COORAN M 817, rau DINGS DAG, J9 Maart d86J. Dit Blad verschijnt tweemaal in de weck des Dingtdagt en Vrijdags. De Prijs Tan het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 mianden. Van Advertentiën 1 tot 6 regels 60 Ceata, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummers, f 0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. U. pan O te ffte Ainersloort, Bureau Amersfoorlsche CourantSingel Wijk E N°. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directcuren in het llijk. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS »za GEMEENTE AMERSFOORT Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de Lijsten, aanwijzende de Personen, in deze Gemeente be voegd lot het kiezen van Leden voor Je Tweede Kamer der Staten-Generaalde Provinciale Staten en den Ge meenteraad. zijn vastgesteld, en benevens die. behelzende de namen der Personen, welke ingevolge Art. 35 der Wet van den 4 Julij 1850 (Staatsblad N°. 37) van gemelde Uitten zijn geschrapt, op heden aan de Waag zijn aange plakt. welke lijsten gedurende veertien dagen, te rekenen van beden, alle Werkdagen van 10 tot 1 ore, op de Secretarie dezer Gemeente voor ecu ieder ter inzage zullen liggen. Amersfoortden 14 Maart 1861. Burgemeester en IVethouders voornoemd, De Burgemeester De Secretaris, A. G. W IJ E RS. W. L. SCHELT US. BURGEMEESTER e* WETHOUDERS Dia GEMEENTE AMERSFOORT Roepen bij deze op: de lotelingen dezer gemeente van het jaar 1861, die, tot verkrijging van vrijstelling van de dienst der Nationale Militiereclamen hebben inge- bragt. om in persoon te verschijnen voorden Militieraad, welke zal zitting houden op Woensdag. den 27 Maart 1861, des voormiddags ten 10 are, in eene der Zalen van liet Stadhuis te Utrechtin te gaan op het Oud- KerklioC; en brengen bun levens in herinnering het bepaalde bij art. 38 der wet van 27 April 1820 (Staats blad Nu. II). luidende: Alle geloot hebbende personenwelke niet voor den Militieraad zijn verschenenworden gehouden geenerhande reden tot vrijstelling te hebben, en blijven finaal voor de dienst gedesigneerd." Amersfoort, den 15 Maart 1861. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De SecretarisA. G. W IJ E R S. W. L. SCHELT US. NAMEN dergenen die by herziening der Kiezers lijsten Ie Amersfoort op 11 Maart 1861 daarvan zijn afgevoerd. Tweede Kamer der Stalen-Generaal en Provinciale Stalen van Utrecht: Redeni (W. van), Ockhuizen (D.), Rierstedt (J II.), Outhuizcn (J. C.), Blanken (J. W.), Pelctier (P. H Ros (J.)Pol (J. van der), Rrandse (C), Rijnirik (II.), Cleeff (H. van), Schillet (II), Eiberhorst (J.), Schimmel (G.) Everts (A), Siddré (B), Geest (T. J. E. F. de), Sukkel (G), Groene veld (L.), Uchelen(H.W.B.Croisetvan), Gulik (VV. van), Uijlenbroek (W. A.),_ Uafkenscheid (C. AI. A), Verhoef!" (Ds. J. C.),* Kleber Dz. (J.), Wageningen (G. J van), Knegjes (C), WermeskerkenD.Rz (Jvan), Mandt (J. C. E. de). Woudenberg (N. J. van). Menningh (J. G. E), Gemeenteraad van Amersfoort: Apeldoorn (J.), Longepée (P.), Blanken (J. W.), Mandt (J. C. E. de), Bos (J). Menningh (J. G. E.), Bosch (P), Niekerk (J van), Brandse (C.), Ockhuizen (D.) Brom (F. van den), Outhuizen (J C), Combee (L), Paravicini di Capelli (J. J. E Delh (G. van), Peleticr (P. II), Eiberhorst (J), Pol (J. van der), Everts (A.), Rijnink (H), Fransen (H.), Schillet (11), Ginkel (J. van), Siddré (B.), Hafkenscheid (C. M. A.), Sukkel (G.) Ruik (II. van), Uchelen(ll.W B.Croiset van), Jansen (G.) Uijlenbroek (W. A.), Jongh (H. W. de), Veen (Berm. van), Klein (A.), Verschuur (T.), Knegjes (C), Wageningen (G. J. van), Koudijs (L.), Wiggcnraad (C. J. B.), NAMEN dergenen die op de Kiezerslijsten te Amersfoort zyn aangebragt. Tweede Kamer der Stal en-Getter aal en Provinciale Staten van Utrecht: Abbenhuis (J. II.). Evcrsen (J.), Abrahamson (P.), Harthoorn (J. A), Centen (J. C. S.). Haselcn (W. van), Cleeff (A. van), Havekottc (J. F.), fsscn (Al. J. von), Kalf (T.), Kalker (J. E.), Poort (J. B.), t Kellner (A C. W. L. J. F., Schaap (L. A.), Kolstee (J. W. te), Schinnij (H.), Lolmtan (Jhr. Mr. M. A. de Schoterman (G. J), Savornin), Verhoeff (W.), Plank (G. M. van der), Zandijk Jr. N.B. Die met f gemerkt zijn. komen niet voor op de Kiezerslijst voor de Provinciale Staten, omdat zij niet gedurende het laatst voorafgaande jaar binnen de Provincie Utrecht gewoond hebben. Gemeenteraad van Amersfoort: Aronson (M. S.), Leenards (A.), Borg (M. van den), Lennep (C. Roeters van), Bondam (R.), Lensink (li.), Bosch (J. van den), Lohman (Jhr. Air. M. A. de Bothof (W.), Savornin), Brcijl (H. Huslij), Lover (J.), Centen (J. C. S), Meihorst (J. D.), Dekker (J. P.), OliGers (L. C.), Dieters (C.), Osti (IL J.), Duren (II. M. van), Plank (G. M. van der), Emminga (J. T.), Poort (J. B), Filskie (II.), Ruitenberg (H.), Froe (E. de), Stoopendaal (W. A. C.), Gelder Jz. (A.), Tcncoorn (S. L), Gerth (P. J.), Visser (W. E.), Gippers (T. D.), Vlooien (T. von), Groenestein (J.), Voorthuijsen(Mr G.JM van). Haselen (A. van). Welling (P.), Haselen (W. van), Wijland (P. A. van), Kainp (G. A), IJden (W. van der), Kuijck (0. II.) Zandijk Jr. (J.). Laseur ^J.), AMERSFOORT, 18 Maart 1861. De lotelingen, die met Mei aanstaande bij het wapen der kavalerie ingedeeld worden, bestemd voorde ligting van 1861. zullen reeds den eersten October van dit jaar bij die corpsen in actieve dienst moeten optreden, ten einde gekleed en in den wapenhandel geoefend te worden. Men leest in het Ouerveluwsch Weekblad: Het bestuur der Centraal Spoorweg-Maatschappij heeft nog geene aanwijzing bekomen, waar de brug over den IJsei door de Regering wordt ver- laugd; zoowel voor eene vaste als beweegbare brug zijn de plannen reeds lang ingediend. De stand der Maatschappij is allczins voldoende en niemand behoeft zich ongerust te makeu, dat zij hare taak niet zal volvoeren. Men meldt uit Utrecht, van 15 Maart: «De werkzaamheden aan den spoorweg van hier op 's llertogenbosch zijn thans aangevangen met het uitbakenen der rigliug bij deze stad; de rivier overgangen zyn nog niet juist bepaald, doch de overbrugging van de Lek bij Kuilenburg komt daarby zeer iu aanmerking, dewijl dan tevens eene sterke bogtder rivier zou afgesneden worden. De aanbesteding der directie-keeten zal eerstdaags aangekondigd worden." Voor het provinciaal geregtshof van Gelder land stond teregt de persoon van Johannes, ook wel genaamd Jan llermeling, oud 29 jaren, van beroep arbeider, geboren te Eist, wonende te Val burg. beschuldigd van 1°. diefstal met geweld op den openbaren weg (op den Echteldschen dyk bij Tiel) en 2". twee diefstallen bij nacht in bewoon de huizen na reeds herhaaldelijk in banden der justitie te zijn geweest. De schuld volledig bewezen zijnde, requireerde het openbaar miuisterie eene tuchthuisstraf van 12 jaren, welke by uitspraak door het bof tot op 10 jaren werd verminderd. De laatst ontvangen berigten omtrent den gezondheidstoestand der bewoners van de over stroomde gewesten, welke berigten op verzoek van den Minister van Binnenlandsche Zal'en elke 14 dagen aan ziju departement worden ingezonden, zijn allezins guns'ig. Van de 51 aan typhus lijdenden te 's llertogenbosch opgenomenwaren 7 gestorven, de overige zyn herstellend, of reeds hersteld ver trokken. Vun gcene plaats waar vele opgenotnenen gelijktijdig verpleegd werden, wordt het daar heer- schen dier ziekte gemeld. Te Nymegen schreef men dit toe aan de zorg der commissie voor den waters nood. om de opgenomenen slechts kort in de'n locaal maar zoo spoedig doenlijk hij de ingezetenen te verplegen, liet getal zieken is daar zeer gering. Van niet eene plaats in Gelderland of Noord-Dra band wordt van een groot aantal zieken of gestor venen gewag gemaakt. Slechts in 'l gemeenten was dat getal, ten gevolge van hei doorgestauc leed. iels gronter dan gewoonlijk. Doch van de overige gemeenteq berigten de burgemeesters dat de ge zondheidstoestand zeer voldoende is. De meest voorkomer -e ziekten zyn het gevolg van geledene koude, doch zij zijn noch licerschend, noch gevaar lijk. Voor een goed deel mag deze gunstige toestand toegeschreven, worden aar. de bijzondere zorg. door de commissie van onderstand en door