AHERSFOOBTSCHE GODRA Jt 641. van DIHGSDAG, 4% Julij 4859. Dit Blad verschijnt tweemaal in de week des Dingtdagt en Vrijdags. -De Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maandenVan Advertentiën1 tot 6 regels60Cents elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummertƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. II. van de*ff, te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Dircetcoren in het Ilijk. KENNISGEVINGEN. DE GEDEPUTEERDE STATEN DER PROVINCIE UTRECHT Gelet op artikel 162 der provinciale wet, Brengen ter kennis van de belanghebbendendat het uitvoerig en beredeneerd verslag over 1858, van den toe stand de provincie, tegen betaling van f Iter provin ciale griffiealgemeen verkrijgbaar is gesteld. Utrecht, den 8 Julij 1859. De Gedeputeerde Staten voornoemd R E L L Voorzitter. C. W. MOORREES Griffier, Dn BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van dc Ingezetenen dezer gemeente, slat het door den Commissaris des Konings in deze pro vincie executoir verklaarde kohier No. 4 van de Personele Belasting over het dienstjaar 1859/60, voor de Buiten- Wijken G, IIen idezer gemeenteaan den Ontvanger van 's Rijks Directe Belastingen alhier is ter hand gesteld aan wicn ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 8 Julij 1859. De Burgemeester voornoemd. A. G. WIJERS. AMERSFOORT. II Julij 1859. Dc raderboot, lusschen Amersfoort en Amsterdam in dienst zullende worden gesteld, heeft gister een jiroeftogt, gechargeerd met geïnviteerden gemaakt, ïoopendc tot de Eembrug. Waarschijnlijk voorzig- tighcidshalve is de afstand in ietwat meer tijdruimte afgelegd, dan wel, naar te liepen is, hij de in dicnstslelling het geval zal wezen. Twee broeders zich gister middag alhier met zwemmen in de Eem vermakendewilde de oudere broeder W. M.17 jaren oud, den jongeren navolgen in het geheel overzwemmen dier rivier, met bet jammerlijk gevolg, dat hij, minder ervaren in de zwemkunst, omstreeks bet midden genaderd, in de diepte wegzonk en ondanks de pogingen ter zijner redding aangewend, mogt men er slechts in slagen zijn lijk op te haler.. Woensdag avond 13 Julij houden de beide Kicsvereetrigingen te Amersfoort vergadering tot het benoemen van vijf candidaten voor bet lidmaatschap van den gemeenteraad. - In de vorige week heeft dc Utrechlsche Courant den uitslag medegedeeld van de stemming der Provinciale staten, gehouden bij de herbenoeming der Ji aftredende leden van het collegie van Gede puteerde Staten. Die opgave was onjuist. Zij zijn namelijk benoemd als volgt: de heer Story van Blokland met 30 stemmen; de heer de Beaufort met 33; de heer van Bceck Calkoen met 34; de heer Cordis met 31; en dc heer G. J. Verloren met 27 stemmen. Bij de vier eersten was er van de 40 stembriefjes ée'n in blanco. Bij den laatsten waren er vier blanco briefjes. Er daagt concurrentie op in de aanvrage om concessie voor de Noorder-spoorwegen. Nu weder hebben de heeren Dull Gom p.te Almelo, adressen aan den Koning en aan dc Staten-Generaal aange boden, waarbij zij zich bereid verklaren eene ver binding daar te stellen voor de Zuiderzee-havens, Harlingen en Kampen, in de kortste rigting met 'het Pruissischc centraal-station Rlieine. Die spoor weg zou loopen over 300 Ned. mijlen en 26 millioen gulden kosten. Adressanten zijn gereed de bewijzen te leveren, dat voor die som het gansche werk in 5 a 5^ jaar kan, en, des vereischt of vergund, door hen zal worden opgeleverd. De zaak der spoorwegen begint weder te herleven en het inzenden van adressen deswegens, zoowel aan Z. M. den Koning als aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal vangt op nieuw aan, vooral in Noord-Holland en Utrecht, welke beide provinciën verregaand achterui(gesteld worden door de rigting van den Noorder-en die van den Zuider spoorweg, door de Begering voorgesteld. Dc Prov. Staten van Noord-Holland hebben bij deze gelegen heid het initiatief genoincn; hieronder blijkt, dat de Kamer van Koophandel cn Fabrieken te Amers foort, sedert veertien jaren op eene Amersfoortschc lijn aandringende, heden haar adres, in