«^BREIIRBANBEN 1 iet Ministerie zelfs center ging Jan zij. door: de afschaffing rati den accijns o/> het gemaal. Het drijven om den burger goedkooper brood te laten eten, heeft de hoofdelijke omslagen, de directe- stedelijke en andere der nieuwste belastingen in het leven geroepen. De treurige gevolgen hebben zich dan ook niet laten wachten. De Ingezetenen van Rotterdam kunnen er zich nu op voorbereidenom over een jaar hunne reeds zoo hoog opgevoerde directe belasting inet het dubbele bedrag opgevoerd te zien. i AMERSFOORT. 29 October 1857. In de sitting van den Gemeenteraad van 27 en 28 October is gehandeld over de bcgrooling voor het jaar 1858. Bij den aanvang der sitting oaf de Voorzitter kennis, dat Il.H. Gedeputeerde Staten nadden gebruik gemaakt van hunne bevoegdheid, om ambtshalve uitspraak te doen over de juistheid der toelating van d"n lieer C. Scheltus als lid Tan den Raad; dat daarop aan dat collegie de gronden waren medegedeeldwaarop de beslissing van den Gemeente raad steunde, en er vervolgens ecne nadere mededeeling was ontvangen, dat Gedeputeerde Staten meenden, zich niet tegen de toelating van het genoemde lid te moeten vervetten. De Heer Scheltus verscheen hierop in de ver gadering en nam zitting, na het afleggen der vereischte eeden. Alvorens tot de discussion over de gemeente-begrooting over te gaanwerden eerst ia behandeling genomen eenige onderwerpen, daarmede in verband staande, en wel 1°. het voorstel van Mr. Zcgers Veeckens, tot verhoociog der schoolgelden op de Latijnsche Scholen dat met elf tegen it'no stem werd verworpen, nadat het krachtig was ver dedigd door den voorsteller, doch tegengesproken door de H.H. Wijers en van Bel, die meenden, dat de aan neming van het voorstel, 100 als het was liggende, op dit oogenblik niet zou zijn in het belang dier scholen maar daarop, voor zoo veel noodig, kon worden terug gekomen na de vaststelling der Wet op het middelbaar onderwijs, die eerlang werd te gemoct gezien. 2°. De Rekening van het Burger-weeshuis over 1856, welke niet werd goedgekeurdomdat de Raad meendedat de gel den der kinderen, die in het gesticht werden opgenomen bij hunne komst door hen meuegebragt, en die later bij hun vertrek aan hen moesten worden teruggegeven niet inogten worden gebruikt tot dekking van de dagclijkseke uitgaven, maar inmiddels moesten worden belegd, of. zoo dit niet doenlijk was, bewaard tot zij kouden belegd worden. 3°. De Begrooting van het Weesbuis ter wijziging teruggezonden, in verbaud met de beslissing, omtrent de rekening. 4°. De Rekeningen en Begroo tingen der Armbesturen, waarvan de eerste werden goed gekeurd terwijl de laatste werden teruggezondenom te worden gewijzigd, en wel die der Hervormdenwegens een post voor terugbetaalde belastinggelden, en die der Roonisch-Calbolijke en der Israëlitische Armbesturen, omdat de subsidieuit de gemeente-kas te verleenenniet was verminderd in de evenredigheid van per jaar overeenkomstig een vroeger raadsbesluit. 