COURANT Jts 609. rnn DINGSDAG, Maart SSS9. Dit Blad verschijnt tweemaal in de weck des Dingsdagt en Vrijdags. -Dc Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van AdcertenlicnI tot 6 regel» fiO Cents elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummers, ƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. H. van dee ff, te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Diroctcuren in het Rijk. KENNISGEVING. BURGEMEESTER ek WETHOUDERS dei» GEMEENTE AMERSFOORT, Roepen hij deze op: de lolelingen dezer gemeente van het jaar 1859 die vermeenen mogten reden lot vrijstelling te hebben van de dienst der Nationale Militie, om in persoon te verschijnen voor den Militieraad, welke zal zitting houden op Maandag, den 4 April aanstaande, des voormiddags ten 10 ure, in eene der zalen van het Stadhuis te Utrecht, in te gaan op het Oud-Kerkhof; en brengen hun tevens in herinnering het bepaalde bij art. 38 der wet van 27 April 1820 (Staatsblad No. lij, luidende Alle geloot hebbende personenwelke niet voor den Militieraad zijn verschenenworden gehouden geenerhan- de reden tot vrijstelling te hebben en blijven finaal voor de dienst gedesigneerd. Amersfoortden 19 Maart 1859. Burgemeester en IVethouders voornoemd De Burgemeester A. G. W1JERS. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Het Nederlandsch Spoor wegpleit. II. De Regering Iracht aller belangen in de zaak der spoorwegen te vcreenigen, doch om tot die vol komenheid te geraken zal het noodig zyn geen enkel bijzonder belang te kwetsen. Met het bejagen van deze volmaaktheid wordt de Regering door eene zeer gevaarlijke verstopping geteisterd. Hei middel om zich van die ziekte te ontslaan, bestaat om zich van alles te zuiveren wat het te beoogen doel spoorwegen in alle tleelen des Rijks, in den weg staat. Zij vrage zich eenvoudig af: Waar zijn spoor wegen? om tot de slotsom te komen, dat in die deden waar de spoorwegen niet zijn, de noodzake lijkheid. de behoefte tot den aanleg bestaat. Wat evenwel het meest tot hare verlegenheid bijbrengt en stellig het minst door baar moest geteld wor den is de aandrang van Amsterdam en Rotterdam. Het gelukkigst voor Nederland in de zaak der spoorwegen is, dat juist deze twee onzer voornaamste handelsteden in hunne wenschcn tegenover elkander staan. Zouden zij hetzelfde verlangen, het ware, be halve voor Noord- en Zuid-IIoliand, een gevoelige slag voor bijna alle andere provinciën. Voor bet Ministerie, ten einde de spoorwegzaak te kunnen afdoen, is echter de vijandigheid tusschen deze beide steden allerongelukkigst. Het durft noch de belangen van de eene, noch die van de andere kwetsen, anders zullen zeer zeker de invloedrijke mannen van de eene of van de andere zijnen val bewerken; of door Amsterdam, óf door Rotterdam wordt het Ministerie omver geworpen, zoodra het parlij trekt voor het spoorwegplan der eerste, dat over Utrecht of Maarsbergen loopt; of wel voor dat der laatste met den monslerbrug, die millioenen schats van aanleg, millioenen scliats van onderhoud zal kosten en toch bij zwaren ijsgang welligt niet zal kunnen worden gebruikt. De beste uitkomst ter oplossing van de moeije- lijkbeden in dc Nederlandschc spoorwegzaak kan alleen verkregen worden, door eene spoorwegver binding van de hoofd- en voornaamste sleden van iedere provincie met lijnen van den koristen afstand, en er niet op te letten wat voor den Amsterdamschcn of Rattcrdamschcn handel het beste uitkomt, maar er uitsluitend acht op te geven, dat de groote steden in provinciën, buiten Zuid- eudeel van Noord-Holland gelegen, geholpen worden. Wij bekennen het vol mondig, dat beide steden werkelijk belang hebben bij de spoorwegverbindingen, welke door ieder harcr wordt begeerd, dat den aanleg veel zou bijbrengen om baren handel en welvaart te ver meerderen, maar zy bezitten reeds veel, aan de bestaande vervoermiddelende voorname steden van Groningen, Friesland, Drenthe, Overijssel enz. bezitten bijna niets anders dan hetgeen reeds in hoofdzaak in vroeger tijden tot middel van vervoer diende en alleen sedert dien min of meer verbe terd is; het hoofdmiddel: de spoorwegenwaardoor fcy den achteruitgang, welke haar dreigt, kunnen verhoeden, is dus daar eene behoefte. Het is onbetwistbaar, dat in dc provinciën en streken waar geen spoorwegen zijn, de steen des aanstoots niet ontbreken zal, bij den aanleg daar van. Zeer zeker zal iedere stad, ieder dorp, ja ieder gehucht verlangen bij of in de nabijheid der lijnen te worden opgenomen. Doch te dien opzigte is