SINT NICOLAAS AMERSFOORT; 30 November 1837. Hedea morgen werd te Amersfoort ter aarde besteld, mél de militaire plegtigheid aan den rang des overledenen verbondenhet lijk van den ge pensioneerden Opperwachtmeester van het regiment Rijdende-artillerie, Jan Kappij, in leven Ridder der Militaire Willems Orde 4de klasse en van het Legioen van eer, versierd met het Metalen Kruis en de zilveren Medaille. Verscheidene hoofd- en verdere officierenbenevens eenige gepensionneerde Ridders der Militaire Willems-Orde waren bij de plegtigheid tegenwoordig. De Hoog Edel Gestr. Heer Jhr. von Pestel, Luitenant-Kolonel en Koinmandant van het detache ment Veld-artillerie alhier in garnizoenheeft eene treflènde lijkrede op den overledene gehouden waarua de manschappen by de lijkslalie tegenwoor dig naar hunne respective kazernen werden terug geleid. Gister avond zijn onder geleide van den Heer Ros, Rid. der Mil. W. Orde 4de klasse, alhier doorgetrokken 2!) recru'.en. Fransehen en Delgen, komende per Stoomboot van Duinkerken tot Rot terdam, per Spoor op Utrecht en verder over hier per Diligence naar Harderwijk, allen bestemd voor het Kol. werfdepót, om later bij het leger iu Oost- lndië over te gaan. De beste orde heersehte als naar gewoonte onder dit detachement. Met belangstelling vernemen wij, dat de Gemeenteraad van Nijmegen als ook de ingezetenen dezer vesting zich per adressen tot Z. M. den Koning wenden, ten einde bevrijd te worden van het zich binnen deze vesting bevindeude kruid. (Voor acht dagen gelede» hebben uij reeds een artikel over dit onderwerpgeteekend door een officier van 1830—31. in de Amersfoortscbe Courant opge nomen dat door de Amsterdamsche Courant de eer der overname waardig gekeurd werd en waarvoor wij de ltcdactie dezer Courant, zoomede voor eene vroeger door haar ingewilligd berigt-rectificatie erken telijk zijn. Red.) Z. M. heeft Vrijdag in een bijzonder gehoor ontvangen den Heer Courier dit Dubicart. benoemd kommandant van de schroefkorvet Groningen. Ter verkiezing van de zes periodiek altredende leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam, zijn beden van de 1204 kiesbevoeg- den opgekomen 03. De arrondissements-regtbank te Amsterdam heeft beslist, dat hij die een loterijbriefje, waarop een prijs gevallen is, verloren heeft en dat verlies naar eisch kan bewijzen, toch het regt behoudt op de getrokken som, mits tegen het stellen van cautie. De regtbank, na gehoord te hebben Mr. A. S. van Nierop voor den eischer en Mr. A. C. Cosmau voor den gedaagde, nam aan. dat het een algemeen beginsel is. dat door het verloren gaan van den titel de schuld niet vervalt en dal er wijders ten deze analogie beslaat met hetgeen art. 203 Wetb. van Kooph. voorschrijft, namelijk dat de houder van een vermisten wisselbrief ver goeding van den trekker kan vorderen legen bewijs van zijn regt en het stellen van borgtogt. In de vergadering van Donderdag 1.1. hebben de Prov. Staten van Utrecht zich met het rappoit der commissie van rapporteurs der afdeelingen over het voorstel tot aanvankelijke uitvoering van het plan tot doortrekking van het Tienhovensche Kanaal naar de Eem vereenigd, en tot de uitvoe ring van dit plan naar liet advies van den hoofd ingenieur besloten, en daarvoor jaarlijks eene .