I AIERSFOOBTSGHB COORAI^ M 819. 26 Maart J86J. vi»n DINGS DAG, Dit Blad verachijnt tweemaal in de weetdes Dingtdagt en VrijdagDe Prijs ran het Abonnement is f 1,50 in de 3 maanden. Van Adrertentiëo1 tot 6 regels 60 Oats elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummert, f 0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. H. mm Gee ffto Amersfoort, Bureau AmertfoorUche Courant, Singel Wijk E N°. 61, soomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directcuren in het Rijk. AMERSFOORT. 23 Maart 1861. Het 0. M. bij het kantongeregt Amersfoort komt in hooger beroep van hel vonnis des Kantonregters in dato 42 'Maart, waarby M. K. ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente Stoutenburg ontslagen is van alle regtsvervolging, dat hij in gemelde kwaliteit in de Registers van den Burger lijken Stand dier gemeente de geboorte en het overlijden van zyn eigen kind heeSl ingeschreven. J.l. Zaturdag viel te Amersfoort eene jonge dochter in het Havik-water; haar broeder, die in de nabyheid werkte, sprong ijliogs toe en redde haar. Heden morgen omstreeks 5 ure ontwaarde de wekker van Groningenmeer bekend onder den naain van Keesje de Klopperdat een geweldige rook sloeg uil de ramen van het gebouw, genaamd het Klooster, op het Zand te Amersfoort, bij bet 1 garnizoen tot schei inzaai en gymnastische oefenin gen in gebruik. Hinformeerde onmiddellijk eenige |iersonen io de nabijheid wonende en tot de bran- weer bchoorende. Weldra bevonden zich aldaar de heeren Burgemeesterde Luitenant-Kolonei Garni- zocns-Kommandantde Commissaris van Policie, en verdere leden der Brandweer. Terstond werden de noodige maatregelen genomen oin den brand welke zich in gemelde zaal voordeedte blusschen door middel der brandspuit, die zich onder ge meld gebouw bevind'.en mogt men daarin dan ook spoedig slagenzoodat de ingezetenen daar door van brand-alarm werden verschoond. Men ontdekte tevens, gelijk een geloofbaar ooggetuige ons verhaaltdat onder gemeld lokaal van stads wege kalk gedeponeerd lag zoodat men spaarzaam met het aanwenden van water moest zijnopdat deze kalk niet zou ontbrande^ Ei'n korporaal-schutter was, door ijver over mand in vol kostuum met de bajonet op het geweeraldaar toegesneld en bleef tot veler ge noegen, aldus gewapend, in de nabyheid van den brandgeruimen tijd actief. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is tot het hervatten harer werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dingsdag 16 April aanstaande. In de eerste dagen van Mei zullen de examina plaats hebben van een groot aantal onderofficieren van de verschillende legercorpsen dingende naar den rang van 2den luitenant bij het leger in Oost- en West-Indië. De Gemeenteraad van Utrecht, heeft, in zijne op 21 dezer gehouden vergadering op voordragt van Burgemeester en Wethouders, na eenige dis cussie beslotenhet dagelijksch bestuur te magtigen, over te gaan tol de storting van den eersten ter mijn der geldleening ten behoeve van de Centraal Spoorweg-Maatschappij voor den geprojecteerden Spoorweg van Utrecht naar Zwolle. Sedert eenige dagen hebben zich onderscheidene wandelaars naar de fabriek van de Nederl. Rijn spoorweg-maatschappij nabij Utrecht begeven, ter hezigtiging van een nieuwen reiswagon, ingerigt voor liet gebruik van Z. M. den Koning. Dit keurig en doeltreffend rijtuig, datzooöin vinding als zamen- stelling allezins de aandacht verdient, is geheel f op de bovengenoemde fabriek vervaardigd en in allen deele naar eisch en met smaak voltooid. Het bestaat uit een gemakkelijk ingerigten en fraai versierden salon, een klein, maar comfortable slaapvertrekeene zitplaats voor eenige lakkeijen voor en achter een balkon, en verdere gemakken; de vertrekken zyn alle door mahoniehouten deuren aan elkander verbonden. Uitwendig is deze kolossale reiswagen schoon versierd met de wapens der provinciën en het koninklijke wapen, dat boven de beide hoofdingangen prijkt. Gedeput. Staten van Gelderland hebben twee leden uit hun midden gecommitteerd om zich in de verschillende' door den watersnood geteisterde ge meenten te begeventen einde door het noodige in te stellen onderzoek de opgaven der schade te verifiëren en onderling te vergelijken en daarvan aan hunne vergadering verslag te doen. Dit besluit is genomen met het oog op eene billyke verdeeling van het aandeel in de algemeene collectehetwelk van