AMERSFOOBTSCHE COÜRilT^ Jlê 475. TK-.i Y R IJ D A G, f W> i December 6857. te Amersfoort, «.ode bij tslle Boekbondelsren"™ ^'tXsCten^^ÏÏfuijk. de 3 maanden. Van Advertentiënvan 1 tot 6 regelt 60 /"0,10. Brieven franco. Bet tellingen geschieden bij den Uitgever A. II. van CUeff, AMERSFOORT, 3 December 1837. Onlangs zjjn drie fusten genever in de Eem geraakt en verneemt men nog niet, dat die te voorschijn zyn gekomen. Den 29 November zijn te Harderwijk aange komen 13 Zwitzers van het werfbureau te Lürach en op den 1 December 14 uit Hamburg afgezonden Duitschers, allen bestemd voor het koloniaal werf- dépót om later by het leger in Nederlandsch-Iudië over te gaan. Z. M. heeft de benoeming van den Heer G. A. Muller, Burgemeester van Tienhoven, tot Secretaris dier gemeente met 11. D. goedkeuring bekiachtigd. Te IJssclstein is tot lid van den Gemeenteraad gekozen de Heer C. van Egmoud Cz. met 70 stem men. De Heer J. S. Bergman had 40 stemmen op zich vureenigd. In het geheel waren ingekomen 123 stembriefjes. In de zitting van Dingsdag 1 December van de Provinciale Staten van Utrecht is ingekomen een voorstel van Gedeputeerde Staten, betrekkelijk de provinciale kaart. De oplage, daarvan voorhan den, is uitverkocht en daarom was in hel vorige jaar besloten, eene nieuwe verbeterde uitgaaf te doen plaats hebbcu. Volgens het oordeel van des- kuudigcu is het raadzaamom de nieuwe gravure niet op steen, inaar op koper te vervaardigen, daar dit wel voor het oogenblik duurder, maar voor het vervolg beter zal zijn, omdat noodzake lijke veranderingen mueijelijker op steen dan op koper kunnen worden aangebragt. Gedeputeerde Stalen stellen dus voor, hiertoe te besluiteuwaar toe, volgens de berekening, ruiin ƒ4000 zullen vereischt worden, te verdeelen in drie jaren, tcr- wyl later de prijs der kaart zon worden bepaald. Dit voorstel is gesteld in handen eener commissie, beslaande uit de Hcereu Ackcrsdijk, de Ileus en Jongeueel. Daarna deed de Heer van Hoytema verslag over het voorstel ten opzigle van dea polder van Jut- phaas, en concludeerde, dat de Overrijnsche landen zouden worden vrijgesteld van polder-lasten. Vervolgens is door den Heer Meuso de zaak der Geidcrsche Vallei besproken en heeft hij een voor stel ingediend, om Gedeputeerde Staten te magti- genter bevordering van eene goede afwatering der daartoe behourende landerijen, te doen wat zij zuilen verineenen te behooren. Daar dit voorstel vreemd was aan de orde van den dag, is besloten, dat de voorsteller dit nader zou kunnen toelichten na de behandeling van het Reglement op de wa terschappen. Hierop ging men over tot het laatste onderwerp. Bij de algemeene beschouwingen sprak de Voorzitter bet stellig voornemen van Gedeputeerde Stalen uit om, zooveel van hen afhing, de zoogenaamde Binnenlandschc Besturen geheel te doen opbellen, en wat thans aan hen was opgedragen, over te krengen op de gemeente- of polderbesturen, daarbij wijzende op de bepalingen der gemeentewet, dat ook onderdeden van gemeenten sommige lasten kunnen dragen voor zaken uitsluitend in hun belang bestaande. Verder is het beginsel aangenomen, dat de stemmingen over personen in alle water schappen voortaan niet meer mondelingmaar schriftelijk zullen geschieden, en dat hij het daar- stelleu der byzondcre reglementen zal beslist wor den of bij verkiezingen in een waterschap al of niet stembiireaui zullen zijn, dan of dit zal plaats hebben zoo als