AHERSFOORTSCHE COORA M 86». Tan T R IJ D A G, Augustus Ó86Ó. Dit Blad verschijnt tweemaal in de week des Dingsdagt en Vrijdags. De Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maandenVan Advertentiën1 tot 6 regels 60 G elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummers, ƒ0.10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. H. va» Cleeff, Amersfoort, Bureau Amersfoorlsche Courant, Singel Wijk E N°. 61, soomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directenren in het Rijk. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te AMERSFOORT brengt ter kennisse van het publiek dat inet intrekking van het bepaalde, gemeld bij Courant van den 18 Junjj jl. No. 843. de tweede maandelijksche gelegenheid tot verzending van brieven met de Landpost naar Nederlandsch Indien en naar andere gedeelie*»van den Indischen Ar chipel, Penang en Singapore daaronder begrepen, alsmede naar China vau nu af aan voor goed hersteld is. De laatste dagen van verzending, berekend op het vertrek uit Amersfoort. zijn alzoo weder: Over Southampton den l,len en 17«,en Triest 6J"> Marseille 9<iea 23>lcn van elke maand, deze loopende maand daaronder begrepen. Amersfoort, 21 Augustus 1861. W. B. DE BRUIJ.Y. SPlinBAHk. Het Bestuur sa! zijne eerstvolgende ritting houden op manndag 2G Augustus e. k. ten Raailliuiie ie Amersfoort, des namiddags van 12 tot 1 ure. VAN DE POLL, Secretaris. AMERSFOORT. 22 Augustus 1861. Nopens den infanterist, die op marsch naar het Milligensche kamp overleden is. geven wij het volgend getrouw uittreksel van een brief eens mili tairs uit den burgerstand: Zonder den bijstand vandie mij op den marsch van Amersfoort naar Nijkerk verlei de. en indien hij niet bij mij ware geweest, had ik er zekerlijk bij neergevallen. Ik was dood moede en tol overmaat van rampen, moest ik nog naar Drudorp, een half uur van Nijkerk. Ik heb een akelig kwar tier gehad, niet wegens hel eten of wegens de men- scheti, maar wij moesten, met ons zessen naar den boer, en een minuut of 10 vóór wij bij den boer waren, viel er een van ons zessen plat ter aarde neder en was geheel buiten kennis. Wij gingen den boer halen, die met de kar kwam. Toen hebben wij hem op een zacht bed van hooi met eenige goede kussens gelegd. Wij lieten hein een uurtje gerust liggen, gingen toen bij hem en bevonden dat het nog niets beter was. Wij hebben toen dadelijk naar de stad om den doctor gestuurd, die niet kwam voor zes ure en deze heeft er alles aan gedaan, maar niets hielp en later was hij een lijk. Gij kunt wel begrij pen hoe onthutst wij allen waren. Hel kampleven bevalt mij hier heel best; het is echter jammer dat ik zulke hevige buikpijnen heb. Naar inen verneemt zulleq Z. M. de Koning en H. iM. de Koningin, en lil). Militair Huis en gevolg aanstaanden Zondag de godsdienstoefening der Hervormden in de legerplaats bij Milligec onder geboor van Dr. P. Jas, predikaat te 'sOra- venhage, by wonen en zullen alsdan de gezangen bestaan uit Psalin CL: 2, 3; en GezangCLXXXI5. Daarna wordt groote parade gehouden. De legerplaats is, behoudens de nieuwe gebou wen en eenige reparatiën. evenzoo ingerigt als in 1860, toen zij, als tot vaste jaarlykscbe legerplaats bestemd, door den Kolonel tion Molz, van den Generalen Staf, en toen fungerende als Chef van den Staf, werd getracoerd en in orde gebragt, en is hare inrigting toen uitermate doelmatig bevonden niet alleen door Z. M. den Koning en zaakkundige hoofd-officieren, maar tevens door de officieren van andere landen, die het kamp bezochten, en waar onder ook als daartoe gedetacheerd door Keizer Napoleon. Men leest in de N. Rolt. Cl: «Jl. Zaturdag, den 17 zijn de laatste ba tail lons, escadrons en batterijen te Milligen aangekomen, liet voorkomen der troepen was voldoende, vooral wanneer men in aanmerking neemt de ontberingen eu vermoeienissen waarmede iedere verplaatsing voor de jeugdige soldalen bij ons' gepaard gaat. De dag van vertrek is in dat opzigt de nadeeligste en deze invloed wordt de volgende dagen niet geheel weggenomen; die dag toch vangt aan met een aantal bezigheden, die van de opruiming eener huishouding onafscheidelijk zijn. Daarop volgt een marsch van 5 a 6 uren afstand, somtijds meer, en dit alles zonder voeding, voor of gedurende den marsch en zonder zakgeld. Nu mogen de chefs daarin al trachten te voorzien, door het inhouden van een gedeelte van liet ten vorigen dage uitbe taalde zakgeld, om daarvoor ecoig brood te doen koopen; het ontoereikende van zulk een maatregel hou prjjsselyk op zich zelven dan ook, zal wel geen betoog behoeven. Eene marsch