AfflERSFOORTSCHE COURANT, M 409. vnn V R IJ D A G, ó3 November Ó857 j^ee'?T.al'" t'6 *ef't ^es Dingsdags en Vrijdags. De Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Advertentievan 1 tol 6 regels CO At.'-' -i "",10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Ditgever A. II. van Cteeff, r„ J r"CL* u" »*Wna'J* en mjaagt. - De l'njs van het C...L, .Ik. regel meerde, Le„«, kebelr, kei Zegele^l. Afdrift. fO. lc Ameeifoort, «lemede bij alle Doekhaadelarea en l'o.t-Dlrecteneen In hel Rijk KENNISGEVING. BURGEMEESTER n WETHOUDERS nia GEMEENTE AMERSFOORT, Gesien de aanschrijving van den Heer Commissaris des Romng» m de Provincie Utrecht, van den 9 November N°. 1 As. Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat, bij de laalstgehoadene practischc oefeningen van bet Regiment Veld-Arlillerie op de Zeisterhcidetwee uit kanon van 6 pond geschoten granaatkartetsen niet zijn teruggevondenmet uil- nuodiging om. ter voorkoming van ongelukken hij het terugvinden dezer granatende grootste voorzigtigheid in acht te nemen. Amersfoort, den 10 November 1857. Burgemeester en fVethouders voornd. De Burgemeester G. J. G. VAN BOCKÜM MAAS, Weth., De Secretaris, W. L. SCI1ELTUS. AMEBSEOORT12 November 1857. Bij het schijfschietendat gister morgen door de ondcr-oHiciereu en korporaals der dienstdoende Schutterij alhier plaats had, is de prijs, bestaande in ee.i fraai zilveren horologie (savonct) behaald door den Sergeant-Majoor H. Leinweber, die de schijf viermaal getroffen heeft. In de zitting der Provinciale Staten van Utrecht, van 10 en 11 November jl., heeft de Voorzitter medegedeelddat door de afdeelingen tot Rapporteurs zijn benoemd: voor het Ontwerp- Reglement op de Waterschappen, de H.II. Boer, van Hoylema en van Nooten; voor het Veen-Reg lement de Heercn Bastert, Ram en Huijdecoper van Maarsseveen; voorliet Reglement op de Wegen de 11.11. 11. Verloren, van Bel en de Koek; voor het Zand- en Jaagpad langs de Vecht de 11.11. Sobas, Ram en van TnijII van Serooskerkeneu voor het Voorstel, betrekkelijk het Krankzinnigen gesticht, de 11.11. Boer, Jongeueel en van Tuijll van Serooskerken. Daarna zijn verschillende rapporten uilgebragt: door den lieer 11. Verloren, over de voorgestelde wijzigingen in het Reglement op de Wegen; door den Heer van Tuijll van Serooskerken over het Voorstel, betrekkelijk het Krankzinnigen-gesticht, en door den lieer Bastert over de wijzigingen, voorgesteld ten opzigte van liet Reglement op de Veenderijen. Nadat was besloten het eerste en derde rapport Ie doen drukken, en nadat door den Heer Alenso ceue nota was ingediend, betrekking heb bende op het Voorstel van Gedeputeerde Staten over het Reglement op de Wegen, eu die ter griilie zal worden ncdergelegd, wordt de vergadering ge sloten tot Dingsdag 17 November. Alsdan zal wur- den behandeld, hetgeen waarover thaus rapport is uilgebragt en zal ook vermoedelijk het verslag In komen, over de Concept-Verordening voor de Wa terschappen. Bij de opening der Prov. Staten-Ver- gadering op 3 Nov. sprak de Voorzitter o. a. het volgende Under meerderen zal U worden aangeboden eeu algemeen ontwerp-reglement op de waterschap- pen. Het zal U blijken, dat dit eigenlijk is een reglement van beginselen waarnaar de bijzondere reglementen daarna zullen worden ingerigt. De behandeling van dit aangelegen onderwerp heeft vele eigenaardige moeijelijkheden opgeleverd, inaar de afdoening en regeling is dan ook nu dubbel wenscbelijkzoowel uithoofde van het gebrekkige van het alsnog vigerend reglement, als vooial uithoofde der noodzakelijkheid die zich meer en meer openbaart tot regeling van de zoogenaamde binncnlandsche lasten. De Hoogc Raad der Nederlanden heeft uit spraak gedaan op het beroep in cassatie van den procureur-generaal bij het hof in Noord-Braband tegen een arrest in zake II. Ilaardt c. s. Bij dat arrest waren de gerequireerden ontslagen van alle regtsvcrvolging ter zake van het misdrijf van oplig- ting. De Raad heeft echter in de als bewezen aan genomen daadzaken, namelijk dat de le gereq. bij eenc vrouw lijnwaad te koop heeft aangeboden, onder voorgeven, dat het liunen was; dat de 2e. gereq. dit zoogenaamd linnen heelt aanbevolen wetende dat het die hoedanigheid niet bezat, enz., gezien het misdryf van bedricgclijke opligting en mitsdien de gereq. veroordeeld, ieder lot eeue ge vangenisstraf voor een tijd van een jaar en eene geldboete van f 25. Uit Dedemsvaart wordt gemeld dat de turf deze