COURANT van T RIJ DAG, d9 October dS60. Dit Blad verschijnt tweemaal in de vreek des Dingsdags en Vrijdags. De Brij» van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van AdvertentiënI tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelrcgt. Afzonderlijke nummert, f0.10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. II. mm Cteeff, te Amersfoort, Bureau Amerifoorttche Courant, Singel Wijk E N°. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en Bost-Directcuren in het Bijk. KENNISGEVING. BURGEMEESTER es WETHOUDERS der GEMEENTE AMERSFOORT, Brengen ter kennis van de Ingezetenen dezer gemeente, dat, overeenkomstig het bepaalde bij de arlt. 27 en 42 der Wet op de Personele Belasting van den 29 Maart 1833 ^Staatsblad N°. 4), op hen de verpligling rust, om, bijaldien zij eenigc der voorwerpen van de zes grondslagen der Personele Belasting in den loop van dit dienstjaar in gebruik stellen, deswege de vcrcischtc aan- 5iftc te doen ten kantore van den Ontvanger van *s Rijks irecte belastingen alhier, en wel wegens: I. het betrekken of van mobilair voorzien van een perceelhetwelk op den 15 Mei dezes jaars niet in gebruik was; II. het verder in gebruik nemen van een woonhuis, enkel en op den voet bij de laatste zinsnede van art. 26 2 der wet bepaald, vroeger door een' huisbewaarder bewoond; III. het verlaten van een perceel met wegvoering van alle roerende goederen en zonder achterlating van een' buisbewaarder, en het betrekken van een anderdat niet bewoond was IV. hel in gebruik stellen van dienst- or werkboden, alsmede van paarden of die, welke aanvankelijk lot onbelastbare of minder belastbare einden aan gelegd of gebezigd, thans tot belastbaar of hoogcr belastbaar gebruik overgaan. Dc belanghebbenden worden voorts opmerkzaam ge maakt op hunne verpligling om van alle nieuw gestichte, fcdeeltelijk vernieuwde en vergrootte of uitgebreide ge- ouwen. binnen zes maanden na dc in gebruik stelling der percelen of nadat deze voor het eerst geheel of ten deele worden betrokken, aan dc Zetters der gemeente waarin dc gebouwen gelegen zijn, aangifte te doen; bij verzuim waarvan zij aan zichzclvcn te wijten zullen hebben de nadcelen die hieruit voor hen moeten komen. Amersfoortden 17 October 1860. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester De SecretarisA. G. W IJ E R S. W. L. SC HELT US. SPAARBANK. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op Manuring 22 October e. k. ten Raadhuize te Amersfoort, des namiddags van 12 tot l ure. VAN DE POLL, Secretaris. AMERSFOORT18 October I860. Gister avond heeft de Kerkeraad der Hervormde gemeente te Amersfoort uit het bekende zestal gevormd het navolgende drietal: Ds. Stcinfort, te Rloemendaal; Ds. Rhiem, te Vlaardingcn; Ds. van Roggen, te Oostzaan. Hieruit zal het beroep ge schieden op Maandag avond 22 October. Voor eenige jaren zijn in de Ooster-Blokkcr streek, alsook hij Hoorn, eenige planters door het Ministerie voorzien van zaad van N.-Ainerikaanscheu Tabak, ten einde eenc proef te nemen in hoe ver de cultuur in die streeken zou zyn over te brengen. Jammer echter, dat, hetzij uit gebrek aan genoeg zame kennis der behandeling van die plant, ofwel omdat de grond niet geschikt er toe was, die cultuur niet aan de verwachting heeft beantwoord. Hel gewas leverde genoeg op. maar reuk en dege lijkheid zijn ver beneden den Amersfoortsclicn Tabak gebleven. Met 5 Nov. 1860 zal, naar de bepalingen van bel kon. besluit van 23 Nov. 1858, N°. 