van 5 i 6 zelfs van 7 uren afstandmag voor geoefende soldaten geen bezwaar opleverenvoor jeugdige menschen is zij dit wel, vooral wanneer daarenboven nog een ge deelte van den weg per spoorweg moet worden afgelegd. Wij kunnen alleen oordeelen over de Hollandsche spoorweg-maatschappij en wij prijzen hare vrijgevigheid in het verstrekken van de noodige ruimte bij het vervoeren van troepen, maar in weerwil daarvan, blijft het middel voor den sold^ ten zeer bezwarend, omdat het uren lang wachtOT aan de stations, het marscheren door de steden, b. v. Amsterdam, bij het regelen van de marschen niet in rekening schijnt gebragt te worden. Er is nogyeen ander bezwaar waarin eene wen- schelijke verandering kon worden gebragt; de sol daat beeft niets waarin hij op marsch eenig drinken kan medevoeren; de gevolgen daarvan zijn gemak kelijk te berekenen; vooral bij warm weder; als bij de kwellingen van den dorst niet kan weder- staan, is hij al spoedig geneigd de voorzigtigheid uit het oog te verliezen en zijne toevlugt tot mid delen te nemen, die niet altijd kunnen voorkomen worden en waarvan de nadeelige gevolgen niet uitblijven. Waarom dan den man op marsch niet voorzien van de veldflescb, die hem thans alleen in het kamp ten gebruike wordt gegeven? Bij het betrekken van dit kamp, heeft men den gunstigen iuvloed van de ondervinding ten vorigen jare ver kregen, reeds kunnen bespeuren; alles schikte zich spoediger en gemakkelijker. De verrigtingen zijn voor dit jaar aangevangen met de Zondagsche godsdienstoefeningen en gevolgd door eene groote parade voor Z. M. den Koning, die meer dan drie uren duurde. Heden morgen zijn de verschillende wapens afzonderlijk geoefend, bataillons- en escadrons ge- wijze. Z. M. die reeds vroegtijdig in de legerplaats aangekomen was. heeft zich uitsluitend bij de ba taillons van de le brigade infanterie opgehouden. Wij hopen dat de uitmuntende weergesteldheid voortdure en de oefeningen op de voor de geleger de troepen meest voordeelige wijze mogtn geleid worden". Met heden den 22 dezer, en voorts telkens gedurende het verblijf van II. M. de Koningin-Moe der te Soesidjjk, word aldaar een kantoor van den Rijkstelegraaf met beperkte dagdienst geopend. De prijs van een enkel berigt voor het verkeer met de kantoren binnen Nederland bedraagt ƒ0.50. Het tarief letter l voor net verkeer inet de kan toren der Uuitsch-Oostenrijksche telegraafvereen- nig'ing zal later worden bekend gemaakt. Voorloopig worden de voor het kantoor te Utrecht geldige tarieven gevolgd. De Minister van Oorlog is gemigtigd om de miliciens van de ligtiog van dit jaar, welke bij de regementen dragonders veld-en rijdende artille rie zijn ingedeeld, tegen den eersten October aan staande op te roepen, ten einde bij hunne respec tive corpsengedurende den tijd van een jaar in den wapenhandel te worden geoefend. De genoemde miliciens zullen tot dat einde op dien dag in de hoofdplaatsen der provinciëa tegenwoordig behoo- ren le zijn. Uit eene zekere bron verneemt het Hand. en E/f.bl., dat spoedig, welligt binnen weinige dagen, een koninklijk besluit zal worden uitgevaardigd, waarbij bepaald is. dat voortaan aan de weduwen van ambtenaren uit het pensioenfonds niet ineer een vierde van het tracteinenthetwelk hare echt- genooten genoten, als pensioen zal worden uitbe taald maar dit bedrag voortaan op een derde van het genoten tractement wordt gesteld. Eergisteren deed het prov. geregsth. van N.-Holl. onder voorzitting van den vice-pres. Mr. G. Schim- melpenninck Jr. uitspraak in de zaak van G. H. Schafstal, beschuldigd van moedwillige brandstich ting, waarby te voorzien was dat menschenlevens in gevaar kouden worden gebragt. De beschuldigde werd aan de hein ten laste gelegd# feiten schuldig verklaard en veroordeeld tot de straffe des doods. In den namiddag, omstreeks 5 ure, van den 20 dezer, gebeurde te Leijden in de bierbrouwerij do Posthoorn, het navolgend treffend ongeluk. Een der knechts, sedert ruim 16 jaren aldaar werkzaam, had de onvoorzigtigheid zich in een ledigen bier- kuip af te laten, die schoon gemaakt moest worden, zonder vooraf, gelijk gebruikelijk is, door het neder- laten van een licht te beproeven of de stikstof er reeds genoegzaam was uitgetrokken en plaats ge-* maakt had voor zuivere lucht, om er te kunnen ademen. De meesterknecht, die hein ten overvloede nog eenige oogenblikken te voren gewaarschuwd had, ziet het licht op den rand der kuip slaan en laat het terstond daarin afdalen. By het schyusel dat echter spoedig gedoofd werdontdekte hy nog even dat de ongelukkige, dien hij meende dat zich