AHERSFOORTSCHE COURANT 854i vail Y RIJ DAG, 16 Julij Ó86Ó. <ZC* Dit Blad verschijnt tweemaal in de week des Dinqsdagt en Vrijdapx De Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Advertentiën, I tot 6 regels 60 Cents elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zcgelregt. Afzonderlijke nummers, ƒ0.10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. 11. van Cleeff, te Amersfoort, Bureau AmersfoorUche Courant, Singel Wijk E N». 61, soomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeoren in het Rijk. lau n". Ji), mag woracn uiigcocienu. en uc sinning aarvan op den avond van Zaturdag. den 17 Augustus uaraanvolgendeterwijl de jagtbcdrijvcnbedoeld bij It. f. en A. van art. 15 der Wel (Aet vangen van ieater- PUBLICATIE. De COMMISSARIS des KONINGS in de PROVINCIE TH ECI1T, Gezien het Besluit van Heercn Gedeputeerde Stalen der provincie Utrecht, d.d. 11 Julij 1861, n«. 56; Gelet op art. 11 der Wet van 13 Junij 1857 (Staats blad n°. 87); Brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat de opening van bet jagtbedrijf, vermeld onder lilt. d van art. 15 der voormelde Wet het schieten van waterwild), voor deze provincie is bepaald op Maandag den 22 Julij aanstaandeter plaatse, alwaar hetzelve, ingevolge art. 3 van het reglement op de uitoefening der jagt en visschcrij in de Provincie Utrecht van 26 Jnlij 18Ï>3 (Provinciaal- blad n". 72), mag worden uitgeoefend, en de sluiting daarvan oi 1 1 daaraanvol Rilt. wild met slagnetten en het vangen van eendvogels eendenkooi of daarmede geljkstaanden toestelmede op den 22 Julij aanslaande worden opengesteld. En ten einde niemand ecnige onwetendheid hiervan voor wende, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. Utrecht, den 11 Julij 1861. De Commissaris des Kouings voornoemd VAN DOORN. (In deze Publicatie, voorkomende in N°. 852, was eenc fout geslopenweshalve thans ccnc verbe terde repetitie geschiedt.) SPAARBANK. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op 111 naming 29 Hill ij e. F. ten Raadhuize te Amersfoort, des namiddags van 12 tot 1 ure. VAN DE POLL, Secretaris. AMERSFOORT, 25 Julij 18GI. De gezangen, welke gedurende de godsdienst oefening der Hervormden in het kavalerie-kamp te Milligcn zullen worden gezongen, bestaan op Zondag 28 Julij uit Psalm 89: 7 voorzang en Psalm 50: 4 nazang; op Zondag 4 Augustus uit Psalm G8: 10 voorzang en Psalm 83: 1 6 nazang. De militairen, die in de legerplaats te Zeijst zijn gekampeerd, zullen zich gedurende den kamp tijd des Zondags naar de gemeente Soesterberg begeven, ten einde de godsdienstoefeningen aldaar bij te wonen. De Tweede Kamer der Slalen-Generaal heeft de Miliciewet aangenomen met 39 tegen 23 stemmen. In de stembus te Almelo werd dit versje gevonden: 'k Verkies dezelfde Leden. G. Salonionson en Dull (E. J. II.). Dc nieuwe (kandidaten Die kunnen wel veel praten tiaar veel gepraat is Prulscli. 'k Denk veeltijds aan het schcercn Van 't Varken door Freund Hein Die kreeg in plaats van wolle Een groot geschreeuw van 't Zwijn. 