-om van 1000, aan te vansen met 1838, toegestaan. I)e Prov. Staten hebben daarbij den hoofd-ingenieur, Jhr. J. Ortt van Schonauwendank toegebragt voor de uitnemende zorgen, aan het ontwerpen en opmaken van dit plan besteed. Zie het verslag.) Te Veenhuizen werd door twee manspersonen aangebragt het lijk van den persoon van Koets- veldt, in leven schrijver bij de daar bestaande stoom katoenspinner^. Dat lijk was door bedoelde mannen gevonden iu eene moddersloot te llauler- •wijk; vrij zeker dus dat K. die geen vijand van 'tSchiedammer vocht was, na te veel te hebben gedronken, welligt door de duisternis in die sloot geraakt en in den modder gesmoord is. Een elk, <iie 'tnoodig heeft, spiegele zich aan deze treurige doch zoo leervnlle gebeurteniso, Schiedam! De-gaz-fabriek te Hoorn is eindelijk voltooid. Het gebouw is een sieraad van de stad en op weinig plaatsen zoo ruim aangelegd als daar. Men verneemt, dat de verlichting dier plaats, doorgaz, reeds een aanvang heeft genomen. Het bouwen van een gaz-fabriek te Harder wijk gaat met spoed voort, zoodat het werk wel haast zijne voltooijing nadert en een begin zal worden gemaakt met het leggen der pijpen. In Je zitting van de Tweede Kamer der Staten-GeDeraal van Vrijdag j.l. is het budget van Oorlog met 311 tegen 32 stemmen verworpen. Op de Utr. Ct. mag men. zoo als zij die verwerping vermeldt, toepassen het gezegde van Talleyrand: tel tient Ie pot de chambre d' un ministre quand il est au pouvoir, pour 1» lui jeter sur la tête quand il se retire. Verslaff van de zitting der Provinciale Staten van Utrecht. In de laatst gehouden zitting der Provinciale Staten zijn onder anderen de navolgende punten behandeld. De Heer Ackersdijk had voorgesteld, om alsnog door de Stalen deo wensch te doen uitspreken dat de slagboom in de Visscbers-steeg nabij de Iiildt daargcsteldthans, nu die weg op den Ge- meen te-legger was geplaatst, door tusschenkomst van Gedeputeerde Suitcn ten spoedigste zou worden opgeruimd. Dit voorstel werd na langdurige beraad heeft gisteren avond zijn rijken schat van nieuwigheden bij mij aangebragt, be staande in eene menigte HOLLANDSCIIE, FRANSCHE, DUITSCIIE, ENGELSCHE en SCHOTSCHE SINT-NICOLAAS-CADEAUX. Ik moest hem beloven, deze keer eens BIJZONDER GOEDKOOP te zyn, en. ..InflA mncil/t „oliulrl D.ilmll'p li'liMHinlp l'li K III lOQ.IFy k'niii'ürn TID ACI?T Ii'l1 Vreemde GIGAREN-KOKERS en PORTK-MONNAIES, waaronder met Draaiende Kalen- Sterke Folio en Kwarto PORTEFEUILLES met Sloten, heeft hij mij ook nog voorzien van Donderde en Donderde PRENTEN-BOEKENvoor Groote en Kleine Kinderen, waaronder in rjjk Vergulde Randen, voor slechts eenige Genten. Verders nog Nieuwe HEMEL- en AARD-GLOBES, ALMANAKKEN en eene menigte Fraaije Zaken, allen zeer geschikt voor SINT-NICOLAAS-GESCHENKEN. Van af heden is alles doelmatig geëtalleerd eu voor ieder belanghebbende te zien, waartoe ik my beleefdelijk aanbevolen houd. Amersfoort, 30 November 1837. PHILIP MEIJERS. slaging verworpen, up grond, dat de zaak dier afsluiting aanhangig was bij den lloogeu Raad, en het daarom beter was deszelfs uitspraak af te wachten. Vervolgens werd aan d, orde gesteld het voorstel tot wijziging van het reglement op de wegendat zonder discussie werd aangenomen nadat sommige leden hadden beweerd, dat bet nog meerdere wyzigingen noodig had. Dien ten gevolge is alsnu iu dat reglement uitdrukkelijk bepaald, dat Gedeputeerde Staten, zoowel als de schouw voerende Gemeente- of Polderbesturen bevoegd zyn, om alles wat is daargcsteld of nagelaten in strijd met het Reglement, na voorafgaande waar schuwing, zelve te doen opruimen en daarstellen zonder dat zij hiertoe een regterlijk vonnis behoeven af te wachten. Een verzoekschrift van de weduwe van Gelder te Amersfoort, gerigt aan den Minister van Finan ciën uui te bewerken, dat door Zijne Majesteit den Koning zou worden besloten, om de helling der belasting op bet geslagt te Amersfoort voortaan te doen geschiedenniet meer naar eigene aangifte van de waarde, maar naar het stuk, de soort euhetgc- wigt van het vee, was ter line vau advies door Z.Exc. verzonden