C 0 D R A Wfc run DIHGSDAG, i February Ó860Ï Uit Blad verschijnt tweemaal in do week des üingidagt en frijdagt. - üe Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Advertentie»I tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve bet Zegelregt. Afsomlerlijk» nummert, ƒ0.10. Brieven franco. llest^ingeo geschieden bij den Uitgever A. H. tan Oeeff, te Amersfoort, Bureau Amertfoorltche Courant, Singel Wijk E N®. 61, xoomede bij alle Boekhandelaren en Poet-Directeuren in het llijk. De verworpen Spoorweg-Wet. De Ministers van Bosse en van Tets verzochten hun ontslag onmiddellijk nadat de door heiden in het leven geroepen onheilrijke spoorwegwet in de Eerste Kamer was verworpen; eene verwerping, die men gcruslelijk mag toeschrijven aan de rede voering en de slem van Uen heer van Rijckcvorsel. Deze heeft door zijn spreken en stemmen bewezen dat hyals de zenuw vau Staat en handel op aan- merkeiyke wijze by een wetsvoorstel in aanspraak wordt genomen; als namelijk het geld, dat moet worden uitgegeveneen te zwaar offer is voor hetgeen daarvoor wordt genoten, hy alsdan zyne liberale tliéoriën, zijn directorium der N. Rolt. Cour., zijn presidentschap der Rotterd. Kamer van Koop handel. zyn geestverwantschap met het Rotterd.- Dordtsch spoorweg-committé aan den haak hangt. Als praclisch man, want dat is hij in kwaliteit van koopman, wil hij, arL 74 van de Grondwet voor oogen houdende, 's lands penningen niet laten verkwisten; liy wil niet als Volksvertegenwoordiger medewerken, oin Nederland gedurende vijftig jaren een last te doen dragen, die niet alleen de mid delen der schatkist, maar welligl de rijke bronnen van welvaart zouden doen opdroogen. Hoe hem ook de planuen toelachten, die vooral de stad zijner inwoning en vele andere steden en streken zouden bcvoorduelenhij heeft zeer juist in deze plannen gezien, wal een ieder, die niet willens blind is, zien moest: dal sij te duur warendaarbjj laten wij geheel in het midden de zaïnenkoppeling der twee ontwerpen om voorstemmers op te scharrelen, en de onoordeelkundige rigting der lijnen. Zoo ontving dan de spoorweg-wet, te gelyk met zyne beide ontwerpers, den genadeslag; zeer na tuurlijk is het, dut de beide Ministers aftreden. Voor eene aftreding van meerdere zien wij voorshands gecne noodzakelijkheid. Wel heeft de oorlogs-Minisler de Casemltrool de Minisleriüele plannen uil het oog punt van 's lands defensiewezen ondersteund, doch hy is in dit Ministerie getreden toen die plannen reeds hij den Ministerraad eene meerderheid hadden verworven, en lag dus op hein de verpligting, als gecne overwegende bezwaren hem drukten, zijne urnbtgenoilen te helpen. Wij willen daardoor niet zeggen, dut wy inet het Ministerie tevreden zijn. Integendeel, het is een Ministerie van administratie, zonder levend denkbeeld en zonder levenskiem, want het mist alle politieke homogeniteit en zelf standigheid. Doch nu is aan de orde van den dag, dal de lieeren van Tets en van Bosse vertrekken. De heer van Tets vertrekt onbeweend en ietwat onbemerkt. Ongeschikt als Minister, verkryge hij een of underen post, zegge een hoogen die hom veel inbrengt, geëigend aan zyne middelmatige talenten. Met der: heer van Bosse is het ougehikkiger gesteld. Waar deze heen moet weet men moeijelyk te zeggen; voor dien is geeuc redding mogülyk, want de heer van Bosse heeft noch hof-noch party vrienden meer; hy ontliep de liberale partij om voor de tweede maal naar eene portefeuille te haken, ullcen te verkrijgen door met zyne antecedenten en zyne party te breken, en nieuwe vrienden op te rakelen, die hem evenwel nooit ten volle vertrouwden, en hem stellig by zijn afscheid geen enkel proUjtje van aanbelang zullen trachten te bezorgen. Zoo is liet met de twee aftredende Ministers ge steld, maar wie zullen de twee oplredenden zijn, en wat zullen zij doen? Zal dc lieer van Reenen, wien men als Minister van Dinnenlandsche Zaken noemt, plannen weten te beramen, waarby men aller belangen, dat is de verlangens van provinciën en steden (en- door de kiezers van steden en pro vinciën worden Volksvertegenwoordigers gekozen) te gemoet komt? liet schynt ons toe dat dit niet onmogelijk is. als hij zich aan