CODRi Q1EE0 M 756. VRIJDAG J7 Augustus i860. Dit Blad verachijnt tweemaal in de week des Dingsdags en Vrijdags. De Prijs Tan het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Adrertentiën1 tot 6 regels 60 Centst elke regel meerder 10 Cents, behalve bet Zegelregt. Afzonderlijke nummert, /0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. II. ran de«ff, te Amersfoort, Bureau Amersfoortsche Courant, Singel Wijk E N°. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en Poat-Direetcaren in bet Rijk. Oost-Indische Militaire aangelegenheden. Hoewel de tijdingen uit Baniermassing zeer gunstig sijn behoort men zoowel in Nederland als in Ned. Oost-lndië steeds in bet oog te houdendat bet sterk zedelijk orer- wigt, waarop de Nederlanders in hunne koloniën mogen bogenniets beteekent als niet voortdurend bet Ned. Oost- Indisch leger in voldoenden sterktestaat wordt gehouden, liet moet tevens geleidelijk de militaire verbeteringen van den tijdgeest erlangende soldaatzoowel de mindere als de hoogcre moet welen dat hij beloond zal worden als bij zijn pligt betracht en zich verdienstelijk maakt, en dan eerst kan men er op vertrouwendat elke oproergeestop gewekt voornamelijk door de dweepende inlandsche priesters, voortdurend zal worden geknot. Als een der eerste eischen, door de noodzakelijkheid gebodendringen wij er sterk op aandat tot ondersteuning van het Ned. Indisch leger, d. i. ondersteuning in den zin van bouwstoffen tot krachtsontwikkelingin het Neder- landsch leger weder moeten worden opgenomen vrijwilligers dingende naar den rang van Officierzooals de vroegere bij de regementenonder dezelfde vroeger bepaalde voorwaar den, als: titulaire rangen, in Nederland ezamen doen voor Officier in Ned. Indië enz. Dat zal in Indië een groot gebrek verhelpen en eene aanhoudende aanvulling voor het leger aldaar wezen. Men begrijpe ons wel, wij bedoe len daarmede volstrekt geen aankomelingcn en ook niet het Kamper Inslructic-bataillonferme, vuurvaste mannen, die Je krijgsdienst door de praktijk kennen zijn noodig. liet wordt tijddat men ten minste een aanvang maakt nieuwe huluillous opterigtenom wat ruimte te bekomen en het den Indischen krijgsman wat aangenamer te maken geschiedt dat niet spoedig dan zijn de groote kosten en inspanning der laatste tijden weldra vervlogen./)iu slechts een bewijs aantcbrengenhoeveel in Ned. Oa^-lndië de toestand van des krijgsmans huisvesting te wensclien overig laat wijzen wij er opdat het lleglement op de huisves ting varv den 20 Jumj 1814 N°. 1 bepaalt: «de afstand der bedden in de kamers zal zijn een en een halve voel Itijnl. maat. Wanneer de kamers minder dan tien voeten hoogte hebben, zullen de bedden niet zoo digt bij elkan der geplaatsten de tusschenruimte zooveel mogelijk ver wijderd wordenals de kamers minder hoogte hebben. Ons dunkt dat het hier bepaalde duidelijk genoeg is om te kunnen worden toegepast. Maar neen, in Indië begrijpt men dal niet zóó, of liever past men dit niet zóó toe. Daar slaan de bedden naast elkander zoodanig dat 4zegge wier bedden met elkander slechts een voet tusschenruimte hebbenb. v. en de hoogte is slechts acht voeten! Hoe komt dat dan overeen met de stelling in Nederland Hoogte10 voeten. TusschenruimtelVt bij mindere hoogte meerdere tusschenruimte. In Oost-lndië is, gelijk hierboven gemeld in de forten de gemiddelde hoogte vijf voeten. Kan men in Nederland hegrijpen dat dit iu Indië zoo is en too blijven mag? In Indië bij ccnc tusschenruimte van een halve voet, geniet men mindere ruimte bij mindere hoogte, en dat nog wel in ren tropisch klimaat! Wil men goede krijgslieden, wil men behoorlijke batail- lons men make het de eersten wat aangenamer en rigte de laatste met goede hestanddeelcn op. Er is groote behoefte aan geboren Nederlan Ische soldatenduidelijk zigtbaar. als men bedenkt, dat het Indische leger thans uit zulk een overgroot aantal vreemde soldeniers en inlandsche soldaten