aan Prov. Staten. Dit stuk werd in handen gesteld van eene commissie bestaande uit de Heereu de Louter, Broers en Lagcrweij. Het verzoek van lleeren Regenten van het Kiank zinnigenhuis te Utrecht, om subsidie voor de uit breiding der localeu eu eene jaarlyksche tegemoet koming voor de geueeslieereuwerd afgewezen, maar Gedep. Staten werden gemagtigd over deze zaak iu overleg te treden met bet bestuur dier inrigting, eu later daaromtrent nadere voorstellen te doen. Na eenige discussie over de wijziging van het Yeen-reuleinent werd besloten eene commissie vau vyf leden te benoemen, welke deze zaak, in ver band met liet uilgebragte rapport, nader zuu on derzoekeu. Daartoe werden bij meerderheid van stemmen aangewezen de Heeren Cordes, van Bevel: Calkoen, Baslerl, van Tuijl van Zuijlen eu Meleler- kamp. De voorstelleu, betrekkelijk het onderhoud vau het Jaagpad langs de Vecht, werden aangenomen volgens de conclusie, uitgebragt door den alge- meenen rapporteur, den Heer Schas. Het rapport over de zaak van bel Tienhovensche Kanaal, uitgebragt door den Heer Pabslstrekt, om bet voorstel van Gedep. Stalen te dien aanzien aan te nemen. In de zitting van 2(i Nov. was dit ondeiwerp aan de orde. Alstoeu werd door som mige sprekers aangetoond, dat liet daar te stellen Kanaal bet eigendom zal zijn der Provincie, en dal de gevraagde som vau ƒ1000 jaarlijks slechts voor- loopig en tot daaromtrent anders werd besloten, zou worden toegestaan, omdat de Provincie met niemand daaromtrent eene verbindtenis aanging. De gezegde som zou dau ook niet zijn een subsidie aan eenig persoon of ligcliaain, maar zou alleen dienen, om toezigt te builden over het weghalen van liet zand, dat nu ook reeds geschiedde. Hel gevolg daarvan zou zijn, dat het zand voortaan in de vereisebte rigting werd uilgegraven en aldus een groot gedeelte van hel Kanaal bijna zonder kosten tut stand kwam. Indien men na vijf of zes jaren bemerkte, dat bet doel niet werd bereikt, kon men de zaak laten rusten, eii in bet tegenovergestelde geval met meer kracht doorzetten. Met 28 legen 4 stemmen werd hiertoe besloten. Door den Heer de. Louter werd rapport uitgebragt over het verzoekschrift van de Wed. van Gelder. De conclusie daarvan strekte, om te besluiten, dat bet gevraagde advies niet door de Provinciale Sla- ten maar door Gedeputeerde Staten behoorde te worden uitgebragt, terwijl in allen gevalle de 1'rov. Staten nadere inlichtingen behoefden, alvorens een dergelijk advies te kunnen uitbrengen. Eindelijk is in de laatste zitting nog ingekomen een voorstel van Gedep. Statenom de landen van Overrijn vrij te stellen van de lasten van het Wa terschap van Julpliaas, ingaande met i January 1838. Dit voorstel werd gesteld iu handen eener commissie, beslaande uit de Hoeren vanDoytnma Boer en van Noolcn. Daarna werd de zitting gesloten tot Dingsdag 4 December. Alsdan is aan de orde gesteld, het algemeen Reglement.op de Waterschappen, waar omtrent op 28 Nov. een uitvoerig verslag van de commissie van rapporteurs is ingekomen. Dit ver slag is gedrukt, en ter Grillie voor een ieder, tegen betaling, verkrijgbuar, zoo lang de voorraad strekt. Voorspoedig bevallen van eene welgeschapene DOCHTER, Vrouwe FUSTINA CROISET, geb. Klinkhamer. Amersfoort, 27 November 1857. Medeburgers Met regt had men kunnen verwachten, dat zich van alle kanten stemmen verhieven legen het Ontwerp van Wet op de Geneeskunde, maar het schijnt, dat de Adressen zich slechts bepalen tut eenige Apothekers, Plattelands-heelmeestersen Boekhandelaren, terwijl de leeken, welke het im mers ook geldt en wier vrijheid voornamelijk door Artikel 41) bedreigd wordt, thans zwijgenofschoon in 4833 uit verschillende