COURANT 8 February J86J. Dit Blad verschijnt tweemaal in de week des Üiugsduys en Vrij logt. De Prijs van het Abonnement is I, 50 in de 3 in tanden. Van Advertentiën i lot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zeg-drcgt. Afzonderlijke nunnersƒ0.10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. II. van CUeff, te Amersfoort, Bureau Amersfoortsche Courant, Singel Wijk E N°. 61, momede bij alle Boekhandelaren en Post-Directcuren in het llijk. SPAARBANK. Het Bcttunr tai zijne eerstvolgende Jlting houden op Mnnndnjg 11 FrbrnarIJ e. k. ten llaadltuize te Amersfoort, des namiddags vau 12 lot 1 ure. VAX DE POLL, Secretaris. INGEZONDEN. Krankzinnigengesticht te Utrecht. Teregt vermag de belangstelling algemeen worden genoemd, zoowel in de provincie en stad Utrecht als elders, ontlokt bij dc pleglige herdenking in het laatst ''er voorgaande maand des 400jarigen bestaans van het krankzinnigengesticht te Utrecht, liet zal menigeen onder de talrijke genoodigden van het herinneringsfeest (als men deze soiree zoo noemen mag) in den avond van 30 January, wèl oin het harte zyn geweest, iets in het openhaar nopens deze hoogst philantropisclie iorigling te vernemen, hij monde van den zeer geachlen ge neesheer-directeur Dr. van der Lith. die als feest redenaar optrad. De inrigling beantwoordt niet alleen, en op den dnur, aan de edele bedoelingen van haren stiehter Willem Arendse, maar er bestaan velecii gegronde redenen, welke mogen doen hopen, dal haar voortdurend, helaas zoo noodzakelijk be staan, ook voor de toekomst, goede waarborgen oplevert." Men vernam ook dat de gewigtige ver betering door het vergroolen of uilbreiden van het gesticht, en welke gebiedend noodzakelijk was, door enkele genoodigden is bezigligd" en zeer doelmatig bevonden; eene verbetering, waartoe regenten van liet gesticht, sinds betrekkelijk korten tijddoor ruime subsidié», zoo van wege de Provincie als de gemeente Utrecht, waren in staat gesteld. lie verschillende phases van het jubilé vindt men uitvoerig vermeld in de Vtr. Cour. Daarin komt eene enkele zinsnede voor, welke eene kleine rectificatie vereischt; men zoti namelijk, gelijk die Courant de zaak vermeldt, daaruit kunnen opma ken. verstaan of begrijpen: als ware bij deze pleg- tigheid aanwezig geweest uet Collegie van Provin ciale Staten, of wd eene Deputatie uit zijn hidden! Zoodanige opmaking, verstand of begrip zoude dan ouk niet juist zijn, want noch het ligchaam der Provinciale Staten van dit gewest, noch eene deputatie uit zyn midden is by deze belangrijke gebeurtenis tegenwoordig geweest. Thans echter openbaart zich de wensch. dat de redevoering van den geneesheer-directeur, gehouden op de soiree van den 30 January j.l., door den druk algemeen verkrijgbaar worde gesteld, ten gerieve van zoo velen, die nog geheel of gedeeltelijk onbe kend zijn met de inrigting zelve en hare geschied kundige herinneringen; en misschien ook ten gerieve dergciieudie niet op de soire'e kouden tegenwoordig zijn. 4 February 18GI. AMERSFOORT. 7 February 1861. Men meldt ons uit Wageningen van G Feb. 1861. liet ijs is dezen morgen ten half acht, bo ven, losgegaan, later doorgedreven, zoodat het water thans tot den Rhenenschen Berg blank is. De bcrigtcn der boven-slations spreken allen van grootcn val; zoodat liet gevaar hier (ook voor Amersfoort en omstreken) geweken kan geacht worden. Uit Nijmegen ran G dezer, 's morgens 8 uur. 4 91 el ouder noodpeil; 89 duim val. De Maas hij Appcltern gisteren namiddag ten 2 uur even in lie weging, daarna liet ijs weder vast. liet water, stroomt op vele plaatsen over den dijk. Vele vlugtelingen zijn over het ijs naai de overzijde gegaan. Toestand treurig. Uit Zalt-Bommel van G dezer, 's morgens 8 uur. 14duim boven noodpeil; 21 duim val. Vloed- water 23 duim was; de rivier heeft zich weder gezet; de dijken kwellen; geen oogcnhlikkclijk ge vaar. Uit Tiel van G dezer. 