COÜRAN M 845. van DINGS DAG, 25 Juni'f d86d. Dit Blad verschijnt tweemaal in de week des Dingsdag» en Vrijdag». De Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Advertentiën1 tot 6 regels 60 Cents elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummers, ƒ0.10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. II. van CUtff, te Amersfoort, Bureau Amers/qortsche Courant, Singel Wijk E N°. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en Poat-DirechMWh in het Rijk. De twee legervereemgingen te Milligen. Vervolg van N°. 839,) Vcrwjjzendc tiaar N°. 839 van 4 Junij omtrent dc twee legervereenigingen te Milligen, dit jaar te houdenvolgt het onderstaande als aanvulling daarvan: Op den 1 Julij aanst zal de onder-intendant der le klasse Olkcnbelast met de administratieve dienst der beide kampen, te Milligen aanwezig zijn. Voor het eerste kamp wordt hem toegevoegd de onder- intendant der 2e klasse Rijgerbos Ouwens. en voor het tweede k.imp de onder-intendant der 2e klasse Hamming en de kapitein-kwartiermeester Thomas van het 3e regement infanterie. In het eerste kamp (eene brigade kavallerie en ccnc battery rjjdende artillerie, kamptijd 13 July tot 12 Augustus), worden bij het regement kaval lerie, als eerste regement zamengesteld onder bevel van den kolonel de Slurler dc Frienisbargkom- mandant van hel 3e regement dragonders, ingedeeld de luit.-kolonel van Iltersum, van het le en de majoor Meeussen van het 5e reg. dragonders. Aan het regement kavallerie, als tweede regement geformeerd, onder bevel van den kolonel Verlholen. kommandant van het 3e regement dragonders, worden toegevoegd de luitenant-kolonel Hamming van het 3e, en de majoor Tobias, van het le reg. dragonders. Bij het tweede kamp (12 bataillons infanterie, C eskadrons kavallerie, twee batterijen veld- en eene battery rijdende artillerie met eene comp. artillerie-trein, kamptijd 17 Augustus tot 16 Sep tember) maken de bataillons van het regement grenadiers en jagers en van het 2e regement infan terie, onder de bevelen respectivelijk van de luit.- kolonels Beekman en van Overstralende le brigade (6 bataillons) uit, waarover het bevel wordt gevoerd door den kolonel van Hoey Schilthouwerkomman dant van het regement grenadiers en jagers. De bataillons van het 7e en 8e reg. infanterie res- peclivelijk onder de bevelen van den luit.-kolonel Ravens en den kolonel de Bock, formeren de 2e brigade (6 bataillons)waarover het bevel wordt gevoerd door den kolonel Engelbrechtkommandant van het 7e regement infanterie. De 3 eskadrons van het 2e regem, dragonders, maken, onder bevel van den luit.-kolonel Jackson, voor de manoeuvres het eerste regement kavallerie uit, en de 3 eskadrons van het 4e reg. dragonders formeren, onder bevel van den kolonel Copes van Hasselt het tweede regement; beide regementen staan onder bevel van den kolonel van Dedem, kommandant van het 2e regement dragonders, terwyl bij deze kavallerie-regemenlen worden inge deeld de majoors Boellaard van hel 3e en Michelhoff van het 4e regement dragonders. De twee batterijen veld- en eene batterij rijdende artillerie, beucvons de trein-compagnie worden ge- kommandeerd door den luit.-kolonel Dijckmeester van het le reg. vesting-artillerie, aan wien een luitenant van het reg. veld-artillerie als adjudant wordt toegevoegd. Voorloopig worden ter beschikking gesteld van den kommandant der artillerie in de legerplaats 730,500 patronen. Vereischt wordende kunnen onmiddellijk meerder beschikbaar worden gesteld. Het brood voor het eerste kamp wordt ui', de garnizoensbakkerij te Harderwijk verstrekt, en het brood voor het tweede kaïnp uit de bakkerij, welke in de legerplaats wordt gebouwd, wordende bij eventuöele stremming in de dienst daarin voorzien uit de garnizoensbakkcrijen te Amersfoort, Deventer en Harderwijk. Bij het regelen der marschen naar en van het kamp, wordt het marscheren op Zondag zoo veel mogelijk vermeden, zoo mede dat steeds dezelfde gemeenten door inkwartiering worden belast. Aan de kamperende troepen wordt geen jenever maar in stede daarvan, des morgens vóór den aanvang der exercitiën, kolïij met melk verstrekt. Cecne andere oefeningen worden in het kamp gehouden dan veld-manoeuvres en zoodanige andere toegepaste oefeningen, als waartoe in de garnizoenen de gelegenheid ontbreekt, en zal getracht worden aan de troepen die hoogere leiding te geven on misbaar ter voorbereiding voor de dienst te velde en den werkdadigen oorlog. AMERSFOORT. 