bestaat. Daarom dan, Ncderlandsche officierensoldaten en jongelingengij kunt uwe carrière in Indic maken, door voor den dierbaren vadrrlandschen grond aldaar nuttig te zijn cn tevens nuttig voor u zei ven. Of zullen dan zelfs eindelijk de inlandsche soldaten dat deel van den roem en het voordeel van het krijgs leven in Indië inoogstendat Uw deel moet blijven? Blijkt niet uit de dagorde welke wij hier invoegen dat de Inlandsche soldaten misschien allengskens de JVeder- landscfie soldaten in moed, beleid en dapperheid zullen overtreffen De volgende Dagorder lo aan de troepen te Banjcrinaoolng en omotrekeu, rondgezonden. Het is mij we<lcr eene hoogst aangename taak, sao de czpédilie hier Ier kasle le kannen bekend «lellen, het heldhaftig gedrag op den 30 April j.l. door eenige onzer hravt soldalen. De Sergeant Kamidin de fuselier» Kromuaono, Sarpan, Sodrono, Kartoaeinito cn Troenodjojjo, allen van de Se kompagnic, 13e bataillon infan terie, werden op den 29 April j.l. betaal met de dekking van 20 praauwtjea met vivres en amunitie die van af Moeara Tabirij langt Kloeinpang en Oelin naar Amawang moesten geroerd worden. Tusschen Hamparaija cn Oelin wordt het conrooi door een groot getal opstandelingen aangevallen; de oprarendeu der praiuwrn bevreesdwilden vluglen, maar de Sergeant met sijne braven i« daar om dit te beletten. Met bedreigingen weerhoudt bij de bev reendenlerwijl hij op den vijand aanvalt, tlcio niettegen staande zijne twintigvoudige sterkte voor zich uitdrijft en van zich afhoudt. Steeds doortrekkende en do opstandelingen vijf iloodcn en verscheidene gewonden bezorgd hebbende rukt Kamidin door, doch ccntklapi «tuit bij op ecno versperring; vruchlelo >a beproeft hij onder het vuur des vijands dcie op te ruimen; dit is boven zijne krachten. Inlusschen dringt de vijand meer en meer opKamidin moet lot den teragtogt besluitenwil hij niet hot convooi verliezen niet dan met tegenzin wordt die ondernomen. Alvorens neemt hij maatregelenom zoo noodig de munitie in brand te atckenliever dan dezelve in handen der opstan delingen te geven. Onder bedaard vuur trekt hjj nu langzaam af en houdt zijne aanvallen in respect. Deze ziende, dat tegenover zulkon moed niets te doen valten reeds iware verliezen onder vonden hebbendehonden eindelijk afen het convooi komt behouden don volgenden dag wodcr op 'l. M. stoomschip Admiraal van Kiagsbcrgcn, van waar bet was afgezonden, terug. Den 2 Mei wordt tact eene sterke tusgl nogmaals beproefd de atnunitie en vivres, die zooveel zorg gebaard hadden, naar Amawang te voeren. Aan de zes dapperen wordt het vergund deel uil te maken der dekking. Thans gelakt de doorzending en onze zes dapperen komen met roem overladen de «terkte te Amawang binnen. Dit feit zal bij de gehcele expeditie bekend gesteld worden. Ik dank die braven voor hunnen leeuwenmoedvoor han bedaardcn flink solilatengedrag. De vijf faseliera, Kromosono, Sarpan, SodronO, Kartosmito cn Troenodjoijo worden bij deze order lot korporaal aangesteld. Ik heb de overtuiging, dal zij dien graad eer zullen aandoen en met evenveel roem die chevron van korporaal zullen dragen ala de sergeant Kamidin h«n getoond heeft het rijne sergeants atreepen te doen verdere belooniugen hoop ik dat niet achterwege zullen blijven. De Majoor kommandant der troepen in de Z. en O. afdeeling van Borneo. (W. C.) VERSPIJCK. Zóó gedroegen zich inlandsche soldaten en hoewel dat toegejuicht moet wordenverdient het echter behartiging dat niet inlandsche, ntaar wel Nederlandsche soldaten ▼oor Nederland deze rijke koloniën kunnen behouden en het eene fout zal mogen worden genoemd het inlandsch element te weelderig in het Nederl. Oost-Indisch leger vertegenwoordigd te vinden. Eveneens dunkt het ons eene fout, dat men het fort te Badjoa heelt geslecht. Het ware, onze» erachtens, beter geweest het te laten bestaan met eene bezetting van een paar honderd man. Bij alle eventualiteiten zou dat fort de sleutel