M 855. van DI?I GS DIG, 23 July éS6ó» Dit Blad verschijnt tweemaal in de week des Dingsdag, en Vrijdag,. De Prijs van het Abonnement is /ï,50 in de 3 maanden. Van AdvertentiënI tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummer,, /0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. H. van CUeff, te Amersfoort, Hureau Amertfoorttche Courant, Singel Wijk E N°. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directcnren in het Rijk. KENNISGEVINGEN. Db gedeputeerde staten der provincie UTRECHT, Gelet op .'.rt. 162 der Provinciale Wet; Brengen ter kennis van de belanghebbendendat het uitvoerig en b-redeneerd Verslag over I860 van den toestand der provincie tegen betaling van ƒ1ter Provinciale Griffie algemeen verkrijgbaar is gesteld. Utrechtden 18 Julij 1861. De Gedeputeerde Staten voornoemd, van doorn, Voorzitter. c. W. moorrees, Griffier. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS TM AMERSFOORT Brengen ter kennis van de Ingezetenen dezer Gemeente die ter erlanging van het MZeretceiten wegens lang durige werkelijke dienst bij de Schutterij, in de termen van Zijner Majesteits Besluit d.d. 5 December 1851 Staatsblad n°. 149) inogen gekomen zijn, en ver langen daarmede begiftigd te wordendat zij zichtot liet doen van de vcrcischte aangifteter Secretarie van de gemeente zullen kunnen vervoegen op Donderdag den 25 Julij aanslamdc, des morgens van 10 tot 1 uur. Amertfoortden 19 Julij 1861. //iirgcmcester en Wethouder, van Amersfoort, De Rurgemeeiler De SecretarisG. J. G. VAN 1Ï0CK0M MAAS. W. L. SCHELTUS. Wetb. AMERSFOORT, 22 Ju!(j 1861. Heden Maandag 22 Julij, zijn de schiet-oefeuingen in de Legerplaats bij Zeyst aangevangen. Naar men verneemt, zal de lieer Sloet van den Beele den 4den September aanstaande de reis naar Java ondernemen, om de waar digheid van Gouverneur-Generaal over de Oo.ct- Indische bezittingen te aanvaarden. In de algerpeene vergadering van het Ned. Zendelinggenootschap, te Rotterdam gehouden, is omtrent den linanciëlen toestand medegedeeld, dat de ontvangsten in het vorige jaar hadden bedragen ongeveer 79,000 en de uitgaven ƒ114,000, zoodat daaruit een belangrijk nadeelig saldo bleek. Donderdag morgen werd door het provinciaal gcregtshof van Groningen in tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden, uitspraak gedaan in de bekende zaak van M. II., brievenbesteller, beschuldigd van diefstal bij nacht en van eenvoti- digen diefstal aan liet postkantoor aldaar, en is hij te dier zake schuldig verklaard en veroordeeld tot tuchthuisstraf voor de.u tijd van vijf jaren en in de kosten. Het onweder, dat de vorige week over Over ijssel en Gelderland woedde, heeft hier en daar brand veroorzaakt. Te Dalfsen is een molen tot den grond toe afgebrand en de kerktoren bescha digd. Te Diepenveen is eene boerenwoning getroffen en geheel afgehrand, met den inboedel en den voorraad hooi. Een der paarden is in den stal door den bliksem gedood; ook zijn er nog drie stuks jong rundvee en een schaap by omgekomen. Te Elspeet is de bliksem in eene schuur geslagen, die, benevens eene daarnaast gehgene, is afgebrand. Te Ommen moeten een 30ta. schapen door den bliksem zijn gedood. Treuriger nog was de uitwerking te Angeren; aldaar was zekere W. met zijn zoon en nog twee personen aan het hooyentoen de bliksem de beide eerstgenoemden zoodanig trof. dat de vader cenigen tijd bewusteloos en de zoon terstond dood was. Te Heteren werd een meisje van 17 jaren mede doodelijk getroffen. Ook