misschien verwijderd had. op den boden lag uit» gestrekt. Op zijn hulpgeschrei schiet dadelijk een der knechts, sedert 18 jaren in de brouwery werk zaam, toe en aarzelt niet zich mede in de kuip te begeven, ten einde zijn makker, zoo mogelijk te redden. Hij roept dezen bij den naam, doch laat verder mede niets van zich booren. Eene ijlings aangewende poging van den meesterknecht, die met touwen afgelaten werd tot redding der beide anderen', mislukte. Hunne kleederen scheurden af en hij moest zich onverrigter zake laten ophalen, wilde hij niet het derde slagtoffer worden. De twee ongelukkigen werden nu door hunne ontstelde ka meraden onverwijld met haken opgetrokken, doch ook zelfs de een, die slechts weinige oogenblikken er in vertoefd badgaf geen teeken van leven meer. Intusscbeo was geneeskundige bulp ingeroepen en opgedaagd. Twee doctoren en een heelmeester be proefden alles om de beide menschen in bet leven te behouden maar vruchteloos, geen vonk van leven vertoonde zich meer. Beiden waren oppassende huisvaders, waarvan de een eene hoogst zwangere weduwe achterlaat. Het onheil is te betreurenswaar diger wanneer men in aanmerking neemt, dat bij het schoonmaken der kuip geen de minste haast was, en men dus den tijd had kunnen afwachtea dat de verstikkende dampen daaruit zeker genoeg zaam waaren weggetrokken. De sterke drank heeft te Helder weder een offer geëischt. Een jong mensch die zich in de laatste jaren al meer en meer aan dat misbruik had verslaafd, zijnen ouders en betrekkingen het grootste verdriet berokkende, en in de laatste tijden in eene soort van verbystering en schier verdierlijkt rondliep, geen anderen prikkel kennende dan dorst naar sterken drank, werd in den middag van 20 dezer weder bewusteloos uit eene tapperij gesleept en in het gras gelegd; toen men hem een oogenbiik daarna wilde wekken was hij dood. Keizer Napoleon verlangt, dat maatregelen zullen worden genomen, ten einde onder de manschappen van het leger landbouwkundige kennis aan le kwee ken en hen zooveel mogelijk tot theoretische en prac- tische landbouwers te vormen. In de eerste plaats zal daardoor de opeenhooping van menschen in de groote industriële middenpunten worden tegenge gaan. De ondervinding toch heeft geleerd, dat van de ontslagene militaren de eene helft naar buis terugkeert, terwijl de wederhelft zich in de groote steden vestigt, waarvan vermindering der landbou wende krachten gepaard met rijzing der prijzen van de eerste levensbehoeften, het gevolg is. Reeds in het kamp van Cbilons is op last des Keizers aan eiken soldaat een stuk gronds afgestaan, 'twelk hy moet bebouwen en verzorgen. Aan diegene, daarin boven anderen uitmuntende, zullen belooningen worden toegekend. In den zomer zullen de militaire werkzaamheden door veldarbeid worden afgewis seld en in den winter zullen regelmatige lessen van land-en tuinbouw worden gegeven met uitreiking van prijzen en medailles. De militaire lessen en instructie, die nu volgens het reglement bij afwisseling dagelijks in een tijds verloop van 14 uren zijn verdeeld, kunnen zoo- daaig worden zamea getrokken, dat daarvan slechts 4 uren zullen worden gevorderd. De overige tijd zat voor de nieuwe vakken worden besteed. De soldaat, die nu aau de ledigheid is gewend, zal de gewoonte erlangen, om zich voortdurend nuttig bezig te houden. Wordt bet plan des Keizers met eea goeden uit slag bekroond, dan zal men een tweeledige uit komst verkrijgen; in de eerste plaats toch zullen landbouwers worden gevo-md, terwijl thans Frank rijk slechts landlieden bezit, en in de tweede plaats zal de 7jarige militaire dieast ophouden een nutteloos en zonder doel doorgebragt leven te zijn. Het Medicmische Wochenschrifl vestigt de aandacht der overheid op een feit, «op een mis bruik, op eeuo hemeltergende barbaarscheid," waar bij de Mortara geschiedenis een kleinigheid genoemd mag worden. In de inrigting voor kraamuitlegging te Weenen worden ongehuwde zwangere vrouwen opgenomen, aan welke daar kosteloos, boofdzake- ïyk tot onderrigt der leerlingen in de obslrelie. verloskundige hulp wordt verstrekt De pasgebo renen worden, wanneer de moeder in het voodo- lingenhuis als minuen dienst doen. als vondelingen verpleegd, zonder dal daarom aan de moeders de gelegenheid wordt ontnomen ze te behouden of voor hunne toekomst zorg le dragen. In deze weldaad hebben zich echter alleen Katholieke moeders te verheugen, want als eene ongehuwdeIsraëlietisobe zwangere vrouw in bet geslicht als kraamvrouw wil verpleegd worden, wordt baar dit wel toegestaan.

Amersfoortsche Courant | 1861 | | pagina 1