CODBAIT JU 701. van DIKGSDAG, 7 February i860. Dit Blad verschijnt tweemaal in de week de* Uingtdagt en Vrijdag*. - De Prijs van het Abonnement i» ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Adverteotiën1 tot 6 regel* 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelrcgt. Afzonderlijke nummert, ƒ0,10. Brieven franno. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. II. mm CUeff, te Amersfoort, 'Bureau Amertfóorltche Courant, Singel Wijk E N°. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en l'ost-Directcuren in het Rijk. AMERSFOORT, b Februarij I860. De spoorwegdiscussie is Vrijdag in de Eerste Kamer aangevangen. Tegen hebben gesproken: de heeren van S winder en, van WessemHart sen, van Nispen, Bosch van Drakestein en Cost Jor dens; Voor hebben gesproken: de heeren van Wiemen, Blankenhcijm en Michicls van Kestenich. In de zit ting van Zaturdag, hebben acht leden het woord gevoerd, en wel de heeren: van Beeck Vollenhoven. Borski, Toets van An%rongen, Fransen v. d. Putte. Bijster borgvan Heeckcrcn, de Lek de Clerq en van Meeuwen, De drie eersten spraken tegen de wet, de vier volgende er voor, terwijl de laatste zich nog voorbehoudt, welke slem hij zal uitbrengen. Ook de beer Bijslcrborg verlangde, oin vóór de wet te slcininen, nog eenige n-tore inlichtingen te beko- ineu. Alzoo in hel geheel spraken er 9 tegen de wet, 7 voor en bleef I spreker nog twijfelachtig, lieden voortzetting; alsdan is de heer Cremers aau het woord. Men verneemt, dat de miliciens, bestemd voor de ligting van dit jaar, in de maand Mei a. s. door de proviuciale commandanten en adjudanten by de verschillende corpsen des legers zullen worden ingelijfd by de regeinenten, welke geves tigd zijn in de provinciën waar de genoemde milicicpligtigcn zich !>cvinden. De miliciens der lig'.:cg .an 1859. die zich van de onderscheidene corpsen des legers, waartoe zy bchooren, in reserve bevinden. zullen inliet begin der maand April a. s. by hunne respective corpsen worden opgeroepen, ten einde gekleed en in den wapenhandel geoefend te worden. Eenige officieren van het reg. rijdende artillerie te LcijJen in garnizoen, zijn naar 's Hertogenbosch vertrokken ten einde te onderzoeken in hoeverre de staileu, kazernen en exercitie-terrein geschikt waren oin dat corps aldaar te vestigen. Naar wy vernemen, zou, volgens het rapport der comm. Arnhem de voorkeur verdienen. Gemeld corps zal dan ook, naar men verzekert, met Mei a. s. aldaar in garnizoen komen en zullen de stallen en kazernen daar ter plaatse aanmerkclyk vergroot worden. blijkens den van wege het Departement van Financien (Staats-Courant van 17 Jan. II.) openbaar gemaakte staat van de opbrengst der middelen over 1839 beeft de Rijks-accijns op het binnen- landsch gedistilleerd (niet medegerekend de lOten honderd collectief zegel en de vervoerbilletlen) opgebragt vijf milliocn, drie en dertig duizend hon derd zeven en tachtig gulden, acht en zestig cents. (ƒ5.033,187,68) dat is rui in 300,000. boven de raming, en ruirn ƒ100.000.meer dan in 1838. De som van ƒ5,033,187,68 vertegenwoordigt een verbruik vau 262,145 vaten en 20 kannen; dat is circa 8, kan per hoofd, dc bevolking gerekend op 3.325.000 zielen; of 48£ kan per gezin. Nemen wij echter aan, dat der bevolking geen sterken drank drinkt, dan wordt het verbruik voor eiken sterkeu drank drinker ruiin 40 Ncd. kan. Daar ook dit bedrag (de kan op 16 glazen gerekend) nog slcc'nis 4£ glas per dag oplevert, is het zeker niet te hoog gerekend, dat