71. aan 's rjjks muntte Utrecht, een aanvang gemaakt worden met het geven van kosteloos onderwijs in deessaaikunde. Degenen, die de lessen wenschcn bij te wonen, behooren zich daartoe schriftelijk tot het inuntcollegie te wenden. De vereischten zijn in de Staats-Courant vermeld. Z. M. heeft goedgevonden op zijn verzoek eervol ontslag te verlecnen aan de 2e luit. der d.d. schutterij te Amersfoort G. D. Sutherland; en hij dezelfde schutterij benoemd tot 2e luit. G. A. van Werkhoven, thans schutter. Z. M. heeft herbenoemd: tot Burgemeester der gemeente Scherpenzeel den heer O. P. Bonne- witz; benoemd: tot lid der provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en loovoorzigt in Lim burg C. H. G. II. I .etirs, doctor in de genees-, heel- en verloskuude te Roermond, ter vervanging van wijlen den heer Dr. J. Beckers; eervol ontslag verleend: aan den lieer W. A. de Favauge, op zijn verzoekals Burgemeester der gemeente Haafien; en uit Zr. Ms. militaire dienst, onder toekenning van pensioen, op zijn verzoek, aan Tl D. adjudant in buitengewone dienst C. P. Schiinpf, gen.-maj. bjj de landmagt in Ned. Indië. De Tweede Kamer heeft 17 dezer aangenomen met 44 tegen 13 stemmen, de conclusie van het rapport der commissie in zaken het Pangka-contract, en alzoo verklaard dat door die overeenkomst de belangen van den Staat, uit het oog zyn verloren. Men schrijft van den 14 dezer uit Arnhem: «Heden ochtend even half twaalf ure, terwyl de dienst in 'alle kerken nog niet geëindigd was, ging het gerucht van een hevigen brand, en al dadelijk bleek, dat op den hooizolder van den kastelein A. Bronkborst een hevige brand was uitgebarsten, die zich aan de belendende stalling van den kaste lein T. Heuvels had medegedeeld. Ongeacht de dadelijke hulp en de ijver van de bemanning van een achttal brandspuiten, is het eerste perceel ge heel tot den grond toe verbrand en omgehaald om de huizen waar tusschen deze percelen lagen en grensden, en aan welke het vuur zich reeds had medegedeeld, te bewaren. Net in die stalling bevindende levend vee, waaronder een drietal paarden is met gevaar gered, doch de aanwezige voorraad hooi en stroo is grootendeels verloren. De daaraangrenzende stalling van T. Heuvels, is mede geheel uitgebrand; het levend vee is daarmede gered, maar het hooi en stroo, alsmede een aan zienlijke hoeveelheid haver, op de bovenzolders tijdelijk geborgen, is geheel verloren. Alles was voor brandschade verzekerd, uitgezonderd de haver, die, naar inen zegt. eenen derde toebehoorde. Het was een gelukdat deze hevige brand niet bij nacht of met felle wind is uitgebarsten; de huizen, waaraan de stallingen greuzen enzijnvast- gebouwd, waren alsdan niet fe redden geweest. Eerst ten half drie ure was men den brand meester en kon deze als gebluscht beschouwd worden. De oorzaak van den brand ligt nog in het onzekere; doch men vermoedt, dat deze door hel inslaan van den bliksem is veroorzaakt. Werkelijk wierd een oogenblik voor het uitbarsten van den hevigen brand ecu bliksemstraalgevolgd van een korte donderslag, waargenomen en dadelijk sloeg de vlam aan alle zyden uit." Te Rotterdam heeft een treurig voorval plaats gehad: de 1ste luitenant plaatselijke adjudant aldaar, de heer T. J. Jager, verliet Vrijdag avond jl.t ten zeven ure zijne woning en kwam niet terug; den volgenden morgen werd hij gevonden aan dc Kruis kade in eene zittende houding, nabij het water. Men vooronderstelt, dat hij door de duisternis mis leid, in