AIERSFOORTSGHE COURANT «C- M 818. ran VRIJDAG, 22 Maart i860. Dit Blad verschijnt tweemaal in de week des Dingsdag» en Vrijdag». De Prijs van het Abonnement is 1,50 in de 3 maanden. Van Ad verten tién1 tol 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke mummtrt, f 0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. H. mm CU»ff, te Amersfoort, Bureau Amenfoortiche Courant, Singel Wijk E N°. 61zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in het llijk. SPAARBANK. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op Maandag 95 Maart e. k. ten Raadliuize te Amenfoort, des namiddags van 12 tot I ure. VAN DE POLL, Secretaris. AMERSFOORT. 21 Maart 1861. Den 14 dezer had te Barneveld ten overstaan van den heer ingenieur van den waterstaat llayward de opening en goedkeuring plaats van den straat weg die de kortste gemeenschap vormt tusschen het station Veeuendaal en de noordelijke Veluwe; hjj loch loopt van gemeld station over Renswoude, Barneveld, Voorthuir.cn, Pinten en van Abbr naar den lagen oever der Zuiderzee cn doorsnijdt den Zuiderzecschen straatweg, dien van Amersfoort naar Apeldoorn en van Bjvoort. In de zitting van den hoogen raad der Ne derlanden, heeft de adv.-gen. Röincr geconcludeerd tot verwerping van het beroepingesteld door C. van Oogen, tegen een arrest van het hof in Noord- Holland. waarbij bij. ter zake van moedwillige mishandeling, waardoor dc dood zijner huisvrouw is veroorzaakt, is veroordeeld tol tuchthuisstraf voor den tjjd van 12 jaren, Uitspraak 2 April. De Minister van Oorlog heeft de chefs der corpsen infanterie aangeschreven, dat hij het met het oog zoowel op den afgeloopen strengen winter gedurende welken de practische oefeningen veelal hebben moeten stilstaan, als op de aanstaande garnizoensveranderingen en de latere vcreenigingen van troepen in de kampen, niet ondienstig acht, de chefs der corpsen infanterie met nadruk aan tc bevelen, dat door hen van het gunstige weder, ten meesten nutte van de oefeningen, al dadelijk een oordeelkundig gebruik worde gemaakt, om al wat mogetijk is aan te wenden, ten einde de bruik baarheid van den troep, voor de dienst te velde, te vermeerderen. Derhalve, vervolgt de Minister, gcene exercitiën cn detail voor de geoefenden, die «laardoor slcchls yd verliezen en van de dienst afkccrig worden gemaakt, maar marschenzoo als die te velde dikwijls verrigt moeten worden, het beoefenen der voorposten-dienst in een echt practi- schen zin, het bezetten van stellingen, by afwisse ling offensief cn dëfensief, het tegeuovei- elkander opstellen van troepen, het aanvallen eu verdedigen van veldwerken, enz. \Vy lezen in het Tijdschrift voor Ncd. Jndië, uitgegeven door den heer van lloëvell: Oin de verhouding van den Minister van Koloniën tot den gouverneur-generaal te karakteriseren, of liever, om 't voor ieder duidelijk te makenhoezeer men den opperlandvoogd, die over millioenen moet regeren en die op het lot van vorsten en volkeren cenen overwegenden invloed uitoefent, heeft verlaagd tot eeD automaat, ter beschikking van den Minister op het Plein, is het volgende feit eene zeer aardige bjjdrase. Nu ongeveer anderhalf jaar geleden, ontving de tegenwoordige Gouterneur-Generaal eene aan schrijving van den Minister van Koloniën, waarin hem te kennen werd gegeven, dat hy z|jn ontslag behoorde te vragen. De heer Pahud haastte zich aan dit verlangen te voldoen en verzocht zijn ontslag. Maar de Minister, die zich intussclien ijverig niet het zoeken van eenen opvolger van den heer Pahud bezig hield, zocht ongelukkig daar waar ze niet te vinden zijn. en vond «'us gccnen nieuwen Gouverneur-Generaal. Daarom schreef hij naar Indië, dat de Gouver neur-Generaal wèl zou doen, indien hij het verzoek om ontslag maar weêr introken de heer Pahud aarzelde geen oogenhtik om ook aan dit verlangen van den groolen heer op het Plein gevolg te geven. «Wij zullen bij dit verhaal geene enkele op merking voegen. Ieder, die het leest, zal onge twijfeld denzeirden indruk ontvangen, als bij ons is te weeg gebragt, toen wij het hoorden." liet verwondert ons niet. dat de Directeur van gemeld Tijdschrift uit het bovenstaande het venijn wil zuigen, geschikt om voor zijne party welige resultaten te kweeken. Maar er is daarbjj vergeten te voegen, wat de reden was. dat men den Gouverneur-Generaal bet vragen van ontslag ver zocht. Of zou de heer van Hoèoell meenen, dat inen hem, Tijdschriftscliryver, dc Kabinets-ge- heitnen moet mededeelen Dat zou toch eene exorbitante pretentie daarstellen. Als een