1.99 el onder noodpeil; 21 dm. val. IJs vast. Boven Tiel nog eene smalle strook jjs; beneden alles open. Gisteren avond ten 7 en 9 uur de rivier in beweging. De werving voor het koloniale leger, uit vrij willigers van hel leger hier - lande, levert zeer goede resultaten op, want o geljjks kornen er van de verschillende legercorpsen het tmodigo kaderen manschappen bij het koloniaal werfdepdl te Harder wijk aan, cn wel tcu gevolge der gunstige voor waarden, welke door het Departement van Oorlog onlangs aan gezegden overgang zijn verbonden, pok zullen in den loop vau deze maand nog twee detachementen koloniale militairen, grootendeels Nederlanders, naar Indië vertrekken. De doorbraak te Leeuwen is nabij het zooge naamde Hemeltje 300 el lang. het water en ijs ontlast zich nog met een verval van Ij el naar binnen, G4 menschen worden nog vermist en weinig vee is gered. Een gedeelte dijkdat ook dreigde te bezwijken, wordt voorzien. Volgens een telegram uit Tiel bad men aldaar lijdingen van verzinkingen in de dijken ic Ochten, Deest en Drutcn. Z. M. werd 3 Febr. te Tiel verwacht. Een telegram uit Nyincgen zegt, dat het water nog 16 duim vóór dc stad gevallen is. Het vloed- water uit Leeuwen dreigde zich bij Alphen, tegen over Lith, in dc Maas te storten. Om eene doorbraak van den Maasdijk aldaar te voorkomen, had men de noodkecring op den verlaat lusschen Alphen en Dreumel weggenomen, en was daardoor eene breuk in den dijk aldaar veroorzaakt. Volgens beriglen ook te Nijmegen ontvangen, was de toe stand by Druten nog zeer zorgelijk. Aan een brief uit Tiel. d.d. 2 Febr., verslag gevende van de doorbraak te Leeuwen en de om standigheden aldaar, ontleenen wij de volgende treilende bijzonderheid „Een boer, mij bekend, zag zijn huis, zijne vrouw en kinderen en 91 stuks vee vergaaa, ter wijl by zich nog redde door naar den dijk te zwemmen. Een ander bad vier van zijne kinderen bij een vriend gebragt, meeneudc ze daar veiliger le zijn, en ziet. dal huis was een der eerste, dat met al wal er in was verging." Op den 3 Febr. is er uit Nijmegen reeds brood naar de overstroomde plaatsen gezonden, en ook op denzelfden dag is er een schip met worst, spek en 800 brooden. in de militaire bakkerij gobakken. Te Millingen bij Nijmegen is de ellende ook groot. Door de doorbraak van den dwarsdijk te Ztfiig is bijna het geheele dorp onder water gezet, en heb ben een aantal ingezetenen hunne huizen moeten ontruimen, om in hooger gelegene woningeu eene schuilplaats te zoeken. Daaronder bevinden zich vele armen, die gebrek lijden, hulp vereischen en hulp vragen. Ook Ubbergen werd. ten gevolge van die door braak. geïnundeerd. De Duffcllsche polder staat onder water. Te Beek moesten ook vele huizen worden ontruimd, terwijl meer dan 30 huisgezinnen uit deOoij, Persingen en Werkum door de gemeente Ubbergen moeten worden onderhouden. Men schrijft uit Arnnern van den 4 dezer des avonds ten 7 ure het volgende: De gemeente Alphen slaat geheel onder water. Er is geen land meer te zien. De dijk wordt door het water en ijs overstroomd, op sommige plaat sen ter hoogte van 1 Ned. el. Bij den minsten wind dreigen de ijsschotse», die door de dijkbreuk te Leeuwen worden gedreven, de huizen te doen instorten. I)e nood en de verslagenheid zijn niet te beschrijven. Een groot aantal menschen staan reeds in het water. Het vee v^drinkt. Op den zolder der school ligt een dood kind. De afge- loopen nacht werd met bange zorg te geinoet ge zien. Men vreest het ergste. De menschen zijn versuft en staan radeloos. De wakkere Burgemees ter llicbendaal is onvermoeid bezig menschen en vee te redden en tracht zijne ingezetenen te be wegen het dorp te verlaten. Reeds zijn er ccnigcn met schuiten, naar het op den overkant der Maas liggende Lith vertrokken. Dezen nacht en heden morgen zouden op nieuw van de ongelukkigen naar Megen in Noord-Braband worden overgezet. Het noodgeschrei, zegt de hcrigtgever, klinkt ons allerwege in de ooren, zóó dat men zijne tranen niet weerhouden kan. Ook de gemeente Altvorsl staat geheel onder water. Ook daar verdrinkt het vee. Zoover ineu weet, zijn in die gemeente nog geerie menschen verdronken, maar er zijn nog zooveel afgelegen buurlen, waarvan men nog gecnc tijding heeft. Men weet niet of daar de menschen gevlucht, verdronken of 'gered zijn. Te A pel tern en Maasbommel verkeert men steeds in kliinmenden nood. Uit Megen zijn daar 100 brooden ontvangen. Gisteren avond werden 50 brooden gezonden naar Altforst en heden zouden op nieuw uit Megen 50 stuks derwaarts gezonden worden. En die brooden moesten voorioopig strek ken tot voeding van 3083 menschen!... Dringend smeekt men om hulp. Men vraagt op nieuw brood, kleeding, deksel en brandstof. Ook te llorsseu, Bergbaren, Balenburg en andere gemeenten in Maas en Waal, is de toestand aller- jammerlijks! en ook daar is hulp dringend nood zakelijk. Bovendien wordt de toestand van ben, die zich nog in booger gelegene