ever Noord-Holland beeft zich dit onweder ontlast, aldaar vergezeld van een zwaren hagel. Nabij Purmerende is tene woning afgebrand en op vele plaatsen, zoo als te Grootschermcr en te Middelie zyn al de tuinvruchten vernield. Men zag hagelsteenen ter grootte van een duivenei. De vrouw van Hendrik Kaat, genaamd Maiia Philipse, te Rotterdam, omtrent welke in de laatste dagen zulke uiteenloopende geruchten verspreid waren, is volgens de verklaring van drie deskundigen, aan eene beroerte overleden. Het is bekend, dat beide echtelieden niet genoegelyk leefden, dat de tnan zeer jaloersch was en zijne vrouw van onge- onrloofdcn omgang met anderen verdacht. Men weet wyders, dat die vrouw zeer driftig van gestel was, en zich over de vervvijtinge.n, welke haar door baren man gedaan werden, zoo hoos maakte, dat zij dien ten gevolge zelfs nog niet lang geleden, door een aanval van beroerte werd getroffen. Mjn kan alzoo aannemen, dat Hendrik Kaat, zijne vrouw in den nacht van Zondag op Maandag j.l. overleden fciende, en berouw gevoelende over zijne handel wijze, dien/elfden nacht zijne woning verlaten en zich verdronken heeft. Dat zulk eene gebeurtenis op het publiek indruk maakte en aanleiding heeft gegeven tot allerhande buurpraatjes, zal evenwel geen betoog behoeven. Het voorstel van het dames-comité te Deven ter betreffende de oprigting van een beeld der Faam als aandenken voor Z. M. op te rigten, is door alle suh-comités op vier na aangenomen. Men schrijft uit Haulerwijk van den 18 dezer: «Ten bewijze, dat ook hier bet bijgeloof niet geheel en al is verbannen, kan het volgende dienen: «Het kind van zekeren D. was Dingsdag i.l. zeer Listig, zoodat het. somwijlen langen tijd onafgebro. kén zeer luid schreide. De' moeder riep daarop eene buurvrouw, die na lange en breede deliberatie, eindelijk tot de conclusie kwam, dat het kind betooverd was. Vervolgens werd de vader van het kind gehaald, die anders niet zeer bijgeloovig is en met deze zaak den spot dreef. Op herhaald aan houden van de buurvrouw echter, werden de kussens der bedden geopend, waaruit men na lang zoeken eindelijk twee kransen haalde, zoodat men nu van de betoovering meer dan overtuigd meende te zyn, waarop men den goeden man noodzaakte, oin tegen zyn zin naar Zevenhuizen te gaan naar een zoogenaamden duivelbanner, die hem medicijnen moet gegeven hebben, ten einde het kind daarmede van de betoovering te genezen. Het is te betreuren dat, niettegenstaande er zoo veel gewerkt wordt op verlichting, er nog zoo vele menschen worden gevonden, die zich door bijgeloof bespottelijk maken." De Veeiul. Cl. meldt van den 19 hel volgende: Om het hondenras uit zijnen staat van vernede ring op te beureu en niet langer bij springstieren en harddravers ten achter te laten staan, is dezer dagen eene krachtige poging gedaan door heeren jagtliefhebbers uit Groningen en Drenthe. Zoowel de snelvoetige windhonden, als de fljnncuzige Ie- gerhonden dongen op eene heden alhier bij J. R. Eerkes gehouden keuring, met dezen uitslag mede: Er waren 10 legerhonden en 5 windhonden aan wezig. Bekroond werden: een staande langharige legerhond van den heer W. Bakker, te Stadskanaal, met den prijs; een ruigharige legerhond van den heer Feddes, te Wildervank, met de premie; een snoekkleurrige windhond van den lieer Sijpkens, te Zuidbrock, met een prijs, en de ruigharige wind hond van den heer Eerkes, te Borgercompagnie, met de premie. Onder den titel: De ondankbaarheid van