CODBAR JS 764. Tan Y R IJ I) A G di September JS60. Dit Blad verschijnt tweemaal in de week de» Dingsilagt en Vrijdags. De Prijs van het Abonnement is f 1,50 in de 3 maanden. Van Advertentiën1 lot 6 regels 60 CeuU elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzomlerlijke nummert, /0.10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. U. M CUeff, te Amersfoort, Bureau Amenfoorttche Courant, Singel Wijk E N°. 61, zoomede^ alle Boekhandelaren en l'ost-Directcuren in bet Rijk. AMERSFOORT. 13 September 1860. Met genoegen bljikt ons, dat in plaats van bet 1700 tal militairen, welke bij bunnen marsch naar bet kamp bij Willigen in Augustus j I. te Amers foort nachtkwartier bielden, thans bij bet verlaten van hetzelve slechts het betrekkelijk gematigd onderstaand aantal alhier logeert, en dus de even redigheid in het doen dragen van staatsburgers- lasten nu beter in het oog is gehouden dan in de vorige maand. Wjj hopen tevens, dal. bijaldien de legerplaats aanstaand jaar of latqfiweder wordt betrokken de militaire hoofd-admigratie bij het komen naar en het vertrekken der troepen uit de legerplaats eveneens billijkheid en evenredigheid nopens hunne inkwartiering zal loepassen. Op Vrijdag, den 21 September I860 zullen uit de Legerplaats bij Willigen te Amersfoort aan komen. om aldaar te overnachten en den 22 naar Utrecht te marcheren: het 3de Bataillon (bestem mingsplaats Delft)de Staf en een Detachement van bet Depót (plaats van bestemming Utrecht) des 7 regements Infanterie, ter gezamenlijke sterkte van 20 officieren en 435 minderen, Voorts zullen dienzelfden dag aankomen, om alhier te verblijven, eene batterij en de 2de trans porttrein-compagnie van het regement Veld-Artille- rie, sterk 8 officieren en 110 minderen. De Tweede Kamer der Staten-Generaal zal aan staanden Maandag, na de opening ten 3^ ure eene openbare zitting houden. Als een bewijs van de goede gezondheids toestand der kamperende troepen te Willigen kan dienen, dat thans het eerste sterfgeval van een hunner, in de sterfregisters van den burgerlijken stand is ingeschreven, xjjndc eeu muzikant van bet corps grenadiers. Dingsdag zijn van de verschillende corpsen infanterie (met uitzondering van die, welke zich in de legerplaats te Willigen bevinden), de miliciens der ligting van 1839, die zich bij die corpsen tot eerste oefening onder de wapenen bevinden en aan welke een nummer is ten deel gevallen, dat hen vrijstelt, oin voor ontbrekende vrijwilligers bij die corpsen onder de wapenen te blijvenmet onbepaald verlof naar hunne haardsteden vertrokken. Diegenen, welke zich in bovengemelde legerplaats bevinden, zullen onmiddellijkwanneer zij in hunne garnizoensplaatsen zullen zijn teruggekeerd, in het genot van groot verlof worden gesteld. Den 20sten en 21 sten dezer zullen de troe pen, die thans gekampeerd zijn in de legerplaats bij Willigen, naar hunne respective garnizoenen terugkeeren. De bataljons, welke het verst van hunne garnizoenen verwijderd zijn. zullen den 20.slen reeds het kamp verlaten. Van elk bataljon zal een detachement, ter sterkte van 1 officier en ruim 33 onderofficieren en verdere manschappen, na bovengenoemden datum achterblijven in de legerplaats om het kamp op te breken en weder onder komtnando van den kolonel von Motz, chef >an den staf der kamperende troepen, gemeld werk verrigten. II. I). Il.de groothertogin van Saksen-Weimar- Eisenacht is Dingsdag avond te Soestdijk aange komen. Z. K. II. de grootvorst Michael van Rusland wordt Woensdag met talrijk