A1ERSF00BTSGHB COOBAIT ®PCr"U'N' JK 56». van V R IJ D A G, J5 October 4858. De spoorwegverbinding met de Noordelijke Provinciën. In No. 562 werd door ons de spoorweg over Amersfoort beknopt besproken en hebben wij ge tracht te bctoogendat deze spoorweg vooral voor de Noordelijke Provinciën noodzakelijk is en een onbetwistbaar nut voor de communicatie ten op- zigtc van bjjna alle deelen des Rjjks zal opleveren. Hoe beperkt onze zaakkennis van de Nederlandsche spoorwegkwestie ons voorkwam, meenden wij niet te mogen achterblijven, onze krachten te beproeven om in het by/,onder voor Amersfoort in deze kwes tie op te treden. Ofschoon waarschijnlijk in menigerlei opzigt zwakte van opvatting verradende, hopen wij evenwel, dat ons opstel niet geheel verwerpelijk was. Sedert dien werden wij welwillend in de gelegen heid gesteld, inzage te nemen van een en ander, dat hoewel vroeger geschrevenveel bijdragen kon tot het gronden van vele punten van ons opstel. Ofschoon in eene tusschenruimte van eenige maan den de Nederlandsche spoorwegkwestie andere phascn is ingetreden, vonden wy in hetgeen ons voorgelegd werdonderscheidene deelenwelke ons toeschenen geëigend te zjju, oin tot zakelijke toe lichting van liet nut, gewigten de noodzakelijkheid van eenen spoorweg in onze streken te kunnen strek ken en zal het ongetwijfeld niet misplaatst geacht worden die thans te laten volgen. Eene lyn van Zwolle over Deventer en Zutphen naar Arnhem, zal voor de gemeenschap der Noor delijke Provinciën met de spoorlijnen van den regter Rijnoever, wel eenige voordeelen aanbrengen, doch voor hare verbinding met onze groote koopsteden, Amsterdam, Rotterdam enz: en de zuidwestelijke zeegaten eenen belangrijken omweg veroorzaken ja, zelfs de bavens van Ilarlingen en Kampen, hebben voor het binnenlandsch verkeerniet minder behoefte aan eene verbinding langs de kortste rigting met het zuidwesten van het Rjjk, dan met den Rijnspoorweg te Arnhem voor het internationaal verkeer. Eene vertakking van den Rijnspoorweg van Arnhem naar Deventer en Zwolle zal hoofdzakelijk den buitenlander moeten liaten, om zich zonder groot voordeel voor ons land, met onze Noordoos telijke naburen in verbinding te kunnen stellen. Men zegge niet, dat de verbitüding tusschen Amster dam en Botterdam, met Deventer en Zwolle over Utrecht en Arnhem, slechts eenen weinig beduidenden omweg sal opleverende rigting van Utrecht regtstrecks op Deventer, of regtslreeks op Zwolle en Kampen is veel korter dan die over Arnhem, en elke omweg is op zich self veel beduidend. Het laatst afgetreden ministerie was zelve zoo zeer van het gewigt eener verbinding langs lynen in de kortste rigting aan gelegd zoo zeer van de nadeelcn van eenen om weg, overtuigd, dat zjj den aanleg van eene lijn van Lejjdcn naar Woerdenter regtstreeksche ver binding van 's Gravenhage en de tusschen de beide eindpunten van den Hollandsche spoorweg gelegen plaatsen met den Nederlandschen Rijnspoorweg en iiet Duitsche spoorwegnet, als noodzakelijk voorstond; en dat nog wel in verband met eene spoorversmalling van den Hollandschen ijzeren spoorweg; door eene lijn van Dreukelen naar Woerden verlangt zelfs de onderneming van den Rijnspoorweg den afstand tusschen Rotterdam en Amsterdam te bekorten In het algemeen mag men Utrecht als het cen traalpunt van een spoorwegnet in Nederland be schouwen, de ligging der stad wjjst dat aan; bij den aanleg