Napoleon lil; een beroep op de openbare meenbi!j, is te Brussel een zeer belangwekkend boek van Jean Delavo verschenen. Zeer rijk geboren, heeft hij meer dan 1,200,000 fr. ten koste gelegd aan de oprigting van een kolossaal gedenklceken ter eere van Napoleon I, op het slagveld van Marengo; behalve het standbeeld van dien held, ziet men daar een zeer prachtig museum enz. Door zulke verkwistingen ten eenenmale geruïneerd, heeft hij te vergeefs de onderale-tning van Napoleon 111 ingeroepen; de keizer schonk hem de ridderorde van het Legioen van Eer, doch geen geld. Zelfs kon hij niet eens vergunning krijgen om het mo nument van Marengo in het openbaar te verloten; zoodat dit gebouw door de schuldeischers van Delavo werd in beslag genomen en voor een vierde der waarde verkocht. Delavo verviel tot een onbe schrijfelijke ellende; achtereenvolgens verloor hij ook zijn eenig kind en zijne vrouw, en hij zelf zou van honger gestorven zijn zonder den bijstand van eenige liefdadige menschen. Al wal hij ontving was een aalmoes van twintig francs vau het Fran- sclie gezantschap in België, en zelfs zag hij zich genoopt zijn ridderkruis voor acht francs te ver- koopen. Thans hebben eenigelieden hein geld voorgeschoten om zijne brochure uit te geven, een der belangwekkendste boeken die men ooit heeft ge lezen, en waarvan reeds een tweede druk ter perse is. Men zegt dat Delavo den keizer der Franschen voor de regtbank te Parijs zal dagen, omdat Napoleon III, niet te vreden met hem geen stuiver te geven, nog een koffertje van Delavo in zyn bezit houdt, be vattende handschriften, dje eene waarde hebben van 10.000 fr. en door hem aan den keizer ter inzage zyn gezonden. Onder andere vreemde bij zonderheden verhaalt Delavo, dat een hooggeplaatst Fransch staatsambtenaar zich had verbonden liet domein van Marengo door Frankrijk te doen aan knopen, doch voorloopig 200,000 fr. voor zijne inoeite vroeg. Wie is die hooggeplaatste persoon? Delavo noemt de naam van niemand. Hij woont te Brussel in ccne armzalige kamer en geeft les in het Italiaansch. Een groot plan heeft keizer Napoleon opgevat. Hy wil d-.t Frankrijk een badinrigling liebhe geljjk aan de baden van bel oude Rome, met dat onder scheid, dat de Romeinsche baden slechts een hy giënische uitspanning warenlei wijl bij onze mine rale bronnen de algerneene gezondheidstoestand het hoogste belang heef'. Het mineraal water van Vichy beeft een algemeen erkende en onbetwisbare ge neeskracht. Sedert onheugelyken tjjd worden jaar lijks duizenden lijders door dit water genezen, zoo dat de badinrigling reeds een openbare instelliug mag genoemd worden. Zy behoort tot bet domein van den Staat, die in 1833 de exploitatie er van heeft vergund aan eene maatschappijvertegenwoor digd door de heeren A. Calon en Valée. Sedert genoemd tijdstip zijn aanmerkelijke verbeteringen in de badplaats aangebragt. Het diensdoend perso neel is meer dan verdubbeld en het getal badgasten in 1852 slechts 1444, was in 1860 reeds 13850; dit jaar zal het cijfer ruim 16000 wezen. Met het oog op zulk eene ontwikkeling en uitbreiding, di<3 in de toekomst nog veel grooler beloven te wordea, heeft de keizer, die de inrigtingen te Plombières en Aix in Savoye rijkelijk begiftigde, begrepen dat de baden van Vishy de ware thermae van Frank rijk zijn, en met eigen hand is door hem een casino ontworpen, dat tot pendant van het tegen woordige etablissement moet strekken, en waar door de geneeskundige behandeling der