OPENBARE VEREOOPING BOOMEN, stryd, niet practis«h en dikwyls onuitvoerbaar, kwellend zonder nut of noodzakelijkheid, vernede rend en onzedelijk en den burger in zyne regten verkortendehem beuadceleude en tevens den handel aan banden leggende. Bij vonnis van den krijgsraad van Friesland van den 6 November 1857, goedgekeurd door het hoog militair geregtshof te Utrecht, den 9 daaraan volgende, is Gysbêrtus Wynandus van Ileusden, oud 23 jaren, geboren te Zwolle, sergeant bij het 7de regement infanteriewegens twee diefstallen „ii^bet slaapkwartierten nadeele van kameraden, met toepassing van art. 191 van het criminele wetboek voor het krijgsvolk te lande en art. 181 van de regtsplegiug by de landmagt, vervallen verklaard van den militairen stand en veroordeeld tot de straf van den kruiwageu voor den tijd van twee jaren. Als bewys van de jaarlijks toenemende waarde der landerijen moge dienen, dat door zekeren 11., te Nu'fdwulde, in de gemeente Wolvega iu het i mr l8o'J eene zoogenaamde keutery of kleine boerderij werd aaugekocht voor de som van drie honderd guldenen dat genoemd perceel voor eenigen tijd weder is verkocht voor de som van ƒ3000, zijnde deze koopprijs nog zoo buitengewoon hoog niet te noemen, daar er door den eigenaar jaarlijks 300 huur van wordt getrokken. Waardoor men zich bij ons te lande anti—populair maakt. Anti-populair, zoodat men den heerschenden volksgeest niet alleen niet met. maar tegen, maar stellig tegen zich heeft. Is er eenig volk in Europa, dat leeft in zijne historie, dan is het ous volk. Ons land is klein, kleiner dan eenig land in Europamaar groot is het in roem, wat betreft deszelfs historie. Onze historie hangt zameu deels met hel Protes- tantismus en deels met het vorstelijk huis van Oranje. l)ie beide vereenigd zijn de grondzuilen onzer nationale grootheid, onzer nationale trots, die, bij gebeurtenissen als wij in de jongste vijftig jaren beleeld hebbenons nog altijd het hart doet kloppen. Men maakt zich anti-populair door die grootheid te verkleinen en dien trots te beleedigeu, met auderc woorden, door onze geschiedenis zóó te reconstruerendat onze bloedgetuigen voorgesteld worden als karikaturen, onze helden als onverlaten en onze Proteslaulscbe volksroem als onze schaude. Maar niet minder maakt men zich anti-populair door het Protestantismus, vooral hel Nederlandsche, hel historisch-Nederlandsche smadelijk aan te \alleu en de bladen en geschriften tot deszelfs verdediging en opluistering geschreven, met den hatelykeu naaiu van pamfletten en schotschriften te bestem pelen. lioch evenzeer maakt men zich anti-populair door verachtelijk den staf te breken over ous zoo nationaal als roemrijk verzet tegen den Belgischen opstaud, alsmede over de oprigting van het gedenk- teeken op den Dam door de echt vaderlandsche vereeoigiog liet Metalen Kruis. Er zijn meer andere dingenwaardoor men zich in Nederland anti-populair maakt, als b. v door ous nationaal lager onderwijs, uit onze volks historie outsproten en met haar naauw zauicuhan- gend. stoutweg te veroordetleudoor de wijze, waarop er weder Roomsche bisschoppen gekomen zijn in Nederland, te noemen grondwettig;door de Aprilbeweging te verklaren voor een volkswaan van den dag; - door van den koning te spreken als van hel individu van het Noordeindeof door te weiseren op eene publieke partij den ingestcl- den heildronk op Z. M. den Koning te drinken. Ook door deze en dergelijke dingen maakt men z.ch anti-populair. Maar staat het dan niet vrij cordaat voor zijn gevoelen uit te komen? Staat het dan niet vrij te zeggen en te schrijven hoe men deukt? Ongetwij- feld. Ten minste er is geen wet, die zulks verbiedt. Nederland is van oudsaf het land der scliryf- en der spreekvrijheid, eene vrijheid, welke het zich door een Strijd van tachtig