AHERSFOORTSCHE E0ÜRAIÏ, 1 ci 835. ran DINGSDAG, U Mei JS6J. *~W Dit Blad verschijnt tweemaal in de weck des Dingsdags en Vrijdags.De Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Advertentiën, 1 tot 6 regels 50CeaU 'elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelrcgt. Afzonderlijke nummers, /0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. U. van des ff, te Amersfoort, Vareau Amersfaortschc Courant, Singel Wijk E N°. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directcuren in het Rijk. VERVOLG EN SLOT DER KENNISGEVING nopens liet Bcurtveer lusschen Amsterdam en Amersfoort. V. Vaatwerk, ledig, het stuk, naar de grootte 10 tot —,25 Varken. Zie Beesten. Vceren, de 50 pd,40 Vegers of Kwasten, per bos,10 Verfhout en Verfwaren, de 50 pd,20 Veulen. Zie Beesten. Vinken, een rits. u,15 Viscli, ingezouten. Zie Ansjovis. n versche. hel mandje naar grootte ,15 tot ,30 Vitriool, dc 50 pd,50 per bemande flcsch.60 Vlas. de 50 pd—,20 Vogelkooi, een ,15 het dozijn,60 n het halve dozijn,40 het kwart u ,30 Vijgen, dc 50 ^id,15 per matje,10 een kisl|e ,15 een doos,10 Vuurhaard. Zie Meubelen. Vuursleeneiidc 50 pd,10 W. Wagen, een driebanks 3.50 ii tweebanks3. speel- 2,— i) handwagen of handkar.50 Wannen, het stuk ,10 bij partijen van beneden de 25 stuks per stuk,07* bij partijen van meer dan 25 stuks, per stuka,05 Was. de 50 pd. ,20 Wasclunand, of kist met linnen1 n kleinere naar evenredigheid. Weerglazen of Thermometers, Barometers, per stuk. .75 Wol, de 50 pda.25 Wortelen, de 100 bos.30 Worst, dc 50 pd.30 Wijn. op fust, het vat,50 tlesschcnhet anker,40 kleinere hoeveelheden naar evenredigheid, YzerMetaal of Staalin staven of bossenof banden .'de 100 pd.35 d a boven de 500 pd.dc 100 pd.u ,30 gemaakte potten en gegoten platen dc 100 pd.—.40 a oudde 100 pd. a ,25 Z. Zaden, tuin- en andere, per 50 pda—.20 Zadel, een.15 Zak. Zie Baal. Zakkenledigede bos van 30, per bos ,15 tot a ,20 Zalm, van I tol 3, per stuk. ,20 a Versche. Zie Visch. Zc;'pper 50 pd. .20 ii bij grootcrc hoeveelheid de 50 pd. a-.15 Zeil, molen, eenk .«-.30 u een span—.50 Zeildoek rile rol"15 Zecftenper sinka,10 Zerken. Zie Grafsteen. Zemelen, per muda,15 Zilver of Zilverwerk, als Geld. Zinkper blada —,04 Zout, de 50 pda,15 i iedere 50 pd. daarbovena,12s Zuiglam. Zie Beesten. Zwartselde ton van 25 tot 50 pd. .50 a bij meerdere hoeveelheiddc 25 pd. ,30 Zwaveldc 50 pd,20 Voorts worden al de voorwerpen welke niet afzonderlijk in dit tarief zijn vermeld, berekend iu vracht naar zoo danige daarin uitgedrukte voorwerpen, als waarmede de zelve dc meeste overeenkomst hebben. Voorts zoover betreft Amersfoort zal als bestel'oon der goederen een vierde van den vrachtprijs verschuldigd zijn. Te Amsterdam geldt de algemeene Iicstcllijst. Aldus gemeenschappelijk vastgesteld door de Gemeente raden van Amsterdam en Amersfoortden eersten in zijne vergadering van den 17 October I860 en den iaatstcn in zijne vergadering van den 4 December 1860. Goedgekeurd door Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht bij besluit van den 27 December I860 N°. 45 en door Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland liij besluit van den 10 Januarij 1861. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort. Tc Amersfoort Te Amsterdam den 6 Maart 1861. den I Maart 1861. De BurgemeesterDe Burgemeester A. G. WIJ KUS. v. VOLLEN IIOVEN. De Secretaris De Secretaris W. L. SCIIELTUS. C. E. VAILLANT. AMERSFOORT, 2! Mei 1861. Op heden Dingsdag den 21 Mei 1861. des na middags ten dén ure, heeft de Raad der Gemeente Amersfoort weder eene Vergadering gehouden waar in de Punlcn van behandeling waren: l0, Ontwerp-Reglement voor de Openbare Tus- schenschool. Aangenomen met algemeene stemmen. 2°. Rekwest van de policie-agentenom verhoo ging van tracteinent, met advies van Durg. en Weth. Overeenkomstig het advies van Burgemeester en Wethouders met algemeene stemmen besloten aan ieder eene gratificatie van ƒ20 toe te kennen. 3°. Vaststelling van de jaarwedde voor eene onderwijzeres in de vrouwelijke handwerken aan de Armenschool. Met algemeene stemmen aangenomen het voor ste' van Burgemeester en Wethouders, tot vast stelling dier jaarwedde op een maximum van ƒ100 's jaars. 