5°. De Bc- grooting der Schutterij over 1858, die, zonder discussie, werd goedgekeurd. Met betrekking tot de gemeente-be groeting werd beslotenden post van ƒ200 voor presentie geld der leden van den Raad te doen vervallen, en daar entegen dien voor drukwerken eenigzins te verboogen opdat de leden, zoo noodig, afdrukken konden ontvan gen der te behandelen stukken. Men zou ook trachten in het vervolg het drukwerk, zoo veel mogelijk, bij aanbe steding of volgens tarief te doen leveren. Verder werd bepaald, zich te wenden tot den Minister van Justitie, over de verplaatsing van het Rantongeregtnaar een an der locaal, en tot den Minister van Oorlog, ten einde eene vermeerdering van garnizoen te verkrijgenalsmede om in eene volgende vergadering over te gaan tot benoe ming van eenen Marktmeester. Vervolgens werd aan ecne commissie, bestaande uit de H.H. van BelScheerenberg en Zcgers Veeckens opgedragen te onderzoekenof er ook eenige wijziging kon worden gebragt in de tegenwoordige wijze van conlrdlering der belasting op de turf, welke thans geschiedt door het nameten der aangevoerde turf. Met meerderheid van stemmen (7 tegen tij besloot de Raad. dat in ecne volgende zitting door den Raad eene Commune ran Finannëtt zou worden benoemd, waaraan zou worden opgedragen het onderzoeken van alles, wat aanleiding kon geven tot het doen van eenige uitgaven ten laste der gemeente, alvorens zulks bij de vergadering in behandeling kwam. Nadat nog was goedgevondenom nader te overwegenof het onderhoud der openbare wan delwegen (het Plantsoen) voor aanbesteding vatbaar was. werd door verschillende leden aangedrongen op de intrek king der toelage van 150welke jaarlijks wordt verleend aan de Kamer run Koophandel, op grond dat het nut de zer instelling tot das verre op gecnerlci wijze was geble ken. Dit gevoelen werd door anderen lustredendoch uithoofde van bet vergevorderde uur besloten zijnde dc vergadering te «.horsen tot Donderdag 29 October, des namiddags ten half een ure, werd ook de beslissing om trent dit punt tot zoo lang aangehouden. De Arrondissemenls-Reglbank te Assen heeft uitspraak gedaan in de bekende eu wijdloopige pro cedure ttisschen eenige marktgenooten van de niarke van Noord- en Zuidbarge, als eischers, tegen de volmaglen van een ander gedeelte der marktgenooten en de Drenlscbe Veen- en Midden-kanaal-Maat- schappij, als gedaagden, tot vernietiging van een contract van koop en verkoop van 2300 bunders veen, uit de gezegde Marke, aan de genoemde Maat schappij. Gclyk bekend is, zyn nog weder andere markgenoolen in deze procedure geïntervenieerd, tcrwyl de Maatschappij zoowel de niarkgenooten verkoopers, als de ontwerpers van hel Oranje-kanaal de voorloopige koopers, in vrijwaring heelt opgeroe pen. De reglbank heeft de ciscbers in hunnen eisch niet ontvankelijk verklaard, op grond, dat zjj, als geene partij by de koopacte geweest zijnde, daar van de vernietiging niet konden vragen. Zy heeft den eisch der intervenientenby de niet toewyzing der principale vordering, als vervallen beschouwd, en geoordeeld, dat eene beschikking op den eisch tot vrijwaring niet te pas kwam, omdat aan de eischers hunnen eisch niet is toegewezen. Ten slotte zyn de eiscbers in alle kosten veroordeeld. Onlangs is door de arr.