AHERSFOORTSCflE COUR AN M 865. van DIKGSDAG, 27 Augustus ó86ó. Dit Blad verschijnt tweemaal in de week des Oingsdags en Vrijdag»De Prijs ran het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van AdrerteotiënI tot 6 regels 60 CenU e c rege meerder 10 Gents, behalve het Zcgclregt. Afzonderlijke nummers, ƒ0.10. Brieren franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. H. van Clecff, te Amersfoort, Bureau Amersfoortsche Courant, Singel Wijk E N°. 61, looinede bij alle Boekhandelaren en Post-Directcuren in het Rijk. PUBLICATIE. DE COMMISSARIS des KONINGS m de PROVINCIE UTRECHT Gezien het Reslnit van Heeren Gedeputeerde Staten uer provincie Utrecht van den 15 Augustus 1861. n°. 51; Gelet op art. 11 der Wet van 13 Junij 1857 (Staats blad n°. 87) Brengt ter kennis van de belanghebbendendat de opening der jagt in de provincie Utrecht is bepaald op Iroensdagden 11 September aanstaandedoch dat de lange jagt alleen des Dingsdags en des Vrijdags van iedere week zal mogen worden uitgeoefend. En ten einde niemand eenige onwetendheid hiervan voorwende, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. Gedaan te Utrecht, den 20 Augustus, 1861. De Commissaris des Koningt voornoemd, VAN DOORN. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER var AMERSFOORT Brengt ter kennis van de Ingezetenen dezer gemeente, dat het door den Commissaris des Konings in deze pro vincie executoir verklaarde kohier No. 1 van het Pa- tciltrefrt over het dienstjaar 180,/B, aan den Ontvanger van 's Rijks Directe Belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij dc Wet bepaalken voet, te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aan geplakt te Amersfoort, den 22 Augustus 1861. De Burgemeester voornoemd A. G» WIJEllS. AMERSFOORT, 26 Augustus 1861. Naar men ons mededeelt, zijn van de Amers foortsche inzenders voor de tentoonstelling te Haarlem bekroond: met de bronzen mcaaille, de 'neer A. II. van Ruijven, voor spijkers; met eervolle vermeldingen, de heer L. A. Schaap, firma L. A. Schaap voor garen en katoenen goederen; de lieer L. E. Visser, firma Visser Co. voor idem. Voor de verloting zijn aangekocht alle de ingezonden stuks, acht in getal, van den heer L. A. Schaap, en twee stuks van den heer L. E. Visser. De heer E. E. Visser, alhier, heeft mede garen en katoenen goederen en molton dekens naar de tentoonstelling gezonden, waarop zeer sierlijk zijn naam met het wapen van Amersfoort in vergulde lijst prykte; doch heiaas! bij is niet bekroond ge worden en van zijne goederen is niets voor de ver loting aangekocht. Het gewin van den nieuwen honig is thans afgeloopen en ziet men dagelijks de ijmkers hunne vrachten voor de pakhuizen der honigzeetners te Amersfoort lossen. Er is vrij wat honig gewonuen en. bljjkens de aan ons gerigte verklaringen van soliede ijmkers, die algemeen vertrouwen verdie nen is de kwaliteit goed. Men besteedt te Amers foort voor den ruwen inlandschea honig 18 a 19 cents per Ned. ffi. Z. M. de Koning en II. M. dc Koningin zijn van het Loo komende en zich naar Soestdyk be gevende. ter viering van het feest der herinnering van de 45jarige aanwezigheid van H. K. K. M. de Koningin-Moeder in Nederland Vrijdag mor gen j.l.omstreeks 12 ure, Amersfoort doorgereden in twee achtereenvolgende hofkoetsen, even ver toevende voor het logement de Zwaan, van den heer Schimmel, ten einde van paarden te verwisselen. Denzelfden middag zijn