'k Verkies dus de oude Leden Voor onzen achtbrcn Raad En dus ook E. ten Catc Dit kan dunkt inij geen kwaad. En nu gij oude Leden Zoo gij herkozen zijt Besteed op 't eerekussen Dan nuttig uwen lijd. Kwijt U van Uwe pliglen Zoo 't aan een Raadslid past Hein zorg en last verligtcn, Veel schouderen opgetast. Dy uitspraak van den lloogen Raad is ver worpen het beroep in cassatie van den officier van justitie bij de arrondissements-reglbank te Leeu warden tegen een vonnis, waarbij de med. doctor van der Weide te Dokkum van alle regtsvervolging was ontslagen, ter zake van bet leveren van ge neesmiddelen in eene gemeente, waar eene plaat selijke geneeskundige commissie en onderscheidene apothekers z(jn gevestigd. De des betreffende arU. der wet van 18 Maart 1818 zijn bij de wet van 27 Maart 1838 buitèn effect gesteld, terwijl bij taalstgemelde wet strafbepalingen ontbreken. Iii denzclfden zin is ook uitspraak gedaan in bet beroep in cassatie door Dr. van Loke ter zelfder zake door de arrondisseinents-rcgtbank te Amster dam in Maart. j.l. veroordeeld lot ƒ25 boete en in de kosten. i Dij bet provinciaal geregtshof in Zuid-Holland ^is Dingsdag behandeld de zaak van J. Braakman, Htceman, beschuldigd van: 1°. gcwelddadigen cn ^gewapenden wederstand tegen de bevelen van een ambtenaar van policie aan boord; 2°. poging tot mocdwilligcu doodslag; cn 3°. mocdwilligcn dood slag. De besch., matroos op het schip Toitla, kapt. Zeeman, had zich den 16 October 1858, toen dat schip ter reede van Soerabaya lag, gemengd in een twist tusschen matrozen, daardoor tegenwer kende de bevelen van den eersten stuurman. Bij die gelegenheid greep hij een matroos aan, dien hij trachtte in zee te werpen; terwijl hij. toen dat niet gelukte, zijn mes trok en daarmede een ander matroos zoodanige verwondingen locbragt, dat deze eenige dagen daarna is overleden. Van de 18 ge dagvaarde getuigen waren er slechts 5 tegenwoor dig. Desniettemin verzocht de advocaat-generaal dat rnct de behandeling der zaak zou worden voortge gaan, daar bij bij verder uitstel, geene mogelijkheid zag deze zaak tot afdoening te brengen. Het hof bevolen hebbende dat de behandeling geschieden zou, werdeu de tegenwoordig zijnde getuigen ach tereenvolgens gehoord. De beschuldigde wordt ver dedigd door Mr. A. A. de Pinto. Het aantal personen, welke de te Haarlem geopende algeineene nationale tentoonstelling van nijverheid bezoeken, neemt nog altijd toe. In de eerste week was het G900, in de tweede week 7864, in de derde week 9380, en in de vierde week 10,139. Zaturdag avond is op de hofstede Spaarn- hove een groot concert gegeven door het muziek corps der Amsterdamsc.be schutterij, betwelk wat de uilvoering der verschillende ten gehoore gebragte muziekstukken aangaat, allezins heeft voldaan. De heer Potdevin, kapelmeester van dat korps, heeft bij herhaling bewijzen van goedkeuring ondervon den. Deze uitvoering is evenwel niet zoo talrijk bezocht als de vorige concerten, hetwelk alleen aan het minder gunstige weder moet worden toege schreven. Dezer dagen is in de ijzergieterij van de heeren G. J. Wispelweij en C°. te Zwolleeene hooipers van eene door die heeren verbeterde constructie beproefd. De proef voldeed geheel aan de verwach ting, en zoowel eene baal nieuw hooi als eene van het gewas 18G0 werd in zeer weinig tijds ineen geperst, zoodat eene hoeveelheid van 100 Ned. pon den hooi werd gebragt tot eene ruimte van 1.00 Ned. el lengte, 0.50 Ned. el breedte en 0.48 Ned. el hoogte. Belangrijk is die uitkomst, wanneer men nagaat dat de kast der pers, die 3.40 el hoog, 1.00 cl breed en 0.50 el diep is, geheel gevuld was met het hooi, dat tot eene bovengenoemde haal geperst en dus ongeveer 7maal verkleind werd. De pers, bestemd voor den