-regtb. te Amsterdam bevel van gevangenneming verleend, tegen A. L. Eeckter lake van moedwiiligen doodslag, omstreeks de hc'ft van liet jaar 1856 door hem, in vercenigmg inet andere schepelingengepleegd tegen den stuur lijn Spruit Zeelt. Daar zyue aanhouding, ook met het oog op de vervolging tegen zijne mede-besch. van hel hoogste gewigt kan geacht worden, zijn de ambtenaren van politie in de zeehavens uitgeuoo- digdopdeu terugkeer van het schip Martha, waarop hij is aangemonsterd, ïe letten, alsdan den bek!. zoo hij zich aan boord bevindt, in hechtenis te nemen en hem op te zenden aan den officier van justitie te Amsterdam. Van Rotterdam is vertrokken naar Port Elisa beth, inde Algoabaai, het schip Karei August, kapt. A. Iluizervan de reederij der ileeren van Overzee Cu., aldaar. Aan boord van dit schip bevinden zich een dertigtal passagiers, meest llollandsche eu Eugelsche onderwijzers, welke zich met hunne vrouwen eu kinderen iu de Kaapkolonie gaan vesti- gen. Vier boerderijentoebehoorende aan de stad Leeuwarden, te zamen groot HO bunders eu ruim 90 roedenthans eene gezamenlijke huur doende van ƒ4810, zyn publiek verhuurd voor de som van ƒ8350 'sjaars, ouder bezwaar bovendien dat een der huurders eene geheel nieuwe buizinge en schuur zal moeten bouwenen een ander p. in. 3500 zal moeten ten koste leggen aan de verbouwing zijuer schuur enz. De huur van eene der boerderijen is meer dan verdubbeld: zy doet thans f 920, eu is nu verhuurd voor ƒ2086 's jaars. Eene vrouw van Bedum naar Annerveensche Kanaal gaandeom hare boodscbappeu te verrigten is op de terugreize door een manspersoon van achte ren aangevallen: ouder bedreiging haar te zullen smoren, indien ze geluid gaf, beeft de booswicht baar van bet weinige zakgelddat ze bij zich droeg beslaande in slechts weinige stuivers, beroofd. Geluk kig voor baar, dat ze geen oorijzer op 't hoofd had, dit zou anders voor deu roover goede buit geweest zijn. Men is tot nog toe deu dader niet op bet spoor kunueu komen; maar 'tware te wenscben, dat de maatschappij van zulke ballasten gezuiverd werd; de politie doet ijverige nasporiugeu. Naar men ver neemt. is de vrouw ziek door den schrik. Volgens den Mom. Post beeft de politie in zake den moord te Londen (vroeger door ous mede gedeeld) o. a. de volgende iulicbtiug bekomen. Een scliuiteuvoerder van Woolwich heelt verklaarddat, ongeveer drie weken geleden, een man dien by nooit vroeger gezien bad, zijne schuit wilde buren, met belofte van baar terug te zullen brengen; na eenige aarzeleu had hy zich laten overhalen eu voor het huren een halve kroon ontvangen; de schuit evenwel had hij niet terugbekomenen zy was later op de kust van Kent gevonden, eene doos bevattende met scherpe instrumenten eu moordwerk tuigen. De schuitenvoerder zegt, dal hy deu per soon zou kuuneu herkennen. VARIA. Waarom heeft de Redactie van de Ulrechtsche Prov. en Stads Courant niets vermeld van hul Stu dentenfeestdut in de al'geloopen week te Utrecht heeft plaats gehad? Als Courant, gesubsidieerd door Provincie eu Gemeentedus betaald wordende uit de kassen waarin de Utrechlenaren hun geld voor de zware belastingen als auderzins storten moeten, zoo hebben de Utrechtenaren het volste regt te vorderen, dat die gesubsidieerde Courant een verslag van dit feest geelt. Waarvoor het loon ais de loontrekkende zijn pligt verzuimt? liet Studentenfeestdat gevierd werdis thans in de plaats gekomen van de ontgroeniug. Wil men we ten, waarom de Redactie van de Utr. Cour. daar over gezwegen heelt? Hel is, omdat de Ileeren 13. eene persoonlijke wraak wilden uitoefeuen. Immers de Ileeren 