Civilian M Ml. van Y R JJ D A G, 9 April J858. ])il lll.nl verschijnt tweemaal in de week de» Vingsdagt en Vrijdag». - De I'rij» van het Abonnement is f 1.50 in de 3 maanden. Van Advcrtentiënvan I tel G repels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zcgclrcgt. Afzonderlijke nummers, ƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. U. van CUeff, te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en l'ost-Directcuren in het Rijk. AMERSFOORT 8 April 1838. lu No. 489 hebben wy de aandacht der Ingezete nen gevestigd op de kennisgeving (kinderziekte) van liet Gemeentebestuur. Thans vragen wij, wat de bepaling van art. 248 van het alg. pol-regl. voor deze gemeente helpt, als de hoofdbewoner vaneen huis aan een verloren hoek zijner groene huisdeur een zeer klein groen papier hecht, waarop met kleine letters het woord: kinderziekte in groene inkt geschreven staat en dus zoodanig is vergroenddat zelfs door een groenen bril' (die kleur is te Amers foort nog al gangbaar) dat woord onleesbaar blijft. Het ware wenschelyk, dat grootte en kleur van papier en letters door het Gemeentebestuur voor- loopig, met voorbehoud van nadere goedkeuring bij raadsbesluit, zouden bepaald worden. De Arr. Regtb. te Amersfoort heeft heden uit spraak gedaan in de zaak van i. v. d. Broek nachtwacht aanhol paleis te Soestdijk, hem schuldig verklaard aan het ontvreemden eener gouden bracllet, ver loren door en (oebehoorende aan de freule Baron nes van Pallandtcn hem veroordeeld tot zes maan den corrcclioncele (cellulaire) gevangenisstraf en in de kosten. Dc ongehuwde vrouw. Grietje van Appelen, 40 jaren ouddoor dc policie naar het huis van arrest ovorgebragt onder vermoeden de moeder te zijn van het pasgeboren kind, welks lijkje zondag morgen uit liet water is gehaaldblijft hardnekkig ontkennen bevallen te zijri. Herhaaldelijk heeft zij zich inet geweldige inspanning van ligchaamskrach- tcn trachten te ontworstelen aan het geneeskundig onderzoek waaraan zij eindelijk onderworpen werd cii hetwelk tot uitslag heeft geleid, dat de vermoe dens der policie allezins gegrond waren. De instructie wordt met nadruk voortgezet. Z. M. heeft eervol ontslag verleend aan W. J. Lagerweij als burgemeester der gemeenten West broek en Achttienhoven en denzelven benoemd tot Burgemeester der gemeente Woudenberg. Z. M. heeft eervol ontslag verleend aan M. I.agerweij Burgemeester der gemeente Woudenberg en denzelven benoemd tot burgemeester van West broek en Achttienhoven. Het prov. geregtshof van Overijssel heeft J. II. W. en A. G. G.. beide kolonisten aan de Om- inersehans, schuldig verklaard aan moedwillige schriftelijke bedreiging met brandstichting en hen dienvolgens veroordeeldden eersteals zijnde reeds vroeger tot gevangenisstraf van langer dan een jaar veroordeeld geweest, tot 6 en den tweede tot 5 achtereenvolgende jaren tuchthuisstraf, enz. Dezer dagen is rondgezonden het algemeen verslag omtrent het fonds tot aanmoediging eu ondersteuning van de gewapende dienst in de Neder- landeii. Uit dat verslag blijkt allezins op nieuw de nut tige werking van dat fonds in het jaar 1836, waarover de rekening loopt. De uitgaven bed.agen f 73,086, waaronder aan 780 verminkten en nage- blevenen van gesneuvelden f 28,351, en aan 1068 iniirmeu ƒ31),729. Voorts is onder die som begre pen een post van 4892 voor onkosten der districts- comtnissiëu en van het hoofdbestuur. Er wordt opgegeven dat er ecne nieuwe bezuini ging op de bureau-kosten heeft plaats gehad. Het hoofdliestuur eindigt zijn verslag inet den wensch, dat de vaderlandsche liefdadigheid zich ten opzigte van het fonds niet zal verloochenen. Wij dcclen ten volle dien wenschmaar voegen er dien by, dat daartoe het hoofdbestuur opwekke door eeue zuinige administratie en door het doen van behoorlijke mededeelingen, waaruit het genoegzaam blijkt, dat geen gulden boven het volstrekt noodige, aan kosten van beheer wordt uitgegeven. Hel eerstvolgend examen voor kandidaten tot bekoming van dc verschillende akten van bekwaam heid als onderwijzer, zal worden afgenomen lus- schelt 14 en 28 Junij van dit jaar. Het afleggeu van het examen wordt vooral aangeraden aan allen die nu. zonder aan de vereischtcn der wet te vol doen, in eenig vak of op ccnige school onderwys geven, daar elke overtreding