het water is geraakt, zich nog buiten de sloot heeft weten te redden, en de krachten hem toen zijn ontzonken, want bij de ontdekking gaf hij nog eenige teekenen van leven, welke kort daarna door den dood werden opgevolgd. Het gebeurde wordt zeer belreurd, vermits de overledene een allerverdienstelijk officier was. die in zijne nog al gewigtige betrekking als fungerend plaatselijk commandant te Rotterdamzich de hoog achting van zjjne meerderen ten volle waardig had gemaakt Donderdag j.l., 's middags 12 ure. is te Pet ten op strand gekomen het kofschip Ranke, gezagvoerder Schcrpbier, van Libau naar Schiedam bestemd, geladen met gerst en haver. Van de ekwipage, beslaande uit acht personen, zijn zes omgekomen: de kapitein, zijne vrouw en 2 kinde ren zijnde een meisje van 8 en een jongentje van 3 jaar, de stuurman en een matroos; terwijl 2 milrozen, van 's middags 12 tot 'savonds 8 ure in het want zich vasthoudende, alstoen met de reddingsboot, geassisteerd door een loodsboot, be houden aan strand zijn gebragt. Hartverscheurend was het, van het strand deze schipbreukelingen in levensgevaar te zien, zonder, door de liooggaan Ie zeeën, eenige redding te kunnen aanbrengen. De gezagvoerder, zijne jongste kind aan zich vastge bonden hebbende, zag het van koude bezwijken, terwijl zijne vrouw en dochtertje, ineJe van koude en ongemakken bezweken, levenloos op het dek lagen. De echtgeuoot en vader sprong op dit voor hem zoo ontzettend gezigt in zee ca vond alzoo in de golven den dood. Drie lijken zijn inmiddels aangespoeld, terwyl er nog drie vermist worden. Van liet schip is niets meer te zienhet is geheel uit elkanler en weggeslagen. Dezer dagen meldde de Dclfïschc Courant, dat de lieer Grisart, tc Delft, bij den schutters wedstrijd, onlangs (e Keulen gehouden, den eersten prijs, bestaande in een kasteel metondeiiioorigliedeii, had behaald. Thans berigt dezeirde Courant, uit een Duilscli Blad, dal aan liet plan der stedelijke regering van Keulen, om bedoeld aau den Rijn gelegen kasteel enz. als eersten prijs toe te kennen, geen gevolg is gegeven, oindat de vcreisclite som, oin het landgoed aan tc koopon, niet was bijeen- gebragt. Wy vernemenvoegt de Delflscftc Courant er bij. «dat de heer Grisart zyne aanspraak op den eersten prys, des noods iaugs den weg van regtcn. zal doen gelden." De Prins-Regent van Pruissendc vorige week naar Potsdam gaande, om de kouingin van Enge land vaarwel te zeggen, alvorens naar de Rijnpro vinciën te gaan. wenkte aan deq spoorweg een der courantenverkoopers en vroeg om de Kladderadalsth. Na het blad te hebben overhandigdtrad de verkooper eerbiedig terug. «En wilt gy geen geld?" vroeg de Prioa. Bij wien zou ik mijn geld beter kunnen plaat sen, dan bij u, Uwe Hoogheid?" antwoordde de man. Lagchende gaf de Prins den vertrouwvolleo dag blad venter een gouden Frederik. Aan Bankund IJandelsz wordt uit Wee tien bet volgende geschreven: «De geldschaarschte begint inderdaad onrustbarend te worden. Deze week noem de men de beste firma's in manufacturen, wier wissels met 5 pCt. niet te plaatsen waren. Zulke verschijnselen moeten noodwendig ook hunne te rugwerking uitoefenen op de etfectenmarktdaar het gebrek aan klinkende specie tot het verkoopen noodzaakt, hetgeen onvermijdelijk van nadeeligen invloed moet zyn op den koers van alle fondsen. Hoe kan dit ook anders, als papier slechts tegen 6 pCt.. ja tegen 6} ter beurze te plaatsen is?" Eenige dagen geleden komt een reiziger te