AHEBSFOORTSGHE GOORAN ÏM 847. van DÏJNGSDAG, 2 Julij J86J. Dit Blad verschijnt tweemaal in dc weck des Dingsdags en Vrijdags. De Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Advertentiën1 tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 f. mts, behalve het Zegelrcgt. Afzonderlijke nummers, ƒ0.10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. li. tan Cletff, te Amersfoort, Bureau Amersfoorlsche Courant, Singel Wijk E N°. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in het Rijk. AMERSFOORT1 July 1801. Daar in de laatste tijd eenige militairen, ten gevolge van het baden zijn verdronken, is door het dep. van oorlog aan alle autoriteiten des legers op nieuw aanbevolen zorg te dragen, dat in elke gar nizoensplaats de militairen zich niet dan ouder behoorlijk toezigt'gaan baden. Aan de Roode brug te Amersfoort heeft het baden van de onder-officieren en manschappen van het garnizoen eenen aanvang genomenen geschiedt dagelijks des avonds van 0 tot 8 ure (uitgezonderd des zondags) onder surveillance van eenen wacht meester. In dc Geldersche en Utrechtsche streken zijn de vooruitzigtcn omtrent de bijenteelt in de laatste dagen eenigzins gunstiger. Er komen dagelijks nog zwermen. Intusschen blijft de hoop der ijmkers op goed weder gevestigd vermits de bijenkorven ten gevolge van het gure voorjaarsweder steeds ten achter zijn, vergeleken bij gunstige jaren, vooral wat het getal jinge bijen betreft. Over p. m. een achttal dagen, natuurlijk afhangende van het min of meer gunstige weder, neemt de bijen- mark l aan de Nieuwe Weg en de Klomp, nabij het station V.eenendaal een aanvang, wier duur 12 a 14 dagen is. Deze bijenmarkl, van grooteren omvang dan menigeen wel denkt, is dc eenige in ons vaderland en welligt de eenige in Europa. Omtrent de twee legervereenigingen teMilligen bevatten vele groote bladen aanhoudend berigten uit Arnhem, grootcndecls inhoudende, hetgeen in de twee uitgebreide stukken daarover in ons N°. 839 van 4 Junij en N". 845 van 23 Junij is mede gedeeld; zoo schrijft men ook uit Arnhem d.d. 27 Junij aan het Hand.- Effectenblad van Zalurdag j.l. het volgende: u Het traceren en in gereedheid brengen van het tweede kamp in de legerplaats te Milligen, voor de troepen, die het tot 17 Augustus zullen betrek ken, is opgedragen aan den kolonel Klapp, van den generalén staf te Maastrichtchef van de troepen, die tot 18 Sept. a. s. zullen kamperen, terwijl hem zijn toegevoegd de kapiteins van der Star en Pfeiffer, van den generalen staf, resp. ad- jndanten van den generaal-majoorbevelhebber in de Iste rnilit. afdeeling te 's Bosch, en van den generaal-majoor. bevelhebber in de 3de milit. af deeling te 'sGravenhage, benevens den lsten luit. baron Tacts van Amerongen, mede van den gene ralen staf. cn werkzaam bij de dirictie der mili taire verkenningen te Arnhem. Genoemde officieren zullen allen den 18den Julij a. s. tot dal einde in de legerplaats aankomen, terwijl van de te kam peren liataillons infanterie, tot liet in gereedheid brengen van liet kamp. de noodigc detachementen zullen worden vooruilgezondenzoodat den 23sten Julij te Milligen zullen aankomen de 1ste, 2e en 4e batt. van het reg. grenadiers cn jagers; de le, 2e en 3e batt. van het 2de; en de 1c, 3e cn 4e batt. van het 8e reg. inf., en wel van elk batt. 1 officier, 2 onder-officieren3 korporaals, 1 tamboer of hoornblazer en 24 soldaten die zich onmiddel lijk ter beschikking zullen stellen van den kolonel Klapp." Wie zich nu de moeite wil