jaren heelt ver worven. In Nederland behoort er juist geen bijzon der groote moed toe om van die vrijheid gebruik te maken. Doch of het wijs is om er gebruik van te maken op een wijze als door sommigen is ge daan, of het wijs is den heerschenden volksgeest openlijk te beleedigendat is eene vraag, welker beantwoording wij overlaten aan onze lezers. Bekleedt men geene publieke betrekking, leeft men als een vergeten burger en wil men zoo My ven leven, welnu, dat men dan zijnen boezem lucht geve. Maar ambieert of bekleedt men eene publieke betrek king, hetzij de betrekking van bur gemeester, hetzy die Tan volksvertegenwoordiger, hetzy die van hoogleeraar, hetzij die van minister, dat men dan toch op zijne hoede zij. De heer- scheodc volksgeest by ons te lande laat zich niet onopgemerkt, laat zich ook niet stralleloos belee digeu. Ook vergeet hij geene beleedigingen zelfs van voor reeds 25 jaren. Onze volksgeest beeft ecu uitnemend sterk geheugen. Niet alleen de advocaat van 1848, maar ook de advocaat van 183z heeft nog steeds den heerschenden volksgeest tegen zich zy beidenomdat zjjde eerst bedoelde in het eerstgenoemde en de laatst bedoelde in het laatstgenoemde jaar, zich impopulair hebben ge- maak. door ongeroepen en ongemotiveerd uit te komen voor bun gevoelen over nationale aangelegenheden, waarover de lieerscbende volksgeest ganscli anders riai hl n li"'. I lij' denken. Men moge dat verkeerd volksgeest, men moge deuzclvcu nogc het 'pjos ego! tegen hem aanheffen; ook moge men zich boos maken en iu zyne boosheid een kwaadaardig artikeltje schrijven in de eene of andere Courantmen kan zoo min door het een als door het ander den bedoelden volksgeest voor zich winnen. Mijne heeren! acht hem in een land als het onze toch niet gering. De eerste Redacteur van het Handelsblad werd alleen daarom van de beurs gedrongen op eeue verschrikkelijke wijze, omdat hij zich niet ontzag den heerschenden vc'ksgeest te beleedigen. De overname van bovenstaand artikel van de Fakkel is op dringend verzoek van onze vrienden te Utrecht geschied, omdat daarin gezinspeeld wordt op den mandie de studerende jeugd moet ouder wijzen wat regt is. Het artikel van denUtrechtscben Colega Coriolanus had een glimlach, geen knar setanden moeten afpersen. Als de vacature te Gro ningen aangevuld en het bloed van den Hoogleeraar Vreede alsdan wat bekoeld is, zal hij ongetwijfeld secondanten te woord staan. Heeft de 23jarige Ad vocaat van 1832 geweigerd met rood kruid bescheid te doen, de Hoogleeraar van 1857'zal gewis niet weigeren een paar kogelvormige argumenten met zwart kruid te wisseleu. (lied.) Welligt heeft niemand de Jezuï ten-orde beter en meer naar waarheid geschetst, dan de beroemde Eugelscliegeschiedschrijver Macauhj. lly zegt: «geen godsdienstig genootschap kan zulk eene rij van bekwame mannen aantoonen, dan dat der Jezuïten. Geene orde schiep zich zulk een uitgestrekt veld tot arbeid en geene was zoo eenstemmig in doel en handeling. Er was voorheen geen plek op aarde, geen gebied van bespiegeling of haudeliug, waar zich geen Jezuïten lieten zien. Zij voerden de pen op elk gebied van menschelijke kennis, en zij schreven zoowel smaadschriften als sermoenen. De hoogere opvoeding der jeugd hadden zij in handen en werd waarlijk door hen niet verwaar loosd, terwijl zij het punt schenen te kennen, tot hetwelk de ontwikkeling des geestes, zonder gevaar van buitensporigheid kon worden opgevoerd. Daarbij beoefenden zij met goed gevolg de kansel-welspre kendheid en nog meer de zaak der biecht. In jeheel de Caiholieke wereld berustten bij de Jezuïten- orde de geheimen van elke Regering en van elk aanzienlijk geslacht. Van 'teene Protestanlsche land slopen zij iu 'tandere, nu vermomd als ruiters, dan als eenvoudige landliedendan ais puriteinsclie