het noodigdat daarop niet wordt gelet. Verbin ding der hoofd- en groote steden, door dc kortste lijnen, moet zonder oogluiking het stelsel zijn. Welke jammerkreten ook uit dc nevenplaatsen op gaan men zy doof daarvoorwaut ook deze plaatsen zullen, hetzij iets vroeger of later, wel hunne beurt van verbinding bekomen, als de grondslag: de verbinding der grooterc steden eenmaal is gelegd. Met den aanleg van stoombootdiensten en gaz- fa binken had dit eveneens plaats. Eerst bestond alleen stoombootvaart tusschen groote hoofd- en handelsteden; tegenwoordig ontwaart men stooin- booten op alle slroomenwaar de stand des waters zulks slechts even toelaat en zal weldra de Ecin, in weerwil der verzandingen en moegelijke bevaar baarheid, op haren spiegel een dier trotsche ge vaarten dragen, hetwelk, naar wij hopen, stroomen van hebbelijkheden en golfslagen van vooroordeelen ras op sleeptouw zal kunnen met zich voeren, om dien antieken achterballast in den oceaan los te laten en daar te doen verzwelgen. Aanvankelijk stuitten stoomboot-ondernemers op allerhande moei- jelykheden, vooral bij de tusschengelegen plaatsen, doch allengs verkregen ook deze het genot dier vaart. In den beginne werden alleen gazfabrieken aan gelegd in de groote sleden en tegenwoordig kan zelfs Delftshaven daarop bogen. Aanvankelijk heb ben gazondernemers met de honderd- en duizend voudige tegenstrijdige wenschen en stribbelingen van de ingezetenen te kampen, doch als de ondernemers maar zonder achter- en zijwaarts te zien koelbloedig, kloekmoedig en vlug hun kapi taal van buizen aan den grond toevertrouwen, zal allengskens een ieder zich schamen in zyce woning, werkplaats of fabriek gloeijende spijkers ten toon te stellen of nachtpitjes te bljjvcn branden, als weldra op de openbare straat, aan den grooteu weg en bij vele wezen tl ijk verlichte ingezetenen het schitterend nieuwmodesch licht prijkt. Het zij dan eveneens met de spoorwegen in die provinciën en streken waar nog geen lynen zyn. Men lette weinig of niet op nevenplaatsen men achte geene nevenbelangcnmen sluite regt- streeks groote steden aan groote steden en Neder- lantlsche aan buitenlandsche lijnen aan. De kleinere steden zullen iets vroeger of later hunne beurt verkrijgen, of zoo noodig zal men daar de handen ineen slaan om eene verbinding met nabij gelegen lijnen te bekomen. In hoe verre het raadzaam is dat de staat in de spoorwegen wordt betrokken, zal in een volgend artikel worden besproken. AMERSFOORT, 21 Maart 1839. Met genoegen ontvingen wij zaturdag het berigt, dat Z. M. tot schoolopziener in het schooldistrict Amersfoort (3e. schooldistrict in Utrecht) heeft benoemd den heer Mr. A. N. J. van dc Poll. alhier. Op Dingsdag, den 22 Maart 1839des namid dags ten een ure zal de Raad der gemeente Amersfoort eene zitting houden, waarin de punten van behandeling zyn 1Rapport der commissie aangaande het rekwest van P. P. Kievits Co. om subsidie voor de stoombootdienst. 2n. Rapport van Burgemeester en Wethouders aangaande het voorstel tot iiet geven van uitvoerige verslagen van de raadszittingen in de Courant, en rekwesten van den Courantier. 3°. Staat van oninbare posten in zake van den hoofdelijken omslag dienst 1836 met advies van den controleur der plaatselijke belastingen. 4°. Rekwest van eenige vleeschhouwers tot be taling der belasting op liet geslagt naar de weging. 3". Vaststelling van liet kohier der belasting op dc Honden over 1839. Naar men verneemt, is onlangs, onder goedkeuring des Konings, door het rijk kosteloos aan de gemeente Francker afgestaan bet beroemde planetarium van Eisinga, niet liet huis waarin het zich bevindt, onder voorwaarde, dat van wege de gemeente voor het onderhoud van het huis en voor het gangbaar houden van het kunstwerk voortdurend de noodigc zorg zal worden gedragen. Voor het Prov. Gcrcgtshof in Zuid-Holland stond lieden teregt G. Loute, metselaar te Spykeuisse, beschuldigd van diefstal by nacht op een erf, zijnde de aanbooriglieid van eene bewoonde huizing. Dc advocaat-generaal Mr. la Grappc Dominions re- quireerde eene corr. gevangenisstraf van hoogstens 3 jaren. Door den verdediger des beschuldigden, Mr. AVeve, werd geconcludeerd tot ontslag van alle regtsvervolging, op grond, dat de beschuldigde, die vroeger herhaaldelijk aan delirium tremens had geleden, ook op het oogetiblik van het misdrijf verkeerde in staat van krankzinnigheidof dat hy door ovennagt gedwongen werd. Na rc- en dupliek is de uitspraak bepaald op Donderdag den 24steu dezer. Dc lieer