Z. M. de Koning en H. M. de Koningin, tusschen 5 en 6 ure, op H.D. terugreis van Soestdijk naar het Loo deze stad doorgereden, eveneens eenige oogenblikken voor het logement dc Zwaan verwijlende, om van paar den te verwisselen. Vrjjdag avond was eene schitterende illuminatie d lorre vóór en aan het paleis, te Soestdijk aan gebragt; het muzijkcorps der d.d. schutterij v?n Utrecht voerde vóór het paleis geplaatst, tal van muzijkstukken uit; terwijl aanvangende te 10 ure, prachtige vuurwerken werden ontstoken. Tot ruim 40} ure duurde het vuurwerk, terwijl tot omstreeks middernacht de muzijk en het feest aanhield waaraan duizenden en duizenden toeschouwers en hoorders van de environs en elders deelnamen. (De Utrcchtsche Courant vermeldt, dat II.II. MM. de Koning en Koningin na het diner Soestdijk hebben verlaten; dit is echter onjuist, aangezien blijkens bovenstaande II.II. M.M. reeds tusschen 4 en 5 ure van Soestdijk zijn vertrokken, alzoo roiir het diner). Heden Maandag zullen al de troepen uit liet kamp van Milligen langs den straatweg en het pa leis op het Loo, door het park. alwaar daartoe ezpresselyk eene brug gelegd wordt, naar de Wies- selsche heide marscheren. om daarop het overige van den dag eu den geheelen nacht te bivouakkcren. Ten aanzien van het wetsontwerp nopens de regterlijke iudeeling verneemt mendat daarin met betrekking tot de provincie Groningen o. a. is be paald, dat het arrondissement Appingadam wordt opgeheven en dat de daartoe behoorende kantons worden gevoegd bij het arrondissement Gronicgen, deels bij het kanton Zuidbroek, welk laatste kanton eenige gemeenten zou afstaan aan het kanton Win schoten. (Wat de provincie Friesland aangaat, zou het arrondissement Sneek opgeheven worden.) Dezer dagen is door eenige dagbladen mede gedeeld: «dat by de Regering het voornemen zou beslaan, om bij de telegrafie voortaan geen leerlin gen meer aan te stellen, gelijk zulks tot nu toe het geval is, maar, bij de groote opgewektheid van jongelieden voor dit vak, gelegenheid te geven tot plaatsing zonder bezolding, by wijze van surnu merair, en dat daar tegenover de bezoldiging der telegrafisten verhooging zal ondergaan." Wij zijn van goederhand uitgenoodigdzegt de Stoom- post, het berigt voor geheel ongegrond te verklaren. Bij eene proef. Woensdag op het strand te Teiel genomen met een der stukken geschut uit de Luiksche fabriek, waarmede voor een paar jaren zulk eene noodlottige gebeurtenis plaats greep, en welk stuk men met zware ijzeren banden bai voorzien, is het niettemin vaneen gesprongen, zoodat die stuiken als hoogst gevaarlijk zullen afgekeurd worden. Reeds voor geruimen tijd is in de Amersf Ct. door voorbeelden het gevaarlijke dier stukken aan getoond en de vraag geopperdwaarom men niet in Zweden liet gieten Men verneemt, dat tegen M. P. W., cargadoor te Rotterdam, die zich opgeworpen had tot hoofd bestuurder van eene landbouw-kolonie te San Sal vador in Midden-Amerika, door de aYrondissements- regtbank te Amsterdam regtsingang is verleend ter zake van opligting en bedrog. IIij is Donderdag te Haarlem gearresteerd. Hij was sinds eenige dagen voortvlugtig. middelerwijl te Amsterdam in bet Weslerdok 12 mannen, vrouwen en kinderen te zamen ingescheept op het fregat, dat hen naar San Salvador vervoeren moest, broodeloos waren achtergelaten. De tentoonstelling te Delft van de voorwerpen voor de verloting ten behoeve der noodlijdenden door de overstrooining op Java is II. Dingsdag ge opend, in tegenwoordigheid van den Minister van Koloniën, den luit.