der bevolking geen (of genoegzaam geen) sterken drank drinkt. Maar van hoeveel gedistilleerd wordt de accijns ontdoken? Hoeveel wordt er aangelengd en vervalscht? Van 17 klanten a IJ glas daags kunnen onze circa 33000 groote en kleine kroegen voorzeker niet bestaan. Maar is er wel een kroeg, groot of klein, die eukel sterken drauk tapt? Men verneemt, dat het Z. M. den Koning behaagd heeft, op voordragt van de Ministers van Marine en Koloniën, de tractementen der in Oost- Indië dienende oilicieren van de onderscheidene korpsen der zeemagt te verhoogen, en wel, die der hoofd-officieveu met (>00 'sjaars en die van de mindere officieren en adelborsten en daarmede gelijkgestelde rangen met/300 'sjaars. Te Eindhoven brak den 2 dezer een hevige brand uit in de bouwhoeve bewoond door W. van de Watergelegen te Stratum nabij de Burg. Niet tegenstaande de spoedig aangebragte hulp van twee spuiten is bot huis. üc stal en de schuur, met ccn aanzienlijken voorraad van granen, een paard en ecne koe eene prooi der vlammen geworden. De oorzaak van den brand moot, naar men verneemt, aan onvoorziglighcid zyn toe te schryven. Zoowel de bouwhoeve als dc iuboedel waren legen brand schade verzekerd. In den loop dor vorige weck is tc Zuidbargc door den landbouwer R. Nicmeyer «en varken gcslagt, Jat, schoon aan de baak gewogen, de zwaarte bad van 517 halve Nedcrlandsche ponden, liy de slagtin» daarvan bad cr eene aanzicniyke vrcddiDgscuap plaats, tusschen dcu slagter cn een koopman, welke weddingschap ten voordeele van den slagter is uitgevallendie de zwaarte van 't var ken naauwkeurig wist te schatten. Als een bewijs van byzonderen dienslijver van de te Usquert gestationeerde ryks-ambtenaren Koenert Geerts Ottens en Willem Frederik Hendrik Boers, wordt het volgende medegedeeld. Op Maandag den 30sten January zond de heer II. Knol Welt aldaar zijnen knecht, die in de per sonele belasting als werkbode was aangegeven, om eene boodschap, met paard en chais naar bet dorp, welke knecht den onderwijzer de Vries ont moette en hem mede liet rijden. Even buiten de kom van het dorp gekomen wordt dc chais, op het hooren roepen van hei! door den knecht stil gehouden en deze met de vraag van bovengenoemde ambtenaren bestormd, bij wien hij woonde. Nadat hij dit had opgegeven, kon hy zijnen weg vervol gen, doch werd door de ambtenaren proces-verbaal tegen den heer Knol Welt opgemaakt, als hebbende zijnen knecht persoonlijke diensten laten rerrigten. Nadat dit gebeurd was, gingen genoemde amb tenaren naar Warllum, om misschien dit feit aan hunne collega's mede te deelen, en ontmoetten op hunne retour-surveillance den knecht van mejuf frouw de wed. B. P. Westerhuis, dragende eene parapluie. Ook deze knecht werd naar de bestem ming van dat voorwerp gevraagd, waarop zij ten antwoord ontvingendat de dochter des huizes een bezoek bragt bij hare tante, welke in het dorp woonde, en dat. aangezien de moeder voor regen vreesde, zij hem bad verzocht, deze parapluie aan hare dochter te bezorgen. De ambtenaren maakten alsnu ook tegen mejufvrouw de wed. B. P. Wes terhuis proces-verbaal, als hebbende haar knecht persoonlijke diensten verrigL Uit Veendijk meldt men: Aangaande de gezondheidstoestand des volks kan men nu met blijdschap meldeu, dat die weder vrij voldoende wordt en de ziekte van verleden zomer en herfst, waarvan byna geen huisgezin, zelfs miar eeu enkele persoon, verschoond ge bleven is, voor geweken kan gehouden worden. De zoogenaamde koortspotten hebben