gevolg daar verwacht; de Russische Minister is uit de residentie naar Soestdijk vertrokkenom den grootvorst te ont vangen. Z. M. zal zich Woensdag uit de hofstad naar Soestdijk begeven. De grootvorst zal 's Hage niet hezoeken. maar naar Ostende vertrekken. Het budget van bet departement van Oorlog voor bet volgende dienstjaar, dat nu zoo goed als gereed is, zal cenige duizenden guldens hooger zijn dan het tegenwoordige. Bij de inrigting van dat departement zullen eenige veranderingen plaats heb ben Daaronder behoort, dat alle burgerlijke amb tenaren boven de 63 jaar. die thans nog daarbij werkzaam zijn. zullen gepensionneerden, voor zon ver dit mogt noodig zijndoor militairen ver vangen worden. Verder zou volgens gerucht Jhr. .1. W. van Sijpesteyn, bij het Ministerie van Oorlog werkzaamaan het hoofd komen der afdeeling Spoor wegen hij het departement van Binncnlandsche Zaken. Ten gevolge van het opdrijven der vleesch- prijzon door de slagers te Amsterdam, hebben eenige geachte ingezetenen der hoofdstad het plan gevormd lot oprigting van een slachthuis. Dit zal de opdrijvers van prijzen tot heter inzigt hunner eigene belangen brengen en levert weder het bewijs, boe door de concurrentie de ware marktprijs des noodig wordt hersteld. Tc 'sllage klaagt men er inlusschen over. dat bij dalende marktprijzen van het graan liet brood bij de bakkers nog niet afslaat. Ten bewijze, hoe gemis aan noodigc publi citeit van verpachtingen en dergelijke aan de op brengst schade doei, wordt uit Zwolle berigt, dat een jagt van 700 bunders in de Ominerschans voor f\\0.door een kastelein is gepacht, terwyl voor de jagt in Vcenhuizen niemand was opgekomen. Men had de verpachting ook niet door eenig dag blad openbaar gemaakt. Te Lcijden is door den gemeenteraad in het voorgaande jaar een verordening aangenomen voor personen, die zich op de openbare straat in kenne- lijken staat van dronkenschap bevinden. Als een blijk, dat die verordening goed gehandhaafd wordt, moesten dezer dagen zeventig personen voor bet kantongeregt verschijnen, die zich aan de genoemde overtreding hebben schuldig gemaakt. Nadat nabij Mastenbroek door welwillendheid van den heer Gevers Deynoot dieDS grasinaaiwerk- tuig uit de fabriek der heeren Burgess en Kley, was tentoongesteld en in tegenwoordigheid van vele landbouwers en andere belangstellenden was in werking gebragt, is het weder ten volle ge bleken hoe nuttig de machine was. In één uur werd goed afgemaaid, waarvoor een grasmaayer een vollen dag zou noodig hebben. Eenparig waren dan ook alle deskundigen getroffen door de doel matigheid van dit werktuig. Nadat de heer Gevers Deynoot de proeve bad aangevangen, verzocht hij achtereenvolgens aan verscheidene landbouwers, de bestiering over te nemenhetgeen eveneens de beste resultaten opleverde. Er bestaat reeds gegrond vooruitzigt, dat eenige landbouwers en andere belangstellenden voorloopig te zarnen een dergelijk werktuig zullen aankoopen, en er is geen twijfel, of deze aankoop zal door meerderen worden gevolgd. In den Gelderschen Achterhoek heeft een aan'al burgemeesters, o. a. te Ruurlo. eene verga dering gehouden, waarin zij zich vereenigd hebben per request aan Z. M. den Koning te verzoeken, dat hun eene jaarlijksche toelage zou worden ver strekt, nu de Gemeentewet hunne werkzaamheden zoo zeer heeft vermeerderd, waarvan velen, voort spruitende uit kies-, armen- en onderwijswetten, uit die op Nat. Militie en Schutterij, op grond- cn personele belasting en patent, uitsluiteud in's