der wet na dit tijd stip zal worden tegengegaan. Zoo zal na het eerst volgend examen niet langer kunnen toegelaten wor den liet zonder behoorlijke akte van toelating on derwijs geven in die vakkenwelke in de vorige wet niet als leervak werden op genoemdof waar in geen afzonderlijk examen werd afgenomen, zoo als dc wiskunde. De Vollenhovensche vi3.sehers hebben van dc llollandsclte kusten aangebragtduizenden met den zegen gevangen groene haringen, hetwelk een ongewoon vertier aan bokkinghangen en aan den handel geeft. Een vreeselijke ramp trof de gemeente Odoorn. Voor de vijfde maal sedert een paar maanden ont stond er een zware huisbrand. Oin halfeen begon nen op eens dc vlammen uit het huis van J. H. Schol te, molenaar, en J. II. Stuien, smid, door één dak vereenigdmet gcweldigde kracht te woe den; weldra sloegen ze naar beide kanten uit, en lagen cr vijf huizen, bcwooud door zes huisgezin nen, in puin en asch. Dc tegenoverstaande huizen werden by denTsterken zuidwesten wind. met veel moeite en buitengewone inspanning van krachten gered. In 't bijzonder was ook het huis van den deurwaarder Schutstal in groot gevaar, dewijl het meermalen vlam vatte en men de personen, die zich op het zelve bevonden, reeds toeriep om haas tig af te komen. Eere dun heer van Enst Jz..aan nemer, J. Hanenberg metselaar, en Guit, voerman te Vries, daar tegeuwoordig, en anderen, die wei- ligt een nog veel zwaarder onheil hebben afgeweerd. Alleen van A. E. Schutrup is al de levende have gered; terwijl oen paard, vierkoeijon, twintig scha pen en eene zeug met elf biggeu van Scbolte, vier koeijen, drie jongbeesten, een enlerpaard, eene zeng met een big en vijfendertig schapen van J. E. Schutrup, een veulen van J. Marissen, zestien scha pen van II. Steenbergen, eene koe. ecne vaars en eenige schapen van J. II. Steulen bij den brand zyn omgekomen. Yyfenderlig personen zijn door dezen brand van huisvesting, huismcubelen en klee ding beroofd! Allen echter hebben reeds eene wel willende opneming en voorloopige verzorging ge vonden, terwijl ook eene commissie benoemd is, om dc gedane inschrijving van geld, koorn. aard appelen enz. te regelen en verder te doen plaats hebben. De oorzaak van den brand ligt weder ge heel in het duister. Dat bijgeloof en bekrompene godsdienstige begrippen, nog steeds hier en daar beerschende zijn, en eencn treurigen invloed uitoefenen op He ongchikkigcndie op dergelijk standpunt zich be vinden bewees weer ecu geval in de gemeente Wageningen. Een vtouw, die in den waan verkeer de dat zij ongesteld was, en daardoor geen baat kon vinden bij dc middelen, die zij zich ter ge nezing verschafte, werd opmerkzaam gemaakt, dat zij wel kon betooverd zijn. Nu werden bed en kus sens uilgehaald, en ja wel! kransjes, strikken en andere zaken werden bij menigte gevonden, zoo als men in alle bedden vindt, waaraan niet be hoorlijk de hand wordt gehouden of wier vederen als erfstukken van de eene familie op de andere overgaan. Al spoedig werd dc heks aangeduid en alle middelen, het eene al curieuser dan het an dere, aangewend om eene onttoovering te verkrij gen. doch vruchteloos; het eenige middel is nu om de toovergodin aan huis te krijgen, deze is hier evenwel niet toe te bewegen, en kan, volgens het verhaal, hiertoe alleen genoodzaakt worden door het verbrauden van een uitgespreiden hage- doorn; deze aangestoken zijnde, begint het kol zelf te branden en ijlt met een verbrand gezigt de wo ning binnen om den booze uit Ie drijven. Zulke zakcu geschieden in de tweede helft der negentien de eeuw, in een Christenland uit hetwelk naar alle oorden der wereld zendelingen worden gezonden, om ongeloovigen te bekeeren. De Iloogen Raad der Nederlanden heeft uit spraak gedaan in dc zaak van den ollicier bij de regtbank te Gorinehem tegen een vonnis in zake P. Knijpers c. s.waar bij dc gcrep. van alle regis- vervolging zijn ontslagen, op grond dat, naar het oordeel der regtbankliet vissollen op Zondag niet verboden is. Dc raad heeft, overeenkomstig de kon- klusie van den advocaat-generaal Rümer en de plci- dooijen van den Heer Mr. A. de Pinto, hel vonnis bevestigd en mitsdien beslist, dat het visschun op Zondag geoorloofd is. GEMÈRGDK RERIGTÈK. Koningin Victoria, die reeds eene zware huis houding met negen kinderen heeftbevindt