AMERSFOORTSGHE COURANT Jfö 864. van VRIJDAG, 30 Augustus Ó86J'. J Dit Blad verschijnt liceeinnul in do weekdes Di.ijiita,. en Vrijdaiji. De Prijs ran het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maandenVan AdrertentienI tot 6 regels 60 Cents, c e rege meer er 10 Cents, behalve het Zcgelregt. Afzonderlijke nummers, /0.10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. II. eau CJceff, te Amersfoort, Itureau Amersfoorlsche Courant, Singel Wijk E N°. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en l'ost-Dircctcaren in het Rijk. PUBLICATIE N. De COMMISSARIS i>f.s KONINGS in de PRO VINCIE UTRECHT, Rrengl ter kennis der belanghebbenden, dal, ten gevolge van herstellingen aan de landhoofden dor brug in den grindweg van Utrecht naar en achter het lort Bluauw-Kupelde passage over die brug voor voet gangers en rijtuigen van af 1°. tot 12 September e. k. zal zijn gcstrcm%, zullende gedurende dien tijd de gemeenschap met liet voorschreven fort, over den grindweg, gelegen ten oosten om het fort, plaats hebben. Ulrechl, den 20 Augustus, 18G1. De Commissaris des Konings voornoemd, VAN DOORN. Ter kennis van een ieder wordt gobragt, dat, te beginne-i met 2 September aanstaande, door de Veld artillerie practischc oefeningen /.uilen worden gehouden op het terrein, genaamd de Vlasakkers, gelegen ten Westen van Amersfoort, tusschen de beide straatwegen naar Utrecht en Naarden; dat iu de rigting van liet Oosten naar liet Westen zal worden gevuurd met, kegels en granaten; dat wijders de oefeningen alle werkdagen des morgeus te 8 ure zullen aanvangen en te 4 ure zullen eindigen, en dat gedurende dien tijd cene roode vlag van het hoogste punt aldaar zal waaijen. Utrechtden 27 Augustus, 1861. De Commissaris des Konings in de provincie Utrecht, VAN DOORN. De GEDEPUTEERDE STATEN ter PROVINCIE UTRECHT; Gelet op artikel 100 der Provinciale Wet; Urengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de rekeningen betreffende de enkel provinciale en huis houdelijke inkomsten en uitgaven over 185'.), bij Koninklijk Besluit van den 16 Augustus 1861 No. 47 goedgekeurd, tegen betaling van fO,50 per exemplaar, ter Provinciale griffie verkrijgbaar zijn gesteld. Utrechtden 28 Augustus, 1861. De Gedeputeerde Stalen voornoemd, VAN DOORNVoorzitter. C. W. MOORREES, Griffier. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gelet op Zijner Majcsteits besluit van den 17 October 1810 (Staatsblad No. 22); Brengt ter kennis van de Ingezetenen dezer gemeente, dat lot liet uitgeven van de PATENTBLADEN overliet dienstjaar 18® '/Ci, ten Raadhuize zal worden zitting gehouden op Dingsdag, Woensdag en Donderdag den 3, 4 en 5 Seplcmbor 1861, telkens van 4 tot 6 uur des namiddags; en dat deze uitgifte uitsluitend aan de belanghebbenden in persoon i:n\ geschieden: zullende de niet- afgehaalde Patentbladen door den Deurwaarder bij 's Rijks Belastingen bezorgd wordentegen betaling van 10 Cents. Amersfoort, den 29 Augustus 1861. De Burgemeester voornoemd, A. G. WIJERS. AMERSFOORT, 29 Augustus 1861. Dingsdag avond j.l. zijn de hooibergen, belendende het plantsoen aan het einde der Koningstraat te Amersfoort, in brand geraakt. De E. Aclitb. lieer Burgemeester, en andere burgerlijke en militaire auto riteiten, de brandweer, de schutterij en liet garnizoen waren ten spoedigste aldaar aanwezig, en werden alle mogelijke doeltreffende maatregelen genomen, om den voortgang van't vernielend clement, dat in de naast en over elkander staande hooibergen woedde en als van zelve in den ligt ontvlambaren aard van het hooi voedsel vond, te stuiten; terwijl tevens alle zorg werd gedragen, dat de digt aaneengeschakelde hoornen van h. t plant soen niet met de vlammen in aanraking zouden kunnen komen, in welk geval onafzienbare onheilen deze Stad zouden hebben bedreigd. Den gunschen nacht van Dingsdag op Woensdag hield de brand op liet hevigst aan en leverde vooral op ecnigen afstand aan de over zijde gezien een groolsch schouwspel on. Eerst in den morgenstond kon men hem als bedwongen beschouwen, hoewel den ganschen dag en avond nog hier en daar de vlammen uitsloegenwaardoor de brandweer en schutterij cene zeer afmattende dienst hadden, zoodat ook de reserve der brandweer moest worden opgeroepen. Gelukkig hecrschtc voortdurend eene volkomen wind stilte zonder deze ware het bedwingen van het vuur misschien onmogelijk geworde:'. Veertien van de negen tien hooibergen zijn vernietigd en waren enkele slechts voor een gering bedrag geassureerd. Zij behoorden aan onderscheidene particulieren. De schade kan op 10 i 12000 guldens worden geschat. Ook te Hoevelaken zijn hooibergen afgebrand. De Utr. Cour. bevat cene opgave nopens de bekrooningen van Amersfoorlsche inzenders voor de Haarlcmschc tentoonstelling, doch hare opgave is zeer onvolledig en onjuist, o. a. komt daarin niet voor de heer L. A. Schaap, firma L. A. Schaap te Amers foort, die wel degelijk bekroond werd voor garen en katoenen manufacturen van zijn fabricaat en wiens inge zonden goederen, acht stuks, voor de verloting zijn aangekocht. De verrigtingen der troepen ^n liet kamp bij Milligcn tot en met gister waren als volgt: 18 Augustus, groote parade. 