heer Mohenius te Brakel kan echter de haal nog brengen tot de afmeting van 1 00 el lengte, 0.45 el hoogte en 0.50 el breedte. Het vullen der pers, het persen en het binden der baal geschiedt, volgens genomen proef, in den tijd van slechts 10 minuten. Maandag middag omstreeks uur heeft te Leeuwarden weder eene buskruid-ontploffing plaats gehad ten huize van den vuurwerkmaker Schuur- rnans, die ontstaan schijnt te zijn doordien een boer, die eenige zwermers kocht, vuur van zijne brandende sigaar daarop liet vallen. Eenig vuur werk, onder de toonbank aanwezig en besiernd om dien avond in den stadstuin te worden afgestoken geraakte mede in brand, waardoor eigenlijk de voornaamste ontploffing plaats vond. Het glasgordijn in den winkel geraakte in brandterwijl een paar vensterruiten werden verbrijzeld. De brand werd echter spoedig gebiuscht, zoodat de schade niet groot is. Aan de omstanders werd gelukkig ook weinig letsel toegebragt. Men meldt uit Kampen d.d. 20 Julij: Door den visscherman Bruin Visser, is in het Keteldiep dryvend gevonden eene fliscli. waarin een briefje was. letterlijk van den volgenden inhoud Uit deze flesc.lt hebbeu drie jongens voor het laatst huns levens, in een stormhun laatstcn drank genooten: Sjoerd Stok. Wij vergaan, adieu; het schip de Drie Gebroeders. Die dit vindt wordt ver zocht het aan de familie bekend te maken." Een knaap van ongeveer 15 jaren heeft te Leeuwarden aan een zijner kamerden op de straat met een mes eenc wonde aan den arm toege bragt, waardoor hem de slagader is afgesneden De gewonde is naar het stads ziekenhuis cn de jeudigc dader naar het huis van verzekering over- gebragt. TeCapelle bij een landman wierp dezer dagen een hond 13 jongen, waarvan 11 leefden. Die hond dient om de boter te karnen en het wagentje te trekken, waarmede dc bocrcmeidcn gaan melken, en wanneer men nog daarbij in aanmerking neemt, dat elke jonge hond. over eenige weken ƒ1.50 a 2 waard is, dan mag men gerust aannemendat zulke honden niet onvoordcelig zijn. De gelukkig verijdelde aanslag op het leven des konings van Pruissen heeft den landraad van den Lebuser kreits, den heer von der Marwitz, voor eenige dagen aanleiding gegeven tot het plaat sen der volgende bekendmaking in het officiële kreitsblad: «Deze daad bewijst op nieuw, boe re volutie, koningsmoord en democratie nog steeds in stilte hun spel drijven, en boe wij ons niet moeten laten vervoeren door de schoone en lief- klinkende uitdrukkingen der democratie, maar steeds moeten vasthouden aan het door de godde lijke verordening ingestelde koningschap door Gods genade. Moge de Lebuser kreits steeds een voor beeld van echte koningstrouw wezen, en dat de ingezetenen dier kreits zich steeds de in het scband- jaar 1848 bevestigde spreuk te binnen brengen: «Tegen democraten helpen alleen soldaten."" Deze reactionaire ijver van genoemden landraad heeft algemeenc verontwaardiging verwekt, en, gelijk door de officieuse Allg. Preuss. Zlg. werdt gemeld, zal hij eerlang deswege bij de bevoegde autoriteit ter verantwoording worden geroepen. Toevallig genoeg, bevond zich het daar bedoelde Lebuser KreisbLUt onder de 450 Prjissische bladen, waarvan de ver spreiding in 1850 door de ministers von Manteuffel en von der Heydt rerboden werd, kort nadat de reactionaire JSeue Preuss. Ztg. had uitgestrooid, dat men twee redacteuren, weinig tijds vóór den moord aanslag, door den onderofficier Sefeloge op wijlen Friedrich Wilhelm IV gepleegd, op de plaats van den aanslag had gezien, en welke redacteuren dan ook binnen zes uren werden gearresteerd, terwijl talrijke arrestatiën, huiszoekingen, uitwijzingen enz. daarop volgden. Den 8 dezer maand stonden voor de regtbank te Weenen te regt tien der voornaamste aanhangers van eene godsdienst-secte. bekend onder de benaming van de Nieuwe Jeruzalemieten of Salemielen (het volk noemt hen «broeders van St.