullende 's hofs beslissing in dezen op gevallen van gelyken aard zekerlijk van grooten invloed zijn. Een jong ongehuwd koopman te Maastricht, bij zijne moeder inwonende, had zich sedert eenige dagen in zijne woning niet meer vertoondwaar uit men vermoede, dat hij op reis was. Dezer dagen begaf zich een der huisgenooten naar uiens slaapvertrek, en vond de ongelukkige aldaar leven loos hangen; uit het geneeskundig onderzoek bleek dat bij reeds voor eenige dagen een einde aan zijn leven bad gemaakL Men schryft deze wanho pige daad toe aan ontstane moeijelijkheden tusschen hem en zijne nabestaandenter zake van een regts- geding bij het provinciaal geregtshof aanhangig met een ander handelshuis. In de schuur van den landbouwer J. van Iersel, in de wijk Loven, te Tilburg, barstte in den nacht een hevige brand uit; door de spoedig aangebragte hulp der burco is het mogen geluk ken de woniug en den stal te behouden. De schuur met den ingezamelden oogst is geheel door de vlammen vernield; de schade wordt op circa 1600 begroot, terwijl de scbuur voor slechts ƒ300 was verzekerd. In den avond van den volgenden dag barste om streeks 11 ureaan dc schuur van den landbouwer W. Vromans, inde wijk Hasselt, aldaar een braad uit, die zich al dadelijk aan de loojjery mededeelde, waardoor de schuur en de daarin aanwezige oogst en de looijery met al hetgeen daarin voorhanden was. waaronder was ƒ1200 huiden den vorigen dag e .ngekoineneene prooi der vlammen zijn geworden. De oorzaak vau den brand is ook hier niet bekend en het vermoeden van kwaadwilligheid begint al meer en meer veld te winnen, als hebbende men iu minder dan zes wekeureeds zeven branden te betreuren. De schuur en de looijerijóvan W. Vroraans, doch niet het innerlijke, zijn tegen brandschade verzekerd. Te Zierikzce werd by den kuiper Renseneen briefje bezorgd, waarin hy met brand werd bedreigd, bijaldien hy uiet zorgde vóór middernacht twintig gulden aan den schrijver bezorgd te hebben. Hy gaf daarvan kenuis aan de justitie, die een waak zaam oog deed houden. Tegen middernacht kwam de briefschrijver (Rensens knecht) aan, zoo het schijnt om zijn boos plan te volvoerendaar papier en lucifers by hem zijn gevonden. Hy is daarop in verzekerde bewaring gebragt, doch thans weder op vrije voeten. Eenige dagen te voren vermiste Rcnsen een zilvereu horologie. Misbruik van ster keu drank of ziusverbyslering schynt de oorzaak van het gebeurde te zyu. Twee knapen te Amsterdam waren op den N. Z. Voorburgwal aan het spelen en vielen in het water. Nadat zy met veel iaspanning er uit waren gehaald, is de een echter onder de geneeskundige behandeling in eene tapperij gestorven, en dc andere in zeer bcdcnkelijken toestand naar de oudcrljjke woning gebragt. Jl. Dingsdag avond, 22 Sept., is tc Konings bergen de eerste sneeuw in dit najaar gevallen en

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1