C 0 0 R A N M 828. van VRIJDAG, 26 April J86J. Dit Blad verschijnt tweemaal in de week des DingtJagt en Vrijdags. De Prijs ran het Abonnement is /"1,50 in de 3 maanden. Van AdvertentiënI tot 6 regels 60 CeaU, ëlke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummert, f0.10. - Brieven franco. Bestellingen geschie^fe bij den Uitgever A. li. van Gee ff, te Amersfoort, Bureau Amertfoorltche Courant, Singel Wijk E N°. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en fust-Directeuren in het llijk. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER ts WETHOUDERS des GEMEENTE AMERSFOORT, Gezien de aanschrijving van den Heer Commissaris des Kooings in de Provincie Utrecht, d.d. 17 April 1861 (ProvinciaalbUd N 39) en Art. 228 der Gemccntcvret Brengen ter kannis van de Ingezetenen, dat, ingevolge Je Wet van 8 November 1815 (Staatsblad PT'. 51), alle vorderingen ten la9tc van het Rijk over het Jaar I860, vóór dun 5 Julij c. k. bij genoemden Commissaris des Koning* moeten zijn ingekomen; wor dende de belanghebbenden die hiertoe van do lustchcnkomst var, het Gemeentebestuur wensehen gebruik temaken, uitgenoodigd hunne declaration viic den 30 Jnnij aanstaandeter Secretarie in te leveren; terwijl voorts in herinnering Wordt gebragtdal de vorderingen over 1860, ten laste dezer Gemeente, vóór laatst gemeld tijdstip ter Secretarie hehooren te zijd ingediend. Amersfoortden 24 April 1861. Burgemeester ctt Weihouders voornoemd Oe Burgemeester De SecretarisA. G. W1JERS. W. L. SC HELT US. BURGEMEESTER E* WETHOUDERS der GEMEENTE AMERSFOORT, Gezien bet liesluit van den Heer Commissaris des Konings in de Provincie Utrecht, van den 13 April 1861 N°. 6 Az. (Provinciaal blad N®. 31), houdende bepaling van den tijden de wijze der beschrijving voor do Personele belasting en het Palenlregt over het dienstjaar 1861/62 Brengen ter kennis van de Ingezetenen dat de uitreiking der Beschrijvingsbiljetten voor de Personele Belasting en der gewone Patent,leclaraloircn een' aanvang zal nemen op Vrijdag den 3 Mei c. k. en de wc,ler-inzameling der ingevulde verklaringen op Urijdag, den 10 dier maand; terwijl de PatenlJcclaratoiren voor de slijters tappurs kroeg- en kolGjhuishoudcrs afzonderlijk op den 2 Mei e. k. aan bonne huizen bezorgd en op den 7 daaraanvolgende teruggehaald zullen worden. Wordende wijders aan de Ingezetenen herinnerd I. Ten aanzien van de beschrijmng voor do Personele Belasting: a. Dat het hun vrijstaat, zich betrekkelijk de drie eerste grond slagen te gedragen aan den aanslag van het vorig jaar, immers voor zoo verre in geen' dier grondslagen eeltige verandering is voorgevallen en zonder dat zulks zal kunnen verhinderen het gelasten eener herziening volgens Art. 32 der Wel van 29 Maart 1833 (Staatsblad N«. 4); Dot echter een ieder ten ernstigste aangemaand wordtom door ecno naauwkeurigo en juiste opgave van de huurwaarde van hot gelui deurenvensters en haardsteden mitsgaders van de dienst- en werkboden en paardenco de klasse waartoe zij werkelijk behooren de kosten en beboctingcn te voorkomen waaraan men zich anderszins zal blootstellen b. Dat eenieder gehouden is, de vragen inde biljetten vermeld, onverwijld stelligduidelijk en zonder ecnige voorbchouding te beantwoordenzullende dicnsvolgens geene latere rcclamatiên gevolg van dubbelzinnige antwoorden, in aanmerking komen en zelfs zoodanige antwoorden als niét gedaan kunnen aangemerkt worden. Indien de biljetten niet op het tijdstip der ophaling aanwezig, of niet behoorlijk ingevuld zijn, zullen de Ingezetenen in de vcr- pligiing vervallen, om deze zelvcn ton kantoro te brengen, hij gebreke waarvan zij zich zullen blootstellen aan de boete van achtmaal hot bedrag der belasting, bij art. 35 4 der Wet vost- gcslcld. c. Dat niemand zich op verzuim in de uitreiking of tcrughaling