24 Junij 1861. Op Woensdag den 26 Junij 1861, des namiddags ten 12| ure, zal de Raad der Gemeente Amersfoort weder eene Vergadering houden, waarin de Punten van Behandeling z(jn: 1°. Rapport vaa Burg. en Welb. nopens de op- rigting van eene Burgerschoolmet daartoe betrekkelijk voorstel. 2°. Ontwerp-verordening bedoeld bij'art. 178 der Gemeentewet. 3". Missive van Curatoren der Latijnsche scholen. 4°. Benoeming van Regenten en Regentessen voor het Burger Weeshuis alhier, met voordragt. 5°. Benoeming van eeuen Hulp-Onderwijzer aan de Tusschenschool, met voordragt. 6°. Benoeming van eene Onderwijzeres in de Vrouwelijke Handwerken aan de Armenschool, inet voordragt. Zaturdag nad op het bureau van de centraal- spoorweg-maa(schappij te Utrecht de aanbesteding plaats van duikers en bruggen, ten dienste van den geprojecteerden spoorweg van Utrecht over Amersfoort naar Zwolle; aannemers werden de heeren van Dartelen en Schrader, te Amsterdam en Rotterdam voor eene soin van ƒ23,690. In de zitting vaa Vrijdag van het XVIe Nederlandse!» Landhuishoudkundig Congres te Dordrecht, heeft de heer Mr. 11. Verloren toen nog eenige opmerkingen medegedeeld omtrent de Dzier- zonsche korven, verbeterd door den heer J. Dirks, waaruit onder anderen bleek dat die bijenkasten nog te zwaar zijn om in ons land gemakkelijk vervoerd tc worden. Ook besprak hij nog den in de tweede afdceling geuiten wensch, dat er eene maatschappij mogt worden opgerigt om de bijen teelt, die "hier te lande op zeer lagen trap staat, zooveel mogelyk te verbeteren. De heer Bakker heeft van zijn geïsoleerd standpunt eenige tegenbeschou- wingen daaromtrent ontwikkeld. Donderdag heeft de kapel van 't 17e Kon. Pruiss. inf. reg. onder directie van den heer Weis- senborn de matinee in de Maliebaau te Utrecht gegeven, en een klassiek programma uitgevoerd; bet goed ensemble van dit orchest kwam daarbij zeer uit. Een weinig regen maakte de opkomst van het publiek minder groot, maar had het voordeel de wegen zoo veel te besproeijen, als noodig was, om de stof een weinig te matigen. Nadat des namiddags eene reünie had plaatsge had van Multia Fides, trok het concert van het Studentencorps tegen 6J- ure weder eene groote meoigte naar de Maliebaan. Enkele regendroppelen beangstigden ook toen de vele keurig getoiietteerde dames; maar gelukkig had men zich onnoodig schrik laten aanjagen; den geheelen avond en nacht bleef het weêr allerheerlijkst. De drie afdeelingen van het programma werden nu ook zeer juist door het Pruiss. muziekcorps afgespeeld en voldeden goed, al verspreidde zich de klank soms wel wat veel over het ruime terrein. Toen de illuminatie was ontstoken, verkreeg de Nieuwe Baan een nog opgewekter aanzien. De ver lichting der kiosk en van het groote gebouw was luisterrijk. Tegen lij uur werden de waskaarsen der keurige kroonen, door den heer Dekking ver strekt, in de balzaal ontstoken, en ook die voor het publiek opengesteld. De zaal kwam zoo, met zijne smaakvolle decor.V.ie uitnemend uit. Toen weldra welligt meer dan 100 paren in de open gehouden ruimte rondzweefden, en de gemaskerde») zich hadden gemengd tusschen de dansenden, maakte het geheel een aangenaam effect. De dans, hoewel spoedig het getal was verminderd, dat in den beginne te groot mogt heeten, duurde lot laat in den nacht, en liep in de beste orde af. Op het concert is een paar maal de o Vivat marsch van den lieer Weisscnborn uitgevoerd, ter wijl de beide marschen van de heeren van Hall en Zegcrs Vceckens werden gespeeld. {Men gelieve dese Componisten niet te verwarren met hunne naam- genoolcn den ex-Minister en ex-Redacteur.) Vrijdag had de matinee plaats, door de Stud. Sociëteit gegeven, terwijl de Sociëteit placet bic dien avond haar 45jarig bestaan in haar lokaal. Munsterkerkhof, tierde. De dames, die daar natuur lijk geen toegang hadden (de ruimte zou er trduwens voor ontbroken hebben), hadden in de zoinersocieteit of in den Schouwburg hun avond kunnen door brengen. Des avonds kon inen zich weder in de uitvoering van eigene muziekcorpsen of in de by- woning van het nieuwe tooneelstuk Vrouwen ver lustigen. Ten bewjjze hoe groot het aantal vreemdelingen in de stad Utrecht geweest is, strekke, dat alleen op Dingsdag, den dag der maskerade, langs den Rijospoorwg 16,078. personen naar Utrecht en terug gevoerd zijn; alleen uit Amsterdam 8,400 menschen Voegt men daarby de massa's uit den dadelyken omtrek der stad, of met enkele andere gelegenheden derwaarts gekomen, en de logés overal gehuisvest, men kan dan welhaast aannemen, dat de