van den Rijnspoorweg heeft men dit van den aanvang af begrependaarom gaan van uit Utrecht zjjn beide vertakkingen naar Amster dam en Rotterdam; daarom heeft de Directie van den Rijnspoorweg later te Utrecht hare voornaamste werkplaatsen vereenigd. Eene lyn van Utrecht naar het Noorden en Noordoostelijke van Nederland zal niet alleen de gemeenschap in de kortste rigting van Amsterdam en Rotterdam met Noord-Duitsch- land openenmaar tevens dat voorregt opleveren dat men voor het binnenlandsch verkeer tusschen het noorden en het Zuiden van het Rjjk, niet te veel a/hankclijk zal zjjn van eenen enkele onderne ming, n.l. de Rijnspoorweg-maatschappij, die by den omweg over Arnhemvan uit de groote koop steden af, als het ware eene monopolie voor dat verkeer zal verkrijgen; door de aansluiting van de Noordelijke lijnen met haren spoorweg te Arnbein, wordt dan ook haar belang voornumelyk bevoordeeld, en daarom zal zy voorzeker gaarne die aansluiting te Arnhem zien; wordt dezelve te Utrecht als het centraalpunt doorsnetlenzoowel in znidelyke rig ting naar Rreda en Antwerpen, als in Noordelijke naar Zwolle en Deventerdan zal eene concurrentie levendig worden gehouden, die voor het algemeen belang niet anders dan voordeelig kan zyn. Delyu l)it Blad verschijnt tweemaal in de weckdes Dingtdagt en Vrijdags. - De Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Advertentiesvan 1 tot 6 regels 60 tents, elke regel meerder 10 Cents, hchalvc hét Zegelrcgt. Afzonderlijke nummert, ƒ0,10. Brieven franoo. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A.' H, wam Qmf, te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Dircctcuren in het ttijk. Het journal des Dédats vestigt de aandacht op het verslag omtrent liet gebeurde met het kind van den Heer Mortara te Bologna, 't welk voorkomt ia het journal de Bruzelles, door de Débat* genoemd eene soort van Belgische Umvers.f Het deelt dit verslag in zijn geheel mede, na te hebben aange merkt, dat bet vreemd mag worden van Utrecht naar hel Noortien zal niet alleen de kortste zijnmaar zij zal ook weinig moeijelykhe* den van constructie opleveren. Men neme tevens in aanmerking, dat de meer genoemde lijn, oin de Noordelijke provinciën met den Rijnspoorweg te verbinden, van Zwolle op Deventer naar Arnhem, met eene groote concur rentie langs de waterwegen zal te worstelen hebben, dat de exploitatie daarvan dien ten gevolge minder voordeelen zal afwerpen en dat de aanleg dier lyn door meer kostbare gronden enz. een zeer zwaar kapitaal voorden aanleg verslinden zal. Tevens be weren deskundigen, met bet oog op 's Rjjks defensie stelsel: dat te Utrecht achter zync verdedigings werken de aansluiting met den Rijnspoorweg inoet plaats hebben der lijnen, welke de Noordelijke en Noord-Oosteiykc Provinciën met de overige deelen vat! het Rjjk zullen verbinden; dat daarentegen by crue aansluiting te Arnhem, buiten de liniën van defensiehet gansche spoorwegverkeer dadelyk aan eenen invallenden vyand wordt prijs gegeven. Met het bovenstaande is, dunkt ons, bewezen dat de spoorwegverbinding te Utrecht, en verder over Amersfoort met de Noordelykc Provinciën, Itoven die over Arnhem de voorkeur verdient. AMERSFOORT. H October 1858. Z. M. heeft benoemd tot Burgemeester der gem. Baarn en Eetnnes Mr. J. C. G. C. Laan; tot ridders der orde van den Nederlandschen Leeuw, Jhr. Mr. C. Bakker. HU. commissaris in de pro vincie