A9ERSF00BTSGHE C0DB1 M 768. ran VRIJDAG, 98 September i860. Dit Blad verschijnt tweemaal in de week des Ding vlagt en Vrijdag». De Prijs ran bet Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Advertenties, 1 tot 6 regels 60Cents elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummert, ƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. M. oom Om ff, to Amersfoort, Bureau Amertfoorlteke Courant, Singel Wijk E N®. 61, xoomede bij alle Boekbandelaren.en Post-Directearen in bet Rijk. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der GE MEENTE AMERSFOORT. Gezien de aanschrijving van Heeren Gedeputeerde Staten der Provincie Utrecht van den 6 September I860 Provinciaalblad N°. 84), houdende mededee- ling van een uittreksel eener Missive van Z. E. den Minister van Binnenlandsclie Zaken van den 4 Sep tember i860, N*. 168, betrekkelijk voorzorgsmaat regelen tegen vergiftiging door anijszaad; Brengen ter kennis van de Ingezetenendat, zoo als aan den Heer Minister uit de ingekomen be- rigten omtrent de verontreiniging van anijszaad met vruchtjes van dollen kervel is gebleken, die vermenging in sommige partijen zeer sterk is, zelfs tot bedroeg, in welke verhouding zjj bepaald gevaarlijk moet geacht worden; dat doordien die vermenging algemeen verspreid is, ook bij bekend verschil van herkomst, men de meening moet laten varen, dat het alzoo verontrei nigd anijszaad slechts van ééne lading zoude af komstig zijn, maar dat het meer waarschijnlijk is, dat die vermenging ontstaat door gelijktijdig inza melen van op denzelfden akker grocyend anijszaad en dat van dolle kervel, en derhalve die verme- ging niet als eene slechts lijdelijke, maar alseene waarschijnlijk voortdurende moet beschouwd worden, waarvan de mogelijk zelfs vermeerderende procents- gewjjie sterkte verschillen zal; dat het niet wel mogelijk is den groothandel, en den kleinhandel door kruideniers, aan een be stendig onderzoek te onderwerpen; dat derhalve het gevaar der vergiftiging, zij deze dan ook niet steeds in den hevigsten graad, alleen kan vermeden wordenwanneer het anijszaad niet anders gekocht wordt dan bij Apothekers en Droogisten, die zelve, b|j inkoop uit den groothandel de al of niet aanwezigheid van dollen kervel in het anijszaad kunnen Deoordeelen, en wier voor raad bovendien aan het toezigt der geneeskundige Commission onderworpen is. welke daarop thans nog meer bepaald hare aandacht zullen vestigen. Amersfoort, den 23 September i860. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester De Secretaris, A. G. WIJERS. W. L. SCIIELTUS. AMERSFOORT, 27 September i860. In de beide laatste Zittingen der Spaarbank te Amersfoort is door i4 personen ingebragt ƒ298 co teruggevraagd ƒ230. Gister viel een meisje, ruim vijfjaren oudvan den schilder van Munster alhier, in de Wcverscingel op het geroep om hulp snelde de aldaar woneude G. Hoogeveld, inr. kleedermaker, toe, sprong te water en had het geluk het kind te redden. Wy vestigen met eeoigen aandrang de aan dacht op de Kenisgeving van het Gemeentebestuur nopens het koopen van Anjjsiaad. De regering heeft thans ingediend het verslag omtrent den staat der hooge, middelbare en lagere scholen over 1838/59- Het is vooral met betrekking tot het lager onderwys. dat dit verslag, naar het oordeel der regering, zich gunstig boven vroegere onderscheidt Gaarne erkent de regering, dat haar arbeid nog onvolkomen is, doch men verlieze niet uit bet oog, dat dit ook van het eerste verslag onder de nieuwe wet bezwaarlik anders te wach ten is. In eene afzonderlijke inleiding voor het lager onderwjjs zegt de regering, dat dit verslag nog geen volledig overzigt geeft van den nieuwen stand van zaken, omdat de meeste gemeentebesturen, wegens de hooge kosten, den uitersten termijn hebben gekozen tot het in werking brengen van een gedeelte der voorschriften. Er is dus een tijd van overgang. Daarom heeft de regering ook de onderwerpen, tot het lager onderwjjs behoorende, meer voor elke provincie in 'tbjjzonder mede gedeeld. Aan de leden der Tweede Kamer is rondge deeld een geschrift van Mr. W. Wintgens. advocaat bjj den Raad der Nederlanden en lid der Kamer, getiteld: Advies over de reglerlijke organisatie. De uekwame schryver verdedigt daarin breedvoerig het gevoelen, door hem reeds in zijne bekende pota's van February 1837 en Mei i860 voorgestaan ten aanzien eener meer afdoende verbetering in pnze regtspleging en wederlegt daarbij tevens de aanmerkingen, daartegen door de Regering, in hare memorie van beantwoording op het in deze