GOÜR M 008. YRIJ DIG, 88 Maart 8859. Dit Mad verschijnt tweemaal in de week des hingsdugt e Vrijdags. - l)e I'rijs van het Abonnement is f 1.50 in dc3 maandenVan AdvertcntiënI lot 6 regels 60 Cents elke regel meerder 10 (.cuts, behalve bet Zcgelrcgt. Afzonderlijke nummertƒ0.10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. II. eau dee ffte Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en l'ost-Directeuren in liet Rijk. Het RTederlandsch Spoorwegpleit. I. Welke p;oede bedoelingen de Regering al moge ge had hebben toen de voorloopige concessie voor de Noorder spoorwcglijnen aan de heeren Sloet-Rcucliliii werd verleend, de te belangrijke voordeelen. welke in die voorloopige concessie regtstreeks en zijdelings zijn geweven, zullen het beletsel blijven tot redelijke aanvragen voot het aanleggen van andere lijnen, zoo lang de gezegde concessie niet onverbiddelijk door de Vertegenwoordiging wordt afgekeurd. Het geen in deze voorloopiuc concessie wordt toegestaan, kan aan andere aanbiedingen niet worden toegekend omdat het Rijk zich alsdan te zwaar belaadt. Voor de Regering blijft, als zij in normalen geest-toestand de zaak der spoorwegen overziet, niets anders over dan daaromtrent alles af Ie breken, wat tol hiertoe werd opgebouwd, en behoort zij, door de ondervin ding wijzer, den aanleg van spoorwegen uitsluitend in verband met de behoefte van de deelen des Rijks, daarvan geheel ontbloot zijnde, te brengen. Het is waar, de spoorwegzaak duurde reeds meer dan te lang. er diende iets te worden gedaan, toen is de Regering met de voorloopige concessie aan de heeren Sloel-lteuchlin zeer ver, sommigen zouden zeggen te ver gegaan, doch wij werpen alsnu tegen: beter ten halve gekeerd, dan ten volle gedwaald. Dezer dagen valt weder een plasregen van spoor weg-adressen uil vele oorden des Rijks op de Regering en de Vertegenwoordiging neder. Elk adres bevat gevarieerde melodicn op hetzelfde thema: dat het algemeen belang ligt opgesloten in de bevordering »an het bijzonder belang in ieder adres aangeduid. Waarlijkdo spoorweg adressen-woede brengt de Regering in geenc geringe verlegenheid. Waar zij hare blikken wendt, ligt eene adressante vóórhaar geknield, baar aanminnig om de spoorweggave toe lonkende. Ze allen tevreden te stellen is eene onmo gelijkheid;voldoet zij aan de begeerte van enkele barer dan laadt zij zich de beschuldiging van par- tijdigheid op den hals. en de pligt eener Regering is regt aan regthebbenden te bcdeelen. En toch! Als men de zaak onbeneveld beschouwt, dan ontwaart men spoedig, dat, indien deze verle genheid al geene gekunstelde is, zij op niets dan wat kortzigtighcid uitloopt. Laat de Regering alle de toelonkende adressanten ferm in de oogen zien, vervolgens scherp onderzoeken wie harer onder het bedelpak gegoedheid of rijkdom heeft verborgen en daarna schcnke zij hare spoorweggaven aan de meest behoeftigenzelfs al zouden die gaven hoog stijgen. Men schenke geen gunsten aan haar die reeds rijk zijn, aan haar die reeds het noodige bezitten, maar men voede en lave haar die gevaar loopen van honger en dorst te sterven. Deelt de Regering aldus hare gaven uit, zij zal natuurlijk misnoegden ma ken, maar daarentegen gehandeld hebben gelijk haar pligt haar voorschrijft. De Regering laboreertin de zaak der spoorwe gen, tevens aan ccnc zeer gevaarlijke ziekte, des te moeijcljjker te genezen, omdat hare genezing niet in de magt des genceshcers, maar in den tegenstand der lijdcrcs zelve ligt, om zich door eene eenvoudige ontlasting van overtolligheden van de ziekte te ont slaan. Het spoorweg-pleit is immers wezentlijk niet van die onmetelijke verhouding, waarvan men het den schijn wil geven. In een later nummer zullen wjj de ziekte der Regering trachten aanschouwelijk tc maken. AMERSFOORT. 