EOÜBÜI^e JiS 858. ^321 9 Augustus JS6J. Dit Blad verschijnt tweemaal in de week des Dings dags en V'rijdag sDe Prijs van het Abonnement is fl,50 in de 3 maandenVan AdvertentienI tol 6 regels 60 CeaU jj elke regel meerder 10 Gents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummers, f0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. 11. van Oei ff, to Amersfoort, ttureau Amersfoortsche Courant, Singel Wijk E N°. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directcuren in het Rijk. KENNISGEVING. BURGEMEESTER e« WETHOUDERS oen GEMEENTE AMERSFOORT, Gezien de aanschrijving van den Heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht van den 2 Augustus 1861 n°. 1, N. M. en S. (Provinciaal blad n°. 66.) Brengen ter kennis van de belanghebbendendat het Zijne Majesteit heeft behaagd, bij Hoogsldcszclfs besluit van den 19 Julij j.l. n°. 59, o. a. te bepalen, dat. te rekenen van 1°. Augustus j.l. voor kosten van aanwerving bij het Rcgemcnt Rijdende Artillerie, zoo van iedcren recruut als van ieder milicien, die. ingevolge art. 171 der wet van 8 Januarij 1817, bij de staande armee over gaat, zal worden te goed gedaan honderd vijftien (gulden (ƒ115.—) waarvan wegens handgeld of Kern ie aan den aangeworvene zal worden uitbetaald ouderd gulden (ƒ100.—) Amersfoort, den 6 Augustus 1861. Burgemeester cn Wethouders voornoemd, De Burgemeester De Secretaris, A. G. W IJ E R S. W. L. SC HELT US. SPAARBANK. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op ■nnndag 12 Augustus e. k. ten Raadhui» te Amersfoortdes namiddags van 12 tot 1 ure. VAN DE POLL, Secretaris. AMERSFOORT, 8 Augustus 1861. Sedert eenige dagen worden de schepen met kampements-goederenbestemd voor de tweede troepeuvereeniging bij Milligen, achtereenvolgend te Amersfoort ontladen, en zijn deze goederen van bier daarheen vervoerd als volgt: den 1 Augustus op j transportwagens, onder geleide van een wacht meester; den 2 Augustus op 22 transportwagens, onder geleide van den le luitenant der artillerie Broers; den 3 Augustus op 5 transportwagens, onder geleide van eenen wachtmeesterden 5 Augustus op 20 transportwagens, onder geleide van den le luitenant der artillerie Slorm Buijsiiig den G Augustus op 4 transportwagens, onder ge leide van een wachtmeester, en den 7 Augustus op 26 transportwagens, onder geleide van den le luitenant der artillerie van der Sluijs Lehr. Op het Concert van Maandag avond j.l. in de Sociëteit Philharmonic, hetwelk door een talrijk p\jbliek werd bijgewoond, en waarvan de uitvoering het zegel hechtte op de verdiensten der Crefelder Capelle. bood de beer L. E. Lagerwe'tj, president der Sociëteit, den kapelmeester Bomhard Mohr een in zilver gemonteerden Sigarenkoker aan. als be wijs van erkenning der vele genoegelijke uren, welke de Capclle den bezoekers der matinées mu- sicalcs en concerten heeft verschaft. Na al den strijd in de dagbladen gevoerd over de al of niet noodzakelijkheid van de erken ning van het koningrijk Italië door dc Nederlandsche Re gering, wordt thans het stellig feit medegedeeld dat Z. M. de Kouing der Nederlanden den 2 dezer de akte van erkenning van Koning Victor Emanuel als Koning van Italië geteekend heeft. Wij vertrou wen. dat hierdoor een einde zal komen aan het geschrijf der voor- en tegcustanders van deze staat kundige gebeurtenis. Naar men verneemt heeft het werkje: Wijs mij de plaats waar ik gezaaid hob, van Multatuli, door den heer II. Nijgh uitgegeven ten voordeele van de slagtoffers van