A1ERSFG0BTSGHE C0URAÏT M 778. ran TRIJDIG, 2 November JS60* I verschijnt tweemaal in de week des Dingtdagt en Vrijdag». l)e Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Ad verten li ënI tot 6 regels meerder 10 Cents, behalve het Zegclregt. Afzonderlijke nummert, f0.10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij don Uitgever A. H. mm Uit Blad v elke regel meerder 1 Amersfoort, Bureau Atnert/jorUehe Courant, Singel Wijk E N°. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Bijk. Omf, U Ben mirakuleu» Staatsman. liet jaar I860 levert op politiek terrein een mirakel, dat men te vergeefs in de meeste con- stitutionneelc landen zal kunnen verwachten. Een eerst» Minister, een Premier treedt op, in de hoogste mate genietende de antipathie van alle denkende staatsburgers, van vele leden der beide takken der vertegenwoordiging en van de dagblad pers. In het gansche land gaat een kreet van ver bazing op hem nog het roer te zien aanvatten; om strijd begroet hem de dagbladpers met hem zijne antécédentcn naar het hoofd te werpen; hem te verwijten dat hij geen enkel politiek beginsel ver tegenwoordigt; en dat zijne eenigste constitution- neele verdienste daarin bestaat, de constitutie naar allerlei denkbeelden te kunnen kneden. En wat is de slotsom? Hjj wiegt ze allen in slaap: staats burgers, vertegenwoordigers en dagbladen. II biologeert met zoodanige kunstmatigheid, dat de vertegenwoordiging als met klimmende wanhoop eene wet, eene difformiJeit aanneemt, die geen ander vóór hem als aannemelijk kon voorspiegelen. Met bjjna allen tegen zich, weel hij zoodan..- te manoeuvrecren, dat, hij zich en zjjne colega's kan staande honden. Het mirakel is geschied dat een impopulair Minister in een constitulionneel land niet alleen kon doen gelukkenwat een meest populair Minister onmogelijk zou rijnmaar zelfs de grootc organen der openbare meeuing zijn tot stilzwijgen nopens hem geketend. Een nieuw zittingjaar is aangevangen en weldra zal de staatsbegrooting over 1861 worden behan deld. Reeds is de aanvang gekenmerkt door hevige uitvallen der koloniale oppositie nopens de koloniale politiek, tot heden door de Regering gevolgd. «Multaluli!" was de oorlogskreet dier oppositie, welke van elk anti-gouvernementaal drukpersver- schijnsel partij trekt om hare slagen uitteslingeren. Men mag alzoo met veel grond voorspellendat de staatsbegrooting bij de discussiën aanleiding zal geven tot twistgedingen tus9chen de leden der Tweede Kamer en de Ministers; doch is het te voorzien, dat deze.spiegelgevechten zullen uitloopen in het aannemen der ond -scheidene hoofdstukken zelfs dat van Oorlog, omtrent welk laatste hoofd stuk wegens zjjne verhooging sedert jaren zulk een .icvigcn strijd is gevoerd. Dat de Premier uitnemend geschikt zal zijn om het resultaat van oaRNentcN te bewerkenzal wel niemand betwijfelen. Alzoo is men na het twaalfjarig bestaan eener nieuwe constitutie, het palladium der ultra-liberalej tot het resultaat van het heden genaderd, dat de meest impopulaire Minister haar in gemeen overleg met de vertegenwoordiging toepast; dat de meest anti-liberale Minister de vertegenwoordigers in 't ja-knikken oefent; de groote dagbladen, die felle stryders van het liberalisme, tot swijgen nopens zijne politieke beginselen noopte. Voorwaar, groote nederlaag voor het Thorbeckianisme, dat gezegd wordt in numerieke en intellectuëele sterkte, alle andere politieke coalitiën te overtreffen! Ja, één