Overijssel, en Mr. G. A. de Meester, Bur gemeester der gemeente Harderwijk. De Wjjk Westheykant, parochie het Goirle, tc Tilburg, is door een verschrikkelijken brand geteisterd. Zondag jl. ruim 8 ure in den avond sloeg de vlam uit de vellen- of huidendroogery en looijerij van E. Lombarts en Zonen en deelde zich spoedig aan de daaraan grenzende schuur, stalen fabriek van wollen stoffen en woningen van de gebroeders L. en P. Janssen mede. Niettegenstaande de hulp vau de Schutterij, de policic en de vier stads brandspuitengeraakte bet dak van de sedert eenige maanden nieuw gebouwde stoom-wolstof- fen-fabriek van E. Loinbarts en Zonen in brand. Doordien niet genoeg water aldaar voorhanden was, zijn al de panden, waaraan de vlammen zich hadden medegedeeld, geheel in de asch gelegd. De schade van een en ander kan nog niet juist worden opgegeven, doch wordt op plus minus ƒ70,000 begroot De gebouwen, fabriekgoederen machinerien, meubelen, enz. zyn by vijf verschil lende maatschappijen togen brandschade verzekerd. Dezer dagen werd te Huilelte iemand een been geamputeerd; voor de operatie vroeg by den geneesheer: of hij gedurende de amputatie eene pijp mogt rooken. Toen dit toestemmend beant woord werd, stak hij dezelve op, en rookte gedu rende de kunstbewerking, zonder eenig bljjk van pijn te geven. Toen men het been voor zijn oog wilde verbergen, zeide hy schertsende, dat dit niet behoefde, dat hij daarentegen gaarne het lid, dat hy zoo vele jaren had gebruikt, nog eens wenschte te zien. Het wets-ontwerp omtrent het begraven van lyken, de begraafplaatsen en de begrafeniskosten, in de zitting der Stat. Gen. 18551856 ingediend, is destijds buiten behandeling gebleven. Dien ten gevolge is- alsnu een nader ontwerp van wet. die aangelegenheid regelende, aan de Slaten-Gen. ter overweging aangeboden. By dit ontwerp wordt als beginsel aangenomen, dat het begraven en het aanleggen van begraafplaatsen niet is eene zaak van provinciaal, inaar van algemeen belang. De rjjks- wetgevcr behoort hierin te voorzien eu algcmcene regelen te stellen; terwijl debyzondcrebepalingen afhankelijk van plaatselijke omstandigheden, aan den plaatselijken wetgever kunnen worden overge laten. Uit den aard der zaak is het ontwerp in drie onderdeden gesplitst, waarvan het eerste het begraven van lykenhet tweede de begraafplaatsen cn het derde de begrafeniskosten ten onderwerp heeft. Naar men verneemt hebben zich de veroor deelden in de zaak van Sehultzmet uitzondering van T. M. Verdoner, in cassatie voorzien tegen het arrest van het provinciaal geregtshof in Gel derland. In den avond van 6 dezer is te Parjjs, door behulp van Jeleskopende tweede komeet, welke zich in het sterrenbeeld van Andromeda bevindt, zeer duidelijk waargeuomen, ofschoon zij ook op onberekenbaren afstand verwijderd is. dat het officiële orgaan der Paoseljjke Regering eu de Parjjsche Vnivers dienaangaande bet stil zwijgen hebben bewaard, niettegenstaande de ge- hcele onafhankelijke dagbladpers in Europa ab bet ware die organen heeft aangespoord, om de overheden te Bome te verdedigen tegen de zware ten haren laste aangevoerde beschuldigingen. Ten aanzien van bet verslag zelf wordt in het journal des Débat* bet navolgende in bet midden gebragt: Is het noodig., te oordeelen over den loon en de uitdrukkingen, voorkomende in deze afschuwe lijke pleitrede? Wie walgt niet in stilte, als by hoort gewagen van den