den wattrsnood in Nederl. lüdië. netto opgebragt de som van f 1313,99. Men meldt uit Franeker: Nog altoos wordt hier het kaatsspel in eere gehouden, niet alleen als aardigheid, maar als openhaar en geregeld volksspel. Zoo werd 1 Aug. hier verkaatst, onder partijen (zoogenaamde porturen) van drie man, een ondeelbare prijs, bestaande uit drie zilveren tabaksdoozen, terwijl de premie uit drie zilveren lepels bestond. De prys werd behaald door de Sebroedcrs Boorsma, van Tjuinmaruiitdie jaren ing vermaard waren als kaatsers. Wat dit spel uit de dagen van LodcwijkXV verheft tot een der edelste volksspelen, is. dat het hier enkel en alleen op spierkracht en behendigheid aankomt, en dat ieder, die pretendeert hierin uit le munten, zich partij stelt, zoodat ook de zonen van de aanzien lijkste familiën uit den landbouwersstand zich niet onttrekken, gelijk blijkt uit de namen der winners. Zalurdag avond heeft op straat le Helvoetsluis een verschrikkelijk voorval plaats gehad. De ma troos N. van de zich slechts tijdelijk daar bevin dende Frans Nacrebont, is door een der matrozen van Zr. Ms. stoomschip Cycloop op liet onverwachts jjoodanig met een mes gestoken, dat hij dadelijk of kort daarna is overleden. De vermoedelijke da der is door liet publiek gegrepen cn naar hel Wachtschip gebragt. Vrijdag kostte te 's llertogenbosch eene on- voorzigtigheid aan een knaapje het leven. Eene vrouw, die mei groenten ter markt kwam, haalde een handwagen uit een pakhu'8 op de breede haven; zij liet den wagen los. en deze liep alleen over het hellende vlak naar den kaaimuur, waar het zoontje van den messenmaker T.zat te visschen; dc wagen stortte in de haven en wierp het knaapje in het water. Dit werd spoedig gered, doch is Maandag aan de gevolgen overleden. In 50 gemeenten van ons Land vindt men eene policie-verordening, luidende aldus: «het is verboden zich op de openbare straat in kennelijken staat van dronkenschap te vertoonen." Men klaagt er echter wel eens over, dat policie- beambten dien «kennelijken staat" bij sommige personen niet kunnen ontdekken, terwijl anderen, die den lioqd maar eenigzins scheef hebben, on middellijk worden geproces-verbaald. In het 17e jaarverslag der Ned. Vereeniging tot afschaffing van Sterken Drank leest men het volgende «Ruim achttien jaren heeft de Vereeniging be staan. Zij is gerigt legen een diep ingeworteld misbruik onzer natie, dat, in weerwil zijner velerlei schadelijke strekkingen, nogthans, om de directe, financiële voordeelen, die het aan enkele industri ëlen en een aantal neringdoenden, maar inzonder heid aan den Staat en de gemeenten schenkt, van dezen kant eene buitengewone bescherming geniet. Desniettemin is de Vereeniging uit de kleinste kiem allengs tot een vast ligchaam opgewassen, dat over het geheele vaderland, ja tot in de over- zeesche bezittingen en nederzettingen van Neder landers zijne vertakkingen heeft mogen uitbreiden, en mag zij gezegd worden zoo niet op den volksgeest. althans op den geest van het meer beschaafde deel des volks eenigen invloed verworven te hebben. Hoe deze zich nu met minder, dan eens met meer gelukkigen uitslag, maar alom en by toeneming gelden laat, mag blijken uit de berigten, die het maandblad der Verceuiging, de Volksvriend, zorg vuldig bijeenzamelt, enz. «Maar, buiten deze reeds min of meer bekende bewijzen van vooruitgang onzer zaak in de open- I: .re meening, treffen wij daarvan iu de voor dit Jaarverslag ontvangen berigten van Afdeelingen en