hij benoemingen van commission enz. gebruikelijk is. Maandag 30 November jl. werd te Amsterdam gevierd bet Vyf-en-Twintigjarige herinnerings-feest aan de verdediging van de Citadel te Antwerpen. Reeds Zondag-avond werd den feestelingen een concert aangeboden door de Harmonie-kapel van de Handboog- en Ruks-schutlery Claudius Civilis, in bet locaal dcVereetiigingiu de Warmoesstraat. In den vroegen morgen van den volgenden dag •wapperde van vele openbare en particuliere gebou wen de geliefkoosde vaderlandsche vlag. Ten 10 ure verzamelden zich op de Beurs de dappere ci tadel-verdedigers. De 3de sectie van tiet Metalen Kruis was daarbij als eerewaebt tegenwoordig. De feestelingen werden door den lieer Straatman, president der feest-cominisslein hartelijke woor den toegesproken. Daarna stelde de stoet zich in beweging naar de Nieuwe Kerk, otn Jan Carol Josephus van Speijk hulde te brengen by zijn graf. Aldaar bevonden zich reeds de stedelijke autoritei ten, hoofd- en subalterne officieren der Stedelijke Schutterij, CBZ- Heer z'"eseH' Voorzitter van de 1ste sectie van het Metalen Kruis, hield daarop met al de eigenaardige kracht en klem van den oud-officier eene kernachtige aanspraak, die eenen onbeschi yfelykeu indruk op allen maakte. Vervolgens trok de stoet in geregelde orde over den Dam, langs het Monument van den Volks geest van 1830 en 1831, naar het Burger-weeshuis, om een bezoek aan van Speijk's gedenksteen te brengen. Daar werden de feestgenooten door den Heer Jhr. P. II. Bickernamens regenten van het gesticht, met eene hartelijke toespraak ontvangen, gevolgd door het zingen van het 1ste eu 3de cou plet van het Volkslied. Ten 12 J ure begaf zich de stoet naar de tuinen van Artis, waar zij in de groote zaal vau het ge bouw des genoolschaps door de 1ste sectie van het Metalen Kruis, regis en links geschaard van de aldaar prijkende beeldtenis des Konings, afge wacht waren. Weldra rukte de stoet, met de slaf- muziek der Schutterij en de 2de en 3de sectie van het Metalen Kruis als eerewacht, binnen. De Heer Bicker hield op nieuw eene toespraakdaarin gevolgd door den Heer Straatman. Toen trad de lieer Mr. J. II. Burlage vooruit, de man die èn als strijder èn als zanger een onafscheidelijk deel uitmaakt van het roemrijk 23jarig verleden, llij uitte met deu klank, waarvan de bron in het hart zeteltbijna ter zelfde plaatse, de welkomstgroet, die hij daar voor 23 jaren uitsprakgevolgd door eenige nieuwe voor deze feestviering door hem vervaardig de coupletten. De geestdrift bij den aanvang zijner voordragt, was toen zijne laatste woorden weg stierven onder de feestelingen en toehoorders tot eene onbeschrijfelijke hoogte geklommen; regts eu links drukte men den dichter de hand en mogt hij de warmste blijken van sympathie ontvangen. Na hem declameerde de Heer Gilles Greviük een jubelzang, vervaardigd door den Heer Mr. A. Bo- gaers, van Rotterdam. Daarna hadden twee feestmaaltijden plaats, de eene in Diligentia, in de Kal verstraat, en de andere in de Vereenigingin de Warmoesstraat, waar de meest gulle vreugde heerschte en het niet aan toas ten ontbrak. Na afloop der maaltijden begaven zich de feestelingen naar den schouwburg, alwaar de Bak uitsluitend door- hen ingenomen werd. Het feest in den schoilwburg werd besloten met een gelegeuheidstuk van den lieer W. J. Hofdijk, ge titeld: Een schetsboek uit de 23 dagen. De optogt begaf zich daarna met fakkellicht naar de Vereeni- ging terug, alwaar het feest ee» einde nam. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een adres van H. Haije, metselaar te Amsterdam, te kennen gevende, dat zijne huisvrouw Christina Dortmoml de gemeenschappelijke woning heeft verlaten, en tot hem niet wil terugkeeren, en verzoekende de tusscbenkomst der Kamer, opdat regterlijk worde onderzocht, om welke reden zijne huisvrouw aldus handelt. Op dit adres is de Kaïner overgegaan tot de orde van den dag, vermits dit onderwerp tot bare bevoegdheid niet behoort. De raadcoinmissie tot onderzoek der geloofs brieven van de nieuw benoemde raadsleden, de Heeren Mr. J. Duymaer van Twist en Dr. M. J. Cop, ie Deventer, heelt aan den raad voorgesteld, om deze Ileeren niet als leden toe te laten, op grond, dat zij zijn boogleeraren aan het athenaeum en derhalve moeten beschouwd worden als ambtenaren door het gemeentebestuur aangesteld en daaraan ondergeschikt. De commissie bestrijdt de gronden, waarop in 1831 een ander boogleeraar als raadslid is toegelaten en o.a. ook deze, dat het athenaeum zou zijn eene particuliere stichting. Het is te voorzien, dat eene nieuwe keuze noodzakelijk zal worden. Men verneemt, dat de gepens. Generaal de Stuers te Maastricht was begrepen oüder het getal legatarissen van Napoleon I. De generaal heeft liet legaat vau 400 francs voor zich zelf niet willen aannemen, maar heeft zich tot den burgemeester van die stad gewend, met verzoek het in vier "elijke deelen Ier hand te stellen aan de vier oudste dieuaars van de republiek en het eerste keizerrijk, te Maastricht woonachtig, die van dat legaat geeu deel zouden hebben ontvangen. De bevoegde magt zal misschien weldra we der te beslissen hebben over eene zaak, die reeds meermalen een langdurig en kostbaar proces deed ontstaan; het geldt eene pokkige koe., die in het laatst der vorige week door den vleeschhouwer II. Frank te Meppel gcslagt en elders gekocht is; dit beest was zoo in erge mate door die ziekte aan»etast. dat er geen voorbeeld van bestond, wan: zoowel het vleesch als al liet audere, was izcheel bedorven voor het gebruik. Zooals men reeds Ll op"ctnerkt hebben, zal het proces ontstaan over het al of niet verpligl zyn van het gereu eener schadeloosstelling door den verkooper aan den kooper. Naar men verneemt, is de verkooper daartoe niet zeer gezind, daar h(j deze koe ook van een ander heeft gekocht, zoodat ook deze verkooper er mede in betrokken wordt; doch deze wil er niets van weten, ofschoon het algemeen gebruik van den handel vordert, dat, wanneer later een inwendig ongemak of gebrek by een verkocht beest ontdekt wordt, Let dan weder tot den verkooper moet terugkeeren. Tegen drie jongeliugen is te Meppel in de vorige week proces-verbaal opgemaakt, wegens eene niet zeer betamelijke aanranding van slechts een ongeveer 12jarig meisje, hetwelk zich des avonds naar hare moeder begaf, wonende even buiten die plaats, aan den eenzamen straatweg van daar op Friesland. Dit is te meer schandelijk, daar het alle drie jongelingen zijn van vrij gegoede ouders, die reeds veel verdriet van deze en gene ligtzin- nigheid hunner zonen ondervindenalthans de ouders vau een dezer jongelingen, als wordende hij bij dit geval ook weder als de meest schuldige aangeklaagd. Hij is pas voor het uitvoeren van een ander misdrijf tot eene maand cellulaiie ge vangenisstraf veroordeeld. Te Anerveen is bij den landbouwer