A1IRSF00RTSCH1 COUR AI Jts 754. ran VRIJDAG, J Jtmyf i860. Dit BUd verschijnt tweemaal in de weekde» Dingsdags en Vrij dagt. De Prijs ran het Abonnement i» ƒ1,50 in de 3 nwandew. Mem Aévevtautiün1 tot 6 regele SU Centa elke regel meerder 10 Cent», behalve het Zegelregt. Afsonderlijke nummers, f0.10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij dea Uitgever A. H. mm Geef, te Amersfoort, Bureau Amersfoortscke Courant, Singel Wijk E N«. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en Poet-Directeuren in het Rijk. KENNISGEVING. Da BURGEMEESTER tak AMERSFOORT, Brengt ter kennii van de Ingeietenen dezer gemeente, dat de Heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht voornemens is op Maandag, den 4 Jnnij aan staande, deze gemeente te bezoeken; zullende voor een ieder die Z. II. G. alsdan wenscht te spreken, daartoe op het Raadhuis, des voormiddags ten 11*/, ure, de gelegenheid worden opengesteld. Amersfoort, den 30 Mei 1860. De Burgemeester voornoemd, A. G. WIJERS. AMERSFOORT. 31 Mei 1860. Gister middag is alhier van het dak eener wo ning in den Groote Haag gevallen de metselaars- gezel L. S. en heeft hy zich bedenkelijk beteerd. Door den Minister van Oorlog is aan de autoriteiten des legers eene circulaire gerigt, in houdende de bepaling, dat de schildwachten, too- wel in garnitoen als in kampplaatsen, alleen voor den Koning en de leden van het Vorstelijk Huis het geweer tullen presenteren, alsmede eenige Terdere bepalingen, betreffende de garnizoensdienst, wanneer Z. M.. alsmede de Prinsen, leden van het Koninklijke lluis. tich in de kampen bevinden. De 1ste luitenant-kwartiermeester J. G. E. Menningh. van het reg. veld-arlillerie, is door den Minister Tan Oorlog in xjjn rang en ancienneteit overgeplaatst by liet bataillon mineurs en sappeurs. ten einde aldaar als kapitein-kwartiermeester op te treden. In het Kiesdistrict Hoorn is gebleken, dat in plaats van den heer van Akerlaken tot lid van de Tweede Kamer is gekozen de heer H. Mensonidet met 441 van dd 828 uitgebragte stemmen. De heer Mr. M. J. de Lange bekwam 204, en de heer S. A. van Hoogstraten HO stemmen. In de xitting van den lloogen Raad van 29 Mei 1.1. heeft het 0. M. bij monde van den adv.-gen. Karsehoom, conclusie genomen in de xaak van den beer Zuurdeeg, heel- en vroedmeester teZierikxec, die bij arrest van het Hof in Zeeland, ter xake van het uitoefenen van een anderen tak der ge neeskunde, dan waartoe hij bevoegd was, is ver oordeeld tot eene geldboete van f 25. Vier middelen van cassatie waren door Mr. A. de Pinto voorge dragen. De proc.-gen. heeft geconcludeerd tot ver- werpinz. Uitspraak 12 Junjj. De regtbank te Arnhem heeft ZaturdagaTond vonnis geveld in de bekende xaak der omkooping te Velp van kiezers by de benoeming van een lid der Provinciale Staten. Vier der van verkoop van hunne stemmen aangeklaagden zjjn vrijgesproken, doch de eerste beschuldigde, de kooper. is ver oordeeld tot geldboete van f 40. en ontzetting der regten. vermeld in de letters a, h, e, e, f, Tan art. 8 der Wet van 29 Jnny 1834. gedurende acht jaren, en de overige 20 beschuldigden, ieder tot eenvoudige geldboete van f 2, en solidair in de kosten. Het verdient opmerking, dat. volgens het Openhaar Ministerie, ongeacht alle geldeiyke aan biedingen. geen lid der Arnhemsche balie dc ver dediging van den eersten beschuldigde beeft willen op xich nemen, en ook de overigen zichzelven hebben verdedigd. Diykbaar was