een eenvoudig stelsel wil houden, een stelsel dat aldus in gewoon Hol- landsch bjjeen kan worden geval: het aanleggen van spoorwegen aan open en algernecne mededin ging over te laten, zullende de concessiën worden gegund aan degeuen, die de voor den Staat minst drukkende voorwaarden, zullen aanbieden. In één woord gezegdhij die op de goedkoopste wijze aanleggen wil. zy het aanleggen gegund. Dat er genoeg liefhebbers tot aanleg zullen opryzenhe- wysl reeds de aanvrage uit Amsterdam, op den eigen oogeublik toen de Eerste Kamer hare beslis sing van verwerping nam. liet gerucht loopt rond dat den Heer Mr. W. L. F. C. Ridder van Rappanl dc portefeuille van Financiën is aangeboden, maar dat deze zwarigheid maakt haar aan te nemen. Gemoedelijk gesproken zouden wy het betreuren als die portefeuille in zyne handen viel. Voor de Justitie zou hy onzes crachtens een perfect Minister wezen en misschien wel voor de Duitenlandsche Zaken; voor de Justitie, omdat hy jaren achtereen de meest overtuigende bewyzen van regis- en wets-kennis heeft gegeven; voor de Bui- tenlandsche Zaken zou hy mede niet ongeschikt zyn, vermits hij als vuurvast aristocraat by de diplomatie zich, tevens gewapend met zijne veel omvattende land- en volkenkunde, als den echten Uollandschen edelman kan vertoonen; maar tot Minister van Financiën deugt 'van Bappard volstrekt niet. Als Minister van Financiën moet iemand op treden die op de hoogte is van het financiewezen, van den handel en zijne behoeften, met beurszaken en de voornaamste Chefs der geldfirma's bekeod is; en daarvoor is geen aristocraat zoo als hij te nemen, die zich in zijnen geslachtsboom, zyne titels en waardigheden spiegelt. Verlangend wordt uitgezien wie als Minister van Financiën zal optreden. AMERSFOORT. 13 February 1860. Op Donderdag, den 16 February 1860, des na middags ten één ure zal de Raad der gemeente Amesfoort eene Vergadering houden, waarvan Pun ten van behandeling zijn: 1. Rapport der Commissie aangaande het Regle ment en Tarief voor het Beurlveer voor Amster dam. 2. Verzoek van beer, Schwarts tot het huren van het huis naast het Raadhuis, met ontwerp-be- sluit. 3. Rekwesten van de Ambtenaren ter Secretarie, met Advies van Burgemeester en Wethouders. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot toekenning van eene toelage voor Bureaubehoef ten enz. aan den Gemeente-Ontvanger. Blijkens de vierde tienjarige Volks telling bevonden zich op den 31 De cember 1859 in de gemeente 2854 m.nn. «rouw. huisgezinnen te zamen bevattende 5696 6577 Van deze: unn. »roa*. waren gebor. in de gemeente 4322 4540 in eene andere gemeente bin nen de provincie 404 635 in eeue andere provincie bin nen het Ryk814 1312 in eene der Nederl. koloniën. 9 8 Duitschland53 51 België12 14 Engeland2 een ander vreemd land 22 15 5096 6577 waren ongehuwd 3437 3954 gehuwd1992 2U22 weduwenaars 266 weduweu 600 personen wier huwelijk door echtscheiding is ontbonden. 1 1 5696 6577 hadden woonplaats inde gem. 5642 6524 in eene andere gemeente bin nen de provincie 16 15 in eene andere provincie bin nen het Rijk37 34 in een der Nederl. koloniën4 een vreemd land 1 5696 6577 Van deze waren: Nederduilsch Hervormden2743 3180 Waalsch8 5 Remonstranten16 15 Christelyk Afgescheidenen75 63 Doopsgezinden6 11 Evangelisch Luthersclien141 129 Herstelde Luthersclien2 Kngeiscbe Presbyterianen2 Roomsch-Cathoiykcu2360 2868 Oud-Rooinschen1*2 89 Nederduitschc Israëliten234 211 Portugeschc Israëliten1 1 tot geen der genoemde Kerkgenootschap pen behooreude. 1 5696 6577 Onder deze totalen zyn niet begrepen dc militairen met hunne huisgezinnen die zich in de kazernen of gebouwen tot milituire einde gebruikt wordende bevonden, alsmede dc tydelyk afwezigen ten gclallo van 191 in. en 101 v. Naar wy uit ecnigo bladen lezen is uit Amersfoort een adres van deelneming inet 280 liaodleekeuingcn aan den Paus opgezonden. Toen dc Tweede Kamer dc spoorwegwet had aangenomen, begingen de inwoners van Enschedé, eene plaats die ulzoo oenen spoorweg verkrijgen zou, dc dwaasheid tc vlaggen. Thans verneemt men dat te Almelo, 't welk by die spoorwegwet onvergeeflyk over het hoofd is gezien, nu de Eerste Kamer haar verworpen heeft, ter