wege het Ministerie van Binnenl. Zaken aan deze provincie zal worden toegewezen. Volgens by het Ministerie van Binnenlandsche Zaken ontvangen berigtcn waren te 's llertogenbosch sedert de laatste opgaven tot den 1 Maart, van de verpleegden ten gevolge der overstrooming. in be handeling gekomen 46 zieken, van welke 32 aan typhus; overleden 3, hersteld vertrokken 40. Te llcusden, waar nog 244 verpleegden waren, was de gezondheidstoestand voldoende. Slechts 3 lijders waren op dc ziekenzaal. De pokkea breidden zich niet verder uit, en de (vroeger verzuimde) vaccinatie werd met goed gevolg voortgezet. De verpleegden te Grave genoten eene goede gezondheid en zyn thans allen naar hunne woningen teruggekeerd. Van Megen. CuykLithBokhovenRavensteyn en Beers wordt berigt dat de gezondheidstoestand der ver pleegden niets te wenschen overlaat. De Commissie voor den watersnood, gevestigd te Grave, heeft voor 'het droogen der woningen ea vooral der bedsteden te Keent, Balgoy en Nederasselt de noodige maat regelen genomen en op die plaatsen geene ziekten aangetroffen. Naar men verneemt, is Vrijdag avond te Groningen door de justitie aangehouden en in ver zekerde bewaring gebragt een besteller van het postkantoor te dier stededie aldaar wordt verdacht gehouden van gelden te hebben outvreemdwelke op bovengenoemd kantooi berustende waren. Reeds wordt in de woning van den verdachte door de justitie eene huiszoeking gedaan. Voor een paar dagen had er tusschen Wedde en Vlagtwedde eene schandelijke opligterij plaats. Iemand uit het naburig Munsterland werd op weg door twee personen aangehoudendie voorgaven rijksveldwachter en rijksambtenaar te zijn en den vreemdeling zijnen pas a|roegen. En toen deze nu geen pas kon vertoonen eischten de zoogenaam de veldwachter en ambtenaar ieder een daalder, onder belofte hem dan te zullen laten loopen. Na dit betaald te hebbenging de aangehoudene zijn wegdoch rees later bij hem het vermoeden op of by ook opgeligl zoude zijn. Hij gaf althans ken nis van het voorgevallene aan den burgemeester van de gemeente Vlagtweddedie 't geluk had spoedig de daders op het spoor te komen en voor zich te laten verschijnenbij welk verhoor de ge melde opligters weldra tot bekentenis zijn geko men en zeker binnen kort de welverdiende straf zullen ontvangen. Nadat de Japansche overheden bij herhaling aan de vertegenwoordigers der vreemde natiën verzocht hadden het jagen aan hunne landgenooten te verbieden, omdat zulks aan de Japanezen zelve niet veroorloofd is en het roekelooze schieten in sterk bevolkte streken onophoudelijk gevaar bood en reeds ongelukken had veroorzaakt,en nadat die vertegenwoordigers aan bedoeld verzoek hadden voldaan, zijn toch eenige Europeanep met jagen voortgegaan, hetgeen te Jokohama tot ergerlijke tooneelen aanleiding heeft gegeven. Een Duit- scher, dien eenige Japanezen met geschoten wild en een geweer tegen kwamen, is door dezen ge vangen genomen en in een draagstoel weggevoerd om hem aan den Engelschen Consul, onder wiens protectie bij stond, over te leveren. Onder weg kwam een Engclschman den trein tegen, zag den gevangene en ging onmiddelijk met een pistool in de hand op de dragers aandie verschrikt weg liepen. waarna hy, zonder iemand te raken, een 3chot loste en met den aldus bevrjjdco gevangene onverlet heenging. Op den volgenden dag wilde een ander En- gelschman gaan jagen, doch naauwelijks was hij, met een geweer by zich, iu de groote straat te Jokohama door een Japansch officier gezien, of deze trachtte hem het geweer af te nemen. De Engclschman verbrijzelde hem met een schot één zijner armen, waarop eenige Japansche politie agenten toeschotendie na hevigen wederstand den Engelschman gevangen namen en naar de Japansche gevangenis voerden. Op aandringen van den Engelschen Consul werd hij echter nog den- zelfilen avond ontslagen, nadat zich een dertigtal Engelschen en Amerikanen met sabels, pistolen en geweren gewapend hadden om den gevangene met geweld te bevrijden. De gewonde Japansche officier, die de afzetting van zynen arin ge weigerd beert, en dientengevolge hoogst waar- schijnlijk reeds gestorven is. drong erop aan. dat de dader gestraft zoude worden. Zoo hij al zelf geene wraak zal kunnen nemen, dan blijft die pligt toch op zijne bloedverwanten rusten en dan treft die welligt een onschuldige. Gelyk men weet hebben in Engeland twee jaren geleden ernstige