lijders van het paleis der verinaken ten eenenmale zal afge scheiden worden. Zoo is het in Duitschlandhet Keurhaus en de Trinkhalle zijn voor de b; igasten en waterdrinkers; maar de Kursaal is eene plaats voor feesten en partijen, een betooverend verblijf zoo als te Ems, Baden enz. Komt liet plan van den keizer tot uitvoering, waaraan trouwens niet te twijfelen valt. dan zal Vichy binnen kort met de casino's Tan de Rijnoe vers kunnen wedijveren. Zoodra bij krachtige wer king der kuur de afleidingen gevoegd zijn, zulk onmisbaar vereischte in eene badplaats, zal men de touristen zoo wel als de zieken zich derwaarts zien begeven, en Vichy de talryke nomaden her bergen, die bet meeste voordeel aan de badplaatsen opleveren. Ondanks de vele hooggeplaatste personen, land- genooten en vreemdelingen, die zich daar bevinden, en te midden van de drukte en hei gewoelbewaart de keizer stipt zijn incognito. Meestal gaat hij te voet uit zonder geleide; hij bezoekt de omstreken en laat overal sporen zijner milddadigheid en her inneringen aan zijn verblijf achter. Zijn gezond heidstoestand ondervindt reeds de goede gevolgen der kuur. De spaansche generaal Prim wordt door hem met bezondere sympathie bejegend. Men schryft uit Frankfort: In het wees- of zoogenaamd reddingshuis te Eichenhof, nabjj Olden burg. heeft de weesvader lleinen de verfoeijelijkste handelingen tegen de aan zijne zorg toevertrouwde kinderen gepleegd. De jury heeft hem schuldig verklaard aan verleiding en verkrachting, op drie meisjes van 11, 12 en!4jaren, waarvan de oudste thans in hoog zwangeren toestand verkeert, en is hij deswege tot 12 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Bij de exercitiën op de Mülheimer heide te Frankfort heeft een zeer treurig voorval plaats ge had. Een onderofficier van het 63ste regement infanterie wilde een soldaat die als slecht schutter bekend was. afzonderlijk exerceren. Ilij liet hem onder anderen, volgens het gebruik, ten einde te zien, of de soldaat juist aanlegde, op zijne (des onderofficiers) oogen aanleggen en commandeerde vuur," niet wetende, dat bet geweer geladen was. De soldaat volgde blindelings dit kotninando, met liet noodlottig gevolg, dat het volle schot den onder officier in het hoofd trof, zoodat deze, in zijn bloed badende, ter aarde stortte, Bij eenen algemeenen stilstand in de politiek, komt thans een Leipziger student. Oskar Becker genaamd, die rust storen, daar het hem goeddaclit, om zijn vuurwapen te rigten op den koning van Pruissen, den verlichten en weidenkenden monarch, die alle zijnt krachten inspant, om zijn volk wel te regeren, en vrede en eensgezindheid onder de volkeu van Europa te brengen. Do ontvangene he- rigten des aangaande komen daarop neder, dat Zondag 14 Julij ten 8 ure Z. M. Koning Wilhelm van Pruissen eene wandeling deed in de Lichter- thaler vallei, met zijn gezant aan het Badeusche Hof, graaf Fleming, toen op eenmaal een pistool schot in de onmiddelyke nabijheid van Z. M. afging, door een j' ngen Rus. student te Leipzig, op hem gelost. De kogel vloog door den halskraag, en bragt eene ligte wonde toe, die echter niet verhinderde, dal Z. M. te voel naar huis kon terug keeren. De graar wierp zicli intusschen ijlings op den inoor- denaar, die nog slechts 21 jaren oud is. eu, gear resteerd zytule, bekende, dut hit de daad had uit gevoerd, omdat, naar zijne meening. de Kouing niet de man was, aan wien Duilschlautl in dezen

Amersfoortsche Courant | 1861 | | pagina 1