predikers. Zoo trokken zij iu oordenin welke de hebzucht des handels, evenmiu als de nieuwsgie righeid der weienschap, ooit een voet hadden gezet. Men vond hen in het mandaryuenkleed op de sterrewaebt te Pekiug men zag hen met de ipade iu de hand, den wilde van Paraguay, de eerste lesseu der landbouwkunde geven. En waar zij zich bevonden, en weikeu arbeid zij verrigtten, hun geest was dezelfde: de geest van volkomene onderwerping aan de gemeene zaak en onvoorwaar delijke gehoorzaamheid aan het centraal bewind. Geen hunner koos zelf zijne woonplaats of zijn werkkiiug. Of de Jezuït ouder de bevrozen of on der de verzengde hemelstreek leeft, of hij zijne dagen zal zien heeuglijden ouder het turen in de oude handschriften van hel Vatikaan of met de prediking aan halfnaakte wilden, «verslindt eikan deren niet!» dat zijn viagen, wier beantwoording hij met de diepste zelfverloochening aan zijne oversten overlaat. Eischle men ziju arbeid in Lima, dan was hij' met liet eerste schip het beste in den Oceaan riep men hem te Bagdad, dan zwierf bij zoo spoedig doenlijk in de woestijn. Lag zijn weg in ecu laud, waar zijn leven niet zekerder was, dan dat eens wolls, waar het eene misdaad was hem te herbergen en waar de afge houwen hoofden en afgehakte ledematen vuu broe ders hein voorspelde wat hein wachttedan ging hij zonder aarzelen of tegeusprekeu zijn lot te gemoet. Maaronder den dekmantel der godsdienst jaagt hij. voor alles, de glorie en de belangen zyuer orde nu en bij verschrikkelijke wereldgebeur tenissen hadden ook Jezuïten de hand in 'tspel, ja dikwijls waren zij hier de gevaarlijkste vijanden der vrijheid ginds de verklaarde vijanden der maatschappelijke orde! Aan de Iledaetie van de Amersfoortsche Courant. Door dcu Hoogleeraar A. II. van der Hoon Mesc/i is iu het Tijdschrift ter Bevordering van Nijver heid, 1854, eene waarschuwing geplaatst, tegen hel onvoorzigtig gebruik van meststoffen uit Loodwit- fabrieken afkomstig, en worden de uadcelige ge volgen van het gebruik der bedoelde mest op weiland vermeld, zoodat onder anderen van twaalf runderen, die op hetzelfde land geloopcn hadden, zeven gestorven en vijf, door de naauwletteude zorg van ceueii bekwamen Veearts, behouden zyu. Ik vermeen hierom, hel in uw laatst verschenen nummer aangegeven middel legen de muizen, dal iu het belang der landbouwers wordt aanbevolen in het belang van allen te moeien afraden Het Chraumaal-gccl (eene verbinding van Chromium en Loodoxyde) kan alzoo, op den akker gebrugt wordende, aanleiding geven, dat hel vervolgens, hierop grocyeudc, v/elhgt niet zonder uadcelige gevolgen door meuschen en vee zal genuttigd worden. Met de opname van het bovenstaande zult U£d. zeer verpligtcn, Amersfoort, UEd. I)w. Dienaar 20 November 1857. P. H. Tz. Onze dank aan den gcachten Inzendervoor zijne gegronde en nuttig'; aanmerkingaangezien ons de geschiedenis der 12 runderen bekend was, erken nen wij onbedachtzaamheid met de onvoorwaarde lijke opname van het Muizen-vergif artikeltje. Red. ADVERTENTIEN. van ZWARE EIKEN-, BERKEN- EN geschikt voor BEHGROEUEN en ander YVERK- HOUT, staande te Rensvvouwe, op Donderdag den 3 December 1857des voormiddags ten 11 ure in het Reg thuis aldaar. Inlichting te bekomen hij den Notaris J. W. A. IMM1NK, te Amekonuen, en aanwijzing te bevra gen op den Huize Keus wou de. COC OS-ZEEP. DEZE ZEEP schuimt sterk, reinigt oogenblikkclijk is bevorderlijk voor de gezondheid, heelt schramden en schavingen zeerspoedig, zuivert en ontneemt alle scherpte aan de huid, maakt haar zacht en blank en geeft haar een jeugdig frisschcn tint. Men koopt een groot stuk voor 15 cents. Zij is ook verkieslijk boven andere Zeepen voor het wassclicu van gekleurde goederen en zijden en wollen stollen, daar zij, van eene zuiverder en minder