AIERSFOOBTSCHE ODBA Tm 459. van VRIJDAG, 9 October i Dit Blad verschijnt tweemaal in de week des Dingsdags en Vrijdags. De Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Advertentiënvan 1 tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummert, ƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever a. a.cu.tr, te Amersfoort, zoomede hij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in het Rijk. KENNISGEVINGEN. Db BURGEMEESTER der GEMEENTE AMERSFOORT, Brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat het door den Heer Commissaris des Konings executoir verklaarde Cohicr No. 6 voor de Belasting op het Personeel in deze Gemeente dienst 18571858aan den Heer Ontvanger der Directe Belastingen is ter hand gesteld, aan wien ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen. Gedaan en op de gewone plaatsen aangeplakt te Amcrifoort, den 3 October 1857. De Burgemeetter toorn/. A. G. WIJERS. BURGEMEESTER ei» WETHOUDERS der GEMEENTE AMERSFOORT Brengen ter kennis van de belanghebbendendat afschrif ten der processenverbaal van inlevering en opening der stembriefjester verkiezing, bij herstemming, van een Lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, op heden zijn aangeplakt aan het Raadhuis dezer gemeente; en dat die verbalen, gedurende 14 dagen, van heden af gerekend (de in te vallen Zondagen uitgezonderd) dagelijks van 10 tot 1 uur, ter Secretarie alhier, voor een ieder ter inzage zullen liggen. Amersfoortden 7 October 1857. Burgemeester en Wethouders voornd. A. G. WIJERS. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De Eem. I. (Ingezonden.) Sedert eenigen tijd is er bij den gemeenteraad te Amersfoort een onderwerp aanhangig, voor die slad als het ware eene levenskwestie, en bovendien ook voor een groot deel van Utrecht, gedeeltelijk zelfs voor Gelderland, van het uiterste belang. liet gofdt de verbetering van den mond der rivier de Eemdie van lieverlede begint te verzanden. Reeds gebeurt het meermalen, dat de schepen dagen langsoms langer dan eene weekin zee moeten blijven liggenom eenen gunstigen water stand af te wachten, ten einde te kunnen binnen vallen, tenzij de schippers tot het kostbare ligten der lading hunne toevlugl willen nemen. Wordt daar niets aan verrigt, dan zal het, of schoon dan ook langzaamsteeds erger worden en, na een betrekkelijk aantal jarende mond zoodanig verzand zijn dat slechts kleine schepen onder gunstige omstandigheden nog zullen kunnen binnenvallen. De reden van dezen langzaam vcrslimmerden toestand ligt daarin, dat het strand der Zuider zee aldaar en elders steeds aanslibt, terwijl het op andere plaatsen weder afslaat. Daarin is dus geene verandering te wachten. Allen de kunst moet hier redding verschail'euof er is geene. De Gemeenteraad heeft die kunst geraadpleegd, door aan eenen bekwamen Ingenieur van den Waterstaat een onderzoek op te dragen, hoe de toestand eigenlijk wel is, en of daartegen iets te doen viel. De Heer van Diggelenin dergelijke za ken geen vreemdeling, heeft beide deze punten onderzocht, en in een bondig, duidelijk rapport uiteengezet, zonder noodeloozen omhaal van ge leerdheid, waarmede dergelijke stukken vaak ver duisterd worden. Het lust ons, van dit plan eene opgaaf te doen, ten einde het publiekdat ten slotte toch een en ander, op deze of gene wijze, zal moeten betalen als het tot stand komt, daarvan eenige mededee- ling erlange, te meer daar de zaak, meer dan eenige andere, belangrijk is. Bovendien zagen wij de belangstelling van het algemeen in .deze groote onderneming gaarne wat opgewakkerdterwijl voor een onderwerp van zoo veelzijdig belang, het ook zeer wenschelijk is, dat van verschillende zij den en uit verschillende oogpunten, het vóór en tegen vernomen worde. Wij hopen dan ook, dat anderen zich daardoor wclligt insgelijks opgewekt mogen gevoelen, om zich over deze zaak te laten hooren, ten einde ons tegen te spreken of aan te vullen, en dat niemand die door beroep of betrekking, of wel uit anderen hooide, over deze zaak inlichtingen kan geven of teregtwijzingen doenzijne stem terug houde. Daardoor zullen zijdie zulks aangaan des te beter ingelicht, in deze gewigtige zaak na ryp beraad een besluit kunnen nemen. De Heer van Diggelen heeft het verdiepen van den rivier-mond allenzins doenlijk bevonden, zelfs tot eene diepte nagenoeg geljjk