de gemeen tebesturen reeds van bet begin, en nog steeds ge wijd aan bet voorkomen van ziekten, welkegemeea- lyk de ramp eener overstrooming vermeerderen en verlengen. De daartoe strekkende maatregelen, door den Minister van Bionenlandsche Zaken aan- bevoien kort na de rampen, er. later bjj bet beginnend terugkeeren der overstroomdenwaren op sommige plaatsen reeds en worden thans overal met ijver aaugewend. Door verscheidene gemeentebesturen wordt veel zorg gedragen dat de overstroomde woningen niet eerder betrokken worden, voor dat zy door herstel en voldoende droog stoken weder bewoonbaar zyn. Te Zuilichern zijn voor de reeds teruggekeerden bouten loodsen getimmerd. Te Warnel wordt het verblyf in de door eenen kagcbel verwarmde tenten zeer geroemd. Daar en te Leeuwen is het getal der zieken en de sterfgevallen niet grooter dan iu de gewone tjjdcn. Door de Staats-Courant van den 14 wordt melding gemaakt van de volgende uit het buiten land ontvangen giften voor de lijdenden door den watersnood, als: van den Ned. gezant te Konstan- tinopel ƒ2024, van den consul op St. Thomas ƒ1451.10, van den consul-generaal te Mannheim nader f 1206,70, van den consul-generaal te Stuttgart uader 800, van den Ned. gezant te Hannover 1800 (waarvan aheen /1300 uit Aurich en Emden), van den consul-generaal te Genua nader ƒ111,80. van den consul-generaal te Triest ƒ651,38, uil Luxem burg nader ƒ2338,54, van den consul-generaal ia Zwitserland nader 580.62 francs, van den gezant te Brussel op nieuw 50tO francs en van den Ned- gezant te Madrid 387. Nadat de taak van het opnemen der schade» veroorzaakt door den watersnood, geheel is afge- loopen, kan met juistheid worden opgegeven, hoevele woningen inWamel. Leeuwen en Dreumel geheel of gedeeltelijk zijn weggespoeld. Behalve de vele huizen, die mindere schade hebben be komen. beloopt het getal der geheel verwoeste huizen in Wamel 42. dat der zwaar beschadigde 35; in Leeuwen zijn 68 geheel vernield en 103 zwaar beschadigd. De gebeele schadewelke de doorbraak te Leeuwen en de vloed voor de gemeente Wamel en Leeuwen beeft veroorzaakt bcloopi volgens op genomen taxatie de kapitale som van 370,000- gulden. Naar men zegt, wil Graaf de Germiny tyn ontslag nemen als voorloopig bewindvoerder der «spoorwegkas van Mirès." Ily is van oordeel dat men hem in de vervulling der hem opgedragen moeijelijk^ taak niet genoeg ondersteunt, en vreest, naar het schijnt, de hevige vijandschap der talrij ke personen die bij de zaak betrokken zyn. Door den minister van financiën zijn inspecteurs-ge.-ie- raal naar verscheidene departementen afgezonden om daar onderzoek Ie doen; ook deze maatregel staat met bet proces Mirès in verband. Te Pesthin Hongarije, heeft zich eene n'euwe Hoogduitsch-IIervurinde gemeente gevormd, onder de leidiog van den predikant en school- director A. van Andel, Nederlander van gebourte en opvoeding. De gemeente lelt 260 zielen, onder welke 40 Engelschen en 80 Zwitsers. Zij bestaat sedert 1 January 1860. De Poolsche beweging gaat rustig en langs wettelykeu weg haar gang. De provinciën sluiten v zich aau bet adres der Warschaucr bevolking aan, en in alle steden vau eenig gewigt worden in schrijvingen geopend, oin zich inel de beginselen van dat adres te vereeoigen. Zoolang de be weging dat rustig karakter houdt, wekt zy geen dadelyk gevaar; men wil geen opeubaren strjjd die ook niet anders zou kunnen eindigen dan inet hardere onderdrukkingsmaatregelen. Overigens had graaf Zamoyski gelijk toen hij den gouverneur- generaal verklaarde: er is niet gestreden, maar gemoord; waul hel mag geen strjjd heelea de wapenen te gebruiken legen ongewapenden. Men blijft dan ook zeggendut de keizer bet gedrag der militairen heeft afgekeurd. Maar zal men ij Petersburg daarom gehoor verleeiuo aan de billijke vrageu der Poolsche natie Men mag hel hopen maar durft hel uauuweljjks verwachten. Polen sterft nooit, is er teregt gezegd; en ofschoon nu bijna 100 jaar verdee'ui en verdrukt, zal Polen, dat herhaaldelijk ten schutsmuur strekte voor bet

Amersfoortsche Courant | 1861 | | pagina 1