het, dat de hoofd- I>e9chuldigde J. V. G. v. Gustenhovcnniet uit eigen bewegingmaar onder den invloed van derden had gehandeld, die dan ook wel de noodige gelden, waarvoor de stemmen waren gekocht, zullen heb ben verstrekt. Vermits de heer Mr. G. Groen van Prinsterer voor het oogenblik xwarigheid maakt, om als candidaat voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal in aanmerking te komen, hebben de leden der vereeniging Koning en Vaderland fe Zwolle. In overeenstemming met andere kiezers van aanzien aldaar, benevens leden van naburige onderkiesdis tricten, besloten, voor het lidmaatschap der Tweede Kamer by de aanstaande verkiezing op den 12 Junij e. k. étinparig hunne stem uit te brengen op den heer Mr. Pieter Meijer, commandeur der orde van den Nedef landschen Leeuw en Oud-Minister van Koloniën. Uit Harmeien meldt men: «Men verneemt, als eene bijzonderheiddat op den huize Harmeien reeds den 23 Mei is binnengereden 4000 pd. nieuw gewonnen hooi; reeds sinds 4 weken werden aldaar 8 paarden op stal gegraasd (thans van de 2e snede) hetgeen by de heeischende ziekte onder de paarden van groot nut geacht wordt. Dit alles is bet elect der bemesting met gier, vermengd met beer. het geen du9 wel ter navolging kan worden aangepre- xeu. Ook schijnt het ter zelfder plaatse vruchtbaar in pluimgedierte, altbaus een paar zwanen pronkt er met 7 jongen." Maandag middag omstreeks 3 ure is de schip brug te Vreeswyk, ten gevolge van den hevigen storm eu het bolle water, uit elkander geslagen, waardoor de cvertogt gestremd was. Den volgenden dag geschiedde de overtogt met zeilpont en roei- booten. Met eene drukking van circa 116 Ned. ponden per vierk. el, brak 28 Mei I.I., des middags ten drie ure, met ecnen zuid-westen wind een hevige storm boven IJsselstein los, welke aan vele gebou wen meerdere of mindere schade berokkende, be nevens onderscheidene hoornen ontwortelde. Aan de telegraafpalen van Utrecht op 's Bosch is mede veel schade veroorzaakt Een met kalk en namurscbe steen beladen, in de Lek geankerd, schip is ge- zoüken. De kap van een molen, in den Logeker- waard. is op circa 100 ellen afstands ter neder gestort en letteriyk verbrijzeld geworden. Aan de vruebtboomen. inzonderheid aan de peerenboomen is groot nadeel ontstaandoordien de gezette vrucht ruim voor de helft is afgewaaid. Men schryft den 29 Mei uit 's Gravenbage: Gedurende de beide Pinksterdagen, maar vooral gisteren heeft hier en in den omtrek een lievige orkaan gewoed, die door regenvlagen werd afge wisseld. Die storm uil het N. N. W. hield gisteren den gehcelcn dag tot laat in den afgeloopen nicht aan, en hoezeer het weder nu wat bedaard is, bljjft de lucbl toch regen- en stormachtig. Die orkaan heeft in de geheele stad groote verwoestingen aan daken en scboorsteenen toegebragt, waarvan men menigeen zag omverslortenmaar Treeselyk is de vernieling, die de orkaan in bet 'sGravenhaagsche Bosch, bet Lange Voorhout, den R(jswykschen Weg. enz., heeft veroorzaakt. De stevigste, fraaiste boomen werden ontworteld en omvergeslagen. en te midden van het wezeniyke noodweer, werden er gepaste maatregelen genomen, om .den doortogt van de openbare wegen zoo veel en zoo lang maar mogelijk open te houden, of dien te herstellen. Dit had o. a. in het Dosch. in het Voorhout en op den Scheveningschen Weg met grooten yver plaats. Met leedwezen moeten wy hierby melden, dat op den Dezuidenhoulschen Weg een man door een omvallenden boom