-gen. de Sluers, den burgemeester en een der wethouders, den kol. v. Pestel, den majoor comm. der schutterij v. Bylandt enz. Er zijai 2000 voorwerpen en byna 15,000 loten geplaatst. Aan 't N. Diep hadden drie matrozen van een der oorlogsbodems misbruik van verlof gemaakt. Op het bekomen der signalementen worden zij dan door de policic opgezocht en voor ieder op- gebragten kliënt ontvangt de agent f 3.ten koste van deze. De ƒ3,zijn minder, maar door een diender te worden gesnord en opgebragt is Jan- maat's eer te na. Onze drie vrienden hadden zich toch laten vinden, en waren reeds nabij 't wacht schip geleid, toen zij onlvlugtten; 't was toen een wedloop tusschen matrozen en agenten; de eer sten zagen echter naauwelijks een jol aan wal liggen, of zij sprongen er in, en staken van wal, tot groote ergernis hunner vervolgers, die op den hoop toe nog bespot werden, 't Ergste was, dat de jol zonder stop in de kiel lag, en er geen riemen waren. De matrozen hielpen zich zoo goed mogelijk en braken een paar dosten uit, om daar mede te pagaaijen. Zy zouden het niet hebben klaar gespeeld, daar het zeewater inet kracht in drong, als men van 't wachtschip hen niet ter liulpe was gesneld. Zij hadden in levensgevaar verkeerd, en moeten meer dan ƒ3.betalen voor de schade aan de jol berokkend; doch ze zija niet opgebragt. Te Zutphen heeft hij een spiegelkooper eene ontploffing plaats gehad, doordien men, een lek ontdekkende in de gaspypeu met een licht het vertrek binnen ging, waar bet gas zich had opge hoopt. De lichtdrager is gebrand, maar zonder gevaar, terwijl de ontploffing, op een kanonschot gelijkende, onderscheiden spiegels vernielde en een buitenmuur barstte en verschoof. Donderdag had er te Tiel een zeer bijzonder voorval plaats. Er werd op de stads-visschmarkt, bij partijen, eene ton haring verkocht, die uit Viaandingen aangebragt was. Men kon daar elke partij, die zes haringen bevatte, bij afslag voor minstens 15 en hoogteos 30 cents koopen. Wij zijn in staat gesteld, zegt de Sleenwijker Courant van den 22 Aug., heden eeue hakselma chine van geheel nieuwe vinding te zien werken, af komstig uit de bekende ijzergieterij van den heer Elsinga te Groningen. De constructie is eenvoudig, de werking geregeld, 't geheel voor het doel uit muntend geschikt. Eën man, die een aangebragt rad in beweging brengt, is voor de behandeling voldoende; in betrekkelijk korten tijd verkrijgt men eene groote partij haksel. Wij bevelen het werktuig den veehouder aan. De prijs ƒ50behoeft niemand af te schrikken; mogt znlks bet geval zyo, dan neme men het gezamenlijk; 't voordeel, meerder opbrengst bij minder werk, ligt voor de hand. In den vroegen morgen van den 20 dezer, tusschen 4 en 3 uur, toen het werkvolk reeds naar 't land en overigens nog weinig volk op de been was, ontstond er brand in de fraaije boerenbehui- zing van W. Waalkens Jr., te Nieuwolda. Bij den sterken wind stond het gebeele gebouw weldra van achteren naar voreu ia vlaai, zoodat er aan geen blusschen te denken viel, en men zich er maar alleen toe bepalen moest de plaats van H. Luursema te redden, waarin men dan ook geluk kig mogt slagen. Uit de schuur heeft men de var kens en rijtuigen kunnen redden; uit de woning de meeste goederen, hoewei niet van de dienstbo den, die al het hunne