hare ver gadering van Donderdag avond j.l. gearresteerd, aan dc Tweede Kamer verzond; en waarschijnlijk zullen morgen de Provinciale Staten van Utrecht mede een adres vaststellen, waarvan het ontwerpen aan hare leden, de hecren Mr. Wijersde Heus en Jongenrcl oordeelkundig is toevertrouwd. Laat ons hopen, dat deze ijverige pogingen tot een gunstig resultaat mogen leiden, en zoowel Regering als Vertegenwoordiging zullen willen inzien, dat ccn spoorwegnet voor Nederlmd, opdat het goede vruchten diage, zijn natuurlijk centraalpunt in Utrecht erlangt. Aan de Tuieede Kamer der Staten- Generaal. Gééft met verschuidigden eerbied te kennen de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort Dat zij, bij de ophanden zijnde beslissing in Uwe zittingen over geprojecteerde spoorweg- lijnen, eene beslissing, welke onmisbaar den grootsten invloed zal hebben op den handel en het fahrijkwezen van de plaats harer vestiging, zich gedrongen gevoelt, na reeds gedurende een tijdvak van veertien jaren in hare billijke verwachtingen teleurgesteld te zrjn geweest, nogmaals hare pogingen aan te wenden, ten einde de stad harer inwoning niet weder buiten de mogelijkheid gesteld worde, om, door opname onder de spoorwegsteden, haren handel in het algemeen en haar, ten gevolge der uitsluiting buiten de spoorweglijnenmeer en meer achteruitgaand fahrijkwezen in het bijzonder te zien herleven en eenen hernieuwden bloei verkrijgen. Thans, nu het gevrigtig oogeablik nadert, dat Uwe Kamer het aangeboden Wetsontwerp zal onderzoeken, thans, nu stilzwijgen als eene kalme berusting en toestemming zoude kunnen beschouwd worden, gevoelt zij zich genoopt, krachtiger dan ooit aan te dringen op het verkrjjgen eener spoorweglijn, uitgaande van Utrecht, het natuurlijke en door de Regering zelve sedert lang erkende centraalpunt van een algemeen spoorwegnet, over Amersfoort, de tweede stad onzer provincie, in de rigting van en naar het Overijsselsche. Zonder deze lijn kan Nederland nimmer gezegd worden door spoorwegen doorsneden te zijn, zonder haar blyft een zeer belangrijk gedeelte van hetzelve geheel afgesneden en derhalve een aanzienlijk deel der bevolking verstoken van de voordeelenuit de onmiddellijke nabijheid der spoor wegen voortvloeijende, zonder haar eindelijk zou Utrecht ophouden het middelpunt onzer spoorweg- linrën te zijn, hetgeen voor de belangen van het geheele Rijk ontegenzeggelijk allernadeeligst zoude- wezen immers in het hart des lands moet noodwendig het verbindingspunt zyn. Voorts acht zij eene spoorweglijn in de opgegevene rigting om aog twee redenen hoogst aanbevelenswaardig, ja allernoodzakelijkst: eensdeels dewijl deze door de natuur zelve is aangewezen al de regte weg van Utrecht naar het Overysselsche en tevens de kortste verbinding daarstelt lusschen de Noord-Oostelijke en Zuidelijke provinciën van ons Rijk met het Westelijk gedeelte van Nederland cn zijne groote koopsteden en zeehavens; anderdeels dewijl zij met betrekking tot andere lijnen zoo weinig kostbaar is, zoowel uithoofde van den te onteigenen grond, als in verband met rivieren en andere belemmeringen en bezwaren. Eindelijk uit zij den hartelijken wensch, dat Uwe Kamer zich met onze beschouwingen volledig moge vereenigen, met eerbiedig verzoek, dat zy aan geene spoorweglijn hoegenaamd Hare goedkeuring hechte, tenzij vooraf de noodzakelijke fijn van uit Utrecht over Amersfoort naar het Overijsselsche geapprobeerd worde. 't Welk doende enz. Amersfoort, De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort, den 11 Julij 181.9. [Get.) U. G. VAN DEN BERGII, President. W. P. A. VAN WERKHOVEN, Secretaris. Naar men verneemt zijn aan den luitenant- generaal Baron Nepveudie door Z. M. is benoemd tot chef van den staf der vereenigde troepenwelke in de maanden Augustus en September te Zeist zullen kamperen, toegevoegd de luitenant-kolonel J. B. van Motz en de kapitein J. M. van der Slar, van den generalen staf. De functiën van chef van den staf bij de twee brigades, zulten worden waar genomen, bij de eerste brigade, die door Z. K. H. den prins van Oranje