aiebsfoortsche courant. .k' 753. van BIHGSB1G, 7 Augustus Ó8GQ. I Dit Blad yerscbijnt tweemaal in de weck de# Üingtdagt ci> VrijdagDe Prij» ran het Abonnement ii ƒ1,50 in de 3 maandenVan Adrertentiën, 1 tol 6 regel# 60 Ce«U elke regel meerder 10 Cent#, bebalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummert, f0,10Brieven franco. Bettellingen geschieden bij den Uitgever A. II. van CUeff, te Amersfoort, Bureau Amertfoortsche Courant, Singel Wijk E N°. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en Po#t-Directenren in het Bijk. REKENING DER GEMEENTE AMERSFOORT over het dienstjaar 1859. O T FA If G S T E If, Batig slot der rekening tan A 837 Grondbelasting Personele belasting Hoofdelijke Omslag Hondenbelasting Achterstand van Hoofdelyken Omslag en Hondenbelasting Geslagt Gedistilleerd Turf en Steenkolen Wijn Sluisgeld Vuur-, Haren- en Tongeld Waagloon Jaarmarkt Keurloon van het Vleesch. Bcgrafenisregten Leges ter Secretarie Werven Huur van Huizen Landerijen Scheepstimmerwerf Andere baten en opkomstenspruitende uit voorwerpen, in eigendom aan de gemeente behoorende Verkoop van Hoornen Ontvangsten van verschillenden aard en toevallige baten Buitengewone ontvangsten Totaal der Ontvangsten, (ƒ93935 UITGA FEU, 4057 56} 2474 48 5494 62 «21516 38 367 50 1366 01 3629 07} «22440 13 4016 67 84 32 50} 57 30 90 615 45 5623 668 10} 1450 98 333 8114 716 53 9218 7174 611 «10193 27 550 «12000 3137 144 4304 18466 3021 450 1135 i 7409 3284 Bestuur der Gemeente Gemeeuve-inkomsten Medische Politie Plaatselijke Malen en Gewigten Scheepstimmerwerf Openbare Wegen. Werken enlnrigtingen. Aanleg en Onderhoud van Gemeente- Eigendommen Lasten Nijverheid Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen. Armwezen Benten en Aflossingen van aangegane Geldleeningen Pensioenen en Gratificatiën Schutterij Andere uitgaven niet onder de vorigen begrepen Onvoorziene Uitgaven Totaal der Uitcaven. ƒ83385 98 Batig «lot ƒ10549,55. AMERSFOORT, 6 Augustus 1860. De grootc Kerkeraad der Ned. Israël. Hoofd synagoge te Amersfoort is dezer dagen tot het besluit gekomen, tereener eerlang aldaar te houden ressortale kiesvergadering, tot de keuze van eenen Opperrahijn over te gaan. volgens eene daartoe betrekkelijke voordragt van Candidaten, waardoor al zoo in de bestaande vacature zal worden voorzien. De Eerwaarde Heer Verhoeff, predikant bij de Hervormde gemeente te Amersfoortzal op Zondag 26 Augustus zijne afscheidsrede houden en op Zondag 2 September zijne intreêrede te Utrecht. Te Amersfoort is gister. Zondag 5 Augustus, het oHicicel bengt van het Bestuur der Centraal- Spoorwcg-Maatschappij gekomen, dat de leening of inschrijving la volgeteekecden wy dus met grond mogen verwachten, dat de ontworpen lijn tot stand zal komen. Men leest in de Ulrcchlschc Courant van 4 Aug. het volgende: «Er valt niet aan te twijfelen, of dc spoorweg van Amsterdam op Zwolle zal tot stand komen, dat zjjn de laatste woorden van een artikeltje in de Amst. Cour. van heden, waarin vermeld wordt, dat de inschrijvingen naar wensch zijn uitgevallen. Daar echter van verschillende plaatsen het eind cijfer nog niet bekend was, kon dat blad het totaal cjjfer vooralsnog niet bekend maken. «Wü mogen daar heden bijvoegen, dat ons het belangrijke bcrigt is gewordendat de leening voor den Spoorweg naar Zwolle reedt lt voljjetoekend zoodat er geene vrees meer bestaat voor de vol- toojjing van dit voor Utrecht, maar vooral voor een zeer groot gedeelte ran Nederland, ca inzon derheid voor onze beide groote koopsteden', zoo hoogst belangrijk plan. Utrecht zal alzoo nu ongetwijfeld het centraal punt worden, maar ook van het Slicht uit zal men zich eerlang het gemakkelijkst naar alle oorden van ons land kunnen bewegeniets wat voor de welvaart van Utrecht, voor den handel en ujjverheid, een onberekenbaar voordeel zal kunnen aanbrengen. Mogt dan ook de Eerste Kamer het wetsontwerp aannemen, dan zal eindelijk verkregen zijn, wat door zoo velen is verlangdwat wij steeds hebben voorgestaan, en wat de hoofdstad van hel Sticht eerlang rot eene der belangrijkste plaatsen