geven dit bcrigt van 25 Junij van hel II. <ƒ- E. III. te vergelijken met het slot van ons stuk van 4 Junij, zal bevinden dat dit bijna eensluidend is. met uitzondering, dat het II. ,y E. Hl. de bespottelijkheid opneemt, dat den 23 Julij dc 12 balaillons in liet kamp zullen aankomen, en te gelijkertijd de 12 dclachcminlen dier balaillons, die vooruilgezonden worden! Van goederhand vernemen wijdat Donder dag l.l. het leggen van een nieuwen dijk te Leeu wen, ter plaatse van den doorbraak, is aangenomen voor ƒ52,350,00. In het geheel is alsloeri voor verschillende dijkwerken in liet polderdistrict Maas en Waal, aanbesteed tot een bedrag van ruiin ƒ100.000.00 terwijl nog 2 perccelen werden ingehouden. De lieer Amoshoff heeft op dc algemeene jaariijksclie vergadering der Ned. Rijnspoorweg maatschappij voorgesteld eenc wijziging der statuten cn wel om den hoofdzetel der maatschappij te Utrecht te vestigen in plaats van te Amsterdam en de direC'e te magtigon maatregelen te nemen om aan dat besluit spoedig gevolg te geven. Dit voorstel werd na eenige discussie aangenomen met 843 van de 8(>'i aanwezige stemmen. Voor dc arrondissements-regtbank le 's Gra- venliage is behandeld de zaak van den Heer II., aldaar, beklaagd 1°. dat hjjnevens het beroep van lmisschilder en glazenmaker, ook dat van ver- guldor^zou hebben uitgeoefendzonder voor liet laatstgenoemde beroep aangifte to hebbeu gedaan voor het patentregt, en 2°. dat hij verzuimd heeft een zijner knechten in te schrijven in het daartoe bij de wet voorgeschreven register. Je rijks-advocaat Mr. Dclprat, heeft geëischtdat de beklaagde zou worden veroordeeld tot eene boete van ten minste 25 en ten hoogste van ƒ400 en van ƒ3. De ver- diger van den beklaagde, Mr. J. Leon, na in zijne inleiding dc gebreken der patentwet, als zijnde voor onzen tegenwoordigen toestand niet meer bruikbaar, iu het licht gesteld en de wenschelijkheid van ue herziening dier wet betoogd te hebben, trachtte uit de verklaringen van deskundigen, op zijn verzoek door de regthank gehoordte bewijzendat het verwers-vergulden geheel iels anders dan het werk vai» den eigenlijken vergulder is, en dat de verwers met het oog op de wet niet kunnen gezegd worden het beroep van den eigenlijken vergulder in zijn geheelen omvang uit te oefenen. Wat het tweede gedeelte van dc aanklagt betreft, voerde pleiter aan, dat de wet hel afschrijven van de werklieden vordert en niet, zoo als in dezen hel geval was, van de loopjongens van den werkbaas. Naar aanleiding van een en ander concludeerde pleiter lot ontzeg ging van den eisch en ontslag van regtsvervolging. Nadat het O. M. tot toewijzing van den eisch ge concludeerd had, is de uitspraak bepaald op 2 Julij. De Red. v. d. Amersf. Ct. is nieuwsgierig te verne men. of och de Reglbank zal oordeclcn, dal loopjongens in salie <le patenten geen werklieden zijn. want de 11 a .12 jarige loopjongens van dc drukkerij der Amersr. Ct., die nog geen zethaak inde hand honden nemen, werden le Amersfoort als werklieden gerekend, toen dit het patent des Courantiers gold. In de bureauz van het departement van'finan- ciën wordt thans ijverig gearbeid aan de herziening van de patentwet. Men hoopt, dat het daartoe be trekkelijk wets-ontwerp spoedig bij de Tweede Kamer zal kunnen worden aangeboden. Rij de Regering is ipgekoinen het op den 22sten Junij door Ilannover met Nederland en andere belanghebbende Staten geteekend verdrag tot afkoop van den Stadetol. Krachtens dat verdrag zal met den lsten