zitting andermaal ingekomen wets-ontwerp tot in voering eener nieywe regterlyke inrigtingingebragt Als hoofdbeginselen eener grondige verbetering ver langt de heer Wintgens: i. beperking van perso neel met verbetering van bezoldiging; 2. twee en niet drie trappen van regtspraak in burgerlijke en strafzaken; één gewonen Regter, de Regtbank, hebbende de volheid van regtsmagt; als buitenge woon Regter, den Hoogen Raad, regt doende in kassatie; 3. de moeyelyke strafzaken by geregts- hoven in de hoofdplaatsen der proviociën; en 4. de kaatonregters beperkt in contentieuse, uitgebreid in volumenlaire jurisdictie. Alleen bij zulk een een- voudigen grondslag in de organisatie, acht de schrij ver vereenvoudiging in de regtsvordering mogelijk terwyl by omslagtige organisatie de procedure wel kan worden besnoeid, maar niet meer aaa haar doel zal beantwoorden, om namelyk de gedingen tot voldoende klaarheid te brengen. Den 14 dezer is er brand ontstaan te Bun schoten, in den Timmermanswinkel van Aswerus Dekkers, omstreeks 4 uur in de morgenstond ont dekte men deuzelveo. Door de inspanniag van eenige visschers van het nabij gelegen Spakenburg, byge- staan door de Brandweer, is bet gelukt de woning van den lieer Burgemeester, daaraan belend, te behouden. Eene groote hoeveelheid timmerhout en gereedschappen zyn eene prooi der vlammen ge worden. liet huis, dat alleeu verzekerd was bij de Maatschappy van den Heer de Jong C\ is geheel verwoest Bij het geheel gelykluidend nieuw ontw. van wet op de regterlyke inrigting, zegt de regering, dat zij bij de weder indiening der voordragt geene aanleiding gevonden heeft tol eenige afwyking van het aangeboden gewijzigd wets-ontwerp. Onveranderd wordt dit alzoo weder aan de beraadslaging van de Statcn-Generaal ouderworpen. Maar dit doende, meent de regering, ter toelichting daarvan, ook te kunnen en te mogen verwyzen naar de vroeger ingediende memorie van beantwoording, in verband tot de verder gewisselde stukken. De Amhemsche Courant deelt het volgende mede: Wy vernemen, dat de verschillende autori teiten en ambtenaren zijn aangeschreven, dat er eerlang een aanvang gemaakt zal worden met het uilbakenen en opnemen der spoorwegiynen: Nieuwe Diep-A Ik maar; Harlingen-Leeuwarden; Ara- hem-Zutphen; Utrecht-Kuilenburg; Maastricht-Roer mond; Breda-Moerdyk; Rozcndaal-Bergen-op-Zoom en Rotterdam-Moerdijk. Voorts vernemen wy. dat de ingenieurs Waldorp, Fynje en Scbneilter dienst sullen doen by de com missie tot aanleg der spoorwegen in 'sHage, en wel de eerste voor de lynen in het Noordende andere voor die in het Zuidea, de derde voor de lynea Ulrecht-'s Hertogenbosch en Rotterdam-Moerdyk. Te Rotterdam had Maandag j.l. de plegtigc onthulling van het standbeeld des dichters Tollens plaats, welke door Z. M. den Koning werd byge- woonddie mede eene nieuw gebouwdezeer géniale brug bezigligde. waaraan de naam Koningsbrug is gegeven, en daarna naar de residentie terug keerde terwyl na 1I.D. vertrek de feesten als ander zins voortduurden. Het Tollens-fonds, gratis verkrygbaar," dit is de titel eener brochure, welke dezer dagen het licht zag. en die strekken moet om aard en rig- ting van een fonds te openbaren, welks bestaan lot nog toe te weinig bekend was. Het Tollens-fonds is eena liefdadige instelling ten behoeve van letter kundigen of hunne nagelalene betrekkingenhet stelt hen, die de Vaderlandsche letterkunde willen bevorderen, door personen te ondersteunen, die hun leven aan de letteren toewyden, daartoe op de meest gesohit> wyze in de gelegenheid. Be hoeft het gezegd te worden, dat deze instelling, zoo echt nationaalzoo regt geschikt, om een dank baar aandenken in veler harten levendig te houden aan onzen geliefden Volksdichtereen doel voor oogen heeft, waardig, om op rijkelijke en enthousiaste wijze te worden ondersteund? Wij wenschtenonze lezers daartoe op te wekken, doch bovengenoemde bro chure doet dit op vollediger wijze; men Iwopc haar dus niet. want ze is gratis verkrijgbaar, maar men leze haar en de geweuschte indruk zal zeker niet achterwege blijven. In het laatst der verloopen week heeft te Meerlo een betreurenswaardig ongeluk plaats gehad: drie arbeidslieden waren binnen het kerkgebouw aldaar werkzaam en hadden post gevat op een hoogen steiger die, naar bet schynt niet sterk genoeg was om hen te dragen. Althans hj) brak en de drie ongelukkigen vielen naar beneden, met dit rampzalig gevolg, dat een hunner op de plaats dood bleef; de tweede stierf na korte oogenblikken, de derde ontving eenige kneuzingen. Naar wy