zijn waarmede men gemakkelijk het Bonische rijk open doet, en de tegenwoordigheid van een aantal troepen houdt op den duur de kwaadwilligen in toom. Aro l'alakka zou strenger en beter kunnen regerenals hij rekenen kononinidue- lijken bijstand van het fort tc Badjoa te zullen genieten. De tijd zal leeren of het hier vooruitgezette inzigt der zaakbeter is dan dat van het Gouvernement. Bespraken wij dikwijls een en ander omtrent het Indisch leger, wij tnogen niet verzuimen een zijner kundige hoofd-officicrcn te gedenken, die ongelukkig was, maar daarom toch moedig zijn bloed veil had voor hetgeen zijn pligt van hem vorderde. Wij bedoelen den braven Generaal Steimnets. Het staat "niet aan ons den sluijer op te heffen wat valschbeidhaat en laster somtijds vermogen om een kundig en dapper officier te henadeelen. De generaal Steimnetz is gepensionneerd. Mogen zijdie zijne verdiensten in twijfel trokkenmogen zijne tegenstanders eene straf vinden, geëvenredigd aan hetgeen zij hebben gesticht AMERSFOORT16 Augustus 1860. Gister, Woensdag 15 Augustus, is de legerplaats te Milligen geheel in orde gekomen en in alle deelen gereed om de troepen te ontvangen. Er blijft nu nog slechts overig het opruimen van de materialen, die gestrekt hebben tol de voorberei dende werkzaamhedenzoodat de troepenwelke hetzelve den 20 en 21 dezer zullen betrekken, de vruchten zullen plukken van de aangewende moeite en zorgen aan de veelomvattende taak lot het daarstellen dier schoone legerplaats verbonden. Neemt men vooral in aanmerking dat deze geheel nieuwe legerplaats (daargesteld in eenen tijd toen het hemelwater aanhoudend de zon ver duisterde, meer dan eenmaal als in stroomen afliep of nederplastte en den grond maar al te weelderig drenkte), op de Veluwe, en in een oord is gelegen waar tnen bijna van alle vervoer- en andere middelen was afgesneden, dan mag reeds nu eeu voorloopig oordeel worden geveld, datzy, die met deze taak waren belast, zich eervol daarvan hebben gekweten, en zal, als weldra het krijgsgewoel zijne afwisselend fraaije tinten verleent, de op- en inrigting dier legerplaats blijken volkomen te zijn geslaagd. Zijne Excellentie de lieer Luitenant-Generaal Duycker wordt reeds Zaturdag 18 Augustus in de legerplaats verwacht en zal alsdan als opperbevel hebber over de aldaar tc vereenigeu troepen op treden. De Heer Luit.-Kolonel J. W. Blanken, garni- zoens kommandant van het detach, veld-artillerie te Amersfoort, is benoemd tol kommandaut van het 2e regern. vesting-artillerie. Zoo als reeds is gemeld zullen den 18 en 19 dezer het le en 3e bat. van het reg. grenadiers en jagers van 'sGravenhage naar de legerplaats te Milligen vertrekken. Zaturdag den 18 vertrekt het 3e bat.(jagers) naar Schiedam, den 19naar Rotter dam verder met den spoortrein naar Utrecht en omstreken, den 20 in de environs van Amersfoort en den 21 naar de legerplaats. I)eu 19 (Zoodag) marcheren de staf en het le bat. (grenadiers) vroeg tijdig naar RotterdamverdeV per spoor naar Utrecht den 20 naar Amersfoort, ten einde deu 21 in het kamp aan te koinen. Zondag morgen beeft Z. M. de Koning, na II.D. terugkomst uit Wiesbaden, geruitnen tijd doorgebragt op bet Huis (en Bosch, dat gelyk men weet, het buitenverblijf is van H. M. de Koningin. Z. M. en de Prins van Oranje hebben vervolgcus by II. M. gedineerd. Id het verslag der Eerste Kamer nopens het wets-voorstel omtrent de Tienden, worden twee punten behandeld: De wenscheiykbeid der afschaf fing werd algemeen erkend, maar bet begioaei van bet voorstel als onbillijk beschouwd, omdat het met eenzijdigheid de tiendpligtigen op het oog heeft. Wordt bet voorstel verworpen, dan wenscht mendat de Regering zich de zaak der Tienden met ernst zal aantrekken. Men verneemt dat het sectieverslag van de Eerste Kamer over de spoorwegen gereed is. De meeste leden konden geenszins den aanleg van Staatswege onvoorwaardelijk goedkeuren en de meer derheid gaf over bet