pligt. welken de roovers van dat kind te vervullen badden, van die vrome vrees voor schandaal, welke hen had ge noopt tot dezen strengen maatregel, van die verwonderlijke innerlijke aandrift, welke de jeug dige gevangene had bepeurd door de werking der genade, en om dit alles de kroon te zetten, van die beredeneerde roeping van een kind van 6 jaren? Waant men niet, te hooren spreken den persoon van het bljjspel, die er niet aan dacht om de schapen te dooden, maar dezen «zachtjes de keel afsneed,* Diet om die dieren kwaad te doen, maar «om te voorkomen, dat zjj stierven aan de pokken of de schurft?» Wy zouden ons echter schamen, als wjj een oogenblik er aan konden denken, om te schertsen, ter zake van zoodanig onderwerp, veeleer moeten wjj erkennen, dat het scbandeljjke feit, 'twelk men op die wijze zoekt te. regtvaardigen, in een nog veel schande lijker daglicht voorkomt, nu het in eene zoo laag hartige taal verhaald wordt «En het zijn die lieden, die ons durven toe voegen, dat de eerste indruk, welken men ont vangt na de lezing der dagbladen, is eene aanspo ring om de daarin voorkomende aantijgingen naar waarheid te wederleggen. Hoezeer bedriegen zjj zich; de eerste indruk, welken zij, die deze zaken lezen, ontvangen, is eenï smartelijke verbazing, bij bet bespeuren, dat men met den mantel der liefde een misdrijf bedekt, 'twelk elk eerlijk man niet schroomt met den waren naam te stempelen; En die verbazing neemt toe, als men nagaat, dat het feit is voldongen, niet alleen op eenige weinige myien van onze grenzenmaar op eenige schreden afstands van onze soldaten. Het is toch eene onbe twistbare waarheid, dat onze vlag te Bome waait en dat, als men op die wijze het gezond verstand en de menschel jjkheid in het aangezigt slaatmen misbruik maakt van de bescherming onzer wape nen. Nog zullen wijevenwel wachten, alvorens een beslissend oordeel uit te spreken. Het stuit ons al te zeer te gelooven, dat het journal de Bruxelles naar waarheid -is onderrigt geworden, en dat er niets anders is aan te voeren tot regtvaardiging der roovers van het kind van Mortara. Wij willen dat verslag niet aannemen als het laatste door het Roomsche Hof gesproken woord; wy zouden het gebeurde niet kunnen overeen brengen met de bekende beginselen van regtvaardigheid en men schelykheid, waarmede bet Hoofd aer Katholieke Kerk bezield is. Mogt de medegedeelde lofrede echter waarheid behelzen, dan zouden wjj echter moeten doen opmerken, dat men onzen gezant uit Napels heeft teruggeroepen, opdat hy geen getuige zou zjjn van daden van verdrukking van vrjj vrat minder schandelijken aard dan die, welke geschieden rn de Romeinsche Staten in den toestand van vrede, welke wordt gehandhaafd door onze krygsmagt. Wy zjjn verzekerd, dat het Fransche gouverne ment, de verantwoordelijke verdediger van de Nationale eer, niet zal dulden, dat men destraftc- looze volvoering van dergeljjke misdaden toeschrijft aan de bescherming, welke verleend wordt door eene edelaardige natie.» Volgens de jewish Chronicle hebben de Ëogelscbe rn Fransche regeringen zich de zaak van den koopman Mortara aangetrokken. Naar luid vau herigten uit Parijs heeft de Fransche regering aan die van Rome bereids eene nota over deze aange legenheid doen geworden, waariuaan laaisgemelde in gematigde bewoordingen, bet ernstige van deze zaak onder het oog wordt gebragt.

Amersfoortsche Courant | 1858 | | pagina 1