aan die van het Zwolsche Diep, waardoor, zoo als bekend is, eene stoomboot op Huil en diverse kofschepen voor de vaart buitengaats passeren. Is zijn plan juist, dan is de meerdere of mindere diepte slechts eene geldkwestie. Dan heefl Amersfoort nu slechts te kiezen, wat het verlangt te zijn, te blyven of te worden. Men wane echter de zaak niet reeds gevonden, wanneer slechts de mond der Eem uitgediept is. De rivier de Eem zelve is gedeeltelijk even slecht als haar mond. Ook daarover zijn de klaglen der schipperij luide. Herhaaldelijk blyven de schepen ook in de Eem vast zitten, soms dagen laug, tcrwjjl op sommige plaatsen men schier niet weet hoe elkander voorbjj te komen. Maar ook dat is te veranderen en weg te nemen als men er slechts geld voor over heeft. Wij beweren niet dat Amersfoort dat alles moet ondernemen en bekostigen, maar alleen, dat van Amersfoort ten deze de impulsie behoort uit te gaan. Waar binnen en buiten 's lands overal de handel en het goederen-vervoer toeneemt, doordien men kosten noch moeite ontziet, om de communicatie wegen te verbeteren of te scheppen, zoo mag men wel vragenmoet Amersfoortof liever het nt orde lijk deel dezer provincie, gedoemd blijven om nooit iets beters te mogen erlangen dan het reeds heeft? Moet terwijl rond om ons alles vooruit gaat, om niet te zeggen ons voorbij streeft, hier alles op dcnzelfden voet steeds blijven Is het genoeg dat wij de werkendoor het voorgeslacht daargesteld, doch door onze zorgeloosheid verwaarloosd, weder in den toestand brengen zoo als die voor dezen waren? Of behborden wij niet veeleer op het voet spoor onzer ondernemende voorvaderen, verder te gaan wegens de veranderde eischen van den han del, en te zorgen dat de Eem zoodanig ware, dat hunne veerschepen door onze stoombooten konden vervangen worden, ten einde aan de behoefte tot een versneld en meer geregeld vervoer te kunnen voldoen (Wegen» de belangrijkheid Tan hel onderwerp en nil achting voor den Inzender, worden Zijne artikelen, bij nilzondcring, aan het hoofd der Courant geplaatst.) Bij de Herstemming op 6 October 4837, tus- schen Jhr. Mr. II. A. M. van Asch van Wijck en Mr. A. TT. Engelen, zijn ingekomen 1711 Stein- brieljes, en wel uit Amersfoort 208 379 Culemborg Dodewaara 101 178 Amerongen 57 88 22 43 llaarn M 77 Ecbteld 36 64 Bunschoten 37 55 Hoevelaken 15 37 21 36 Kesleren 17 73 Kennies 56 75 Lienden 67 142 Hoogland 19 81 49 113 Langbroek l.cusden 10 30 44 39 Scherpenzeel lJzendoorn 41 13 54 15 Renswoude 13 23 24 68 43 66 s' Graveland 39 91 Soest 53 96 Hilversum 85 150 Veencndaal 57 75 Huizen 37 42 Werkhoven 35 58 Laren 28 33 Woudenberg 46 60 Muiden 25 69 Wijk bij Duur Naarden 45 110 stede 99 120 Nederhorst den Bcusichciu 25 61 17 30 llurcn 48 80 62 120 Buurinalsen 22 58 Van Weespercarspel Totaal onwaarde 25 1711 12 58 3061 De Heer Jhr. Mr. II. A. M. van Asch van Wijck bekwam 976 stemmenterwijl de Heer Mr. A. IV. Engelen 723 stemmen op zich vereenigde, zoodat eerstgenoemde met volstrekte meerderheid van stem men is verkozen. Het eerste cijfer wijst aan het getal der ingeleverde stem briefjes, het tweede dat der kicsbevoegdcn. AMERSFOORT, 8 October 1857. Den 5 October had alhier, in het locaal der Sociëteit Amicilia, daartoe welwillend door de leden dier Sociëteit afgestaande uitreiking plaats van de prijzen welke op de jongst gehouden Tentoon stelling waren toegewezen. Ten einde aan de zaak eenigen meerderen luister bij te zetten, was door de zorg van het Bestuur der Onderafdeeliug van bet Genootschap, demuzijk der artillerie uit Utrecht overgekomen, en waren de leden der Sociëteit de Vcreeniging met hunne dames uitgenoodigd mede aldaar tegenwoordig te zjjn, terwijl ook de meeste leden der Onderafdee- ling van hunne dames vergezeld waren. Ten 7 ure des avonds werd de vergadering der Onderafdeeling geopend door den Heer de Charro, die, by verhiuderiug van den voorzitter, de leiding der vergadering op zich genomen had. Hij wenschte als voorzitter, de bekroondendie in grooten getale waren opgekomen, geluk met de onderscheiding hun te beurt gevallen, en betuigde hen en alle andere inzendersden dank van het Bestuur voor de vele en schooue toegezonden zaken. Wyders bragt hy ook zijnen dank toe aan die leden en andere personen buiten bet Genootschap, die door ruime bijdragen eene zeer aanzienlijke som hadden bij