17 Maart 1859. L.l. Dingsdag heeft de Minister van Binncn- landschc Zaken in het locaal van dat departement geïnstalleerd de Commissie van Statistiek, die on middellijk hare werkzaamheden heeft aangevangen. De Voorzitter dier cojnmissie, Prof. Ackersdijk heelt bij die gelegenheid ccnc rede gehouden. Rij besluiten van 15 Maart heeft Z. M. benoemd: tot commies bij het departement van binnenlaiidsche zaken Jhr. J. II. A. Roëll, thans adjunct-commies bij genoemd departement, zonder bezwaar der schatkist; tot commies bij gemeld departement II. J. Rooi, thans stenograaph l>ij de Kamers der Statcn-Generaal. Zekere Evert van de Ven reed met een kar met een os bespannen door de gemeente Buitel. De os geraakte aan het hollen en van de Ven het dier niet meer kunnende houden, moest het loslaten. Hij had echter het ongeluk te vallen, en met het hoofd onder een der wielen tc ge raken. zodoat hij dadelijk een lijk was. Uit Vcendam wordt geschreven, dat men daar sedert een paar weken dagelijks koppels paar den van 20 a 30 stuks ziet doortrekkenallen komende van de Ilannoversche grenzenen door Fransche kooplieden opgekocht. De Franschen schijnen in het bijzonder op Duitsche paarden gesteld te zijn. Althans was de handel op de va sten-avond paardenmarkt te Utrecht niet leven dig, schoon ook daar de Fransche kooplieden niet ontbraken. Misschien ook wisten zij toen reeds, dat de wind niet meer zoo uit den oorlogshoek waaide als nog voor eenige dagen. Het volgende voonal slrekke tot waarschuwing voor degenen, die nu of dan een briefje in de loterij spelen. Zekere Kerkhof, timmerman te Varsse- vcld, kocht van II. J. Vredenburg, te Zutphen, een vijfde lot in de 237e staats loterij. Op zijn nommcr viel ƒ5000. doch, naar men beweert, verhaalde hem Vredenburg, dat het briefje met 70 was uitgekomen en betaalde hem 12,60 voor zijn aandeel. Toevallig kreeg Kerkhof in eene herberg eene courant te lezen, waarin zijn nommer met ƒ5000 9tond uilgetrokken. Hierop aanklagt en vervolging voor de arrondissements-reglbank aldaar, die deze zaak heeft behandeld. Door het openb. min. is tegen den beklaagde eene gevange nisstraf van vijf jaren gerequireerd. Aanstaande week zal de rcglbank uitspraak doen. Bij het stormachtige weder der vorige week, heeft het hui ten- of zeewater op onderscheidene plaatsen der provincie Friesland eene aanmerkelijke hoogte liereikt. Te Munnekezijlen was hei o. a. tot 2.05 el en aan den Ternaarder polder zeedijk tot zelfs 3,50 el boven volzee geklommen. Hier en daar is nog al schade aangerigt. Zoo is de bij de Nieuwe Zylcn nieuw aangelegde dijk Ier inpol dering van buitengronden in Kollumerland over- geloopen en is ongeveer 30 el lengte van den buitenkant afgeslagen. Te Stavoren is de kistvulling eenigzins uitgeslagen, langs de beschoeijing is eenige verzakking autstaan, terwijl in den omtrek eenige stcenen uit de glooijingen zijn gerukt. Van Wymbritseradeels c. s., contributie zeedijken, is een gedeelte ter lengte van ongeveer 8 el van het palenhoofd, nabij de brug van den zeedijk naar Molkwerum, van den westelijke paalregel uitgeslagen. Te Schoterzijl zijn de buitengronden geheel onder