inan, gesteund door geen enkele party, weet ze alle te binden en naar zijne wenschen te rigten. Dat daardoor een négalief stelsel wordt vertegen woordigd, bewyst eene gansche politieke loopbaan. Eergister réactionnair; gister ultra-liberaal; heden gematigd-liberaalzal hjj welligt morgen zich op een standpunt plaatsen, dat men alle deze politieke stelsels in hem geschakeerd-vereenigd zal zien, zich zóódanig in de zonnestralen omwentelende, dat men zal moeten bekennen, dat hij politieke stelseloos- heid tot stelselmatigheid heef- getransformeerd. Nu evenwel politieke beschouwingen in de alge- meene beschouwingen van de afdeelings-verslagen der staatsbegrooting over 1861 voorkomen, waarin de politieke beginselen van het Ministerie onbarm hartig worden geëtaleerd«it springen eenige groote en kleine bladen in de bres oin te wraken, wat tij, even als wij voortdurend sedert het ontstaan van het Ministerie deden, steeds hadden dienen te wraken, namelijk: dat politieke beginselloosheid eene monstruositeit is, welke in een verantwoor delijk hoofd van een kabinet niet mag worden geduld, ja waardoor er alle gegronde aanleiding is. dat zoodanig hoofd moet worden geweerd. Te gen den tegen woo rdi gen storm wordt van kabinets zijde de oude bliksemafleider: het suu^stelsel in toepassing gebragt. en bladen en vertegenwoordi ging zullen na weder hard geschreeuwd te hebben ja en amen zeggen. Zóó wordt op het staatstooneel van een constituli onneel land de binnenlandsche staatkuude onderwe zen, zoowel aan volksvertegenwoordigers als aan do bladen en het volk. 0, gelukkig land! alwaar het phlegma zijner zonen zulk' een meesterschap dul den kan en >vil! AMERSFOORT, 1 November I860. Dingsdag morgen ten 10 ure heeft een stuk- rjjder der 2de klasse J. M.van de 7e koinpagnie van het regement veldartillerie alhier in garnizoen', oud 28 jarenzich door het toebrengen eener mes- snede aan den hals getracht van het leven te be- rooven. Zich dien morgen kwartierziek gemeld hebbende en terwijl men aanstalten maakte om hem naar de infirmerie te vervoeren, heeft hij, al leen in de kamer zijnde, toen de kamerwacht zich even daar buiten bevond, het feit volvoerd. Dc oorzaak zijner misdadige poging schijnt onbekend te zyn. Woensdag morgen ten ruim half negen ure is hij overleden. Dingsdag den 6 November e. k. zullen in de hoofdplaatsen der Provinciën, de najaarsvergade ringen der Provinciale Staten aanvangen. In den avond van deo 27sten October heeft in de nabijheid van Haarlem een zonderling voor val plaats gehad. Even buiten de Amsterdamsche poort werd circa ten 11 ure door den buiten-nacht wacht een schot gehoord, waarop hij toeliep en bevond, dat een persoon door een pistoolschot de regterhand was verbrijzeld. Deze persoondie bleek te zijn een brillenkoopman, die van Amsterdam naar Haarlem op weg was, als hebbende de laatste trein mis gcloopen, werd laatstgemelde stad bin nen gebragt, alwaar hem onmiddellijk in het gast huis de verwonde hand is moeten worden afgezet Hij zegt door drie personen op den weg te zijn aangerand, dat zij hem het pistool op de borst hebben gezet en dat hem toen hij het schot wil de afweren, de regterhand werd vermorseld. Hij weet echter omtrent het signalement en dc klee ding der aanranders, niettegenstaande het heldere maneschyn was. geene de minste inlichtingen te geven, zoodat het onderzoek van justitie en politie zeer bemocijelijkt wordt In de gemeente Beest beeft in den nacht van den 27 