13. hebben van dit feest niet gesproken, dewijl liet uitgegaan is van de Democratische of groule party, die nog altjjd iu het bezit is van dc eigenlijke Studenteu-SocieleiC De ileeren 13. lever den altijd aan die Sociëteit dc Courumetidie zy gebruikt hadden, na daaruit dagelyks hunne Cou rant vol gemaakt te hebben. Toen nu dc Ileeren 13., of wil men het anders, de Utr. Cour., zeer purlijditj zijn geworden voor de aristocratische partij heelt bovengemelde Sociëteit haar abonnement op de gebruikte Couranten opgezegd. De Ileeren 11. zyn sedert die opzegging vooral in vuur en vlam geraakt legen de democratische party. De Ulrecbtscbe lezers van de Amersfoortsclic Courant kunnen nu onder hunne vrienden en be kenden inet zekerheid verspreidenwaarom de Ileeren Courantiers L. E. Bosui en Zoon in de Utrechtsche Courant niets over liet Studenten-feest gesproken hebben. ADVERTENTIE N. De Ondergeteekcnde heeft de eer zjjnc A* Geachte Begunstigers te berigten. dat hy ontvangen heeft de nieuwste MODEL-MANTELS eenige exquise MODEL-HOEDEN, alsook goedkoop en best MANTEL-LAKEN, de nieuwste GARNEER SELS, COIFFURES, MUTSEN, eene groote sorte ring ZIJDEN en WOLLEN WINTER-KLEEDJES- STOFFEN, eene massa WINTER-HANDSCHOENEN, CIIAWLS-LONGS, 13R0DKRIEN en LINTEN, bij zonder voordeeligPELTERIJEN, I3AAIJEN, DUF FEL, FLANELLEN, DRAP be RUSSE, CHITSEN en WOLLEN DEKENS, te veel om te Doemen. Amersfoort, 29 October 1837. i. H. PIEPER. HET VERBETERDE LANDSBERG'S VLEKKENWATER, neemt stearine, wat, olie, verf, ameer en alle andere vetvlekken; uit zijden, wollen en gemengde aloffeu weg, zonder de kleuren M veranderen. Dt prijs van een plat vierkant liesclije ia 40 Cent*, leder liesclije heelt eene gebruiksaanwijzing. DE NIEUWE"LIJM, om Porcelein, Glas, Gips, Hout, Marmer en andere Voorwerpen te lianenis altijd gereed (Voor het gebruik rpen gemakkelijk i - dat het gerepareerde voorwerp eer op andere plaatsen aldan op de aanecngehcchteook water heeft de aanwending, kleurloos eu zoo sterk, breken er geen invloed op, als men het lang genoeg heeft laten droogen en de hjin verglaasd is. Het Pleschje is voor 30 Cents te verkrijgen in onderstaande DëpAls. Amsterdam, Verkoophuis. Hilversum, It. J. J. ran Amersfoort, Gebr. Pruning. BanrnS. J. Peterten Nobbc. Kuilenburg, J. N. 11 ondius. Alphen. Utrecht, T. UhlenbroekL.J. Botch en P. J. Iluinck. En in de bekende Depóts in de andere Steden. voor de RADICALE Genezing van alle Soorten van BREUKENuitgevonden door Dr. THE VIS SEN van Brussel. Deze BREUKBANDEN zyn door bovengemelden Geneesheer verkrijgbaar gesteld, uitsluitend voor geheel Nederland, bij den Ondergeteckeudcdie door den Uitvinder gemagtigd is, aan alle aan vragen te voldoen en de noodige inlichtingen eu daarhy behoorende middelen te geven. Eeue algeheele eu spoedige genezing wordt gc- guarandeerd. Geneziug van alle smartelijke aandoeningen door eene nieuw uitgevonden Galvanische Stroo— minff. Amersfoort 20 Augustus 1857. J. G. VAN DER MAATH, Apotheker cu Droogist. ABSHAUBBIN'S of ANTI-RHUMATISCHE WATTEN. Onlangs ontving ik een schrijven uil Amsterdam waar van ik gebruik maak deu letterlijken inhoud 'au den lleer 11. v. Bie laten volgen: u Mijnheer! uwe Rereide Watten heb ik <*n§ goed op de proef gesteld-, ik was geheel RhninatisrH en begreep, dat een