Correspondenten onderscheidene feiten aan, die wij kortelijk willen vermelden. «Ontbreekt het nog niet aan voorbeelden van buitensporigheid en wanorde, bij gelegenheid van openbare verkoopingen en verpachtingen, door den sterken drank veroorzaakt, hetzij die gratis (d. i. voor rekening der verkoopers en koopers of ver pachters en pachters) geschonken, hetzij voor reke ning der liefhebbers getapt en toegelaten werd. het heeft toch onze aandacht getrokken dat de berigten uit Gelderland. Utrecht, Friesland, Overijssel en Drenthe, over het algemeen, van eenige verbe tering in dit opzigt gewagen. Waar de drank ge weerd werd, liep het niet slechts spoediger en rustig af, maar het zonderlingst is, dat beide par tijen, koopers en verkoopers, pachters en verpach ters, over den gemaaktcn prys ruim zoo tevreden zijn als toen de flesch vrij rondging. Te Zwartsluis werd koflij met koek aangeboden, en men nain er algemeen genoegen mede. «Bij aanbestedingen van openbare werken wordt meer en meer uitdrukkelijk bedongen, dat er op het werk geca drank gedoogd eu dronkenschap geweerd zal worden; terwijl ook bij aanbouw van nieuwe huizen, inzonderheid waar deze voor den arbeidenden stand bestem l zijn, het oprigten van drankwinkels in die huizen voor altoos ten stengste wordt verboden. De Vereeniging tot verbetering der arbeiders-woningen te Zwolle heeft eene bepaling hieromtrent in haar reglement opgenomen. «liet lappen aan bedeelden is in vele gemeenten verboden; in de ineesten niet. liet verbod is in grootere gemeenten ligt te ontduiken. In de klei nere moest dit niet mogelijk zijn; tocli zijn ons daarover klagten ter oore gekomen. Hoe behagelijk luidt echter daartegenover de menigwerf in ouzo jaarberigten voorkomende getuigenis: ome bedeelden drinken geen sterken drank. Bedeclen aan drinkers neemt meer en moer af. Hier hebben wij de diaconiën op onze hand, imi liet is ons aangenaam te versnelden, dat ook die van niet-protestantsclie kerkgemeenten zicli in dit opzigt beginnen aan le sluiten. Zoo iels werkt ten platten lande vooral gunstig. Over hot algemeen wordt aan den aangenomen regel bj] de diaconiën streng do hand gehouden en met zeer goed ge volg. Ook enkele burgerlijke armbesturen beginnen bedoeling aan bekende drinkers te weigeren. Bij brtjrafenissen wordt het gebruik van sterken drank op onderscheidene plaatsen met kracht ge weerd, te Zeddatn niet meer gebruikt b(J de Prol.,' en dat begint weerklank le vinden by de R.-C: gemeente. Tc Breda was vroeger bij deze gelegen heid dronkenschap aan de orde; voor vier vyfde gedeelten der begrafenissen is de drank daar reeds gebannen en men vleit zich hem op dat terrein den toegang geheel en al te zullen benemen. Een onzer correspondenten, predikant in die gemeente, heeft, om een einde le maken aan de beslaande gewoonte en bare aanstootel(jke gevolgen, eene begrafenis waar de sterke drank zich begon te vertoonen, op staande voet verlaten. Sedert heeft de draak zich daar niet weder bij begrafenissen vertoond. In eene andere gemeente, waar de drank nog eene belangrijke rol speelt, deed onze corres pondent, bij gelegenheid der begrafenis van een ten zijnen huize overleden bloedverwant, den dra gers koflij en madera-wijn aanbieden. Deze echter daarmede niet voldaan, gaven hun misnoegen zoo luide le kennen, dat het hem ter oore kwam. Hoe diep ook geschokt onder de omstandighedeu van het oogenblik en niettegenstaande hij gereed stond oin naar den Godsakker te vertrekken, vermant h(j zich