op 28 October een verschrikkelijke brand gewoed. Ten half twaalf ure werd die ondekt bij den wagenmaker II. G., en nam zoo spoedig in hevigheid toe, dat aan geen blusschcn te denken viel en dc nabij gelegene woningen spoedig werden aangetast. Ten twee ure waren reeds vier huizen afgebrand met twee bergeneene hooiwigt en hout mijt, twee vette varkens en twee geiten en een groot gedeelte gedorscht eo ongedorscht koren. In de afgebrande huizen woonden een kruidenier en timmerman, die nagenoeg alles hebben verloren, en zijn thans zes huisgezinnen van het grootste gedeelte van hunnen inboedel en gereedschappen beroofd. Hoewel den brand meester, was men in den morgen van den 29 Oct ten half acht ure nog druk bezig met de spuiten. Dc oorzaak is onbekend. Het afgebrande is slechts gedeeltelijk tegen brandschade verzekerd. In de afgeloopen week verliet F. L. T., landbouwer by Denekamp, zijne woning, zonder hiervan één zijner huisgencaten iets keubaar te maken. Van dag tot dag. wachtte men met onge duld op zijne terugkomst en alle nasporingen waren te vergeefsch. Mea verneemt, dat zija lijk op een kwartier afstands van zijne woning, uit de rivier den Denkei is opgevischt, alwaar het drijvende tegen eene brug was vastgeraakt; omtrent de oorzaak van dit ongeluk zijn de geruchten zeer uiteenloopcnd, de verongelukte laat eene be droefde weduwe met zeven kinderen, waaronder een tweeling van nog geen acht dagen oud, na. In dei nacht van 27 op 28 October omstreeks 12 ure brak te llarlingen brand uit in eene brood- en kocl'bakkerijin eene digt bebouwde buurt op het Franekerend. Ofschoon de brand aanvankelijk een dreigend aanzien had, is mcu door vlugge aanwending dier brandspuiten de vlammen ge lukkig meester geworden, zoodat alleen het bovenste gedeelte is afgebrand en het andere met de om ringende gebouwen behouden bleef, liet pand was tegen brandschade verzekerd. Men verneemt dat op Zaturdag den 29 dezer aan de vrouw van Jannes Korf, te Lonneker, in barensnood en verontrustenden toestand verkeeren- de, de heelkundige kunstbewerking, bekend onder den naam van sectio caesarea(keizerssnede). eigen dunkelijk is bewerkstelligd door L. S. R.roomsch- katholiek pastoor te Lonneker. nadat hjj zich op verschillende wjjzen, zoo als hij zegt, van den dood dor vrouw (die sterk en gezond van gestel was en des morgens nog graan had gedorscht) vergcwischt had, tervryl hij, om de ziel van het kind te redden volgens de voorschriften zjjner kerk, die kunstbewerking zou hebben aangewend. Jntusschcn is bet zeker, dat moeder en kind zijn bezweken eti die kunstbewerking of kunstmatige verlossing door een ongeoefende I dig en tegen alle regelen der kunst, moet z|q geschiedzoodat het regterljjk gezag zich die zaak beeft aangetrokken en door den prokureur-generaai in de provincie Overijssel aan bet openbaar minis terie to Almelo last is meesten ernst deze gewigtige zaak te en tot klaarheid te brengen. Naar men verneemt is Zoodag in buitengewone ressortale vergadering, bestaande uit al de Israëlitische kerkbesturen in do provincie Groningen, besloten dat de opperrabijo van dit ressort, dr. J. Rosenberg, als niet beiworijjk vol doende aan zjjne geestelijke roeping, uit*. Pe 1861 vervallen zal zyn verklaard va« zjjne als opperrabjjo in dit ressort Voorts is in diezelfde vergadering beak volg te geven aan de circulaire van den van Hervormde en andere Maart j.l., en eene provinciale ea gemeenlekke reorganisatie vau het Israëlitisch