enkel blaadje mij niet zou helpen; ik had van tijd tot tijd zoo veel kosten gemaakt, dat ik met uwe Watten geen halve maatregel wilde nemen. «Ik heb du» een Wollen Deken geheel met deze Wat ten laten beleggen, mij van kleedcren ontdaan en roii er in gewikkeld, zoo dat ik rondom in deze Watten lag al spoedig vond ik ccnig soulaas en binnen 40 uren was ik geheel zonder pijn. zoodat ik door uwe Watten vol maakt genezen ben. li Ld. kunt hiervan, ten nutte der menschlieid, gebruik maken, doch wensch mijn naam niet voluit in dc Dagbladen te lezenwat ik van uwe discretie verwacht. Mogtcn nog meer Rlieumatischc Lijders dezelve vooral vroegtijdig en doelmatig bebruiken, dan zoude er niet zoo veta kwalen van zulk eenen ernsligrn aard liestaan, vooral hij gevatte koude, wier veroudering Rhumatique veroorzaakt, zoo als Pijn of Stiivighcid in de Leden, Stijve Nek, Oor- en Kiespijn. Pijn in de Nekspieren, Kramp iu dc Kuiten, door het optrekken van koude vochten of ook wel door de Zenuwen ontstaan; Steen puisten, Zwceren. Brandwonden. Roos en Huiduitslag genezen zij zeer spoedig en leiden vroegtijdig gebruikt zelf» geheel af. Dc prij» is 25 Cents het Blad. Hoofd-Dëpót hij A. BREETVELT A«.te Delft, die, tot bewijs uer Echtheid, dc Biljetten ondertcekent. Verdere Déjxits Philip Mcijcrs, Amersfoort. Gebr. van Dijk, Soest. Gebr. van Dijk. lkiarn. H. ten Broek. Scherpenzecl. W. J. van HcckerenZeist. C. M. G. Ulaneke. Culemborg Rlancke en Kloek, Wijk hij Duurstede. C. 1'. Arons, Abcoude. E. van Esveld. Nijkerk. J. vanGicssen, Zall-Bommel. 11. Kocsc, Doeshorgh. H. van EekZutphen. A. II. llooijer, Apeldoorn. Gebr. Elzas, Borculo. E. M. Alhcrs, Zcvcnaar. II. van Schuppon Hz.Vee ne niiaal. H. J. Rrgtcrschoi, Ede. V IH ZALF ES PILLEN vz» HOLLOWAY, een on- feilhanr middel ter genezing van open hcenen cu verouderde wouden. Gv Ite Nijmegen oud 27 jaarhad sedert negen jaren een open heen met onderscheidene won den waarop olie kunst der heelmeesters was tc kort ge schoten. Toen hij eindelijk tag dat geen geneesmiddel haatte, besloot hij tot de Zalf en Pillen van Hollowaydeze ver oorzaakten dadelijk ecne aanmerkelijke verbetering in zijnen toestand, en nadat hij nog drie maanden dezelve gebruikt hadWBS zijn heen geheel g gestel als hernieuwd. 1 genezenen overigens sijn geheel Door het vermeerderd debiel zijn de prijzen als volgt bootiet Pillen h ƒ0,80, f 1,85, ƒ3,00, ƒ6.75. ƒ13,50, ƒ20.50- Potjes Zalf a ƒ0,80. ƒ1,85, ƒ3,00, ƒ7435, ƒ13,85, ƒ20,95. y3T* Zijn op franco aanvragen h contant tc bekomen hij L. J. GROOTKNDORST, te Utrecht; hij G. C. T. va» DB ROEMERte Amersfoort, en bij J. STRAAT MAN hoofd-Drpdthouder tc 'i Botch, ulsmcile te Londen. Strand 244, en le Nete- YorkHO Mniden- Lanc, HOLLOIVA Y 'S ÉTABLISSEMENTEN. middelen van vebvoeh. P0STWAGEND1ENST CONCORDIA, in de Slijkstraat. Van Amersfoort naar Harderwijk, dagelyks 's morgens ten H ure; van Harderwijk naar Amersfoort, 'smorgens ten 12 ure, op den Trein naar Amsterdam en Rotterdam. Van Amersfoort naar Amsterdam en tusschen- gelcgene plaatsen. Maandags en Woensdags, 's morgens ten 5J ure; van Amsterdam naar Amers foort en tusschengelegenc plaatsen Maandags en Woensdags, 's middags ten ure. Gedrukt by A. II. van CLEEFFte Amersfoort.

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 2