water geloopen. Te Vollenhove had een droevig ongeluk plaats. Een schipper, heiaden met grind van den heer Bcssem, had het voornemen nit de haven in het Ganzcndiep tc varen, doch, ten gevolge van den hevigen wind, kon hij zijn vaartuig niet besturen, zoodat hij tegenover de Visscherstraat is gezonken, hetgeen zoo spoedig plaats had, dat zijne vrouw en een kind. welke zich in het vooronder bevonden, zijn verdronken; een ander kind, een jongentje, is als ware het door een wonder ongedeerd aan wal gekomen; de schipper is thans nog in leven, doch verkeert in zeer bedenke!ijken toestand; door de ijverig aangewende pogingen ven al wat de kunst in dezen vermag, hoopt men op zijn herstel. Uithoofde van den feilen wind en de hooge zee. was er aan geenc redding te denken, en is hun kermend hulpgeschrei slechts zwak door de aldaar wonende vissehers gehoord. J. W. S. werd bij vonnis van de Arrondissc- ments-Regtbank te Groningen van den 27 January Li ter zake van opligting, daarin bestaande, dat hij in dc maand December 1.1. wegens gemaakte vertering bij den hier wonenden logementhouder M. dezen in betaling heeft gegeven ccn zoogenaamd Kaufmans biljet 23 pCt. als zoude dit een bank biljet van 25 zijn, welk biljet, als komende in den vorm met zulk een bankbiljet overeen, door genoemden M. als zoodanig is aangenomen, die daarop, na aftrek der gemaakte vertering, aan genoemden J. W. S. eene som van 24 heelt terug gegeven,veroordeeld tot acht maanden eenzame opsluiting, ƒ25 boete en in de kosten, van welk vonnis zoo wel de veroordeelde als het Openhaar Ministerie in hooger beroep is gekomen. Deze zaak werd den 13 dezer voor het Provinciaal Geregtshof tc Groningen in hooger beroep behandeld. Nadat nog eenige a charge als a decharge opge roepen getuigen waren afgehoordrequireerde de Procureur-Generaal, dat het Hof, met bevestiging overigens van het vonnis, dat vonnis zal vernietigen voor svo ver de opgelegde straffen betreft, en den beklaagde zal veroordcclcn tot gevangenisstraf voor den tijd van drie achtereenvolgende jarenen eene geldboete van 25 en in de kosten vau liet hooger beroep. De uitspraak dezer zaak is bepaald op 22 dezer. De rcglbank te 's Hertogenbosch heeft den redacteur van den Nieuwe Noordbrabanter tot 14 dagen cellulaire gevangenisstraf en ƒ25 geldboete veroordeeld, wegens het den 18 Jan. jl. plaatsen van het lasterlijk artikel in genoemd dagbiad, waarbij zekere J. Verliengd, als de vermoedelijke dader van een plaats gehad hebbenden diefstal werd aangeduid. De Grilliers bij de Arrondissements-Regtbanken en de Kantongeregten zijn namens den Minister vau Justitie aangeschreven, om eenen summiere» staat te vervaardigen en op te zenden van alle stukken, welke van voor 1811 zijn gedagteekend en op de grilliën berustende. Voor een der kantongeregten (politic-zitting) in de provincie Overijssel stonden j.l. Donderdag te regt de Burgemeester, twee Wethouders, alsmede een Lid van den Raad der gemeente K., de Notaris en de Doctor aldaar, benevens verschillende gegoede ingezetenen dier gemeente, beschuldigd vau over treding van een artikel in het Reglement van politic der bedoelde gemeente, bepalende de sluiting der tapperijen des avonds ten i I ure. Van het feit is door de rijksveldwacht te K. proces-verhaal opge maakt. Door de bekeurden is by de verdediging o. a. aangevoerd: «dat de rijksveldwacht onbevoegd was om deze overtreding door een proces-verbaal te constateren, als zijnde het feit eene