van Nederland zal doen worden." (De Utr. Ct. is zoo vlug niet met Utrechtsche bcrigten; dat heeft zij voorleden week nog bewezen door eene overname uit de Amst. Ct.) Den 29 Julij 1.1. is in de raadsvergadering der gemeente Kampen eene commissie benoemd om met den raad van administratie der Nederlandsche centraal-spoorweg-maatschappij te onderbandelen over de aansluiting van Kampen aan hare spoorweg- lijn, waartoe de gemeente genegen is ruim bij te dragen en daartoe de commissie de uitgebreidste volmagten heeft gegeven. Voor de in bet kamp by Milngen te vereenigen troepen, zullen in de provincie Utrecht de volgende bewegingen plaats hebben: Op den 14 dezer maand: een detachement van het regem. rijdende artillerie, sterk 1 offic., 31 onder- ollic. en manschappen; 2 olïic. en 56 rijpaarden, hetwelk, na te Utrecht overnacht te hebber, den volgenden dag naar Amersfoort marcheert om aldaar voorloopig garnizoen te houden. •Op den 19 dezer maand: Eene halve batterij van het regem. rijdende altillerie, sterk 3 offic. en 73 onder-offic. en manschappen, 6 oflic. en 85 rijpaarden. Na te Harmeien en Veldhuizen over nacht te hebben, vertrekken dezen den volgenden dag naar Soest. Het 3e bat. van het regem. gren. en jagers, sterk 23 offi.,.409 onder-offic. en man schappen, 5 waschvrouwen en 1 paard; dat per extra spoortrein om 7 uur 30 min. van Rotterdam vertrekkende, van Utrecht naar Zeist marcheert en de staf van het regem. met het le bat. en 5e com pagnie 2e bat. van genoemd regem., sterk 27 offic., 563 onder-offic. en manschappen6 waschvrouwen en 4 paarden, komende per extra spoortrein om 1 uur 30 min. van Rotterdam en de staf en 4 compagniën van het 2e bat. van genoemd regem., sterk 15 offic., 303 onder-cffic. en manschappen, 4 waschvrouwen en 1 paard, komende per extra spoortrein om II uur 30 min. van Amsterdam, welke beide laatstgenoemde bataillons en staf te Utrecht overnachten, en den volgenden dag naar Amersfoort marcheren. Op den 20 dezer maand: De staf en vier com pagniën van het le bat. 5e regem. inf.sterk 10 offic. 393 onder-ollic. en manschappen, 4 waschvrouwen en 1 paard, die van Woerden komende, te Zeist overnachten. De staf en vier compagniën van het 3e bat. 7e regem. inf., sterk 14 offic., 314 onder- offic. en manschappen4 waschvrouwen en 1 paard, komende per spoortrein om 1 uur 30. min. van Rotterdom te Utrecht, na aldaar overnacht te heb ben, den volgenden dag naar Amersfoort marcheren, met de in het kamp van Zeist zich beviudende5e comp. van gezegd bat., ter gezameulyke sterkte van 18 offic., 395 onder-offic. en manschappen, 5 wachvroywen en 1 paard om te overnachten. Voorts zullen nog nachtkwartier houden op dien dag van het 5e reg. inf. uit 's Hertogenbosch: te Amerongen 11 offic.. 270 onder-offic. en man schappen en 4 paarden; (e Leersum 4 offic. 115 onder-offic. en manschappen; te Doorn 6 offic., 154 onder-offic. en manschappen en 1 paard; te Langbroek 8 offic., 231 onder-offic. en manschappen en 1 paard. De Staats-Courant deelt het volgende mede: Het transportschip de Heldin zal niet naar Athene, maar via Malta naar Alexandrië vertrekken, en het Nederlandsche smaldeel in de Middelandsche zee zich vooi eerst in de nabijheid van Beyruth op de kust van Syrië ophouden. De miliciens der ligting van 1860, die in Mei zijn ingedeeld bij de le, 2e, 3e en 4e rege ntenten dragonders en zich thans in reserve bevin den, zullen den 1 October in activiteit gesteld en gedurende een jaar in werkelijke dienst gehouden worden. Aan den stukryder der le kl. J. P. Koojj van de depdt-compagnie van het regement veld artillerie, te Utrecht in garnizoen, is de gouden medaille toegekend voor door hem volbragte 36jarige onafgebrokene eerlijke en getrouwe militaire dienst, alsmede de gratificatie van 50, aan die onder scheiding verbondenwelke medaille hem door kolonel-commandant van gemeld regement voor het front van alle te dier stede gevestigde troepen, plegtig zal worden uitgereikt. De heer P. van Limburg, te Rotterdam, werd den 2 dezer aannemer van den Rijnspoorweg tot het bouwen van een steenen hoofd en van