E. R. ingebrokenterwijl de dieven (men kon 's morgens bemerken dat er twee geweest waren), uit eene zijkamer ontvreemd hebben: honderd stukken lin nen garen, vier zijden halsdoeken, eene halsdas, een brood en een zilveren hprologieketting. Op eenigen afstand van het huis is 's morgens een lakensch buis ieruggevonden, dat door de dieven waarschyulyk weder verloren is. Hoe ligt kleine kindeken ongelukken kunnen krygen, heeft weder een droevig geval geleerd. Op eene boerderij onmiddellijk by Assen zaten eenige kleinen rondom een vrolyk brandend vuur, waarover 'een waterketel hipg.. Een der kleinen! een jongetje van vijf en èë&- halfjaar, zeide tegen zijne inakkets: «zal ik eens eea kunstje doen», waarop door de anderen werd geantwoord:" «ja.» Onmiddellijk daarop neemt hij de tuit of hals van den beeten damp uitwasemenden ketel in den mondwaarop hij hevig begint te schreijen en te klagen. Men zag echter uitwendig niets aan hem, dan dat zjjne lippen erg gebrand waren, en'men had zoo weinig erg in zijn toestanddat de vader van huis ging. Hij mogt echter zijn lieveling niet levend weder zien, daar deze weldra overleed, schijnbaar zonder veel geleden te hebben. 'Bij een landbouwer te Pesse (Drenthe) werd dezer dagen omstreeks middei najhl, terwijl de huisgenooten zich' te bed bevondenmet eene soort van Kogel door het vensterluik, het glasraam en het gordyn geschoten, waardoor een spinnewiel, dat op een afstand van ongeveer 20 voet van het venster stond, een weinig beschadigd werd, doch overigens geen onheil plaats vond. Te Stadskanaal bad weder een van die on heilen plaats, welke, helaas! door de onvoorzig- tigheid der moeders, veel gebeuren. Eene vrouw aldaar wilde een emmer water uit de vaart halen en liet haar 3jarig zoontje, dat op een stoeltje by het vuur zat, alleen te huis. Zjj kwam terug en zag haar lieveling eene prooi der vlammen. Hoewel dadelijk alle pogingen in het werk werden gesteld om het kind te behouden, alles bleef vruchteloos en spoedig was de kleine-een l'jkje. Eeu dergiljjk geval had onlangs ook te Njjkerk plaats. Ofschoon niet doodelijk, is het kind toch zoodanig gebranddat men wanhoopt zjjn gezigt te behouden. De Minister van Oorlog heeft ter kennis van gegadigden gebragt, dat er voor eenige timmerlie den, metselaars en smeden gelegenheid bestaat, om voor de dienst in de West-Indiën te worden aangenomen. De persouen, die daartoe genegen zijn, zullen zich als werklieden by de escouade militaire werklieden in Suriname voor den tijd van zes jaren aan de militaire dienst moeten ver binden; zij zullen als kanonniers der iste klasse een deel van de bezetting dier kolonie uitmaken, op denzelfden voet worden behandeld, doch uit sluitend voor de dienst van het bouwdepartement bestemd blijven, en boven en behalve de soldjj van 36 cents daags, 1 ration vivres en voorts klee- diug, ook nog eeiie toelage van 30 cents voor eiken werkdag genieten. De gegadigden zullen zich behooren aan te melden bjj den kolonel-directeur der artillerie-, stapel- en constructie-magazijnen te Delft. Men meldt, dat de zaak tegen zekeren pre dikant op de Veluwe, die, zoo als vroeger werd medegedeeldgcregtelijk zou vervolgd wordenter zake dat hij zich op deu kansel in strafbare be woordingen zou uitgelaten hebben tegen de wet op bet onderwijs, vooreerst nog niet ter openbare teregtzittiug zal behandeld worden, vermits de

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1