van bet biljet kan beroepen, daar diegene, welke in zoodanig mo gelijk, doelt hoogst onwaarschijnlijk geval mogt vcrkccren, verpligt is zijne opgave, voor of op den 31 Mei 1861 ten kantore van den Ontvanger in te dienen, bij wien de beschrijvingsbillelten, ter invulling, kosteloos verkrijgbaar zijn. d. Dat, ingeval de bewoners van het huis niet kunnen schrijven, de Ontvanger of zijn gemagtigde, des gevraagd, do invulling zal doen, in des bewoners naam, zonder daarvoor cenigc betaling te kunnen eis,dien mot vermelding van de reden waarom; zullende zoodanige aangifte, door den Ontvanger of door zijnen gemagtigde, in tegenwoordigheid van oen' derden persoon, en met en bcne ena dezen worden geloekcnd, na voorafgaande voorloziag. e. Dat van de tcrughaling der biljetten aan de Ingezetenen een behoorlijk bewijs zul worden gelaten. Wo'dendè al Verder kennelijk gemaakt, dat, naar aanleiding san art. 29 S 2 der Wet op de Personele Belasting van 29 Maart 1833 (Staatsblad N®. 4), tot Tcgensohalters voor de Comeente Amersfoort, zijn benoemd R. van KSVF.LD, Slads-Arehitcct en W. STOL, Stads-Bode, beide wonende alhier. 11. Met opzigt tot het Patentrog t Dat zij, die inde bezorging der verklaringen of aangiften mogtcn zijn voorbijgezien, ziflh daarop niet kunnon borocpon, maar de ver klaringen, verkrijgbaar hij den Rijks-Ontvanger, in persoon of door eeneti gcvolmagtigdc moeten indienen. En, opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende, zal deze worden gedrukt er aangeplakt op de daarvoor gebruikelijke plaatsen. Amersfoortden 24 April 1861. Burgemeester en Wethouders vnn Amersfoort, De Burgemeester De Secretaris. G. \V IJ E R S. W. 1.. SC H E IiT US. Dc inertie nopen? den Spoorweg tltrechl-tinerMfoortiXwolle, Sedert N°. 812 van 1 Maart j.l. zijn niet dan calmercnde berigten gepubliceerd, dienende oin voor het lezend publiek de inertie nopens den spoorweg Utrecht-Amersfoort-Zwolle te vergulden; berigten, getrouwelijk in deze courant uit andere bladen overgenomen. Redelijker wyzc zal nocli de Raad van Admini stratie noch wie ook het kunnen misduiden, dat len minste iemand op het veld der publiciteit voor den voortgang der spoorwegzaak optreedt. lljj kan zich vergissen in de voorstelling van feiten, in de keuze van punten en woorden, kortom in veel'van betgeen in zijne artikelen voorkomt (wie schrijft loopt veelal dat gevaar), doch geen andere drijf veer heeft hem tot liet behandelen der zaak geleid, dan alleen baar te bevorderen, vermits zy uiet door zwjjgen, maar wel door spreken kan worden gebaat. Een der bedoelde bladen bevatte in medio Maart; de slantl der maatschappij is allezins voldoende, en niemand behoeft zich ongerust te maken, dat zij hare taak niet zal volvoeren. Allerprachtigste woorden Jammer, dat het slechts woorden zijn; want daarin is niet vermeld, wanneer die taak zal zijn volvoerd. Meent dat blad in Jantiarij 1862, of wel in Janu ary 19G2? En waaruit wordt de voldoende stand der maatschappij bewezen? Toch niet uit dat ge deelte van den weg, dat afgewerkt is? Immers, er is nog niet flink aangevangenen waar geen aanvang is gemaakt, kan ook geen einde, geen voldoende stand worden gezien. Het woord stand is echier zeer rekkelijk. Een ander blad meldde: dal de werkzaamheden langs de gehccle lijn voorbereid worden. Eilieve, de werk zaamheden zijn reeds zoolang voorbereid, liet is tijd, dat men bereid zij voor de werkzaamheden. Verder luidt het; dat de ondernemers eene verbindtenis hebben aangegaan met hel eerste huis van Europa in spoor wegen. Weder spiegel woordengelijk er zoo vele ten gunste der maatschappij zijn ter wereld ge bragt. wani er wordt niet vermeld, wat deze ver bindtenis inhoudt. Ten slotte wordt gezegdverbonden met dusdanigen naam, is er geen twijfel, of de onderneming sal in zeer korten tijd