4°. Suppletoire Staten van onïnbare posten ter zake van den hoofdeljjken omslag en de hondenbelasting, dienst 1859. Aangenomen met algemeene stemmen. 5". Benoeming van een Stembureau voor de verkiezing van Gemeenteraadsleden. Zamengesteld behalve den Voorzitter uit de 11.11. vtm Bel en Schluiter. Tot plaatsvervangers zijn benoemd de II.II. Schei- lus en de Jong. Vervolgens wordt aan Burgemeester en Wethou ders magtiging verleend om II. v. d. Hoek alhier, wegens verschuldigde landpacht over 1800. na ingewonnen advies van eene regtskundige commis sie. in regten te vervolgen. Verder eene missive van den Schoolopziener alhier tot vergrooting van de Tusschenschool. Ver zonden aan Burgemeester en Wethouders, om deswege eene voord ragt te doen. II. M. de Koningin-Moeder is de vorige week uit 's Gravenhage naar Weiinar vertrokken, ten einde er II.D. dochter, de groothertogin van Saxen- Weimar-Eisenach een bezoek te brengen. Na aldaar eenigen tijd vertoefd te hebben, zal II. M. naar II.D. kasteel te Soestdijk terugkecrcn, om daar gedurende den zomer te verblijven. Men leest in de Utr. Cour. van den 18 dezer: Omtrent de Zwolschc lijn verneemt men. dat de gronden voor dien weg reeds zooveel doenlijk in der minne in de nabijheid dezer stad (Utrecht) worden opgekocht. Ofschoon er zeer goede prijzen worden geboden zijn er echter weder onderscheiden on willigen, die de meest ongehoorde eischen stellen, waardoor de zaak zeer wordt belemmerd en ten slotte eene onteigeningswet zal noodig worden, waardoor die onwilligen zich zeiven zullen bena- ueelen. Daar in deze maand eene vergadering van de centraal-spoorweg-maalschappij te Amster dam wordt gehoudenzal men weldra nadere inlichtingen ontvangen in deze zaak, die ook voor onze stad (Utrecht) van zoo groot gewigl is." Volgens eene geplaatste advertentie in de Utr. Cour. van 20 dezer, zal, op Zaturdag 25 Mei e. k. de publieke aanbesteding der werken op de eerste sectie der lijn (Utrecht-Arnersfoorl) plaats hebben. De Commissie te Utrecht, die bijdragen voor de overstrooming op Java heeft verzameld, heeft reeds de aanmerkelijke som van ƒ9000 naar de Hoofd commissie te '$Hage kunnen verzenden. Naar inen verneemt zijn wederom 78 korpo raals titulair van het insti actie bataillon naar de verschillende regsmenten infanterie vertrokken; vier hunner zijn bestemd om dadelijk in korporaals vacaturen te voor..ien, terwijl de overigen in hun tegenwoordigen graad bij dc corpsen zullen dienen, tol dat voor hen korporaals vacaturen ontstaan. In verband met deze overplaatsing verneemt men van goederhand. dat een getal van 90 jongelieden ter indiensttreding bij het instructie-bataillon is opgeroe pen tegen 23 Mei aanstaandedes morgens ten 7 ure. Het Nederlandse!) genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen hield te Amsterdam zijne 38e algemeene vergadering. De vergadering werd geopend door den tijdelijken voorzitter, jhr. mr. C. II. Backer, met eene belangrijke rede over: de staatszorg voor ontslagenenopgehelderd met een tweetal feiten, tot aanbeveling van het begin sel. dat de staat zich niet geheel kan onthouden van het toezigt en de zorg over ontslagenen ge vangenen. Hierna bragl de algemeene secretaris, ds. A. A. Stuart, het verslag uit van den staat en de werkzaamheden van het genootschap over 1860, dat getuigenis gaf van duurzarnen ijver en belang stelling in het lot der gevangenen, bovenal van jeugdige ontslagenen. Dezer verblijfplaats te Leiden maakte daarna een gewigtig onderwerp van beraad slaging uit. Bij vele teleurgestelde pogingen tot hunne toelating in 's Rijks dienst, na voldoende proeven van verboterden zinmoesten nieuwe mid delen worden beproefd, om hen op te leiden tot ambachten, waardoor zij in staat kunnen geraken tot eene eerlijke kostwinning. Hiertoe werd door het bestuur te Leiden een plan ingediend, door welwillende hulp van voorname bouwliedeD aldaar ontworpen. Groote uitgaven zullen daartoe jaarlijks worden gevorderd, en bovenal dubbele zorg eu moeite van het bestuur geëischt. Doch, terwijl