doodelyk getroffen werd, terwijl spoedig aangebragte geneeskundige hulp door Dr. Hoven niet meer baatte, en dat in de hoofdlaan van het Bosch een ander persoon door gelijken val. eene beenbreuk heeft bekomen. Beideo zijn spoedig naar het burger gasthuis vervoerd." De stoomboot varende tusscheu Rotterdam en de Langstraat, die 28 Mei l.l.des namiddags ten 1 J uur van Rotterdam naar Capelle ia de Langstraat vertrok, ten circa 3 uur Dordrecht bereikte, en van daar verder hare reis vervolgde, is des avonds circa ten 6 uur op het zoogenaamde Bergsche Veld gezonken. Naar men zegt, moet de boot door den feilen storm op eene plaat gestooten en daardoor een zoodanig zwaar lek bekomen hebben, dat zy zonk, maar met zekerheid is het nog niet op te geven hoe het ongeluk plaats greep. Evenmin is het juiste getal der menschen bekend die het leven er bij verloren; maar men gist dat er, behalve de cquipaadje die uit 12 koppen bestond, ruim 30 passagiers aan boord waren. Van deze moeten zich 8 der passagiers, benevens de stuurman en nog een man der equipage, in bet geheel dus 10 men schen. aan de pijp en mast van het gezonken vaartuig vastgeklemd hebben en den volgenden morgen gered zyn. Volgens het zeggen van ecnigen is de redding bewerkstelligd door de Geertruidenbergscbe boot (deze was byna geiyktydig met de Langstraat van Rotterdam vertrokken, doch had wegens het nood- weder te Dordrecht gestopt), die vroeg in den morgen het gezonken vaartuig passeerde en de schipbreukelingen in dea mast vond; anderen willen weder dat eene roeiboot van de Hooge of Lage Zwaluwe dezelve twee voor twee aau land gebragt heeft. Wat hiervan de waarheid is weet men nog niet; alleen verneemt men nog. dat de heer Bur gemeester Tan Hooge en Lage Zwaluwe. toen hy het ongeluk vernam, f20!) uitgeloofd heeft aan degenen, die de menschenlevens, die nog te redden waren, aan wal zoude brengen. Ook te Arnhem en in de omstreken beeft de storm hevig gewoed. Om het gebouw Jtfum Sacraal waarin een lalrjjke menigte het concert by woonde, werden eren als elders vele boomen ontworteld, takken afgescheurd enz., terwyl het zinken dak, even als zoo vele andere veel te lyden had; inhei kort, de schade door dezen storm aangebragt is weder aanzieniyk. De trein welke ten 9 ure moest aankomen, arriveerde eerst ten \0*f ure. Verschei dene stoorabooten welke dien avond daar moesten zyn. zjjn er eerst iu den morgen aangekomen. In den nacht van Zaturdag op Zondag laatst!, is te Zalt Bommel een treffend oogetuk voorgevallen. Een schip met 110 last pijpaarde geladen en voor die stad ten anker liggende is gezonken, waarbjj de knecht ia verdronkenterwijl de schipper, de vrouw en de kinderen door de in de nabybeid liggende sleepstoomboot zyn opgenomen. De lading was bestemd voor Robrort. Zondag was te Kampen bet water aan de kade van de rivier den lJosel tot zoodanige hoogte Seklommen, dat bet belangrijke werk der verbiwe- iog van die kade aan de zuidzjjde ran die stad aan gemelde rivier, waarmede een aanvang was gemaakt en hetgeen reeds door een bebooriyken dam io den IJssel was afgezet, onder water is geloopen, zoodat de schade daardoor voor den aan-, nemer belangrijk mag genoemd worden. Maandag beringde zich da storm zoo herig, dat het water tegen den avond spoedig een eind wegs op de kade voor de stad stond en het Kamper Eiland ouder liep. De laad bouwers waren derhalve genoodzaakt bun ree te stallen. Men zegt. dat van de algemeens stadsweide