scherpe loog bereidde kleuren mini' r aandoet en de wol niet hard maakt. De goede echte soort, die in het VERKOOPHUIS en de bekende Depóts altijd kersverscb te verkrijgen is. heelt den naam 11. KERGKHOFF zoo wel op de Zeep, als op het Etiquet. Zij onderscheidt zich bovendien van de na gemaakte soorten door zuivere doorschijnende kleur, vaste bewerking, minder scherpte en vettigheid. Brabiiiidcr's Chocolade-Koekjes met worm-afdrijvende zelfstandigheden zijn uitmuntend iu hunne werking en worden gaarne door de kinderen genomen. De Genecslieeren Beyer(teerlingHopman en Fahr- meister hebben ze n.et bet beste gevolg aangewend en spreken er met veel lof van. Zij kosten 10 Cent het duosje. STIJFSEL-liLANiS. Een deel van dit POEDER op acht deelen STIJFSEL, met elkander opgelostmaakt liet strijken veel gemakke lijker; het ijzer loopt glad en gemakkelijker over het gord heende strijkster kan eens zoo veel werk doenhel goed krijgt een niooijcn glans en wordt minder hordig. liet wordt iu zakjes van 2 lood. oud gewigt, verkocht voor 13 Gents. Deze hoeveelheid is berekend op een half pond Stijfseloud gewigt. Verachtelijke onderkruipers hebben t gelegd deze artikelen krijgenvervocgc men zich AmsterdamVerkoophui*. AmersfoortA. II. ran Ituij- ren en f. SteijreifT. BodegravenJ. B. C. E. Schlatman. BaariiS. J. Petersen tYobbc. Hilversum. It. J. J. ran Alphen. Viancn, )l. A. Verkerk. En in de bekende Dépots icli ook op toe maken. Om ze echt tc ver- an onderstaande Dépots. Utrecht, T. L'hlenbroek, L. J. Bosch en P.J. Hainck. Veenendaal. C. L. Dubois. Wijk hij Duurstede, Wed. C. Zorn Woorden. Wed. II. G. G. van tien Bergh. Zeijst, C. G. A (Hung. ii de andere Sleden. V. Bh ZALFEV PILLEN VAN HOLLOWAY zijn een uitmuntend middel voor huidziekten. JZ tc Rotterdam, leed sedert vijf jaren sterk aaiijiuidzicktc zoodat zijn aangezigthals armen en handen steeds niet eene soort van uitslag, gelijk pokken, bedekt waren. Hij riep den geneeskundigen raad ill van onderscheidene be kwame mannenwelk., hem verklaardendat hij eene zware ziekte te wachten had hetwelk hem steeds zeer verontruste. Toen begon hij de Pillen van Huiloway te gebruiken en de lijdende deelen met de Zalf te bestrijken waardoor in twee weken tijds de huiduitslag verdween en zijn gestel aanmerkelijk verbeterde. Door dit middel wor den de hardnekkigste wonden ou zweren genezen, al had den zij reeds twintig jaren bestaan. Door het vermeerderd debiet zijn de prijzen als volgt: Doosiet Pitten a /O,HO. 1.85, fi.00, ƒ6.75. ƒ13,50, ƒ20.50. Potjes Zalf a /O.HO. ƒ1.85, ƒ3,00, /7.05, ƒ13.85, ƒ20.95. Ziji. op franco aanvragen a contant te bekomen hij L. J. G ROUTEN DORSTte Utrecht; hij G. G. T. var iie ROEMER tc Amersfoorten hij J. STRAAT MAN Iioofd-Dcp.ilhoiider te Bosch, alsmede tc l.unden. Strand 244. en tc Aeie- York80 Maiden- Lane, HOLLOW AY'S BTABLISSE.fi EMEM BURGERLIJKE STAXD VAX AMERSFOORT. BEVALLEN: 19 Nov.. Alijda Mol. geb. van Niiuwe- gen0. 20 Nov.Helena Vonkgeb. HnupstD. 21 Nov., Elisabeth Roep, I). 22 Nov. Roijcrijc Wa- kelkampgeb. van Valkenhocf, Z. Gerard* Mol, gel». Butselaar Z. 21 Nov., SloiTelina van Veen. geb. van Vclsen, I). 25 Nov., Johanna Adrianu Welling, geb. Bousie. Z. ONDERTROUWD25 Nov.Flip van de Pol met Dirkje van Ginkel. 2li Nov.Johannes van der Geld met Gornelia Lccnnard». Jan Veenendaal met Elisabeth de Groot. GEHUWD: 25 Nov., Gcrrit Weertmaii met Geertrui Kuijer. OVERLEDEN20 Nov.Een levenloos kind vr. gesl. van Elisabeth Sleeking. Helena van den Velde, 47 j. 21 Nov., Alijda Ratteke, 87 j. wed. Antonius de Jong. 21 Nov.. Jannetje van de Gavel. 71 j.. wed. Steven de Groot. 26 Nov. Jan Knppij 73 j. gehuwd met Marie Josephine Bernard. Maria van Eis, 6 j. Gedrukt Dy A. 11. van CLLLIT'tc Amersfoort.

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 2