worden ten uit voer gebragt. Klatergoudachiige uilhoezeming, wjlke alleen grondt, dat hel meer dan tijd wordt den spoorweg te leggen, maar die geen enkelen grond behelst, dal hij spoedig wordt gelegd. De zitting van 21 Maart van den Utrechtschen Gemeenteraad heeft nopens den spoooweg geleerd, 1 dat moeijelijkheden ondervonden worden bij de voorloopige werkzaamhedenen wel van de zijde van bet Ministerie van Binneniandsche Zaken. Waar lijk geen bemoedigend vooruilzigt, dat de spoorweg binnen korten tijd zal worden ten uitvoer gebragl. Verder werd opgemerkt dat art. 11 der statuten niet. op de inschrijving (f 300,000) der Gemeente Utrecht van toepassing was. Dit artikel is zeer decisief voor alle aandeelhouders.waarbij deze wor den belast met eene rente van 6 procent van den dag af waarop zij hunne achterstallige storting verschuldigd zijn." Niets dan een armzalig expediënt wordt bij gebragt o:n te eicuseren, dat de Raad van Administratie de 6 renle van zes maanden achterstallige f 30.00Ü, dus /"'J00 aan de Gemeente Utrecht present doet. Als eens een particulier zijne 10 J niet bad betaald, en zich had beroependat hij eerst door het geld te leenen tot betaling kon in slaat zijn. had dan de Raad van Administratie zoo genadig gehandeld, of zoo genadig ban delen? Door deze handeling is «och ƒ900 aan het Maatschappelijk kapitaal onttrokken, en daartoe had die Raad geen regt. Als heden dit en morgen dat als doode letter in de statuien wordt aangemerkt, wat bcleekenen dan statuien? Vervolgens zeide een lid van den Gemeenteraad in deze zitting: dat de gelden der Maatschappij bij de Associatie-kas beschikbaar blijven, tot zoolang dc zaak een rigtigen gang heeft. In eene verklaring van een man, als spreker, mag volkomen vertrou wen worden gesteldmaar hij sprak op gezag van heigeen hij van een der leden van den Raad van Administratie had vernomenen die verklaring bewijst, dal dc zaak nog geen rigtigen gang heeft. Er is niet gezegd, of de gelden beschikbaar blijven voor den Raad v. Adtn. ter voldoening van schat ten aan gemaakte kosten, dan wel beschikbaar voor de aandeelhouders, om aan dezen hunne gel den ten volle terug te beialen als de zaak niet doorgaat. Of er ƒ500,003. dat is 10 van het maatschappelijk kapitaal van 5 inillioen, hij de Associatie-kas beschikbaar is. wordt mede niet gezegd. Thans zal de oproeping uitgaan voor de algemcenc Vergadering van aandeelhouders, in Mei plaats te hebben. Alsdan wordt vertrouwd, dat de Raad v. Adm. zoowel zijnerzijds, als op alle tot hem tc rlgten vragen en interpellation, de noo lige elucidation en explicatiën zal geven, die in waarheid kunnen strekken oin de aandeelhouders en belang hebbenden te bevredigen. Zeker is het. dat de Raad van Administratie zeer langzaam en geheim zinnig te werk gaat. De slotsom van bet bovenstaande is: zoo lang niot daadwerkelijk aan het leggen vafl den Weg wordt gewerkt, en wel doorgewerkt, kan men de aandeelhouders en het publiek niet met fraai- klinkende woorden, niet met schoone beloften ge loof aan den spoorweg inboezemen. Daden worden verlangd. Reeds genoeg cal meren le phrases zyn gepubliceerd. Al zeggen enkelen: alles moet zyn lijd hebben, en wie langzaam gaat. gaal zeker, dit kan niemand bevredigen, die weet dat Amers foort en de betrekkelijke spoorwegsteden reeds al te lang op eeneu spoorweg hebben gewacht Niet dat een spoorweg Amersfoort dien bloei zal scben- keudoor velen zich daarvan voorgespiegeld. Neen de spoorweg kan slechts ééa der middelen zijn. die daartoe kunnen leiden. Maar dan moet men te Amersfoort ook durven spreken tot de Regering, die alles voor andere provinciën en streken opof fert en voor Amersfoort niets veil heeft; die de Eem en monding laat verzanden, ofschoon deze rivier Rijks-eigendom is; die na sinds eenige jaren Amersfoort voor de