Se- velingen, waarop meer dan 800 koeyen weiden, tusscbea de 200 k 300 zjjn afgezwommen, terwyl er ruim twintig stuks zjjn verdronken, die bieren daar dood aan den dyk liggen. Op nieuw wordt er voorzigtigheid aanbevolen bij bet gebruik van behangselpapier, tapijtwerk, likeuren, bonbons, karlonages, kinderspeelgoed, inzonderheid poppen en poppeokleederen. die mei giftige groene kleuren geverwd zjjn. Tevens is gewaarschuwd tegen het gebruik van aoogenaamd vliegenpapier, vermits die zelfstandigheid met de oplossing van vliegensteen farsenicoai nigrum arsenituretum cobali) doortrokken zjjode, volgens verklaring eene plaatselijke commissie van genees kundig toevoorzigt, boogstgevaarljjke, zelfs doode- Ijjke toevallen kan veroorzaken. Uit een byzonder schrjjven van Bandjermaasin ontleent het volgende: De zaakdie bier io orde moet worden gebragt kan nog geruimen tijd en veel arbeid vereischten. Door T geen er met de Onrust gebeurd is, moeten wij om onze eer en onzen invloed veel verder gaan, dan anders wel wenscbelgk scheen. Yroeger hadden wy niets met de boven Dayak-landen te maken, en de Onrust moest alleen de tommeng- gong Soeroepatti, die steeds met ons bevriend was, tegen Hidayat en Antassarie opzetten. Nu is bek terrein van den oorlog enorm nitgebreid; er zal heel wat magt bjjeen moeten wezen, om de muiters te kunnen in bedwang houden, terwyl zjj altjjd in den eersten tyd schuilhoeken in overvloed sullen overhouden, waar wy ben niet kannen bereikeo. De Marine moet hier veel doen; intusscben staat de marine-officier toch in vele opaigten bjf die van de landmagt ten achter, die zyn entrdedé campagne krygt. wyn- en koeli-geldenenz. Nadat de Suriname op de Barito bet schot had bekomen uit den 30ponder, die de muiters van de Onrust hadden gehaald, welk schot door twae ketels ging, één man doodde en zeventien kwetste, beeft de Montrado de vyandeiyke benting, naar men weet, beschoten; als yser schip was de Suriname voor het doel niet zoo geëigend. Het bombardement was van goed effect; maar toen de koloone infanterie, die 's nachts gedebarkeerd was. en een omweg had genomen, de muiters io den rug aantastte, was er voor hen geen uitweg; zy wierpen zich dus in het water en trachtten door zwemmen zich te red den. Maar ons kartets- en geweervuur kwam hem leelyk op de huid. zoodat er maar weinigen ont kwamen. Wy hadden slechts een luttel verlies en hernamen den 30ponder, terwyl nog drie 3poodera en één lilla van 1 pond buit werden gemaikt Te gelyker tjjd. dat alzoo de Onrust gewroken werd. waren nog op twee andere puuten onze krijgers zegevierend, 't Blijft nu een jagt op muiters. In- tus9chen zou de zaak spoediger gedaan zyn. wan neer Hidayat. die reeds vervallen is verklaard van den troon, en Antassarie in onze handen vielen. Maar hoe daartoe te geraken?" De beroemde luchtreiziger Lowe zat xjjne reis van New-York naar Londen aanraarden. soodra het bestendig weder wordL Zyn ballon, the City of New-Yorkweegt in 't scheel 7000 pondkan 700,000 kub. voeten gas beutien en heeft ruim ƒ30,000 gekost De reis van New-York naar Londen denkt men in 48 uren te volbrengen. Zeven personen waaronder ook vier bekwame zeevaarders en twee wetenschappelijke geleerden, zulten den luchtreiziger vergezellen. De heer Lowe heeft eene machine uitgedacht ter besturing van den ballon, waardoor by vermeent in staat to zjjn, naar welgevallen te dalen of te rjjzeo, cn

Amersfoortsche Courant | 1860 | | pagina 1