zich weder in gezegende omstandigheden. Gomez dc begenadigde medepligtigc aan den moordaanslag van 14 Jan., is naar zijne verban ningsplaats Cayenne overgevoerd. Ten behoeve van dc nagelaten betrekkingen van Orsiniis eene inteekening geopend bedragende thans reeds ongeveer een half mihoen gulden. Tc Parijs rijdt een daauerrcotypist in reu rij tuig dc stad rond en vervaardigt onder weg por tretten voor 1 cn 2 francs per stuk. Op het eiland Rhodus is eene vrouw overleden iu den ouderdom van 128 jaren, die tot liet laatst hare volle geestvermogens cn ligchaumskrachten bezat. Men wil weten, dat dc goochelaar Bosco een poging tot zelfmoord beproefd heeft. Ecu Commandant, een inspectuer en negen dienaren van policie te Dublin in Ierland, die onlangs een aanval op de studenten aldaar hebben gedaan, zijn naar de regtbank verwezen. De stad Karlsbad viert haar hOOjarig bestaan als br.dplaats. Te Parijs zal eerstdaags eene nieuw geschreven antieke comedie, getiteld: de Venus van Miio, in bet Odeon worden oppgevoerd. Olla podrida bij den terugkeer van de lente. Een bedaagd huismoedertje. Wat moet een mensch in dezen tijd van 't jaar zich toch bitter behelpen! Mijn aardappeltjes raken opook hebben ze 't een ziertje weg van de vorst groente is er niet te krijgen. Van 't inge legde goed is het raar al af en alle dagen grutters waren, is toch ook miserabel. Hadden we de lekkere zes weken maar en die vliegen tocb al weêr gaauw omdan kan je weêr voor bet inmaken beginnen te zorgen en zoo gaat ons leventje voor bij. Een jong heer die zijn eigen meester Is. 't Is waarik heb van den winter verduiveld veel pret gehaden toch ben ik maar blij dat hij achter den rug is. Als het inooi weêr blijft, zal ik morgen mijn bruintjes eens vóór de Victoria zetten op de pantoffelparade zal ik met mijn nieuwe baamtuigjes eens ferm de kaas snijdenze kunnen toch maar niet anders zeggen of mijn spul letjes zijn fameus goed in orde; zoo'n oompje die je aardig wat nalaat, kijk dat's tocb maar alles. Ik hoop maar dat bet niet weêr zoo beet wordt als verleden zomer, want toen kon men bet op een open rijtuig niet uithouden en de paarden kregen er ook wat om. (bij kijkt op zijn horlogie) Te drom mel! 'tis later als ik dacht, 'k zal maken dat ik weg kom; dat zal weer een fijn dineetje wezen van daag, 'tis toch prettig, of het zomer of winter is, je kunt toch alles krijgen als je't maar betalen wilt. Een jong bevallig meisje. «Die naaisters! kijk dat's een last. je kunt nooit staat maken op haar woorden. Ze bad bet me toch zoo vast beloofd, dat ik gisteren avond alles thuis zou hebbenmaar ja wel kan ik nu in myu bruine winter-japon van daag gaan wandelen? O wat zou llenriette me uillagchen! Neen, liever blijf ik den heelen dag thuis. En dan mijn blaauwe zomer-hoedje bij die bruine jurk! ik zou wel gek lijken; maar ze zal geen steek meer voor me doen. daar kan ze op rekenen. Ik bad nog al zoo ver langd naar den Zondag en daar zit ik nu. Regende 't nu maar dat het goot, dan bad ik er ten minste geen verdriet vanmaar dat het nu ook juist van daag zulk hemelsch weêr moet wezen! alles loopt ine dan bitter tegen. Een liefhebber van een kaarsje 't Wordt weêr zomer, reepen de menscheu, O, wat beginnen dc dagen weêr mooi te len gen, Ja maar de avonden? 'lis ellendig, wn kan geen whistpartij meer by malkaêr krij gt' dc eeue loopt kier, de andere loopt daar slen teren, tot zc allemaal voor goed naar buiten of op reis gaan en dan kan ik hier alleen zitten prui len tot wc den langsteu dag weêr een poosje ach ter den rug hebben en wc, zoetjes aan, de lamp weer wat vroeger beginnen op te steken en er weer liefhebbers opdagen voor een partijtje. Wat of de menschen toch aan dien zomer heb ben! Van de hitte weet men zich immers niet te bergen, 'telen smaakt niet drinken maar den ganschen dag en dan 's avonds naar bed om dooi de muggen uit den slaap gehouden te worden. Neeu, heilig dan een ferme winter, bij een goed kolen vuur, een warm glas pousch eu eene fyne whist party och, waren wc alweêr zoo ter! Een stok-oud man De winter is dan weêr voorhy en dc lente be- gonucn, maar ach! Zc zyn niet meer die tooverüren, Die zoete stonden van de jeugd Waarin een mugje ons aan kan \uren, Een heidebloem dc ziel verheugt.

Amersfoortsche Courant | 1858 | | pagina 1