de fundering, in verband tot een later op te trekken afsluitingemuur te Rotterdam, voor ƒ7500. Uit Dantzig schrijft men aan het Handels-eu Effectenblad: In de op den 30 Julij gehouden con ferentie van het congres der gezamenlijke directeurs tan Duitsche ijzeren spoorwegen, is besloten, de Amsterdamsche Rijnspoorwegmaatschappij in het algemeen verbond op te nemen, en voorts dat Amsterdam waarschijnlijk voor het volgende jaar tot de plaats der bijeenkomst van het congres zal gekozen worden. Uit Dedemsvaart schrijft men: Den 30 Julij j.l. is aldaar op eene vergadering door de verveeners gehoudenbesloten om de prijzen van den tnrf aanmerkelijk te verhoogen en zulks ter oorzaak, dat er, ofschoon er zeer veel nieuwe turf wordt afgevoerd, echter door den aanhoudenden regen eene verbazende boeveelheid van den laat gegravenen turf zal verloren gaan. De toekomst laat zich der halve voor den verveener niet gunstig aanzien. Onder de diefstallen, die zich en door hunne stoutheid èa door de vastberadenheid, waarmede zij worden ondernomen en uitgevoerd, onderschei den. kan zeer zeker deze gerangschikt worden, die in den nacht van den 23 op den 24 July, by den herbergier W. den Haante Werkendamheeft plaats gehad. Op gezegd tijdstip werden aldaar de buitendeur, een paar binnendeuren, eene chiffonnière en eene secretaire, zoo door geweld als met behulp van vreemde sleutels, opengebroken; 12 zilveren thee lepeltjes, alsmede eenige andere zilveren voorwer pen en ongeveer 120 aan contanten zijn ontvreemd geworden. De wegneming van een paar bankbil jetten, die zich mede bij de muntspeciën bevonden scheen den nachtelijken indringer zeker te gevaarlijk toe, althans zij werden in de lade opgerold terug gevonden. Van gezegd misdrijf wordt een gepasporteerd militair verdacht gehouden. Rij een hevig onweder. dat den 29 July in de omstreken van Goes woedde, is de bliksem in den schoorsteen geslagen van zekeren Mussche te Wolphaartsdijk en heeft zich doortogl gezocht in een vertrek, waar tien personen bijeen waren, zonder schade aan te rigten dar. het scheuren van eenig behangselhet verbrijzelen van eenige schotels en borden en het doen smelten van een zilveren slot aan een op de tafel liggenden Bijbel, die in het vertrek werd geworpen. Er bleef eene zware brandlucht achter en er werd niet weinig ontstel tenis onder de aanwezigen te weeg gebragt. In deu morgen van 1 Aug. toen de veenbaas Hendrik Blom, te Haulerwijk, naar de veenderij ging, moest hij een land passeren waarin zich twee koeyen bevonden. Deze hein ziende, gingen dadelijk op hem los, waarna eene der koeyen hem onder de voeten wierp en hem zoodanig martelde, dat Blom einuelijk in een waterput geraakte, waar uit hij door de hulp van toegesnelde menschea gered werd. en alzoo van een gewissen dood be vrijd. De gekwetste klaagt geducht over de bout eu heeft aan dat ligchaamsdeel belangrijke blessuren gekregen. Voor eenige dagen is in de omstreken van Rosporden (Frankrijk), tnsschen Quimperlé en Quimper, gedurende 3 of 4 minuten zooveel sneeuw gevallen, dat de voorbijkomende diligence niet kon voortrijden, voor dat de weg was schoongeveegd. Over een afstand van 500 tot 600 ellen vertoonde zich dit zeldzaam verschijnsel, en meer dan eea mijl had de diligence afgeiegd, alvorens de sneeuw geheel gesmolten was. Daarbij was bet gedurende een uur zoo koud, dat de reizigers, zich ver beeldden in het hart van deu winter te reizen, eu menden postiljon verscheidene u:alen in de handeu zag blazen. Te Dyon (Parijs) heefl het volgende voorval plaats gehad. Iu de afgeloopcu week hoorde men op de derde verdiepiug van ceu huis ia de Hue du Foin, do kreten: «moord! hulp! moord!" Eenige politieagenten stormden bet huis binneo en vonden twee mannen tot op het hemd toe ontkleed, welke aan het vechten waren, tcrwjjl eene jonge vrouw in bet volkootenstc negligé de schrikverwekkende kreten uitte, die de politie hadden doen aansnellen. Men scheidde de vech tenden en bij onderzoek bleek, dat de eepe n>*Q en dc vrouw bewoaers vaa de derde verdieping

Amersfoortsche Courant | 1860 | | pagina 1