streken van ons Vader land talrijke verzoekschriften werden ingeleverd, voor de Emancipatie der Slaven in de West-Indiën. Maar wij kunnen ons die traagheid verklaren daar het Ontwerp der Wet op de Geneeskunde bij de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal ingeleverd, volgens liet Daudelsldad van den Gdeu November voor meer dringende werkzaamheden moest achter liggendan de gezondheid van het Volk van Nederland. Daarom Medeburgers! is het nu nog tijd, om met teekeulijsten voor uwe belangen op te komen. I-c ruuw van JAN SCHUT. Kleermaker te Eist in de Betuwehad na het kraambed een ongemak gekregen en leed vooral aan verstoppingen waar tegen alle middelen werden aangewend, maar niets haatle zoodat men haren dood te gemoet zag. Toen heeft zij als laatste redmiddel de IIE.VALKNTA gebruikt, en binnen vijf dagen kreeg zij weder gercgcldcn afgang en was spoe dig geheel hersteld. Door de spijs ver tcrings-organen te versterken derxelver verriglingen te regelen en het bloed te zuiveren, geneest DU BARRY'S REVALESTA <lc volgende ziekte: Verstoppingen, maagkramp, maagpijn, hoest, aam borstigheid, iliarriiaea. oprispingen, zuur, kolijkzenuw ziekten, koortsen, sluipen, vloed, zinkings, slijm, hart kloppingen, hoofdpijn, duizeling, graveel, vernaauwingen maagkanker, scheurbuik, klieren, tering, rheuiuatischc aandoeningen, griep, misselijkheid en braking. liet is zonder tegenspraak de eenvoudigste en minst kostbare wijze van genezing. t'.ezor.J, voedend en kracht gevend kan zij alle andere spijzen vervangen. Men bereidt ze op verschillende wijzen voor ontbijt, tusschenuurtjc middagmaal en avondeten. Een maaltijd kost slechts 6'/t a 10 Centen, al naar gelang «uen eene groolc of kleine Bus neemt. Men zij op zijne hoede tegen nagemaakte soorten; dc eclile UEVaI.EYI'A van de Heeren BARRY DU BARRY en (!o.77 liegen 1st reet London, wordt verkocht dooi onderstaande Depóts en zijn de lilikkc bussen omwikkeld met omslagenwaarop eene menigte attesten in de HOL LANDSERE Taal gedrukt staan. De prijs is 87'/, Cent», f 23'/,8 en ƒ16. AmsterdamI erkoophuis. .Hilversum II. J. J. van Amersfoort(I. C'. run de Alphen. Roemer. Gebr. Kroning en [Utrecht. T. L'hlenbroek, L.J. A. U. van Rui/ven. 11. Bosch cn P. J. Uuinek. Baarn. E. ran Dapperen eii| VeenendaalC. L. Dubois. Petersen Nobbe. Vinnen.11. A. Verkerk. Bodegraven, J. U. E. Schlat- Wijk hij Duurstede, Wed. man. I C. Zorn. IJsselstcin. J. J. Groenhof]'.ZeistC. G. Adlung. En in dc bekende Depóts in de andere Steden. V DE PIELEN VAN HOLLOWAY zijn een probaat middel voor gebrek aan spijsvertering cn leverkwaal. M.. Zte Appingadam, leed sedert langen tijd sterk nan leverkwaal en gebrek aan spijsvertering. üiidc.achcidrnc bekwame gencesheeren verklaarden dat zij dc tering had en hare vrienden wanhoopten aan haar herstel, tc meer. omdat alle aangewende middelen zonder eenig gevolg ble ven. Ten laatste begon zij dc Pillen van tlolloway te ge bruiken welke'spoedig haar gestel aanmerkelijk verbeter de en haar ligchiiain zuiverde. Eindelijk was zij vol maakt hersteld en bevindt zich thans beter dan ooit. Drzo Pillen zijn ook zeer heilzaam hij ongesteldheid van dc maag en ingewanden. Boor het vermeerderd debiet zijn de prijzen als volgt booties Pillena ƒ0,80, 1,8.i. ƒ3.00, ƒ6.75, 13,50, ƒ20.50. Potjes Zal fa /0,80. ƒ1.85, ƒ3,00, ƒ7,05, ƒ13.85, ƒ20,95. KÓT Zijn op franco aanvragen a contant te hekomen hij L. J. GIIOOTKNDOR8T, te Utrecht; hij G. 0. T. vaji db BOEM Kilte Amersfoorten hij J. STRAAT MAN Iioofd-Depólhouder te 's Bosch, alsmede te Londen. Strand'244en te JVew-York80 Maiden Lam:HOLLO If A Y S /i TABLISSE.1IEN TEN.

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 2