algemeen voorkeur aan een concessie-stelsel. Groote bezwaren werden opgesomd. De middelen, om concessie te verleenen, waren niet uitgeput, en niet ernstig beproefd. Onder die meerderheid waren eebter niet weinigen, die, na de beslissing der Tweede Kamer, in de zaak zouden berustenterwijl verscheidene anderen die bezwaren niet deelden, en zich by het voorgedragen stelsel konden voegen. Dezen deinsden ook terug voor de gevolgen eener verwerping. Het verslag en Regerings- antwoord zullen denkelijk heden rondgedeeld worden. Naar men van goederhand verneemt, zullen de aansluitingen van het ontworpen spoorwegnet, zoo als zulks door de Tweede Kamer der Staten- Generaal is aangenomenvan de tyde van Pruissea op zeer groote bezwaren stuiten. Den 9 Augustus werd te Amsterdam de al- gemeene jaarlijksche vergadering van het Nederl. Bijbelgenootschap gehouden. Uit de rekening en verantwoording van den algemeenen penningmees ter over het 43ste boekjaar, loopende van 1 Mei 1839 tot uit. April 1860, blijkt, dat de ontvang sten hebben bedragen ƒ36,707,83, uitmakende met bet op 1 Mei 1839 in kas zijnde saldo van ƒ20,836,61 een totaal van 77,344,46, tcrwyl de uitgaven be droegen ƒ33,171,87, zoodat op 1 Mei 1860 in kas was eene som van ƒ24,372,39. Onder de ontvang sten komen de bijdragen der afdeelingen voor tot een bedrag van ƒ37,743,92}, de betalingen a ƒ6611,18}, de giften tot een bedrag van ƒ1961.34, de legaten a 3309,94 en de rente a ƒ5079,43. Onder de uilgaven ko.nt voor aankoop van bijbels en testamenten a ƒ3129,94 (waaronder voor ƒ3278 Maleische Nieuw-Testamenten 2930,20), hijbeldruk a ƒ18,198,33 (onder anderen voor bel drukken van 43,000 sluks nieuwe testamentenbijbels, psalmen, enz.), by bel vertaling a ƒ20,530,48, enz. Als aangeklaagd wegens moedwillige verwon ding, werd voor een paar dagen uit Groesbeek in het huis van arrest te Nijmegen overgebragt zekere J. W. T., van beroep timmerman, oud 57 jaren, ingezetene van genoemde gemeente. Uit de door hein met zijne medegevangene gevoerde gesprekken schijnt te zijn gebleken, dat h(j niet wel bij zyu hoofd was. Er werd althans een geneeskundig onderzoek naar zijn zielstoestand bevolen en door de daarmede belaste geneeshcereo bevonden, dat hij werkelijk aan krankzinnigheid lydt, zoodat hein de gepleegde misdaad niet toerekenbaar is en hij zijne tegenwoordige verblijfplaats eerstdaags zal verwisselen met het provinciale gesticht voor krank zinnigen te Zutphen. Op 11 Augustus j.l. waren eenige kinderen bij de smederij van den heer Meubnan aan du Noorderhaven te Groningen aan het spelen. Onder meer werktuigen staat vóór die smederjj eene ma chine, waarmede men gewoon is ijzer le snijden. Een der kinderen, een meisje van 8 jaren, legde in hare onwetenheid de hand op de machineter wijl door anderen bet rad werd in beweging ge- bragt. Eensklaps gaf dit meisje eene smarleljjlfe kreet; vier van hare vingeren waren terbrijzeld. en dadelijk is er geneeskundige hulp ingeroepen. Dit voorval toont weder de noodzakelykheid aan oin zoodanige gevaarlijke werktuigen, die onder aller bereik zjjn, goed vast le maken, opdat Bij anderen niet kunnen schaden. Iu den morgen van 13 dezer ontstond in eene heiberg te Zwolle twist tusschen vyf varens gezellen, ten gevolge waarvan men haudgemeen geworden is; aan een van die varensgezellen, met name G. Kuiperijjn by die gelegenheid ernstige verwondingen locgebragt, terwijl men daarna lot twee malen toe hem in de Willemsvaart (in de nabijheid waarvan de herberg gelegen is) geworpen heeft; door de bemoeyingen der Justitie is de mishandelde gered geworden en zjja twee der twistenden in verzekerde bewaring genomenterwyl de zaak geslrengeljjk zal worden onderzocht. De namen der voorloopig in arrest genomeue personen zyn: P. Feyer en J. Hammer, de andere zjjn ge naamd W. Feyer en J. Janseu. Men zegt. dat de twist ontstaan is omdat Kuiper ten vorigen jare iu

Amersfoortsche Courant | 1860 | | pagina 1