zal worden gekominandeerd, door HD. adjudant, den majoor J. A. van den Bosch, en bij de tweede brigade, die door den generaal-majoor baron van Geen. zal worden ge commandeerd, door den majoor G. G. R. R. Jhr. van Brienen van Ramerus, thans belast met de functien van chef van den staf der tweede brigade infanterie te 's Hertogcnhosch. Men verneemtdat het plan bestaatook het muziekcorps van het regeinent grenadiers en jagers, gedurende het aanstaande oefenings kamp in de legerplaats bijZeijst, aldaar te doen verblijf houden. In den nacht van den 3den op den 4den dezer, is op last van den heer officier van justitie te Winschoten, vergezeld van den regter-commis- saris en den substituut-griffier, en bijgestaan door twee geneeskundigen, te Stads-Kanaal, opgegraven het lijk van zekeren D. A., gewoond hebbende en op den 20 Junij 1.1. overleden te Stads-Kanaal, gemeente Onstwedde, als zijnde er vermoeden dat deze persoon door middel van vergiftiging oin het leven zoude zijn gekomen. Als eene bijzonderheid kan worden mede gedeeld, dat dezer dagen bij den burgerlijken stand te Gcertruidenberg, huwelijksaangifte is ge daan door een jong man van 60 en een jonge dochter van 70 jarcu. Donderdag j.l. zyn door de Arrond. Regtbank te Groningeq veroordeeld ses personen, ieder tot betaling eener geldboete van 3 en in de kosten der procedure, en wel omdat zij binnen de stad Groningen op de openbare straat een eind weegs hebben geloopcn, geheel cn hoogst natuurlijk ge- costumecrd als Adam en Eva, toen deze zich nog binnen het Paradijs bevonden. De Fransche Moniteur bevatte op 7 j.l. eene depêche van den Keizer aan de Keizerin, uit het hoofdkwartier te Valeggio, van den navolgenden inhoud: «Er is omtrent eene wapenschorsing lus schen den Keizer van Oostenrjjk en my overeen gekomen. Er zullen commissarissen benoemd wor den, om den duur en de voorwaarden der wapen schorsing te bepalen." Op den volgenden dag gaf de Momlenr een artikel, strekkende om te voorkomen, dat men zich ten aanzien van de strekking der wapenschor sing verkeerde voorstellingen vorme. Het geldt alleen eene schorsing der vijandelijkheden, welke de gelegenheid verschaft voor onderhandelingen, zonder echter nu reeds het uitzigt te openen op het einde van den oorlog. Volgens de Patrie is het Oostenrijkdat het verlangen naar eenen wapenschorsing te kennen heeft gegeven. Bernj 10 Julij. Keizer Napoleon heeft heden uit Valeggio de volgende dagorder tot het leger gerigt: Soldaten! Den 8 July is eene wapenschorsing tot den IJ» Augustus tusschen de oorlogvoerende partijen ge sloten. Deze wapenschorsing zal u in de gelegen heid stellen van uwen roemrijken arbeid uit te rusten, en zoo noodig nieuwe krachten te verza melen om het werk voort te zetten, dat gij op sulk eene roemrijke wijse door uwen moed en uwe verknochtheid hebt ingewijd. Ik keer naar Parijs terug, en laat het voorloopig bevel over mijn leger aan den maarschalk Vaillant achter, maar zoodra het uur van den strijd zal geslagen hebben, zal ik onder u terug keeren, om uwe gevaren te deelen." Oostenrijk tonder' Lombard!je. Zonder het Lombardische Veneliaansch koningrijk zou die monarchie nog dertig millioen zielen tellen ca tot de groote mogendheden blijven behooren. Men wil uiet gaarne verliezen wat men heeft. En toch zou het onzes inziens voor de Oostenryksche monarchie goedzyn, dat zy dat koningrijk verloor, dat zy van uit Italië zich terug trok, dat zy van alle pogingen om ook in Italië te heerscheu, voor altyd afstand deed. Dat zou voor haar geen verlies maar winst zyn. Wat heeft zy van Italië genoten? Verbeeld u dat tal van kostbare vestingen die zij heeft moeten aanleggen en die zware garnizoenen die zy heeft moeten onderhouden, ten einde de Italianen te bedwingen. Verbeeld u die millioenen schats, die Italië van 1814 af haar gekost heeft, benevens de dtiizende menschenlevcns die zij heeft opge offerd, ten einde in Italië oppermagtig te bljjvea regeren. Nationale antipathiën zijn moeijclijk uit te roejjen. Zy waren het( tij alleen, die de» band verscheur-

Amersfoortsche Courant | 1859 | | pagina 1