C 0 V B M 610. ran VRIJDAG, 25 Maart S859. I)it Blad verschijnt tweemaal in de week des Dingsdags en Vrijdags. - De l'rijs van het Abonnement is /"1,50 in de 3 maandenVan AdvertentiënI tol 6 regels 60Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummers, ƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden hij den Uitgever A. U. van Cteeff, te Amersfoort, zoomede hij alle Boekhandelaren en Post-Directcuren in liet Rijk. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER v*n AMERSFOORT Doet te weten, dat de lijsten, aanwijzende de personen in deze gemeente bevoegd lot het kiezen van Leden voor de Tweede Kamer der Staten-Gcneraalde Provinciale Staten en den Gemeenteraad, op heden zijn gesloten en in aischrift aan de Waag aangeplakt; en voorts dat die lijsten gedurende 14 dagen. Ie rekenen van heden, alle werk dagen van 10 lot 1 uur, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zullen liggen. Amersfoortden 22 Maart 1859. De llurgemeester voornoemd A. G. WIJKRS. BURGEMEESTER es WETHOUDERS deh GEMEENTE AMERSFOORT, Gelet op art. 2G5 der gemeentewet; Doen te weten dat het primitiei kohier der plaatselijke directe belasting op de Honden over het dienstjaar 1859 door den Raad vastgesteld is, en gedurende acht dagen, te rekenen van hedenalle werkdagen van 10 lot 1 ure, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen. Amersfoort, den 23 Maart 1859. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester A. G. WIJERS. De Secretaris, W. I.. SC. HELT US. AMERSFOORT. 24 Maart 1859. Do vernieuwde spoorwegbeweging in onderschei dene steden valt Zuid-Holland en de daarop gevolgde hernieuwde adressen-vloed heeft hij velen in onze streken de vrees doen ontslaan, dat deze pogingen oenen nadceligen invloed zonden kunnen uitoefenen op de inziglen der Regering nopens een lijn van Utrecht over Amersfoort naar de noordelijke pro vinciën. Naar ons van goederhand de verzekering wordt gegevenkan die vrees als ongegrond wor den beschouwd, daar de Regering ten volle het besef heeft, dat in onze streken spoorwegen meer noodzakelijk zijn, dan in Zuid-Holland, waar reeds beslaande Spoorwegen en andere zeer snelle com municatiemiddelen het aanleggen van nieuwe min- der noodzakelijk maken, dan daar waar nog niets van dien aard bestaat Men meldt uil 's Gravcnhage van den 20 dezer: De afgeloopcn week heeft over de spoorwegen nog niet veel licht verspreid. Men moet evenwel toegeven, dat de minister van finantiën zoo voort durend door de Kamer is bezig gehouden met het tarief en zoo zeer van alle kanten met amen dementen werd besprongen, dat hij aan de spoorwegen zeker geen onverdeelde aandacht heeft kunnen wijden. Men meent nu algemeen, dat het wetsontwerp omtrent den noorder-spoorweg gereed is en dat alleen de voorwaarden iets anders zijn gesteld, maar dat de lijnen dezelfde zullen blijven. De minister van finantiën en binnenlandsche zaken moeten zich intusschen beijveren, om in den loop van deze week die stukken bij de Kamer te kunnen indienen. Binnen kort kan men een wetsontwerp omtrent de maatschappij van weldadig heid verwachten. Gisteren had de Regering bijkans een echec geleden bjj de stemming over het wetsontwerp tot wijziging der tarieven van sommige accijnsen. De stemmen staakten en er zal herstemd moeten worden, misschien in de laatste helft van dsze weckten einde aan de afwezige leden (ten getale van 14) tijd te geven om op hunnen post te zijn. Het is zeker opmerkelijk dat de kern dei tegen stemmers bestond uit don heer Thorbecke en zjjne geestverwanten, terwijl de aanval juist gerigt was tegen een wetsontwerp verdedigd door de Ministers van Bossc en van Tets. Men verneemt dat de concessie aan de hecrcn Sloet en Reuchlin verleend voor den aanleg van een noorder-spoorweg, inet goedvinden dezer heeren, belangrijke wijzigingen heeft ondergaan, en dat deze nieuwe concessie weder aan de Kamer met het regcrings-anlwoord zal worden aangeboden, liet tijdstip dier indiening is evenwel nog niet inet juistheid bekend. De predikant der Ilcrv. Gemeente te Amcron- genDs. teil Ilarmsen van de: Beekheeft Zondag j.l. in de voormiddag godsdienstoefening bekend ge maakt, dat by liet beroep naar Aarlandervcen heeft aangenomenzoodat deze plaats eerlang vacant zal zijn. Tc Lccrsum is, door den Kerkeraad der Ilerv. Gemeente, uit het gevormde drietal, beslaande uit <lc heeren Knappert, Overman en van Voorlhuycn, bel beroep op den laatslgcmelden, den heer'van Voorthuyscn uil Nijmegen, uitgebrugt. Zaturdag