bevolking dier stad verdubbeld was. Dingsdag waren ook onderscheiden leden van het corps diplomatiek aldaar aanwezig, om den oplogt te zien. De harddraverij, de matine'e musicale en het concert, vauxhall en bal van Zaturdag liepen in de beste orde af, terwijl ook Donderdagjl. bij den II. E. G. Heer Commissaris des Konings een diner plaats had. In den avond van den 18 dezer bad te Arnhem ten overstaan van den Notaris Kuyk, de veiling plaats vaa het landgoed den Ligtenbeekhetwelk door den heer A. E. Cohen werd aangekocht voor den heer Mr. W. F. Vrieze van Marienburg, voor de som van ƒ103,007. Men wil weten, dat de werkzaamheden der Tweede Kamer, die op heden Dingsdag bijeenkomt, zich zouden bepalen tot de behandeling en afdoening der wetten op de nationale militie en op de ont eigening van perceelen tot den aanleg van den zijtak van Scheveningen naar Woerden van den Holland- schen spoorweg. Dat dc definitieve begrooling van kosten voor den aanleg van staatsspoorwegen nu reeds zou ingediend worden en in behandeling komenschijnt naar onze inlichtingen vooralsnog te mogen worden betwijfeld. Op 18 Junij zijn te Meppel de eerste nieuwe aardappelen in den handel geweest en verkocht voor 10 cents de kop. Zij waren aangevoerd van Kampen en waren de zoogenaamde muisjes. Z. M. de Koning bezocht de vorige week in gezelschap van eenige heeren het kamp le Milligen. Zij die de ligging van het kamp kennen, weten den afstand van daar tot het Loo, en zullen zich ongetwijfeld verwonderen te vernemen, dat men dezer dagen dien afstand met een vierspan heeft afgelegd in den ongeloofelijk korten tijd vau vijf en dertig minuten. De Minister van Financiën heeft dezer dagen eene circulaire gerigt aan de Commissarissen de - Konings in de provinciën, betreffende den omloop van vreemde muntspecie hier te landeinzonder heid van de Belgische 2 centimestukkendie in hei zuiden des rijks, en van den Pruisiscben en Hanoverschen thaler en zijne onderdeelen. die langs de oostelijke grenzen circuleren en de inwo ners, zoodra zij iets aan het Rijk te betalen heb ben, groote ongelegenheid en schade berokkent. Z Exc. vindt van zijn ambtsvoorganger genoeg aanschrijvingen aan ambtenaren en besturen, om dat vreemde geld te weigeren, maar heeft niet ontdekt, dat de regering zich oniniddelijk geadres seerd heeft aan de groote fabrikanten, die hun werkvolk met vreemde munt betalen, weshalve Zijne Exc. in overweging geeft die fabrikanten uit le noodigen. om, met edele ter zyJestelling van eenige op die wijze verkregen winst, de betaling met vreemde muntspecie le staken cn alzoo de regering behulpzaam te zijn in het te keer gaan van het tot dusverre vergeefs bestreden bederf van het Nederlandsche circulatiemiddcl. Tusschen de stad Zutphen en het dorp Dieren is 18 dezer door een schipper en een boer uil den IJssel opgehaald het lijkje van een kind. dat, naar inen gist, vier jaren oud is geweest. Het was ge bonden in een linnen zak, waaraan een zware steen was vastgemaakt. De justitie doet onderzoek. Men verneemt dat de commissie voor de ver loting ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood op Java, vergunning heeft gevraagd om andermaal 10,030 loten voor die verloting temogen uitgeven. Bij voortduring worden er door de com missie fraaije geschenken voor prijzen ontvangen zoowel van ingezetenen uit andere plaatsen als van Delft; inzonderheid zijn liet de dames aldaar, die door de toezending van smaakvolle handwerken hare belangstelling in deze zaak aan den dag leggen. Dc hertog van Arenberg, generaal de Lanoy. de gewezen minister Dumon en twee andere Belg. heeren hebben eene circulaire uitgezonden, in welke bijdragen worden gevraagd voor de oprigting van een gesticht tol verpleging van personen uit den gegoeden standdie in hunne behoeften door omstandigheden buiten hunne schuld niet meer kunnen voorzien. Voormalige officieren gepeusioneerde ambtenaren en gebrekkige geestelijken zijn de personendie meer in het bijzonder in dat gesticht zullen kunnen worden opgenomen. De onderteekenaren der circu laire aarzelen niet te verklaren, dat hunne onder neming onder de bijzondere bescherming van koning Leopold is geplaatst. Te Pruisen houdt men zich thans in militaire kringen zeer bezig met de uitvinding van eene nieuwe soort buskruid door den kapitein der ar tillerie Schuize. Pruisseu levert alle grondstoffen voor dit kruid en het komt slechts op de helft tan den prjjs van liet thans gebruikt wordende. Het

Amersfoortsche Courant | 1861 | | pagina 1