helft het garnizoen te hebben ontnomen, op nieuw een derde van het resterende garnizoen naar Leijden verplaatst. Men moet ferm durven spreken, en dal durft men niet. Met zwijgen of hoaigzo'te klaagtoonen en vertoogen zal men geen regt verkrijgen. Men lette op Drenthe; die provincie werd van het spoorwegnet uitgesloten. Men sprak daar stout tot de Regering, en (Trenthe werd naderhand in het spoorwegnet opgenomen! Echter sedert eenigen tijd hebben nabij Amers foort, met veel drukte, allerlei opmetingen en geometrische evolutien plaats door ingenieurs of artisten der Nederl Ontraal-Spoorweg-Maatscbappij. Deze stichtelijke manoeuvres zijn geschied juist op paschen of des zondags; natuurlijk dagenwaarop, na afloop der godsdienstoefening, vele wandelaars, uieuwsgierigen en gapers, in gelukzaligheid nopens deze voor hun begrip hoog-geleerde spoorweg-ver schijnselen verzpnken, deze spoorweg-kiemen naar hartelusten geheel kosteloos (iets dat veel zegt) konden beglurenom alzoo den roep te kunnen verbreidendat reeds kras aan den Amersfoorlschen Spoorweg wordt gewerkt. Zóó smeert men den hond wat boter op den neus, oin den sinaak op te wekken 1 Aiersfoort, p 24 April 1881. T* AMERSFOORT, 25 April 1861. Ruim elf honderd loten der Tentoonstelling- loterij te 's Gravenhage zijn door de Commissie voor de Watersnood te Amersfoort geplaatst. Tol het ontvangen van onderwijs op de eerstdaags te openen Tusschenschool le Amersfoort is reeds voor ineer dan honderd kinderen aangifte gedaan. De vakken, waarin aldaar zal onderwezen worden, zijn: het lezen, schryven. rekenen, de vormleer, Nederlandschc taal, natuur- en aardrijkskunde, geschiedenis, gymnastiek, het zingen en teekenen. De Minister van Oorlog heeft, naar men verneemt, de chefs van Je verschillende leger corpsen gernagtigd, dal wanneer de miliciens deF ligting van 1860, den 22 Ier volgende maand in werkelijke dienst zijn opgetredenalsJan de mili ciens der ligiing van 1859, die zich by de rege- men ten rijdende en veldartillerie onder de wapenen bevinden, alsmede die welke by het wapen der infanterie voor bij die corpsen ontbrekende vrij willigers onder de wapenen zijn gehouden in bet genot van onbepaald verlof worden gestelddoelt daar er bij het regeinent grenadiers en jagers en de overige iufanterie-corpsen incompleet van vrij willigers is. hel voorschreven inet veilof zenden bij dié corpse.t niet in eens kan geschieden, tpaar successievelijk, en wel zoodra de dienst dit inaar ceiiigzins gedoogt, zullende echier al de miliciens der ligting van 1859 uiet langer dan tot 16 July a. s. in bet genot van groot verlof moeten zyn gesteld. Dezer dagen zijn weder een groot aantal militairen van de verschillende legercorpsen, onder genot van de gewone gratificatiën van f 120 voor de infanteristen en f 153 voor de cavaleristen en artilleristen, bij bel leger in 0. I. overgeplaatst, welke bij bet koloniaal werfdépót te Harderwijk blijven, totdat zij naar Java zullen vertrekken. De (lelucheinsn'en. welke voortdurend derwaarts ver trekken en reeds zijn vertrokken, bestaan grooten- deels uit Nederlanders, terwijl daarbij slechts wei nigen der Zwitsersche militairen worden ingedeeld die bij de 2de en 7de regemeuteu infanterie gede tacheerd worden. - Den 23 dezer is te Amsterdam de eerste algemeens vergadering uehondeu van de Vereeniging voor christelijk nationaal schoolonderwijs. Vele be langstellenden. uil de verschillende oorden des lands, woonden haar bij. De vergadering werd gepresideerd door den lieer Mr. G. Groen van Prinsterer, die haar open le met eene rede, tea onderwerp hebbende: «liet voor bel christelijk nationaal schoolonderwijs thans niet Ongunstig vooruilzigt." Deze verwachting werd gegrond op; 1". don aard d.i openbare school; 2". de herzien-

Amersfoortsche Courant | 1861 | | pagina 1