Julij 18G1 de betaling van dien tol opbonden, doch door de schippers daarvoor ill persoon of door lusschenkomst van makelaars borg- togt moeten gesteld worden, tot tijd en wijle door de Regering, waaronder zij beliooren, het verdrag zal bekragtigd zija. Üingsdag heeft het prov. geregtshof te Gro ningen eene belangrijke uitspraak gedaan. In die zitting werd behandeld de zaak van den turfschip per Jan dc Koning, tegen den verlaatsineester bij het benedenverlaat le Veendam, die geweigerd had genoemden schipper met zijn schipbeladen met zwarten turf uit de Buinermarktezonder betaling van liet zoogenoemde pastoorsgeldbij het verlaat door te schutten. Het geregtshof heeft beslist, dat deze weigering geene onregfmatige daad opleverde en alzoo aan genomen, dat voor het vervoeren van zwarten turf uit de Urentschc veenenlangs Wildervank en Veendam, hij het passeren van evengenoemd ver laat. het pastoorsgeld verschuldigd is. Door deze uitspraak is alzoo vooreerst een einde gemaakt aan de langdurige kwestie, welke sederf 1820 tusschen de Drentsche veengenooten en de participanten van het verlaat over de betaling van het pastoorsgeld heeft bestaan, In den nacht van den 23 dezer, ongeveer te half 1is het huis van cn bewoond door M. L. Sehildkamp. te Woldendorp. in brand geraakt, met dat gevolg, dat het gebouw geheel is afge brand terwijl van de irieiibelaire goederen en winkelwaren ook bijna niets is geborgen. De oor- zaak van den brand, die in de schuur schijnt ont staan te zijn, weet men niet. Het huis, zo iwel als de inboedel, zijn legen brandschade verzekerdbij dc Adelaar, naar men verneemt, te zaïnen voor ƒ2800. waarmede de schade vermoedelijk wel kan worden gedokt. Zekere Frans de Ilondt te Breda, die zich dagelijks aan het misbruik van sterken drank schuldig maakte, had eergisteren weder zoo veel jenever gedronken, dat hij in zwijm, op een krui wagen in zijne woning nederviel. en een uur later door zijne huisvrouw, die zich ter kerk had bege ven, levenloos en in den drank gestikt, werd terug gevonden. -- Voor eenigen tijd is in de* buurt van Nijkerk eène merkwaardige verzameling van oude munten anti 'l licht gekomen. De bouwman Adrianus van Diiyncn, wonende te Diermen. onder rullen, had in het vorige jaar een houtwal doen slechten, cn de daarvan afkomende brokken op liet land laten liggen. Toen dit land voor eenigen tijd werd om geploegd, kwam uit ecu vau die brokken een bruin aarden kruikje te voorschijn, hetwelk bij onderzoek ruim 200 zilveren muntjes bleek te bevatten, allen uit de 13de eeuw. Er zijn er bij van Paus Paulus II (onder anderen zoogenaamde Petrus- en Pautus- penningen) van den Portugeschen koning Alphonsus V, van de hertogen Karei en Philips van Ilour- gondië van Deventersche munt van den Cftrechtschen Bisschop David van Bourgondië, terwijl eenigen van Engelschen oorsprong zijn. Tc Luik is een verschil gerezen tusschen de regterlijke en de militaire magt. Een wapenfabrie- kant nl. had eene aanklagt ingeleverd, betreffende het namaken in de rijks-geschutgieterij van eene soort kanon, waarvoor hem octrooi was verleend, en magliging verzocht twee der stukken, welke hij voor nagemaakt verklaarde, te verzegelen. Toen deze magtiging verleend was en ten gevolge daar van in behoorlijken regterlijken vorm de toegang tot de geschutgieterij werd verzocht, weigerde de directeur dien te verleenen. Nadat ook de vrede- regter en later gewapende gendarmes zich gevoegd hadden bij hendie verlangden te worden toege laten, bleef