kerkgenootschap te trachten tot stand te brengen. Er is uit den boezem dier vergadering reeds eene Commissie benoemd, om dit doel te bereiken. Jongstleden Donderdag stonden voor de arrondisscinents-regtbank te Zwolle wegens bedeiarjj leregt een manmet zijne vrouw en vier kinderen» Zij zijn allen de slagtoffere geworden van het misbruik van sterken arank, r zich sedert geruimen tijd op wijze had overgegeven. Hjj was vroeger I in het gevangenbuis te Amsterdam. Als zoodanig is hij wegens gedurige dronkenschap ontslagen; later was hjj klerk bij eenen deurwaarder en is ook wegens dezelfde ondeugd door dezen wegge jaagd, zoodat hij weldra met aijn gezin toC oen bedelstaf gebragt werd. Thans zullen sjj alien naar de Oinmerscbaus overgebragt worden, de ongelukkige vrouw en hare kleins voor het wangedrag van baren rar vader zullea kunnen boeten. Er bevind zich te Harderwijk vreemdelingen (Zwitsers), dat bij het opgeheven werfdépót te Biberich nog voor de koloniale dienst aangeworven is, en welke manschappen, even als- de vorige hjj de regementen infanterie hier te lambs zullen ingedeeld worden om aldaar dienst te doen» tot dat zij geschikt geacht worden, naar lndië te vertrekken; zijnde er weder een detachement van dertien dier militairen ingedeeld bij de vddbatail- Ions van het 2e reg. infanterie te Vtissingeoalvorens eerst bij hetdépótte Gouda gekleed ea geëquipeerd te worden, werwaarls zij van het koJouiaal werf- dépdt aldaar zijn vertrokken. De nog tairen dier kalegorie zuilen nog deze daar bij de regementen infanterie ingedeeld Prins Metternich heeft aan den h Thouvenel de Oostenrijksche politiek in vier ontwikkeld: 1°. Oostenrjjk zal op eene loyalo wijze de bjj Keizerlijk manifest verleende con cession nakomen; 2°. Oostenrjjk aal voortgaan met hare defensie-linie in Italië te bewaken; dn wapeningen in het Venetiaansche hebben geen ander doel dan om een aanvat te kunnen afslaan; 3°. Oostenrjjk zal het beginsel van non-interveotib niet opgeven, en 4#. Oostenrjjk is van oordeel dat een congres tot geen practi9cho oplossing zoude leiden vóór dat een gemeenschappelijk pro gramma door de Mogencaeden is aangenomen» hetgeen zeer problematiek schijnt. Het Zweedsche gouvernement heeft dezer dagen eenen stap gedaan, waardoor het al de an dere Staten van bet vaste land vooruit is. liet heeft besloten het reispassenstelsel af te schaffen. Ofschoon de toestand vau Europa niet bijzoader bemoedigend is, en hoewel oorlogen en geruchten van oorlog aan meer vreesachtige bestuurders een voorwend* sel lot uitstel zouden hebben geleverd, heeft het Zweedsche gouvernement die hinderljjke instelling stoutmoedig aangetast. Het heeft het goede werk niet Aaauwharüg noch ten halve gedaan, het gebeele stelsel, met at zijne ingewikkelde afschuwelijkheden en dwaasheden, is eensklaps weggevaagd, en openljjk is verkon digd. dat voortaan een iegelyk het Zweedscho grondgebied even ongemoeid binnenkomen, al& doortrekken of verlaten kan. Zulk een stap verdient allen tof, en bet ia voor de zaak der beschaving alleen maar Ce hopen, dat een zoo goed voorbeeld spoedig navolgers vinde. In sommige Dnitsehe Siaten, is het reispassen* stelsel door den Invlood van het gezond verstand allengs feitelijk in onbruik geraakt, maar Zweden is het, gelooven wij hetwelk verlicht genoeg is om dien toestel tot kwelling en verongelijking bjj een stellig besluit af te schaffen cu om co verklaren

Amersfoortsche Courant | 1860 | | pagina 1