om tot de onvergenoegden te gaan en hun hunne onbeschaamdheid voor te houden, van, als in net aangezigt des doods, dien verfoeyelyken drank te willen afpersen. «Het meer fatsoeolyk gedeelte (zoo schrijft hij ons) keurde dezen stap goed en het gunstig gevolg is geweest, dat hier sedert begrafenissen hebben plaa(3 gehad, waar altnede geen sterke drank is voorgezet." De Berlijnsche Gerichts Zeitung verhaalt het volgende geval van schyndood in Weiszensee woont een rijk echtpaar uit den landbouwenden stand, dat slechts een eenig kind, een meisje van om streeks zeven jaren bezit. Plotseling stortte het tot nog toe gezonde kind, als van eene beroerte ge troffen. dood neder; alle middelen tot terugroeping van het leven, door een in alleryl gehaalden ge neesheer aangewend, bleven vruchteloos. Naar zyn gevoelen was het kind dood en de weeklagende oudere rigtlen alles in tot de begrafenisplegtiglieid, die op den den derden dag na liet ovcriyden be paald werd. Reeds was deze dag aangebroken. Het lykje lag in de opene kist met bloemen om kranst en de vader stond er weenend by; daar verbeeldt hij zich eensklaps, alsof een flaauwe blos over de wingoQ van het kind zich vertoont; ter stond zendt hij naar de stad om een tweeden arts te halen, die spoedig kwain en, na onderzoek, be val het ligchaarn des kinds onmiddellyk uit de kist te nemen en in bed te leggen en ook alle voorbereidingen tot de begrafenis te staken en op te reddereu, opdat het kind, dat weldra uit de verstyviug (tetanus), waarin het zich bevond, zou ontwaken, er niets van mogt merken, hoe digt het bij zyne ter aarde bestelling geweest was. Dit ge schiedde cn twee uur later sloeg liet kind de oogen op en was zoo friscli en gezond, dat de gelukkige ouders terstond alle kinderen uit het dorp byeen riepen en met deze den tweeden geboortedag hun ner dociiter vierden. Het bezoek dat de koning van Pruissen aan den keizer van Frankryk zou brengen is van den eenen dag tot den anderen uitgesteld geworden, en thans wordt gezegd dat er teil eeneumale van is afgezien, of althans dat 's konings reis naar Frankryk lot September is verschoven. Dit laatste lijkt wel eene bedekte aankondiging dat Willem I niet in Frenkryk zal komen. Eenige personen, die lot de «doorgaans goed onderrigten" bohooren, beweren zelfs dat er nooit ernstig sprake is ge- weest van hel reisplan, cn dit slechts uitgedacht zou zy ti geworden door eenige nieuwskramers, tcu einde raad om de kolommea huiuier bladen te vullen. Men wil echter gaarne verklaren dat men het gevoelen dier «goed onderrigten" niet deelt eu zij tegen beter weten aan het bestaan van een ont werp loochenen, dat zeer zeker zou zyn teu uitvoer gebragt, indien niet magtigo Uuilscha" redenen als onoverkomelijke hinderpalen er tegen waren aangevoerd. Inderdaad is het moeyeiyk aan te nemen dal er hier vuur is geweest zonder rook, dat er hout is gehakt zonder dat er spaanders zijn ge vallen, en dat niet de reis van den koning van Pruissen naar Frankryk eens beschouwd werd als een middel oin Daitschlands wantrouwen weg tc nemen. In dc officiële kringen vaa dat land biyft eene trees heerscben, die steeds grooter wordt en tot angst begiut over te slaan, liet besluit van koning Willem I om keizer Napoleon III te bezoe ken trof als een donderslag de groothertogen en en hertogen van den Uuitschen Bond. Onmogelijk ware het een relaas te geven van alles, wat zoo iu het openbaar als in het geheim is gedaan om

Amersfoortsche Courant | 1861 | | pagina 1