Rijks belang geschieden. Inde bekende, voor den krijgsraad te Middel burg aanhangige zaak van den kapt. P. c. s. der marechaussee, nopens het fourrage-belieerzijn eindelijk, nu de zaak bijna een jaar hangende was, twee deskundigen benoemd, om de adminis trative bescheiden te onderzoeken. In de vorige week had op den grindweg tusschen Ooslerwolde en Makkinga, het volgende voorval plaats: de landbouwer en houlkoopman J. J. Prakken reed met een ledigen wagen, bespannen met twee flinke paarden, naar Makkinga, toen hem in de nabijheid tan den Vossenbosch drie paardenkoopers niet chais en acht negen paarden gekoppeld ontmoettendie de aardigheid hadden, om tegen de paarden van genoemden landbouwer in te rijden met dat ongelukkig ge volg, dat de paarden van meergemelden Prakken op hol gingen; niettegenstaande een der koop lieden de reeds hollende paarden nareed, stortte de wagen weldra in eene sloot; Prakken is er met eene ligte kneuzing afgekomen, terwijl de disselboom niet minder dan 3 voeten in de glooijing van den wal is ingedrongen. De paarden, na zich van den wagen losgerukt te hebben, zijn tot Makkinga doorgehold, als wanneer een der paarden, in de leidsels en strengen verward struikelde en viel. waardoor het gelukte, ze op te vangen. Door de Rijkspolitie te Ooslerwolde is tegen genoemde paardenkoopers proces-verbaal opgemaakt. In de vorise week had te Veendafti eene brutale kerkroof plaats. Uit de Roomsch-Catholieke kerk zijn bijna alle gouden beelden, zilveren ornameuten en andere kostbaarheden ontvreemd van de kasten achter 't altaar, waarin het meeste geborgen was, heeft men de sloten opengehroken en daaruit al wat waarde had, meégenornen, als ook zijn de kerkbussen stuk geslagen. T Schijnt, dat dé dieven hij een raam nabij 't altaar inge komen zijn. althans een buurmans ladder stond onder 't raam; van builen is er weinig geweld gebeurd, hel ontvreemde moet van groote waarde zijn. en 't is opmerkenswaardig, dat de diefstal juist is geschiednadat Zaturdag den geheelen dag tot den avond kerk was gehouden. Het is te hopen, dat de daders iu handen der justitie geraken. Als eene alleraardigste bijzonderheid deelen wij den vogelliefhebbers mede, dat een paar kwar tcis. gepasseerde jaar te Groningen op de markt gekocht, in eene volière te Sappcrmeer een tiental jongeu hebbeu voortgebragt. liet wijfje cn de jon- gei zijn zoo tam, dat zij met de grootste gerust heid haar voeder uit des eigenaars band pikken. Blijkens eene mededeeling tan den Neder- landschen Consul te Cadix is de Cholera weder ia hevige mate uitgebroken in de omstreken ran Gi braltar en te Malaga, alsmede te Valencia en Toledo. Eenigen tijd geleden werd gemeld, dat sir James Brooke of de rajah van Serawak zich weder uitgerust bad om de zeeroovers ran Borneo te tuchtigen. Dezer dagen verscheen het volgende artikel in de Daily Telegraph: De bedrijvigheid der Nederlanders in het verre Oosten steekt ten sterkste af bij de vadzigheid der Engelschen. Sedert bet tijdstip der ontruiming van Java hebben onze staats lieden de grootste onwetendheid aangaande de waarde der groote eilanden in dun Indischen Archipel aan den dag gelegd, terwijl het Nederlandscbe Bewind steeds het oog hield op al de verwonderlijke voor deden, die uit dat gedeelte der wereld te trekken waren. Het is een feit, 't welk nooit genoeg her haald kan wordendat de dépêches van sir Stamford Rallies, waarin bij bij het Engelschc Bewind aan drong om Java tot een Britsch wingewest te malen ongeopend in het departement