in bet byzonder zeer goede diensten gedaan en doen die nog da gelijks, daar rij glad de koorts verdryvenen daarby het ligchcarc gezond inaken. Er zijn huisgezinnen waar drie 4 vier potten, met het beste gevolg, ge bruikt zyn. Ofschoon de ziekte van verleden jaar geen doo- dend karakter bad, zelfs niet gevaarlijk was en zich gemakkelijk liet bedw.ngen, is toch de sterfte in vele ^laatseu buitengewoon groot De opgaven, welke daarvan dezer dagen gedaan werdenbeves tigen dit en toonen de algemeenheid der ziekte aan. Welke kunnen hiervan de oorzaken geweest zijn? Zeker het heete, droogende jaargetijde. Maar waarom werkt dit op de eene plaats dan zoo ge heel anders dan op een andere? Wij zien dat Drenthe, 't welk door sommigen voor geene der gezondste provinciën gehouden wordt, zich boven vele andere gewesten gunstig onderscheidt. Om dit tc doen uitkomen, zullen we een paar plaatsen inet elkander vergelijken. De gemeente Vries (in Drenthe) telt ruim zooveel zielen, als het dorp Siddeburen (in Groningen) elk ruim 2000. In eerst genoemde gemeente stierven slechts 27 en werden 76 geborenin laatstgemelde plaats overleden 76 zagen 48 't levenslicht en was meestal het volk geruimen tijd ziek. Van waar die verschillende uitkomsten? Zy liggen zeker in de gesteldheid vau den bodem. Als in de kleistreken alle slooten en grachten droog worden en de aardkorst scheurt, scbyneu er zich, voor de gezondheid, vele schadelyke gas sen te ontwikkelen, die den dampkring verpesten, en, gevoegd bij slecht drinkwater, eene algemeene ziekte doen ontstaan. Dit beeft in de zandstreken minder plaats, en van daar, dat hier, bij dezelfde weersgesteldheid, de gezoudheid behouden blijft. Kon men slooten en grachten, in droogende zomers, steeds met water gevuld houden, cr zou veel gewonnen zijn. Het is daarom ieder aanbe volen. zooveel bij kan, rottende slooten op te schooncn en uit te diepen, waardoor zy langer water l>cbouden cn miudcr kwade dampen voort brengen. De onderhandelingen tusschen de regering en den heer R. W. Thomson over de gaz-vcrlich- ting te Batavia, zyn volgens mededeeling uit goede bron genoegzaam gevorderd, om binnen zeer kotten tyd een begin van uitvoering temogen verwachten. Men schryft uit Brussel van den 2 February «Naar men my verzekert heeft Koning Leopold, als oom van Koningin Victoria, reeds officiële me: dedeeling ontvangen van den Prins van Oranje met Princes Alice van Engeland, en mijn berigtgever voegt er bjj, dat de Koning, toen hij zijnen brief van gel uk wensch ing afzond, daarin, tevens den Nederlandscben Prins uitnoodigde op zyne terugreis van Engeland door Brussel te komen. Tot dusverre heeft het bof van 's Gravenbagenaar het schijut voor de tegenwoordigheid van een zijner leden in België, een beletsel gezien in de formule die aan de uitsluiting van bet buis Oranje-Nassau herinnert, telkens wanueer een lid der Provinciale Staten of van een Gemeenteraad den ambtseed aflegt. Zoo als ik u reeds melde is dit bezwaar thans komen te vervallen door de aanbieding van bet ontwerp van wet tot wyziging van bedoelden eed. De Belgische Regering beeft dus blijk gegeven van baren wil om elke reden tot verkoeling tusschen de twee dynas- liën weg te nemen, en wij hopen dat nu bet be zoek van den Prins van Oranje in onze stad door niets meer wordt tegengehouden. Ik doe tevens met u genoegen u opmerken, dat al de bladen over genoemd ontwerp van wet hunne tevredenheid heb ben betuigd; vermoedelijk zal bij de discussie in de kamers dezelfde