feil, dat het kortstondig bestuur van het Departement van Koloniën door den Heer Cornets de Groot, kenmerkt, noemt het Leidsch Dagblad de voldoening aan de regtinalige grieven van den voorinaligen W. I. ambtenaar, A. Ilalbcr- stadt, die, slechts gedeeltelijk in zijne eer hersteld gedurende meer dan 20 jaren herhaaldelijk vruchte- looze pogingen tot herstel van aangedane veronge lijking eu vergoeding van toegebragte schade had aangewend, waaraan nu en dan slechts schoor voetende gehoor was verleend. Na een grondig onderzoek van hetgeen met dien ambtenaar had plaats gehad, heeft de Minister Cornets de Groot zich genoopt gevoeld Z. M. voor te dragon den lieer llalberstadt toe te kennen een jaarlyksch pensioen, tot het bedrag van het hein sedert de laatste jaren verleende wachtgelden eene gratifi catie tot vergoeding van het gemis eener billyke tegemoetkoming uit de Koloniale Kas. beneveus aanspraak op pensioen aan zyn nalatende weduwe. (De Red. van de Ainersf. Cour. verleent gaarne eene vlaals aan dit berigt, als reeds sedert jaren overtuigd, dal den heer Halberstadl ten volle toekomtheigeen hem thans wel sal wor den verleend.) Als subcommissie voor de groote weldadig heidsloterij hebben te llarlingen Burgemeester. Wethouders en Secretaris zich geconstituëerd. Zei ven goed voorgaande, werder zy gereedeljjk gevolgd, zoodat daar ter slede een groot aantal loten zijn geplaatst. Nu wordt ook v;.n wege de gemcctye aan de hoofdcommissie der verloting een prijs ingezon den. bestaande in een prachtigen, zeer kostbaren metalen barometer, met gcbijtelden rand. Men hoopt dal dit voorbeeld dit.' gemeente navolging vinde. A. P. zaakwaarnemer tol hel stellen van plaatsvervangers te 'silage, E. v. D. schoenmaker, cn J. v. d. V. marinier, beschuldig«i de ie van valschheid in drie openbare geschriften (een bewijs van vrijstelling van de nationale militie, een cer tificaat van goed gedrag en een geboorte-acte), de 2e en 3e van het des bewust gebruik maken van die valsche stukken, de 3e van valschheid in twee openbare geschriften (bewys van voorlezing der krijgsartikelen), stonden den 19 dezer teregt voor het provinciaal geregtshof in Noord-Holland. Er werden in deze taak vijftien getuigen gehoord, waarna de advocaat-generaal mr. M. Schooneveld P.Jz.rekwireerde schuldigverklaring van de be klaagden aan de hun ten laste gelegde feiten, met veroordeeling van de beide eersten tot eene tucht huisstraf voor den tyd van acht jaren, den 3en tol eens correctionele gerangemsstraf voor den tijd van vier jaren, alsmede voor den len bekl. tot betaling van vier. voor de 2e en 3e tot drie geld boeten elk van ƒ50 en in de kosten van het regis- geding. De verdediging voor den len besch. werd voor gedragen door mr. L. II. Kubn, die voor den tweeden door mr. J. F. Wertheiin, en die voor den derden door mr. S. J. Hingst. Uitspraak op 26 Maart. Te Beilen, in Drenthe, werd door iemand, die bezig was, aardappelen weg te nemen ouder eene bedstede, en terwijl hij daar den grond omkrabde, een potje mei zilveren muntspeciën, zoowat ter waarde van ƒ218, gevondeu; «aar de jaartelling op die munten te oordeelenzijn deze waarschijnlijk in 't laatst der vorige eeuw aldaar geborgenzeer ouden waren er niet byde oudsten waren Spaansche stukken van 1630, welligt ducatons. en 10 schilling stukken van 1689 met het wapen der 7 Provinciën. Een treurig geval heeft te Appelscha, in Drenthe, plaats gehad. De logementhouder F. J. v. d. B. een overigens algemeen geacht ea nuttig man, is j.l. Dingsdag. terwijl hij voor de Regt- bank te Ilecrenveen getuigenis aflegde, op bevel dier Regtbank in hechtenis genomen, als beschul digd, dat zijne getuigenis valsch was. Men zegt, dat v. d. B. hiertoe gekomen is uit medelijden, om een zijner arbeiders, aangeklaagd van diefstal van turf. voor eene veroordeeling te vrijwaren. Uit Leiden verneemt men, dat het getal processen-verbaal, opgemaakt in I860, wegens dronkenschap op straat, het ontzettende getal van 743 bedraagt. Gister heeft het provinciaal geregtshof van Gelderland in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak van E., opzigter van den Rijnspoorweg, beschuldigd van zonder opzet gevaar voor een trein te hebben doen ontstaan, hetgeen by had kunnen en moeten voorzien. Het hof heeft echter overeenkomstig het requisitoir van het 0. Min. het vonnis van de regtbank te Arnhem bevestigd, en den aangeklaagde by gebrek aan voldoend bewys vrijgesproken. Bij bet Provinciaal Geregtshof van Friesland heeft eergisteren de verdere behandeling plaats gehad, van