een gebragt om de uitgaven der Tentoonstelling te bestrijdenaan hen die door het uitloven van bijzondere medailles en prijzen aan het Programma eene grootere uitbreiding hadden verschaft, aan den Gommandam van het garnizoen voor het afstaan van het gebouw waarin de Tentoonstelling gehouden wasaan de leden der Sociëteit de Ver- eeniging, en wyders aan de burgerjj in het algemeen voor de hulde en verschillende bljjken van belang stelling bij gelegenheid der Tentoonstelling betoond, en eindigde met den wensch dat bij eene volgende gelegenheid, velen, die nu tot hun leedwezen, ach ter gebleven warenhunne inzendingen niet zouden terughouden. Daarop deed de Secretaris voorlezing van het procesverbaal door de drie Commissien van beoor deeling opgemaakt, waarbij achtereenvolgend de toegewezen prijzen, medailles en getuigschriften aan de bekroonden werden uitgereikt De Heer Verloren, als zijnde daartoe door de overige aanwezige bekroonden uitgenoodigd, be tuigde, namens hen, den Voorzitter dank voor zyne toespraak, en aan het Bestuur in het alge meen voor de schoone gelegenheid aan hen en andere inzenders verschaft tot het tentoonstellen hunner producten. Het strekte hun tot voldoening mede te hebben toegebragt tot het welslagen der Tentoonstelling en daardoor den landbouwersstand vroeger te vaak miskend, bij het algemeen in eer en aanzien te hebben verheven. Daarom hadden ook zy zich verheugd over de vele blijken van belangstelling en hulde welke by gelegenheid der Tentoonstelling door de burgerij te Amersfoort, groot en klein, aan dien stand waren toegebragt. De Heer van Bel vatte vervolgens het woord op, om namens de leden, het Bestuur dank te zeggen, dat tijd noch moeite had gespaard om de Tentoon stelling te doen slagen, eene taak, waarvan de mee sten de vele en velerlei bemoeijingen daaraan verbon den niet genoeg kennen. Hij wenschte het Bestuur geluk met den schitterenden uitslag, die aller ver wachting had overtroffen, waardoor deze Onderaf deeling van het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde, onlangs opgerigt, op eene roemvolle wijze haren werkkring had geopend. Luide toejuichingen der leden en overige aanwe zigen drukten het zegel op deze toespraak en be wezen dat de spreker geheel en al in den geest der vergadering had gesproken. Het overige van den avond werdonder het uit voeren van verschillende muziekstukken, op eene aangename wijze door al de aanwezigen doorgehragt waarbij men tevens gelegenheid had den fraayen stempel der medailles te bewonderenaan de keer zijde den naam van den bekroonde voerende, met vermelding van het bekroonde voorwerp en den datum der Tentoonstelling. Ook de Getuigschriften een meesterstuk vau steen- en kleurendruk van Spanier te 'sllage, vonden algemeenen bijval. Zoo werd dan hiermede deze eerste Tentoonstel ling, in het geheel door twee a drie duizend per sonen bezocht, besloten, die wij hopen dat later door eene volgende evenaard of overtroffen moge worden. Sedert eenige tijd vermist men te Amersfoort een persoon, die gewoon was, veel gebruik te maken van het universele Schiedammer fabrikaat. Naar men verneemt, is bij te Lcusbroek gezien, en zou op weg naar Arnhem zyn, om zoodoende' naar alle waarschijnlijkheid, zich weldra in dé Ominerschans te beviuden. In de zitting vau bet prov. geregtshof in Zuid- Holland van 7 Octoberheefl de adv.-gen. Francois zijue conclusie in de zaak der Maleijers voortgezet en ten einde gebragt. Ten slotte nam de adv.-gen. bet volgende requisitoir: Tot veroordeeiing van 4°. den serang Sidiu, wegens poging tot moedwillige!» doodslag, tot eene tuchthuisstraf van 545jaren; 2®. Pa Seno, wegens brandstichting, waardoor bet te voorzien was, dat menscbenlevens in gevaar zou den worden gebragt, tot de straffe des doods, uit te voeren binnen de stad Rotterdamen overigens de beschuldigden 3—22, wegens verschillende mis daden, als: a. wederspannigheid jegens hunne meer deren in rang; 6. desertie van, het schip, en c. diefstal van een barkas, tot eene tuchthuisstraf van 540 jaren. Daarna heeft de advocaat Stipriaan al de beschul digden verdedigd tegen de beschuldiging van rebellie. Te 'sGravesaude trof een arbeider het volgend ongeluk. Een hek tot afsluiting van een weiland naar elders willende brengen, had bjj het hoofd

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1