eenstemmigheid zich openuaren." II. K. H. Princes Alice Mathilde Mary, Hertogin van Saksen en Prinses van Saksen-Koburg Gotha, is bet derde kind en dc tweede dochter van H. M. Victoria, Koningia van Groot-Britannië en Ierland, en geboren 25 April 4843. Het Court Journal besloot dezer dagen zijne aan kondigingen betreffende den prins van Oranje met de woorden: «de prins en zijn geheel geslacht is Protestantsch." Aangezien het vrij algemeen bekend is, dat bet huis van Oranje geene andere gods dienst beleedgedurende de drie laatste eeuwen zoo zou zulk eene aanmerking in bet aristocra tische blad namelijk overbodig schijnen, tenzij zy een verwijt of eene bepaalde waarschuwing moest aanduiden voor den tegenwoordigen Engelscben adel, die gaarne wenschte te kunnen vergetendat de Hol- landsche stadhouder Willem III koning van Enge- jand was. Het was dan ook niet3 zeldzaams, om in kringen, welke de beerschende rigiing onder den adei toegedaan waren, de nagedachtenis van «den Desten vorst dien Engeland immer bezat," (prins Albert zelf uitte deze woorden, eeuigea tijd geleden in een toespraak) op alle mogelijke wyze te booren aanranden, en zijn staatsbestuur, waaraan Engeland de zoogenaamde bill of rights te danken heeft, te zien verguisd, toeo lord Macaulay in zijne geschiedenis van Engelaod zoo klaar bewezen had, dat Willem III de grond slag gelegd had van die vryheden, waarop Groot- Brittanje zich ten allen tijde tegenover Europa beroemt. Het is intusschen eene bekende zaak, dat de koning, die, ofschoon geroepen, om de orde van zaken, welke zoo jammerlijk was verward door den toenmaligen Jakobus II (wieus dochter Maria Willem III als stadhouder gehuwd bad) t» herstellen, ouder belofte van voldoenden bystaud ongeveer zes weken met zijne kleine magt te zwerven bad alvorens meester te zijn van het Tereiscbte gezag, en dat by zich verre vau be minnelijk toonde jegens den Engelschen adel, bij wien hij veel tegenwerking ontmoette. Zelf uitte hij meer dan eens zijnen wensch «honderd mijlen verwijderd te zijn." Hij vond echter ruime ver goeding in de teedere gehechtheid van Maria, wier kinderlyk gevoel nogtans zeer moet celeden hebben. De bijna troostelooze smart die Willem over haar verlies aan den dag legde, loogenstrafte ten eenmale de beschuldiging van gevoelloosheid, waarmede zijne vijanden liern aanvielen en waartoe 's konings ingetrokkenheid ea stroefheid aanleidiug gaven. De vroegtijdige dood van Willem III is echter waarschijnlyk verhaast gewordeu, doordien hem ecne gade ontvieldieongeacht den moeye- lyken tweestrijd, welken zij te verduren had, steeds zijne getrouwste bondgenoot eu teederste vriendin was. Daar Willem III kinderloos was gestorven (welligt tot geluk van Nederland) ging de Engelsche kroon op Anna over. Misschien zal deze uilweiding worden beschouwd als ter ongeschikter plaatse ingevlochten; doch de ontvang3l van den prius vau Oranje aan het Eugelscbe hof heeft zulk een sterkeu schyn van een buwelijks-ontwerp tusschen de Eugelscbe prin ses, welke volgt op haar, die inet een prins van Pruissen is gehuwd, cu den Iroouopvolger iu Nederland, dat deze korte 9chets eener vroegere verbindtenis tusschen het huis van Oranje cn dc Engelsche koninklijke familie verscboood zal worden door hen, die eenig belang stellen in de toekomst van Koning en Vaderland. Mogt het gerucht om trent het veronderstelde lui wel yk zich bevestigen, dan kau dcu prins van Oranje goeu betere wensch

Amersfoortsche Courant | 1860 | | pagina 1