gemelde directeur evenwel bij zijne weigering volhardenen dreigde zelfs de militaire magt, toen eene poging werd aangewend om zich met geweld den toegang te verschaffen, zich feite lijk tegen de regterlijke magt te verzetten. Om bloedstorting voor te komen, werd toen niet lan ger op het binnenlaten aangedrongen en proces verbaal van het gebeurde opgemaakt. De vermaarde koorddanser Blondin, op eene stijve koord de watervallen van den Niagara over trok, en die thans te Londen, ii. het Sydenham- paleis, zoo veel bijval vindt, heeft aan het stedelijk bestuur van Parijs voorgesteld, de Seine over te trekken op eene koord, die van het paleis der Tuiileriën tot aan de caserne der kaai Orsay zou worden gespanoen. Deze toer zou kosteloos voor de Fransche bevolking en den 13 Augustus plaats hebben; alleen zou er eene aanzienlijke som, op de credieten voor de feesten genomen, aan den stoutmoedigen koorddanser moeten wordeu uit betaald. Te Parijs zijn aangekomen zestien Syriërs, die twee olijfhouten modellen van de kapel van het Heilige graf te Jerusalem hebben vervaardigd. Een dier modellen hebben zij voor 26,000 francs aan den Russissischen grootvorst Konstantijn ver kocht; het andere is later de Keizerin Eugenia aangebodendoch deze zou hebben geantwoord dat zij reeds zoo veel geld heelt afgestaan ten be hoeve van de christenen in Syriëdat het thans voor het oogenblik onmogelijk is zulk een aankoop te doen. Men verzekert dat ue Syriërsop raad van pater Lavigerie, hun kunststuk zullen verloten, en daartoe slechts vier duizend lotentegen eea franc het stuk, uitgeven. Men djcht den brand te Londen Maandag ochtend reeds geheel meester te zijn; Woensdag kon men zien, dat men zicli met die meening ver giet had. Tot Donderdag was eene uitgestrektheid van meer dan drie bunders afstands beperkt en kon men echter niet bepalen hoever het verwoestend element zijnen omtrek nog uitbreiden zou. Het stille weder begunstigde de pogingen die nog altijd onver moeid tol verdere blussching werden aangewend; daar het water echter de inet salpeter, talk en andere brandbare sloffen nog gevulde kelders niet bereiken kon, had men nog elk oogenblik ont- ploftingenten gevolge van de smeulende koopwaren le duchten. Wanr die ontploffingeu ook plaatsgre pen zag men de vlammendie op het eene punt ter naauwernood gebluscht waren, op het andere weer met vernieuwde woede uilslaan. De brandweer mogt zich geen oogenblik rust gunnen en de pogin gen tot blussching gingen met veel gevaar gepaard. Elk uur stortten muren in, en dreigden honderden te verpletteren. Zie hier nog eenige bijzonderheden betreffende dien brand: Eenige gewelfde kelders op de werf van llay waren gevuld met lijnzaad, spermaceti en olijf- en andere olie, ter waarde van 39.003 p. sL, en men verheugde zich dal, te oordocleu naar het uitgedoofJe aanzien der puinhoopen, deze hoeveel heid van groote waarde behouden zou blijven doch stelde de heele 'lichtstroomde rook en sloom die uitbarsten de verwachting te leur. Na de vlammen meester te zijn gewordeu en hel puin weggeruimd te hebben, bevond men dat al de kelders van het eene einde lot hel andere iu brand waren geraakt. Ten gevolge der openingen die de kelders aan de vier zydon hadden, is de ontploffing, die anders door stoom veroorzaakt zou zijn, vermeden geworden, ofschoon sommigen nog niet zonder vrees zijn. Het is gebleken dat verscheidene personen van die. welke in bootjes op dc rivier buit opvischteu, in

Amersfoortsche Courant | 1861 | | pagina 1