is van het heideveld der gemeente Lccrsumwaarover zoo vele jarenwat de bestem ming aanbelangt, tusschen de betrokkenen strijd is gevoerd, in openbare veiling gehouden te Utrecht, cene hoeveelheid van 570 bunders verkocht, en wel gezamenlijk voor ecne som van ƒ35,125. Van de pcrceclen zijn meestal eigenaars geworden land bouwers uit de gemeente. Het Hoog Militair Geregtshof te Utrecht heeft den officier van gezondheid D. vrijgesproken van de hem ten laste gelegde feiten en zich daarbij geheel met de voorgedragen verdediging vereenigd. In de zitting van den Hoogcn Raad der Ne derlanden. van den 21 dezer, lieert de Advocaat- Generaal Karscboom geconcludeerd tot verwerping van het beroep in cassatie, ingesteld door: 1°. J. Gerritsen, tegen een arrest van het Pro vinciaal Geregtshof in Zuid-Holland, waarbij bij is schuldig verklaard: a. aan valscliheid in lionder- handsche geschriften, door het verzinnen van even zoovele bevrijdingen en het namaken van eene valsche handteekening op ieder dcrzelve; b. aan het des bewust gebruik maken van die valsche stukken, door zich toe te eigenen de geldenhem lot betaling verstrekt door zijnen meester, en c. aan diefstal ten nadeele van zijnen meester; en te dier zaken veroordeeld tot een confinement van 6 jaren, en 28 geldboeten, ieder van ƒ25. 2°. L. Cohen, tegen een arrest van het Hof in Overijssel van den 25 Januarij I.I., waarbij hij tot 5 jaren tuchthuisstraf is veroordeeld, wegens het afleggen van valsche getuigenis in eene boetstraffe lijke zaak ten voordeele van den beklaagde. De uitspraak in beide zaken is bepaald op 5 April. Den 20 dezer is het dak van het huis be woond door zekeren Arendsen, op de vischmarkt te Harderwijk, ingestort. Man, vrouw cn twee kinderen bevonden zich in het huis, zoodat het ongeval groote onheilen na zich had kunnen slepen evenwel zijn allen er ongedeerd afgekomenbehalve de man, die ecnig letsel aan het hoofd heeft ge kregen. Dezer dagen is te Ommen gearresteerd en gevankelijk naar Deventer overgebragt, zekeren Deulge, zaakwaarnemer, beschuldigd van, voor zekeren smid J. Gerritsen te Ommen, gelden te hebben ingevorderd zonder magtiging, en die'gel den behouden cn daarvoor gekwiteerd te hebben. Ofschoon reeds eenige malen wegens dergelijke zaken in regten vervolgd, beeft hij zich steeds weten te verdedigenthans vei inoedt mendat hem dit slecht zal gelukken. Naar men verneemt, heeft deze persoon ook reeds zeven jaren tuchthuisstraf ondergaan. Den 20 dezer is door de brigade Koninklijke Marechaussee te Breda, wegens landlooperij over de grenzen gebragt de persoon, die ecnigen tijd geleden geleden te Roozendaal is aangehoudenzich eerst Soliman Alstijn, later Susman Nathan Elsasser noemde, maar eigenlijk Susman Nathan Elsass was genaamd en de belangrijke som van 2000 ponden sterling in effecten als anderzins bij zich had. Be bestolene, de heer Spielmann, die gelijk is gemeld zich tot de Justitie alhier had gewendheeft de hem ontstolen soin geheel terug bekomen. Hij heeft echter aan S. N. Elsass de niet onaanzienlijke som van ƒ700 geschonken, opdat hij niet geheel van geld verstoken zou zijn. Dezer dagen had men te Sellingen een treurig voorbeeld, cat ouders soms zeer onvoorzigtig zijn, om, zonder aanhoudend opzigt, kleine kinderen bij liet vuur te plaatsen. Het kleinste kind, een meisje van ruim e'énjaar, van den arbeider J. A. S. nabij Sellingen woonachtig, zat op een stoeltje l»ij het vuur cn viel voorover in de vlam, met het ongelukkig gevolg, dat het aangezigt geheel onken baar is geworden, terwijl ook liet eene handje vrccsclijk is gebrand, liet kind kon, in het vuur liggende, geen geluid van zich geven, daar het mondje geheel met hcelc ascli was gevuld, zoodat zelfs het sclireijcn onmogelijk werd. üc toestand van het lijdcftjc is zeer bedenkelijk, en hartver scheurend is het te zien. hoe deerlijk het bijna overal met brandwonden is bedekt Mogt ook dit voorbeeld anderen tot cene waarschuwing zijn, om kleine kinderen onder bestendig goed opzigt te houJen Binnen de gemeente Gouda heerscht, sedert een paar weken, zulk cene algemcciic epidemie van kinderziekten, waaronder vooral mazelen, dat men zonder overdrijving kan zeggen, dat bijna geen huisgezin gespaard blijft, sommigen hebben deze ongesteldheid reeds voor de tweede en derde maal, en zelfs volwassenen worden er door aan getast. De sterfte onder de kinderen is dan ook zeer groot, en het is herhaalde dagen gebeurd, dat er van 6 tot 10 kinderen begraven