vernemen is iemand le Gieterveen, op eene zonderlinge wjjse van zyn nieuwe broek beroofd geworden. Eed jong manmet zyn nieuwe broek van den kleermaker terugkeereodekont ('twas in donkerevood) voorbij een appelbol, en kan den lust niet bedwingen, om niet alleen te begeeren zyos naasten goed. maar ook er van te nemen. Zyoe zakken met appelen gevuld heb bende, is hjj nog niet voldaan, maar gaat te werk, de pypen der nieuwe broek van onderen toe te binden, en zoo ook deze nieuwe zakken te vullen. De eigenaar van den appelbof staat echter om een hoekje en ziet alles bedaard aan, tot de dief zich met zyn buit uit de voeten wil maken. Iljj roept <11811!" en de verschrikte jongman iaat, vluglende, broek en appels in den steek. Daar hij zyn geliefd kleedingstuk zeker niet terug durft balen, ia de appel-eigenaar heel onverwacht ook eigenaar van eene nieuwe broek geworden. Het gemeentebestuur van een der kleinere steden in Friesland, beeft gedurende drie maanden, met tusschenruimte van enkele wekenniet minder dan zestien maal geadverteerd in de Leeumardscke Courant, om hulponderwijzers te auimeren in dienst te treden by die gemeente. Een overtuigend bewys, zal men denken, van bet gebrek aan hulponderwijzers. Toch niet zoo geheel als men oppervlakkig vermoedt In de .eerste période van aanvraag was het salaris gesteld op ƒ200, daarna had het bedoelde bestuur de hardiesse 1.per week op dat aanbod te leggen, en hield onverschrokken vol met die aanbieding; bet schynt dat er eindeiyk liefhebbers kwamen. Hat baart verwondering; terwijl er betrekkingen genoeg open komen, die ƒ300.ƒ350.en /400.salaris geven, tareren nog 'allyd sommige gemeente besturen de totale som der behoefte van een jong mensch, liefst uit den fatsoenlyken stand, op 230. Het is waarlijk of men hulponderwyzers rekent te behooren lot eene soort van ordesgeestelijken die eene gelofte van arbeid gedaan hebben. Hel ontberen van hulponderwijzers (de laatste aanvraag gold er twee) gedurende vele weken, mag men ais een eerste slecht gevolg rekenen van het karig aanbod; terwyl ook by het vak van onderwys in den regel alle waar naar zyn geld zal wezen, en deze nadeelige, eene spaar zaamheid als de hier aangewezene, op de intellec- luëele ontwikkeling der jeugd niet zal achterblijven. Van Delfzijl ging een praaraschuit beladen met hout naar Appingadam en werd bestuurd door twee personen, op de terugreis is een der personen over boord geslagen en verdronken. Uet groote verlies en de smart der moeder, welke weduwe is, is niet te bescbryven. Dezer dagen circuleerde te Maastricht een vreemdeling, die zich als een doofstomme voordeed en als zoodanig aan de huizen der particulieren bedelde. De policie vermoedde, dat de zaak niet rigtig was en bragt dien persoon naar haar bu reau, alwaar hij eensklaps voor dea commissaris het gehoor en de spraak terug kreeg, verklarende by, by gemis aan papieren, dit gebrek te hebben voorgewend, om zich op die wyze uit de verle genheid te redden. Ten gevolge dezer verklaring, werd hij aan de maréchaussee overgegeven, ten einde deze hem over de grenzen zoude zetten. Middelerwijl gaf een der bankiers aldaar aan de policie kennis, dat zich een onbekende, naar zijue uitspraak een Duiischer. met een wissel ter dis- cornering ten zynenl had vervoegd, doch dat hjj het noodig had geoordeeld deswege by een Luiksch handelshuis inlichtingen in te winnen; dit buis beriglte hem dat de bedoelde wissel met nog an dere, deel van een diefstal had uitgemaakt. Naar de persoons-beschryving van dea bankier, hield de policie bet voor zeker, dat de aanbieder vaa den wissel en de quasi doofstomme eea en desel&Je persoon was. Deze was echter reeds naar de Prui sische grenzen op weg. Er werden onmiddeiiyk andere maréchaussées hem achterna gezonden, die er in slaagden hem te Gulpendrie uren van Maastricht, in te halen; zoodat h|j thans behoorlijk achter slot en grendel zit In de lilting van den Gemeenteraad vu 23 Sent. j.l. welke niet i« bijgewoond door de H.H. ma* «eed, F. Lagtrweij (beiden afwesig met kennisgeving)Dlvmjmt, tier te het cn Wolff, lijn de navolgende onderwerpen be handeld 1°. Was aan de orde de tokening over den jara 185» van het Bnrgerweeshois; die van de schutterijdar bank van leening r van de Kamer van Koophandelvan do Schooloomr mie, en eindelijk de Gemeenterekeningitet- "4. Mel ui tende met een batig saldo van ƒ16319,55. londering der laatste gaven au geene aanleiding I discussie, en werden s>j mitsdien unt algemeene goedgekeurd.

Amersfoortsche Courant | 1860 | | pagina 1