herfst niet zoo hoog in prijs als in den vori ge» herfst, terwyl wegens de drooge zomerdagen de kwaliteit tot gebruik uitmuntend is. De arrondissements-regtbank te Sneek heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen T. Ages beschul digd van een achtingswaardig ingezeten te Lemmer te hebben uitgescholden voor moordeuaar en dief. De regtbank heeft hem veroordeeld tot eene gevan genisstraf van vijf jaren, honderd gulden boete en in de kosten. Te Oisterwijk brak een hevige brand uit in de met een aanzienlijken wintervoorraad van hout, kolenhooi enz. opgevulde schuur en het waschhuis, staande in de nabijheid der woning van den Heer W. H.die na weinig oogenblikken zoodanig toe nam, dat weldra het vry ruime gehonw met een groot gedeelte van het daar aanwezige eene prooi der vlammen werd. Waar het bij eene algeheele windstilte aan de pogingen der brandweer spoedig gelukken mogt den voortgang der vlammen te sluiten, en zoowel de woning van den lieer H. als de naburige huizen te behouden, daar leverde ook dit ongeval weder het meest duidelijke bewijs, hoe noodzakelijk de bepaling Tan het plaatselijk reglement is, waarbij het dekken met riet of stroo en het bouwen van houten gevels in de kom eener gemeente verboden wordt, en wij hopen dat, waar eenige leden van gemeentebesturen in Noord-Bra- band, welligt door verregaand eigenbelang of hoog opgevoerden eigenwaan gedrevenhetzij deze bepa ling blijvend bestrijden en de invoering daarvan verhinderenhetzijwaar die bestaatze ontzenuwen door speciale vergunningen ten behoeve van som mige nijverheidstakken, men daar al zoo dikwerf een nieuw bewijs zal gevonden hebben, hoe heil zaam dergelijke bepaling werkt en hoe noodzakelijk het is, dat daaraan streng en zonder eenige concessie tegenover wien ook, de hand worde gehouden. Immers, waren de naburige woningen in onzedigt opeengebouwde dorpsstraat niet geheel van steen opgetrokken en met pannen gedekt, dan had dit ongeval zeer noodlottige gevolgen na zich kunnen slepen. Onder Nijeveen is een belangrijke en stoute diefstal gepleegd; incn hcelft nl. eene vette koe uit het land van de wed. O. gehaald en ze geslagt Door de ijverige bemoeijingen van de policie is het echter gelukt de vermoedelijke daders te vatten; het zijn twee arbeiders, wonende op den Havelterberg, bij welke een aantal yersche stukken vleescli zijn ge vonden. Deze lieden zijn gearresteerd en gevankelijk naar Assen overgebragt. Te Harlingen had een droevig ongeluk plaats. Een jongmansedert drie weken gehuwd en knecht in eene zoutziederij, bezig zijnde pekel le roeren, terwijl er onder gestookt werdviel in de kookende vloeistof. Wel had hij tegenwoordigheid van geest genoeg, om er dadelijk uit te springenmaar werd toch daarna bewusteloos en deerlijk gebrand dooi de andere knechts gevonden. Hoewel hein terstond geneeskundige hulp is toegebragt, is men voor zijn behoud beducht. Te Gramsbergen brak plotseling brand uit, in het huis van een bakker; binnen korten tijd werd het perceel een prooi der vlammen. Door dc spoedig aangebragte hulp heeft men van den in boedel veel kunnen redden, eu de belendende ge bouwen ivaarvan een reeds brandende waskun nen bewaren. Te Groningen werd door de policie op de botermarkt wederom een onderhoek ingesteld naar de vereischte zwaarte der boter. Dit onderzoek heeft ten gevolge gehaddat alle gebogen stukken zijn bevonden de vereischte zwaarte te hebben. Wederom had te Annerveensche Kanaal, een van die voorvallen plaats, die men daar vroeger slechts bij name kende. De zoon van den vleeschhouwer J. Klein van de Wildervank, op) 4 Nov. des avonds naar huis terug- keerende, werd te Anaerveen door iemand aange houden en gevraagd om een kwartje; de koopman wees hem echter af, zeggende: «indien ge werkt, kunt ge geld verd;:nen eii bereikte intusschen het huis van H. S., -van wien hij "t geval verhaalde; hij zette daarop zijne reis voort naar Annerveensche Kanaal. Eenigen tijd voortgewandeld hebbende, werd hij op nieuw aangeranden zwaaide de boos wicht den stok boven des jongelings hoofd. De vlugt was zijn eenipst redmiddel: het gelukte hem den roover te ontloopen en Annerveensche Kanaal te bereiken, vanwaar hij zijne reis ongestoord vervolgde en de 70 gulden, die hij bij zich droeg, in veilig heid bragt. Het water in de hoofdvaart te Sappemeer, Iloogezand enz. is geheel onbruikbaar geworden, 'tgeeu hieraan wordt toegeschreven, dat een dei- fabrikanten, naar men zegt, een zyner