het bestuur daartoe gaarne en bij vernieuwing zijne beste pogingen wilde aanwendendeinsde de ver gadering niet terug voor die kosten, in het ver trouwen, dat geen bijstand in Nederland hun zou ontbreken om jeugdige ontslagenen te redden van het verderf, waarin ligtzinnigbeid of diep verwaar loosde opvoeding ben stortte, om zonder krachtige tusschenkomst der christelijke liefde reddeloos ver loren te gaan. Uit het hoofdbestuur waren in dit jaar afgetreden de heeren mr. M. Schooneveld en mr. J. A. Jolles. In hunne plaats werden door de vergadering be noemd de heeren W. E. Rijnbende en mr. M. E. Marchant. De heer S. Cool deed als algemeene penning meester rekening en verantwoording en verblijdde de vergadering met zijne bereidvaardigheid, om de belangen des genootschaps te blijven behartigen. Tot honorair hoofdbestuurder werd benoemd Z. Exc. mr. J. A. Jolles. Door het Proviuciaal Gereglshof te Zwolle, is behandeld de zaak tegen den hev H. F. D., ontslagen Burgemeester van Avercesl. die leregt stond wegens knevelarij en valscbheid in authen tieke acten in zijne betrekking gepleegd. Veertien getuigen a charge en twee a decharge werdeu in deze zaak gehoord. De beschuldigde was gedurende den loop der debatten zeer kalm en ontkende ai het hem ten laste gelegde. De advoc.-gen. Ribbius. hield eene uitvoerige rede, waariif bij de schuld van den besch. trachtte aan te toonen en requireerde tot eene tuchthuisstraf van vyf jaren. Hierna trad de heer Mr. J. D. van Ketwich Verschuur, advo caat van den besch. op, die volhield dat hetgeen zijn cliërt ten laste gelegd werd, niet wettig be wezen was en tot algeheele vrijspraak concludeerde. Na re- en dupliek is de uitspraak bepaald op 21 dezer. Des ochtends voor de tereglzitting is van wege den besch. door zijne kennissen en vrienden daar ter stede eene brochure rondgedeeldgetiteld «Ophelderingen van II. F. D., ontslagen burge meester van Avereest. waarin hij de tegen hem gerigle beschuldigingen wederlegl. In de afgeloopene week is te Gorinchem ge vankelijk binnen gebragt een 14jarig meisje, op hetwelk vermoedens schijnen te rusten, van op Zaturdag jl. de woning van den heer de Haas, le Giesendain te hebben in bram. gestoken. Nadere beriglen vermeldendat dit verdachte dienstmeisje den 19 dezer is losgelaten, maar vrouw de Haas zelve in hechtenis genomen, ver dacht van hare woning te hebben in brand gestoken. Den 15 dezer omstreeks 12 ure des middags heeft in de nabijheid Tan Groningen halverwege de Noorderhoogebrug en Zuidwolde een allerbe droevendst ongeluk plaats gehad. De zoon van den heer P. Meekhof Doornbos, landbouwer op den Andelder-Poldervergezeld van twee dochters van den heer 11. Knol Welt, landbouwer te Uskwerl. hadden het ongeluk met paard en kapchais in liet Boterdiep te geraken, met het ongelukkig gevolg, dat de beide zusters jammerlijk zjjn verdrouken. De jongeling is er goed afgekomen, maar men kan zijn toestand besetl'en.' te meer, daar hjj met do oudste der zusters in deze week in hel huwelijk dacht te tredeu. Dit ongeluk werd veroorzaakt door een breed voer stroo van een Drenlsche boer, waar voor het paard zoodanig schichtig werd, dat het achteruit liep en met het rijtuig iu het water ge raakte. Wordt bij de boeldagen te Leusden pror. Utrecht, gehouden, een schromelijk misbruik van sterken drank gemaakt, ook in dc streken van Schoonebeek, (Overijssel) vindt men dit hier en daar. En al heeft men dan ook gecne ongelukken te betreuren, zoo als in bovengenoemde plaats, niet minder treurig is het te zien, hoe oud en jong ifen aangeboden drankdie uit groote ketels wordt rondgeschonkengretig naar binnen zwelgt. Mannen. die reeds prijken met de zilveren haren des oud-rdoins. die anders nooit drank gebruiken, ziet men in beschoukeu locstandwaggelende huiswaarts keeren. Wij zagen laatst iemand in beschonken toestand zijn eigen hod met 2.30 verhoogen. Dc man wist niet wat hjj deed. Maar wal men dronken doet, moet men nuchterou ontgelden. Dit zal hjj onder vinden wanneer de tjjd van betalen daar is. De notaris ziel dit alles, maar zwjjgt. Gewoonlijk

Amersfoortsche Courant | 1861 | | pagina 1