J. E. Goudsmit, onlangs benoemd tot gewoon hooglceraar in oo regtsgcleerdheid by dc lioogcscliool te Leiden, zal op Vrijdag 23dezer des middags ten 12 ure zijne betrekking aanvaarden met het houden eener redevoering in de groote gehoorzaal der academie. Naar men verneemt zal de hoogleeraar de Boneval Faure, van Groningen, eerst in Junij aanstaande het hoogleraarsambt bjj eerstgenoemde hoogeschool aanvaarden. In de gemeente Tubbergen is een treffende gebeurtenis voorgevallen. De landbouwer K., wonen de in de buurschap Geesteren, was ter vroegkerk geweest en naauwelyks te huis gekomen, maakte hy een einde aan zyn leven, door met een scheer mes zich den hals af te snijden. Dc ongelukkige laat een talrijk gezin achter. De vermoedelijke oor zaak dezer treurige gebeurtenis is, dat hy onlaugs een woning heeft laten bouwen, die hy vreesde niet te zullen kunneu betalenniettegenstaande hij niet onbemiddeld was. Naar men verneemt, zyn er valsche coupons in omloop van het administratie-kantoor S. en D. Saportas, dd. 1 Sept. 1838, groot ƒ14,83. Als kenmerk wordt opgegevendat aan het papier van die coupons het watermerk ontbreekt. Aan een der kantoren te Rotterdam werd zoodanige coupon gepresenteerd. Heden diende voor de regtbank te Zwolle de zaak wegens den verkoop van Urbanus-pillen. Het openbaar ministerie was even als de verdediger van oordeel, dat het onderzoek door deskundigen in dezen was onnoodig, uithoofde de beklaagden niet waren gedagvaard wegens den verkoop van zamengestelde geneesmiddelenmaar slechts wegens den verkoop van geneesmiddelentot inwendig ge bruik, hetgeen niet in strijd is inet art. 17 van de wet op de geneeskunde van Maart 1818. Staats blad N.°. 16. De officier van Justitie concludeerde mitsdien tot vrijspraak. De uitspraak is bepaald op aanstaande Donderdag. Eenigen tyd geleden hebben wy melding ge maakt, dat op 30 Jan. 1.1. twee jongens te Oost- bierum twist kregen, en de een den ander door het werpen met zijn klomp, zoodanig aan liet hoofd trof, dat hij nog denzelfden avond is overleden. De dader, een knaap van 12 jaren, is te dier zake den 12 dezer door de Arrondissements-Regtbank te Leeuwarden, veroordeeld tot 14 dagen gevangenis straf. Uit Putten schryft men: Het is nu juist 14 jaren geleden dat men onze laatste heidevelden verkocht, met termfin van betaling voor 6 jaren tegen een interest van 2j pCt. 'sjaars. Te Ossen- drecht deed men hetzelfde. Thans zijn die heide velden, welke over twee gemeenten niet minder dan 1300 bunders bedragen, bijna geheel veranderd in schoone mastbosschen. Men ziet er ook schoone beplantingen van kastanje-, kersen-, appel- en noltnboomen. Granen worden er byna uiet geteeld. Veertig bunders met meer dan 100,000 hopstammen beplant, wekken steeds de aandacht der landbou wers. Wij hebben thans geene duinengeene heide, geene woeste gronden meer. Ingekomen bcrigten van het eiland Terschelling vermelden, dat, in den vroegen morgen van den 6 dezer in de buitengronden van dat eiland ge strand is liet Engelsche barkschip Eldorado, ge zagvoerder S. J. Halfield, komende met eene lading koper- en zilvcrerts van Calpora, bestemd uaar Hamburg. De stranding wordt door genoemden gezagvoerder toegeschreven aan slecht zigt en verleiding van stroomen. In de door hein afgelegde verklariug wordt aangetroffen: Nadat reeds een gedeelte der equipage met dc aan boord aanwezig geweest zijnde sloepcu gevlugt was, heb ik niet dankbaarheid te vermelden, dat nog zes man der equipage door de bemanning dei- loodsboot n". 1 van Terschelling op eene stoutmoe dige wijze van liet schip afgehaald zyn geworden, niettegenstaande de brandingen tegen en over liet schip heen liepen; cn dat, na drie vergecfsche pogingen met hunne sloep gedaan te hebbenwelke iederen keer vol water cn met liet grootste gevaar tot de loodsboot terugkeerdehet hun bij dc vierde maal rnogt gelukken, terwyl het achterschip reeds brak en de bezaanmast, waarin de schipbreukelin gen gevlugt waren, dreigde te vallen, dc zes man schappen, met eigen levensgevaar, behouden aan boord van de loodsboot tc brengenalwaar zy met de grootste zorg zyn behandeld gewordenzijnde de Engelsche loods reeds vroeger door eene stortzee uit het want geslagen en verdronken.» Volgens een ander berigt, bestaat de lading van het voornoemde schip, behalve uit kojier, uit 766 balen zilvcrerts, waarvan de waarde op ƒ1260 per baal geschat wordt. De Eldorado ligt cenc kabel lengte van de Luline. Des namiddags ten 4 ure, den 13 dezer

Amersfoortsche Courant | 1859 | | pagina 1