werden. Ook te Enschede mag men zich thans in het bezit eener gazfabriek verheugen. Even als in het naburige Almelo werd het optrekken van gebouwen met solide en doelmatige inrigtingen, benevens het leggen der pijpen, het plaatsen der sierlijke kan- delabres, het aanbrengen der verbindingen in pu blieke cn particuliere gebouwen en fabrieken in een betrekkelijk kort tijdsbestek uitgevoerd. Bjjua zonder eenige voorafgaande proefneming kon men dadelijk de gazvlammen ontsteken, en laat de helderheid dezer uitnemende verlichting niets te wensclien over. De heeren L. J. Enlhoven en C0., fabriekanten te 'sHagc, hebben zoowel te Almelo als daar, op nieuw bewezengeheel op de hoogte te zijn van al hetgeen voor liet volledige bouwen en aanleggen van gazfabrieken noodig is. Aan de Koninginnegracht te 'sGravenhage is men bezig met het leggen van een spoor op de straat, bestaande uit ijzeren rails van cene geringe hoogte. Naar men verneemt, strekt dit tot eene proef, welke door Burgemeester en Wethouders gevorderd is van den heer C. Soetens, die van het gemeentebestuur concessie vraagt voor den aanleg ccner railroute naar Scheveuingenvoor wagens door paarden getrokken, op de wijze, zoo als men die in Parijs cu andere groote sreden van het bui tenland vindt. In den vroegen morgen van den 19 Maart had te Maastricht eene verschrikkelijke misdaad plaats. Sedert geruimen tijd werd zekere vrouw J., oude kleederverkoopster, wonende bij het kanaal, door haren man zwaar mishandeld, hetwelk deze dan ook reeds drie malen met gevangenisstraf had moeten boeten; gedurende de vastenavond-dagen had de man zijne vrouw wederom geslagen en verwond; deze had dien ten gevolge aan dearron- dissements-reglbank een verzoekschrift ingediend orn van haren inan van tafel en bed te worden ge scheiden, en beide moesten in den namiddag voor den President verschijnen, om daarover te worden onderhouden. Deze bevolen verschijning veroorzaakte nieuwen twist, de man bragt daarbij aan zjjne vrouw door middel van een ijzeren hamer eene ernstige wonde aan het hoofd toe, en haar door den slag bedwelmd ziende nam hij haar op, liep de straat over en wierp haar in het water, doch werd ook te gelijk medegesieept. Ofschoon spoedig uit het kanaal opgehaaldwerden alle pogingen te vergeefs aangewend om een van beide te redden; er blijven vijf minderjarige kinderen van deze ongelukkigen over. Men verneemt, dat het door sommige dag bladen medegedeelde berigtdat H. M. de Koningin- Moeder eerlang eene reis naar Italië zou onder nemen, ongegrond is. De Arrondissements-Regtbank teZutphen heeft, bij een breed gemotiveerd vonnis, uitspraak gedaan in de veel besproken zaak van den debitant in loterijbriefjes, II. J. Vredenburg. en hem, wegens bedriegerij, veroordeeld tot 5jaren gevangenisstraf. Te Ènkhiiizen had het volgende ongeluk plaats: Een aan den drank overgegeven man mishan delde, zoo als men verhaalt, zijne vrouw, die eerst onlangs van tweelingen verlost is. derwyze, dat zij er onder bezweek. De woesteling mishan delde het lyk nog toen de buren er op aankwamen en de politie inriepen. Z. M. heeft bepaald, dat een gedeelte van het bataljon mineurs en sapeurs, te Utrecht gar nizoen houdende, van 15 Julij aanstaande tot in het laatst van September in de legerplaats Zeist zal kamperen tot het houden van practische oefenin gen. Aan deze oefeningen zullen deel nemen de de olficierenonder-officieren en verdere manschap pen, die van andere wapens tot dat einde by liet bataljon mineurs en sappcurs zijn gedetacheerd. Men verneemt, dat het verzoek om gratie, aan Z. M. den Koning door S. A. Hirsch ingediend, die, gelijk men weet, door de arrond. regtbank te Amsterdam wegens den bekenden aanslag op den heer Schwartz is veroordeeld, is gewezen van de hand. Partys is met ecne nieuwe werkclyk beziens waardige inrigting verrijkt. Vrijdag avond 1.1. is de nieuwe slagtcrij van don vlecschhouwer Duval, in de straal Trouchet. achter de Magdalcna-kerk geopend. Dit grootsche vleeschmagazijnwelks opening een grooten hoop nieuwsgierigen gelokt had, kan men met het volste regt den eersten slagtwinkel der wereld noemenzoowel zijne prach tige bouworde en versiering, als zijne organisatie, verdienen dit ten volle. Het front van het gebouw, naar de straat toe, bedraagt 30 Ned. ellen, en is geheel uitwiteu verguld marmer, met balken, zuilen en balustraden van porphyr zamengeslcld. De halvemaanvormige toonbank beslaat insgelijks

Amersfoortsche Courant | 1859 | | pagina 1