Valenciennes aanbegeeft zich in eea hdtelneemt plaats aan de table d'hdte en legt zyn reiszak op een stoel naast zich. Des anderen daags vindt hy op zijne rekening souper voor twee vermeld en op zijne vraag antwoordt men hem, dat de zak de plaats van een reiziger hebbende ingenomen, bij de daardoor den logementhouder veroorzaakte schade moet vergoeden. De vreemdeling betaalt ea vertrekt naar Belgie. Een paar dagen later komt hij te Va lenciennes terug en stapt aan hetzelfde hdtel af. Door de ondervinding niet geleerd legt hij weder zijn reiszak naast zich op een stoel; maar telkens wanneer een schotel werd aangeboden, werd de zak geopend en ontving nu eens een vleugel vau eenig gevogelte, eene portie rundvleesch, eene schijf ham enz., niets gaat voorbjj den vratigea zak of hij ontvangt er een goed deel van. Eindelijk wordt-de zaak zoover gedreven, dat de bediedea van het hólel eene aanmerking wagen. Den vorigen avond had mijn zak geen honger, maar heden is zijn eetlust zeer opgewekt, geljjk gij zieL" Dit is eene vergoeding. Toen hetgeen Troeger roet den zak was gebeurd aan de overige reizigers was me degedeeld, waren de lagchers op de zyde van dea vreemdeling. Mejufvr. Mosley, te Prestbury. eene dame van 24 jaar, heeft voor een paar dagen de lyst vermeerderd van slachtoffers der kleederdragt van den tegenwoordigen tjjd. Zjj bevond zich met haren vader in de zaal. en terwyl zjj voorbij het vuur trad vatte haar kleedje vlam. Ontsteld vloog zy de kamer uit. cu twee vrouwelijke dienstboden, die toesnelden, bleven van schrik bevangen roerloos. De knecht schoot toe en bluschte de vlam einde lijk .met veel moeite, door een vloerkleedje zoo digt mogelijk oin de in brand staande vrouw te wikkelen; doch deze overleed desniettemin-den volgenden morgen, na hevige smarten te hebben doorgestaan. Het Dataoiaasch Handelsblad deelt betrefTende het voorgevallene te Sainarang nog hel volgende mede: Wij vernemen thans nader, dat de zaam- gezworenen allen Zwitsers waren, dat negen hunner gedood en veertien gewond zijn, terwyl 42 in arrest zijn genomen, van welke krachtens een vonnis van den dadelijk benoemden krijgsraad 33 opgehangen zouden zyn. Naar rnen zegt, moet het komplot ook te Ainbarawa, Djocjocarta en Soera- baya vertakkingen hebben gehad; op laatslgemclde plaats zou liet ia de lucht springen vaa het kruid magazijn liet signaal van den opstand moeten gewordeu zijn. Doch gelukkig is alles verjjdeld. De amboineschc compagnie moet zich te Simarang uitmuntend hebben gehouden; twee barer onder officieren zouden gesneuveld zyn. De lieer V., die de kazerne juist tijdens het gevecht passeerde, is bewusteloos van het paard gevallen, dal onder hem doo.-lgescholea werd. Hjj bleef echter onge deerd, De schrik en onsteltenis van Saraaraogs ingezetenen gedurende dien noodlottigen nacht, hehoeveu niet te worden beschreven. Door de ge nomen energieke maatregelen van het gouvernement, van Z. Exo. den luitenant-generaal en van den ge- neraal-majoor, koinmandanl der 2e militaire afdee- ling, is dc vrees voor het oogenblik verdwenen. Uit Madrid wordt getelegrafeerd: Terwyl de koningin aan de Puearta del Sol kwamstond aldaar een jeugdig persoon, gewapend inet een pistool, om het op de koningin af te schieten. Het schot is echter niet afgegaan. Men gelooft dat de bedoelde persoon krankzinnig is. In het kiesdistrict Tiel zjju ter verkiezing van een Lid der Tweede Kamer ingekomen 947 geldige

Amersfoortsche Courant | 1860 | | pagina 1