geschillen bestaantusschen de aannemers van het bouwen van huizen enz. en hunne werklieden over eene door de laatsten gevorderde vermindering van het aantal werkuren zonder vermindering van het werkloon. Thans hebben andermaal de werklieden van twee groote aannemerssir Thomas Peto en Lucas 6t> Kelk om dezelfde reden het werk gestaakt. Ook thans zullen de werklieden hun doel niet bereiken daar de ondernemers wel werklieden uit de provinciën en van het vasteland zullen bekomen. De redevoeringen in de Franache Wetgevende Vergadering. Opmerkelijk was de redevoering van den heer Olivier, een lid van de sterk gekleurde liberale partij, die zwak is, doch moed heeft. Ik ben Republikeinriep bij. Republikein onder bet Keizerrjjk en dit getuigende in de Wetgevende Vergadering des Ryks! Ja lezers, hij had de stoutheid dit openbaar te verkondigeu, maar liet er onmiddellijk, en bet bewjjst dat hij een politiek redenaar is, opvolgen: maar als de Keizer geen gehoor geeft aan den raad van laagharligen eo kleinmoedigen en met de Natie wil gaan, dan vereenig ik my met zyoe politiek!" Die verklaring en die betuiging verwekten, zoo als te begrypen is. groote opschudding in de zaal en veler oog wa3 gerigt op den president, den heer de Morny. Men vermoedde, dat de schel zou klinken en daarna hetlol de orde f' De heer de Morny deed niet alzoo. Hij herinnerde de inderdaad ontstelde Kamer, dat de heer Olivier onvooriigtig had gesproken en wanneer zeide hij dit? Eerst op den volgenden dagtoen een der leden vroeg: «waarom heeft de Moniteur, toen hij de redevoering des heeren Olivier mededeelde, ver zwegen, dat die volksvertegenwoordiger zeide: ««ik ben Republikein'" En wat deed Keizer Napoleon, die altyd zoo oplettend luistert? Hij liet den heer Olivier in zyn paleis noodigen en wenschte hem geluk met zijn redenaars-talenL Die politieke Keizer! Hy komt den man, die hem nadert, halverwege te gemoet hij loont eerbied te hebben voor eerlijke stoutmoedigheidhy wil geheel winnen, hem, die zich voorwaardelijk aan hem overgaf! Is hem dit gelukt? De beer Olivier, de Republikein, zal zeggen: «Sire, laat uwe daden spreken!" Geheel anders denkt Keizer Napoleon III over den heer Keiler, de verschrikkelijke welsprekende redenaar en waarom? Omdat deze der Regering toeriep: gij zijt be vreesd voor den dolk vaw Orsinil" Men verwijt geen Franschinan ongestraft lafheid en de Keizer zag die, in de vrees voor de bedrei ging van OrsinL Jules Favre, een beroemd spreker in vorige Wetgevende Vergaderingen en wien wij reeds spre kende hebben ingevoerd, was voorzigtig scherp. Hij wilde, zegt men, zijn weg niet bederven. We tende, dat de Keizer het talent acht eo zoekt, wilde hij geen slagboom plaatsen, waarover hy niet tot den Keizer, deze niet tot hem zou kunnea komen en men zegt dan ook, dat Napoleon reeds een vertrouwelijk gesprek had met dien staatsman. Is dit waarheid, dan hebben de beide vrijheids- kampioenen, de heeren Olivier en Jules Favre, veel eer behaald door hunne schitterende welspre kendheid. Een eigenaardige karaktertrek der discussien in de Vergadering is overigeus deze. dat de buiten- iandsche politiek veel meer belangstelling oogst, dan die van het binnenland, dat Frankryks eer en roein elk talent cijnsbaar maken, terwjjl de vraag: «wat zullen wij eten en drinken?" de stof felijke welvaart des volks, de Vertegenwoordiging vrij koel laat. Toch hadden die inderdaad zoo belangrijke zaken hare bekwame sprekers. Als gij de cijfer-groepeerkunst niet verstondt en in practyk bragt." riep de beer Darimon der Regering toe, «zou het budget niet sluiten roet een batig saldo van elf, maar met een te kort van een honderd en negen en dertig mi!Hoen Een goed financier, medelijden hebbende met de betalende burgerij zoude b|j die tyding de haren te berge rjjzen en kroop welligt van angst onder de dekens, inaar de Wetgevende Vergadering bleef koud en verwonderde zich alleen een weinig. Als er gezegd was: een vyandelyke kogel vloog over de Fransche grenzen!" dan zou men iels hebben gehoord. Rook Tan Gaslichten. Men verbeeldt zich in 't algemeen, dat bet zwart worden der plafonds door de onzuiverheid van het gas veroorzaakt wordt, alhoewel er, in dit geval, geen verband tusschen hel aanslaan der walm en het soort van gas is. Het kwaad ontstaat eerdéir- door, dat de vlam zoo hoog ontstokeo wordt dat

Amersfoortsche Courant | 1861 | | pagina 1