van Builenlandsche Zaken bleven liggen tot dat de geheele schandelijke handeling lot stand was gekomen. Toen eerst ont dekten de welbezoldigde ambtenaren, aan welke de builenlandsche belangen van het Rijk waren toe vertrouwd, dat, wanneer zij aan htiunen pligt ge trouw geweest waren, Engeland meester zou ge bleven zijn van het schoonste eiland der wereld, dat nu door hunne misdadige nalatigheid verloren ging. Ook op Borneo was verregaand pligtvcrzuiin de oorzaakdat wij de Nederlanders niet verdreven. Al de noordelijke en westelijke gedeelten werden ons iu 17G9 afgestaan bij een traclaat met den Sultan van Sulu. Het Nederlandscbe Gouvernement kan geen aanspraak maken op eenig deel hoegenaamd want bij het traclaat tusschen Engeland eo Neder land in 1824 gesloten werd, bepaald, dat, ter ver mijding van die botsingen, welke door een geza menlijk bezit van het eiland niet te ontgaan waren, geen der beide Staten koloniën zou vestigen op plaatsen, waar de andere reeds een begin daarmede gemaakt had. Nu was het den Nederlanders vol komen bewust, dat Groot-Brittanje het noordwestelijk gedeelte van Borneo bezat krachtens een traclaat en ook, omdat er reeds.eene Brilsche kolonie te Bal- lambangan bestonden hoewel omstandigheden ons noopten onze bewegingen in dat gedeelte onzer be zittingen te schorsen, gaven wij het regt om ze weder te aanvaarden, wanneer ons dit goed dacht, nimmer op. Nogtans magtigde het Nederlandsche Bewind, nie'tegenstaande deze feiten, zijne onder danen zich van Java in de meer zuidelijke en vrucht bare gedeelten van het eiland te verplaatsen, alwaar zij zich de onmetelijke streken van Bandjermasin I'ontianak en Sambas toeeigenden. Ni dezconrcgt- vaardigheid en onbetwistbare inbreuk op het traclaat bedreven te hebben, bragten de Nederlanders hunne eigene ongeregtigheid in het midden als eene wettige aanspraak en wenschten aan de kolonisatie der Engelschen op Borneo een slagboom te stellendoor hunne eigene (der Nederlanders) beJdegelijke han delwijze als grond aan te neinen." Nadat de dagbladschrijver op deze wijze verder is voortgegaan om. geheel met verkrachting der geschiedkundige waarheid, de regten van Nederland ook op Sumatra, Celebes en de andere eilanden in den Oosl-Indischen Archipel te ontkennen, eindigt by aldus: Ten tijde van den eersten Napoleon werd Holland eene Fransche provincie eu zijne Aziatische bezit tingen vervielen in naam met het moederland aan de Fransche kroon. Doch Engeland had iets daar tegen in te brengen cn heesch dientengevolge zijne vlag, die onverwinnelijk jaren lang over al de Nederlandsche Oost-IuJiën wapper le. Deze koloniën zouden nok niinmur terug gegeven ziju geworden, ware het niet geweest, dat de inanuen, welke toen maals aan het hoofd der Britsche Regering stonden, eene misdadige onbukwaamheid aan den dag hadden gelegd. Iudien Nederland weder door een oorlog aan Frankrijk mogt worden overgeleverd, dan zouden dezeflde omstandigheden noodzakelijkerwijze her haald moeten worden. Wjj zouden Sumatra. Java, znidelyk Borneo, Celebes cn de Specery-eilanden nemenen wanneer wjj alsdan van deze proviuciéa weder afstand deden, dan waren wjj een spot onder de natiën." Men bemerkt uit het bovenstaande, dat niets Engeland beter te stade zou kunnen komen ter bevordering van zjjne oogmerken aangaande Noder- landsch Oosl-lndië, dan dat Nederland, hetzij mid dellijk of regtstreeks in vijandschap met Frankrijk geraakte, en dat Groot-Brittanje alsdau niet wachten

Amersfoortsche Courant | 1860 | | pagina 1