-Jan'j. Reeds in 1857 was eene vervolging tegen hen ingestelddie men echter op 's Keizers last liet varen. Ten vorigen jare waren weder eenigen hunner voor het geregt verschenen en een hunner had toen gezegd: «Een Regtbank kan mij wel veroordeclenmaar nooit overtuigen." De werken en gevoelens van Swedenborg dienen grootendeels tot grondslag der nieuwe leer, wier belijders den diepsten eerbied voor den Bijbel en het Evangelie van den Heiligen Johannes aan den dag leggen, en de Goddelijke ingevingen er kennen. welke een zeker aantal Profeten van het Oude Testament hebben gehad. Volgens die leer bestaat er dén God, de Christus, bron der liefde, en zij verklaart de liefde tot God en den naaste als het verhevenste voorschrift. De Salemielen ge- loovendat men in alle godsdiensten zijn heil kan viuden en dat het laatste oordeel reeds voorbij is. Hunne eeredienst bepaalt zich tot het lezen en uit leggen der gewijde schriften, zonder eenige andere plechtige verrigting. 's Pausen gezag erkennen zij niet, daar Gods Geest alleen de kerk moet bestu ren. Voorts onderscheiden zij zich door het verbod te rooken, te snuiven, te spelen en sterken drank te drinken. Deze secte, ten jare 1852 door den geneesheer Johann Koch geslicht, telt volgens de officiële rapporten 600 aanhangers; doch men ver moedt, dat eenige duizenden die leer zijn toegedaan. Reeds nu is een scheuring in die secte ontstaan: de minderheid geeft zich over aan droomerijen en wordt aangevoerd door zekeren Market, die beweert eene ingeving van God en vizioenen te hebben. De tien beklaagden, die teregt stonden ter zake van overtreding der wellen van den Staat, door het oprigten of verspreiden van eene sectedoor den Staat niet erkendwaren personen van verschillen den ouderdom, meerendeels ambachtslieden, een voudig en zindelijk gekleed, hel haar met zeer veel zorg naar achteren gekamd, met vollen baard, en een kalm, ernstig en afgetrokken voorkomen. Hunne antwoorden op de vragen des Voorzitters waren kort en juist Slechts twee der hoorden of leiders hebben in eene lange rede hunne leer verdedigd, liet publiek was zeer talryk. Aan deszelfs uiterlijk, dat volkomen met dat der beklaagden overeenkwam bemerkte men veel Salemielen. De Regtbank heeft hen tot gevangeuisstraf veroordeeld, wier duur afwisselt van twee maanden tot vijfticu dagen, naar gelang van de schuldpligliglieid der veroordeelden. Alle zijn in hooger beroep van het vonnis gekomen. Zij hadden deze uitspraak echter verwacht en hoor den die gelaten aan. Zy beschouwen hunne ver- oordeeling niet als eenc kastijding, maar als eene godsdienstvervolging. Vyftien pleegzusters in een zieken-inrigting te Cetle hebben zich zonde!1 het te weteu vergif tigd door hel eten van soep. bereid met belladona, welk kruid iu den tuin van het geslicht in over vloed groeit en door een der zusters als onscha-

Amersfoortsche Courant | 1861 | | pagina 1