de zaak van P. R. de Haan, beschul digd van moord. Niettegenstaande de beschuldigde de misdaad bleef ontkennenrequireerde de Pro- cureur-GeneraalMr. A. Ypey. zjjne schuldigver klaring en vei oordeeling tot een confinement van 3 tot 20 jaren. De verdediging van den beschul digde werd voorgedragen door Mr. R. Y. Warmolts, die tol vrijspraak concludeerdeop grond van het onbewezene der schuld. Na re-en dupliek bepaalde het Hof uitspraak op Dingsdag e. k. Eergisteren werd voor het hoog militair Geregtshof te Utrecht, in hooger beroep, behandeld de zaak van i. C.. door den zee-krijgsraad aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Vlissingen, ter zake van moedwilligen manslag, veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van 15 jaren. Als verdediger trad op Mr. II. J. van Lier, door wien tot vrijspraak werd geconcludeerdop grond dat in casu wettige zelfverdediging heeft plaats gegrepen, zoodat aan geene misdaad te denken valt. De lieer Advocaat- fisc. hield de beschuldiging vol. Na re- eu dupliek werdeo de debatten gesloten; bet Hof zal nader uitspraak doen. Men verneemt dat de in 1839 te Zeist op- gerigte brand verzekeringmaatschappij UUrajedum. onder directie van de heeren Schas en Liefrink, haar maatschappelijk kapitaal, groot ƒ500,000, zal vergrooten lot 2,000,000; over 1860 heeft «leze maatschappij eene uitkeering gedaan van 7 pCt. als dividend over de gefourneerde aandeelenterwyl ƒ11,000 is gestort in het reserve-fonds; wanneer men in aanmerking neemt, dat deze voorleelige afsluiting van bet eerste maatschappelijk boekjaar een gevolg is van de goede oprigting en inwerking stelling dezer maatschappijdan mag deze gunstige uilslag voorzeker als eene bijzonderheid genoemd worden in de annalen van het assurantievak. Uit Couvorden wordt gemeld: De Burgemeester van eene naburige gemeente badhoewel gehuwdverboden omgang met eene zijner dienstmeidenthans is bij door een der wethouders beschuldigd van in persoon die meid te hebben verlosthet kind te bebben omgebragt en in den paardenstal begraven. Dadelijk begaf de heer officier van justitie, begeleid door den regter- commissaris en een geneeskundige, zich naar de plaats. Naar wy vernemen is de meid in verzekerde bewaring genomen en zoude hij voortvlugtig vjn. liet verzoek door den Heer Much uit naam van velen, tot den Keizer van Oostenrijk gerigt om de vergunning te erlangen tot het leggen vau een gedenksteen op het graf dergenen, die bij de gebeurtenissen van 1848 in de hoofdstad het leven hebben verlorenis hem ongeopend teruggezonden. De Heer Much had dit verzoekschrift afgegeven aan den adjudant vjn dienst, en door zyne tusschen- komst mogen slechts verzoekschriften van militaire aangelegenheden aan den Keizer worden ter band gesteld. Uit Rome schrijft men, onder dagteekening van 9 dezer, aan den Ami de la Religion, dat uit eene goede bron wordt verzekerddat het Fransche bezettingscorps aldr.ar met 7000 man zal vermeerderd worden. Volgens eene te Parijs ontvangen particuliere korrespondentie uit Beyrulh vau 25 Febr.bebbeu de Drusen zich op nieuw aan wanordelijkbeden schuldig gemaakt, doch zonder dat de christenen daardoor schade hebben geleden. Zy hebben n!., wegens gebrek aan het noodige in den Haoran, een inval gedaan op het terrein van Ilesbaja, waar zij een mahomedaansch dorp hebben uitgeplunderd en verbrand. De bevolking heeft nog gepoogd zich gewapenderhand daartegen te verzetten, doch zjj kreeg spoedig de nederlaag. De slagtoffers van deze nicowe ramp hebben zich tot Fuad-pacba en tot den Franschen bevelhebber gewend, om, even als de christenen, voor het geleden onregt vergoe ding te krygen. Wat overigens den toestand der Fransche troepen betreft, «laaromtrent wordt ge- meiddat het hun. wegens de vele sneeuw, slechts met veel moeite is gelukt het kamp Kab-Elias op nieuw van levensmiddelen te voorzien. Er liep een gerucht, dat de Britsche kommissaris, wegens verschil van zienswijze tusschen hem en zyne re gering, zyn ontslag beeft gevraagd. Keizer Napoleon III begreep, dat de groote staats machine, waarvan hij de com! eteuris, lucht moest hebben en hy opende de deuren der parlementaire raadzaal. Jaren lang had de Keizer zjjnen onder danen geen vry woord gegund nu stond bjj toe, dat de Natie sprak door hare vertegenwoordigers. En ziet, naauwcljjks was die vrijheid gegevea, of het bewys werd geleverd, dat er gezien en ge hoord en gelezen was en menigeen dit alles be waarde in zijn hart en boe sommigen de wenscben

Amersfoortsche Courant | 1861 | | pagina 1