viering dier verwerping Maandag avond aanstaande een schitterend bal zal plaats hebben, waarop aan alle Nederlandsche Ministers, zelfs dc nu aftredenden, zoomede aan alle volksvertegenwoordigers vryen toegang worut gegund. Te Geldermalsum naby Tiel is overleden de heer E. W. van Dam van Isselt, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal in den ouderdom van 64 jaren. Reeds op 17 jarigen leeftyd trad hy onder de gelederen van Neerlands dapperen en streed hy voor het Vaderland. Daarna wjjdde hy zich aan de staatkundige belangen des lands, en toen in 1830 België zich van Nederland af rukte. rigte hy een corps vrywillige jagers op, nog in levendige herinnering onder den naam van de jagers van van Dam, die een groot aandeel aan deu liendaagschen veldtogt namen. Tot aan zyn overlijden was van Dam van Isselt werkzaam in het belang van zyn Vaderland; ook als letter kundige en dichter nam hy eene booge plaats in. liet Vaderland heeft in hem een zijner edelste zonen verloren, wiens naam steeds in dankbare herinnering zal blijven. De heer W. even builen Leyden woouachlig, is op bevel der arrond.-regtbank aldaar in hechtenis genomen, omdat hy ter tcregtzitting van Vrydag weigerde den eed af te leggen, als getuige van een ten zynen huize gepleegden diefstal, welke beleefde weigering geschiedde, omdat by behoorde tot de rekte der Darbyistcn, waarvan te Leyden eene afdccling bestaat. Uit Haarlem wordt aan de Atnst. Ct. gemeldl: «Naar men verneemt heeft ds. Dunken Huët alhier ontslag gevraagd als predikant, omdat zyne overtuiging hem verbiedt langer de leer dor her vormd- kerk te verkondigen." Onlangs is gebleken dat de firma van Gcnd en Loos, ondernemers van wagendiensten te Rot terdam. (en gevolge eener verkeerde opvatting van art. 92 van het reglemeut op dc openbare middelen van vervoer te lande, vastgesteld by konioklyk Besluit van 24 November 1829 (Staatsblad n*. 73), van iederen reiziger vyf cent vordert voor de aan gifte van een plaatsbiljet, onverschilling of er al dab niet te voren eene plaats besproken zy. Baar deze vordering strijdt met het voorschrift van ge meld reglement, dat zoodanige helling alleen dan toelaat wanneer eene plaats vooraf is besproken en de reiziger daarvan een bewys verlangt, is genoemde firma door den Minister van Biuneulandsche Zaken aangeschreven ommet den laatsten dezer maand die geregelde helling van vyf cent voo.- hel Inspre ken eener plaats te slaken, en ze voorlaan niet te doen dan wanneer daartoe volgens voorgeschreven reglement termen bestaan. Aan dc Arnhemsclie Courant wordt uit Delft geschreven, dat door de lloogc Regering besloten is tot vestiging aan dc Koninklijke Akademie aldaar van een dé pél van monsters van handelsartikelen. Zyn wy wet onderrigt, dan moet aan die vestiging het doel verbonden zyn om, wanneer geineid dépót cenige uitbreiding zal erlangd hebben, aan die akademie een cursus te openen van zoogenaamde warenkennis, waaraan reeds sinds lang behoefte be staat. Onmiddellijk na de verwerping van bet wetsontwerp nopens de spoorwegen door de Eerste Kamer, hebben vyf ingezetenen van Amsterdam een adres aan den Koning ingediend, waarbjj zy concessie verzoeken voor den aanleg en eiploi- talie van een algemeen spoorwegnet. Zy wenschen voor dien aanleg een subsidie van den staat, doch zonder rcntegMantie en verbinden zich dat net binnen vyf jaren ie zullen uitvoeren. Naar men later verneemt hchbcu zy zich verstaan met de concessionarissen van de iyo Utrecht-Amersfoort* Zwolle. Te Groningen werd door de politie weder eene weging der op dc markt gebragte boter ge houden en tegen een der verkoopers proces-verbaal opgemaakt, daar zijne boter dc vereischte zwaarte niet bezat. Het schynt wel. dal tneu door descu maatregel niet wo: It afgeschrikt, daar byna by elk onderzoek der politie nog altyd personen wor den gevonden, die hunne boter te ligt verkoopen, dat vooral by deu hoogen prys der boter onver schoonbaar is. Maandag 1.1. had onder dc gemeente Pultcrs- hock een droevig ongeluk plaats. Een herder bad een aanzienlijk getal tehapen des morgens in den loogenaamdcn Koningspolder of plaat gedreven, ten

Amersfoortsche Courant | 1860 | | pagina 1