overtreding van eene plaatselijke verordening.. Daar deze exceptie ook in de Tweede Kamer der Staten-Generaal is besproken, wordt het vonnis van den Kanlonregter met belangstelling te gemoet gezien. Den 8 dezer werd aan G. W. Lintveld, bri gadier der rijksveldwacht te Gorinchem geslation- neerd, de last opgedragenom F. Vink landbouwer le Kedichein, een groot, sterk en onverschrokken manspersoon, wegens diefstal van hooi, te gaan arresteren. Hieraan voldeed hij en was met den weerspannigen Vink omtrent 200 passen van het buiten Tivoli gekomen, toen deze iu de rivier de Linge, die aldaar eene diepte heeft van ruim 20 voeten, sprong en al zwemmende poogde tc ont- vlugten. Lintveld echter bezat moed genoeg, om in volle wapenrusting denonlvlugte na te springen na te zwemmen, te achterhalen, aan te grijpen en hem, niettegenstaande F. V. een goed zwemmer is en alzoo de kunst van duiken goed verstaat, inden rug vasthoudende tot bijna aan den wal te brengen. Toen echter waren zijne krachten uitgeput en zou hij met F. V. zijn verdronken, zoo niet de rijks veldwachter Willoosduin ter hunner redding was komen opdagen. Den i2 dezer had le Dalfsen het volgende voorval plaats, dat de noodlottigste gevolgen na zich had kunnen slepen. Zekere landbouwer wilde zijne koe, welke hij onlangs aldaar verkocht had, aan den eigenaar brengen, toen eensklaps het dier zich van zijn meester losrukte en door eene menigte kinderen drong, welke zich op straat met spelen vermaakten. liet gevaar ziende, dat de kinderen bedreigde, snelde men terstond toe, om het dier weder in handen te krijgen, waarin men evenwel dadelijk niet slaagdevermits het in de Vecht sprong en zich door de diepte een weg naar den overkant baande. Na vele pogingen in het werk gesteld te hebbenmogt het eindelijk gelukkenhet dier weder iu hauden te krijgen en aan zijn meester terug te geven. In het dorp Ginnekcn is sedert eenige dagen geen ander gesprek, dan over den kleérmaker R.. uit die gemeente. Deze stond namelijk op het punt van trouwen en had zich met zijne bruid reeds doen aanteekenen, toen hij eensklaps het dorp verliet, eene zeer treurende en teleurgestelde bruid achterlatende, zonder iets van zijn opzienbarend voornemen te hebben te kennen gegeven. Van Vrydcg op Zalurdag den 1 i dezer heeft er te Slapelmoerheidebij Weener. koningrijk Hanover, een allertreurigst ongeval plaats gehad. Zekere arbeider, IJzer genaamd, 'savonds negen uur te bed liggende, ontwaarddc eenigen reuk van brand, waarop hij terstond zyne vrouw, welke hoog zwanger was, redde, door met haar uil hel venster le springen. Maar men stelle zich hun toestand voor, toen eensklaps de moeder uitriep: «Onze beide kinderen!» Snel sprong de vader door het venster weder i.aar binnen, om zyne kinderen te redden. liet mogt hem niet gelukken, 's Morgens vond men hem levenloos uitgestrekt onder het raam terwijl van beide kinderen een dood van onder het puin werd te voorschijn gehaald, terwijl het andere bij het afzenden van het bcrigt nog daaronder be- doiven lag. Daarop is Zaturdag de moeder overleden aan de gevolgen van den schrik. Zaturdag en Zondag heeft tc Assen en inde omstreken een hevige storm gewoed. De geduchte wiud heeft op den straatweg tusschen genoemde plaats en Meppel de beide volgende ongelukken veroorzaakt. Een voerman, met name v. d. NV., in dienst van de heeren van Gend en Loos, keerde met een wagen die als bywagen by dc diligeuc

Amersfoortsche Courant | 1859 | | pagina 1