huizen gered hebben allerbagchelijkst. Zij dreigen in te storten. Te Neder- en Overasselt heeft liet vloed water ook alles geïnundeerd. De inwoners zijn allen op de hoogte nabij de beide protestanlsche kerken gevlugt. Gisteren avond had bet water reeds eene ongekende hoogte bereikt en bel wies nog 1 duim per uur. Een vlot, waarop zich 18 menschen bevonden, is, na 30 uren drijvens, geland. Er waren toen nog drie levende personen op, waaronder een krank» zinnige; de overigen waren omgekomen. Met leedwezen verneemt men, dat onder de vlugtelingen van elders, die sedert de orerstrooming van den Boramelerwaard in verschilende Idealen der stad 's liertogenbosch worden verpleegdzich in de laatste dagen bijzonder vele ziektegevallen hebben voorgedaan. De lijders, die ra bet zieken huis aldaar worden verpleegd, schijnen voorname lijk onderhevig aan koortsen, waarschijnlijk het gevolg van de boude en ontberingen, die zij, tijdens de ramp plaats bad, hebben moeten verduren. Naar men verneemt bestaat het voornemen om den 19 dezer, en dus op 's Konings verjaardag, de algemeene collecte door hel geheele Rijk le houden ten behoeve van de ongelukkigen door den watersnood. .Men leest in de Arnh. CL het volgende: Aan de geruchten omtrent de verheffing van den Minister van Oorlog tot gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië is thans voor goed eeu einde, daar de heer de Caseinbroot verklaard heeft, op advies van zijn geneesheer, dat bij die betrekking met het oog op den toestand zijner gezondheid, niet kan aanvaarden. Te Scheveningen woonden in eene allerellen digste en zeer onreine woning drie personen, een broeder en twee zusters, van tusschen dé60 én 7(1 jaar, die van giften leefden, en het zoo armoedig hadden, dat zij niet eens een bed bezaten. Dik wijls had men hun voorgesteld die woning le ver« laten en hen in een geslicht op te nemen, maar zij wilden daarvan niets hooren, totdat men einde lijk den broeder en eene der zusters voor eenlge dagen dwong naar het gasthuis te gaai!, alwaar zij weldra overleden. Toen trok het de aandachtdat de achtergebleven zuster zich steeds toor eeoe kast plaatste, als om anderen (e beletten er b(j te ko men. en bij onderzoek vond men daarin ongeveer ƒ1000.aan geld en verscheidene kleeuragstukken en voorwerpen van waarde. Zondag begaven zich drie jongelieden uit 'silage naar de duinen achter Scheveningen. om konijnen in hunne holen te vangen, eene jdgt die nu ook weder bleek zeer gevaarlijk te zijn. Een var. hen namelijk, de lijarigeJ., kruip in een wijd konijnenhol, toen eene zaadstorting hem bedolfen verstikte; het lijk van den knaap is gister ia de duinen opgegraven. Het volgende ongeluk heeft te Teiel een diepen indruk gemaakt. Twee kinderen van een landbouwer vermaakten zich inel het beklimmen van een stapel hout, bestaande i deelen van eea aldaar gestrand schip. Een der stapels viel, en stortte over de beide meisjes, liet eeoe kreeg geen letsei, lerwijl het andere het helaas! inst den dood bekoopm moest. Op den 8stcn Febr. zal te Frankfort eea concert worden gegevenvan hetwelk de opbrengst is bestemd tot leniging van deu nood dergeneo die in Nederland door ijsgang en overstrooming van have en goed zijn beroofd. Dn renb ven circu leert daar ter slede eene inteekeniiïgsljjst, waarop reeds voor een aanzienljjk bedrag is ingeschreven. Ooslenrijksche fondsen leverden in 18G13 een merkwaardig contrast op inet Sjianje; wat laatst genoemde fondsen eras voor onze Amsterdam scha Beurs waren, zijn do zoo Iniog ia Iwl crediet aangeschreven gestaan hebbende Keizerlyke Staats schuldbrieven helaas geworden! Waardoor? zal het wel noudig zyn, te antwoorden: door den weg. dien de R-gering zoo in financieel als in- en uitwendig politiek opzigt, halsstarrig bleef bewandelen, en dim zij althans niet tijdig verliet. Te lang (och heeft Oostenrijk met doelmatige her vormingen in het inwendig bestuur des Rjjks gewacht, ter vervanging van bepalingen, privilegiën en wetten, die niet meur tot omen lyd. maar ia de middeneeuwen te huis belmoren; niet geooeg heeft het naar middelen omgezien, zich los te maken vau den baud, die de Regering gebonden houdt aau de Nationale bank. liet ontbreekt Oostenrijk niet aan middelen; het Is een niet minder ryk land dan Pruimen. Zijne Regering is alleen te bekrompen van denkbeelden tot voor weinige weken geleden althans, om dc schatten

Amersfoortsche Courant | 1861 | | pagina 1