bakken, waarin vuilnis vermengd met vitriool, in die vaart heeft laten loopen; de visschen liggen dood in de vaart, en het is te hopen, dat de ongunstige water stand spoedig moge ophouden, daar het water een' ongezonden reuk van zich geeft en dit niet weinig vermeerderd wordt door de doode visschen. GEMEHGDE BER1GTEW. Op den Fransch-Oostenrykschen spoorweg zyn eenige wagens uit het spoor geraakt, waardoor 3 personen van het dienst-personeel zyn omgekomen. Te Londen is een koopman overleden, die toen hij als jongeling aldaar aankwam niets bezat, en thans een vermogen van acht en veertig milioen guldens nalaat. De Russische regering zal voortaan het bestaan en de werkzaamheden der vrijmetselaren in het Rijk niet ineer verhinderen. Ook in Oostenrjjk neemt met January 1858 het zegel op de dagbladen eenen aanvang. Die bladen moeten dus hun abonnements-prijs met 80 pCt. verhoogen. Zekere Boggs die zich veel met electriciteit bezig houdt, wil deze door zamenwerkiog met stoom, en eenen nieuwen toestel, aanwenden, om in een uur tijds circa 6 kolommen van de Times te kunnen telegraferen. Te Cannock in Engeland heeft een geneesheer in de aderen eener dame, die ten gevolge van bloedverlies op het uiterste lagongeveer twee pond bloed uit de aderen van haren echtgenoot overgebragt. Vele Britsche kooplieden zijn naar Noord-Amerika vertrokken, om daar met weinig geld, wegens de geld-crisis aldaargroot fortuin te maken. Een beroemd Chimist te Athene heeft het water uit de Jordaan aan eene analyse onderworpen; de slotsom van zijn onderzoek is, dat dit water zeer gewoon zuiver water is en geenerlei bijzondere ge neeskracht bezit. De uitvinder van den in Europa zoo gebruikelij- ken telegrafische» toestel heeft van den Keizer van Rusland thans voor zijne uitvinding 300000 roebels ontvangen. De Wapening; der Mahomedanen. Niet alleen in Indië grijpen de Mahomedanen naar de wapens. Wij gelooven niet te veel te zeggen, als wij be weren, dat de handel in wapenen, van allerlei aard, in de Levant nimmer zoo levendig geweest is als thans. In al de steden van Klein-Azië, Syrië en Egypte wordt door de Christenen opgemerkt, dat de Ma homedanen zich thans met e'e'n denkbeeld bezig houden namelijk om zich wapenen te verschaffen. Luik en Birmingham doen buitengemeen goede zaken, en de bazars ontvangen steeds nieuwen voorraad. Geheele Scheepsladingen met wapenen zijn '•erkocht, vóór het schip de plaats zijner bestemming bereikt heeft. Eene heimelijke vrees bezielt dan ook de Christenen, die hun verblijf houden waar de Mahomedanen de meerderheid uitmaken. Wat onder de oogen van den gouverneur-generaal van Indië, te Calcutta plaats heeft, kan evenzoo door de Europeesche consuls te Smyrna, Acre, Alesandrië enz. waargenomen worden. Zelfs de vreedzaamste Oosterlingen schaffen zich revolvers aan, ja ook de steden beginnen zich te wapenen en, even als de Engelschman te Meerut geen vol doend antwoord op zijne vragen zou ontvangen hebben, den dag vóór den opstand, even zoo min laten de Turkde Syriër en de Egyptenaar zich uit, wat hen poopte zich van wapenen te voorzien. Een onzer vrienden, uit de Levant, schrijft ook, dat er in die plaatsen, onder de Mahomedaansche bevolking, iets smeult, dat zeer naauw in verband schijnt te staan met den opstand der Mahomeda nen in Indië. Europa vergist zich, als bet gelooft, dat Turkije dankbaar zal zijn voor de verleende hulp der Westersche Mogendheden tegen het Griek- sche kruis. Integendeel, hetgeen gedurende en vooral na den oorlog gebeurd is, heeft meer dan ooit den haat tegen de Christenen, in gehnel het Oosten, doen herleven. Met een gevoel van liepe verontwaardiging heeft de Mahomedaan gadegesla gen, hoe men te Konstantinopel gehandeld heeft en hij gevoelt al de aanmatiging zijner beschermers. Eertijds haatte hij de Russen, tbaus zyn het de Franschen en Engclschen de Christenen, die hij eeue onverzoenlijke vijandschap toedraagt. Dc Tanziinat is openlijk verguisd. Nooii werd de Christen minder beschermd, nooit ineer vervolgd, dan sedert de beschaafde Christen-Staten zich als beschermers van het Mahomedanisme hebben opgeworpen. Die thans aan het hoofd der beweging in Indië staanvolgden met gespannen aandacht den veld- togt in de Krim en nu worden de gebeurtenissen in Indië, door de bewoners van den Levant, met eene koortsachtige inspanning gadegeslagen. Bij de worstelin iu de Krim, wareu de Turken

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1