verloren hebben. De eigenaar moet evenwel, zegt men, zeer aanzienlijke schade geleden hebben, daar zijne brandkast onvoldoende gebleken is. Gebouw en goederen moeten, hoewel niet boog, verwaarborgd zijn. Over de oorzaak van den brand schijnt men nog geene bepaalde uitspraak te kunnen doen. Men schrijft uit Heusden vaa den 21 Aug.: In deze kleine stad heerscht tegenwoordig niet weinig verdeeldheid. Na afloop der jongste verkie zing van leden voor den Gemeenteraad, is door den heer van der Pol c. s.een aanklagt aan Z. E. den Minister van Binnenlandsche Zaken op gezonden, en voornamelijk tegen de heeren Spren- gers en Verhoeven, als zouden dezen sommige kiezers bedreigingen hebben gedaan, wanneer zij. niet stemden naar hun verlangen. Üeze aanklagt is vervolgens naar den Commissaris des Konings gezondendie haar weder aan den Raad dezer gemeente heeft doen geworden. De personen, die volgens de aanklagt bedreigd waren, zija vervol gens gehoorden dezen hebben ontkend bedreigd te zijn. Thans wordt gezegd, dat de H.II. Sprengers en Verhoeven er eene regtszaak van willen maken. Hoe het zij, het is te bejammeren, dat er tusschen burgers van dezelfde gemeente zoo weinig harmonie bestaat. Te Darmstadt heeft eene verschrikkelijke wraakoefening plaatsgehad. Zeker jong mensch was 's morgens in een hótei afgestapt, waar hjj ge woonlijk logeerde, en waar hij met de dochter van den waard betrekkingen had onderhouden, die naar het scheenniet zonder een gevolg waren ge bleven. Hij had ondanks gedane beiofte een ander meisje gebuwd, dat hij onvoorzigtig genoeg was mede te brengen. Het slagtoffer zijner ontrouwdie hem sedert eenigen tijd scheen vergeten te hebben gevoelde plotseling al haren toom ontwaken, en een bak met kokend water opgevat hebbende, goot zij die op zijn hoofd ledig, met dit gevolg, dat hij in wanhopigen toestand naar het gasthuis moest worden overgebragt. In de Gazette di Milan leest men hel vol gende: In de schouwburg van Sanla Radegonda werd jl. Vrijdag de alleraardigste operette La Marièe du Mardi-Gras, door een Fransch gezelschap voor de eerste maal opgevoerd. Het talryke publiek was in verrukking, vooral over het meesterlijke spel van dc begaafde en bevallige madetn. Karscb. eene jonge en schoone actrice, die de rol eener jonggehuwde vrouw op zich genomen had en van wier hoofd een kanten sluijer neerhing, die tol de voeten reikte. In het vuur van haar spel waagde zij zich te digt bij het voetlich', tie sluijer vatte vlam en geene seconde verliep er of de gevierde actrice was a'.s door een vuurzee omgeven. Oumid- delyk sneldea eenige der op het tooneel zich be vindende persouen op haar toe, wierpea haar op den grond en trachtten de vlammen te dooven; in haren angst hief zy zich echter op en die beweging was oorzaak dat het nog niet geheel gebluschte vuur op nieuw aanwakkerde. Voor de tweede maal wierp men zich op haar nu met gelukkiger uitslag; binnen weinige seconden was da laatste vonk gedoofd. Helaas! niet tijdig genoeg. De haar vlechten, 't gelaat, de schouders en de borst vao het arme meisje waren deerlijk gebraud. Ongeluk kig was op dien oogenblik geen geneesheer in den schouwburg aanwezig. Naar men zegt zal zy het leven cr afbrengen, doch de likteekenen der won den zullen wel immer zigtbaar blyven. Het proces van baron de Vidil is te Londen in behandeling gekomen. De zoon van den beschut-.

Amersfoortsche Courant | 1861 | | pagina 1