19 i» mantcuvrcs korpsgewijze. 20 Bij de 4 ffi Batterij getrokken geschut is de le sectie van nieuwe gewijzigde voorwagenkisten voorzien in tegenwoordigheid van den kapitein der artillerie de Braauiu, lid van de Commissie belast met de proever, van getrokken geschut te 'sllage; ook is liet achterste gerccdscliapskistjc gewijzigd en de plaatsing voor de zundertjes der granaten aangewezen. 21 Augustus, manoeuvres korpsgewijze. 23 bivouacqucren afgekoramandeerd we gens min gunstig weder. 25 Augustus groote parade. 26 bivouacquercn afgekoramandeerd we gens min gunstig weder; ten 11 ure hadden plaats vcreecnigdc manoeuvres met infanterie en artillerie, waarbij de Rijdende artillerie m ;t de kavaleric manoeu vreerde. 27 Augustus ten 7 ure rukten de verschillende ba- taillons infanterie uit tol het vorriglen van cenigc manoeu vres. Ten 8 ure rukte de le sectie der 4 IC batterij uit, onder kommando van den le luitenant Broers, zonder bediening, ten einde in versnelde beweging te onderzoeken in hoeverre de gewijzigde voorwagen- kisten voor de plaatsing der munitie voldeden. 28 Augustus, gecombineerde manoeuvres in liet vuur. Men meldt dat de „directie der werken, welke dienen voor den aanleg van den ijzereu spoorweg van Utrecht op Zwolle, de grootste bedrijvigheid aan den dag legt. Het is bijna twee maanden geleden, dat wij mededeelden, dat er met den aanleg der aardebaan onder de gemeenten Amersfoort en Soest een begin gemaakt was en thans vernemen wij uit eene goede brondat gedeelte der werken zoo goed als geëindigd is; ten gevolge van minnelijke onteigening van gronden, zullen thans de aardewerken onder de gemeente de Bildt een aanvang nemen, terwijl de onderneming niets verzuimt, wat tot voorbcrciJiiig zoowel der door haar te verrigtcn kunstwerkenals tot de vervaardiging der kadastrale pkras dient, zoodat wij vertrouwendatzij binnen weinige dagen in staat zal zijn, die stukken aan de goedkeuring van den mi nister van binnenlaudsclie zaken te kunnen onderwer pen, die aan eene we' ip de onteigening ten alge- meencn nutte onvermijdelijk moeten voorafgaan. Dingsdag morgen j I. zijn omstreeks een dertigtal leden der Afdecling Amersfoort en omstreken van hel Metalen Kruis, gezamenlijk in rijtuigen naar Utrecht vertrokken om bij dc feesten aldaar tegenwoordig te zijn. Men.schrijft uit Utrecht van den 28 dezer: «Do vrolijk wapperende banieren van alle particu liere gebouwen niet alleen, maar ook van de openbare, waaronder van don Domtoren, kondigden gisteren weder een feest aan dat in Utrecht zou gevierd worden: dc vijfjarige gedenkdag n.l. der onthulling van het monument op den Dam te Amsterdam. «Reeds vroeg waren dc deelhebbers aan deze viering hier aangekomen; zij vereeuigden zich legen t uur lol liet houden van een plegtigcn oplogt. Begeleid door oen piket artilleristen, en voorafgegaan door het mu ziekcorps der veldartillerie, waarop het corps officieren der dienstdoende schutterij volgde, trok de lango rij van oude krijgers van I83Ü weldra de stad in. Ter wijl dc leden van liet hoofdbestuur voorgingen, en het groote van den Koning ontvangen Oranjevaandel dooi de Amsterdamsche afdeeling en eene eercwacht van het corps onder-officieren onzer schutterij begeleid werdwaren verder alle leden der vereeniging onder hunne eigene banieren geschaard, waarvan verschillende door prachtige bewerking uitmunten. Een 30tal afdce- lingen was vertegenwoordigd, en zeker meer dan 800 met het Mctalenkruis versierden maakten den wandel- togt mede. Menige met onderscheidene cereteekencn gelooide borst trok de aandacht; er waren daar mannen van alle standen, van onderscheiden verdiensten, maar die allen nog als voor 30 jaar gloeiden van warme vaderlandsliefde, van gehechtheid aan het huis van Oranje. In het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen werden de afileelingen welkom geheeten door den Voorzitter, graaf Nahuijs, die in een warme toespraak herinnerde zoo velen, die der vereeniging weder ont rukt waren, maar zich tevens verheugde in de opkomst eener zoo groote reeks cide krijgsmakkers. Namens het corps officieren der schutterij bragt daarop de oudste kapitein, de heer Mijsberg, in krachtige taal de hulde van het corps aan de vereeniging, betuigde aller deel neming in deze feestviering, en sprak eenige welgepaste en treffende woorden van der jongeren dankbaarheid aan zoo vele grijze kampioenen voor onze regten en onafhankelijkheid. Deze toespraak werd, even als die des Voorzitters, met de luidste toejuichingen begroet. «Van het gebouw ging de stoet naar het park Tivoli, waar men geruirncn tijd vriendschappelijk bijeen was, ofschoon het vrij moeijelijk was, en dat wel na de lange wandeling, zich de noodige lafenis te verschaffen. Daar was het, even als bij den optogt, de muziek der veldartillerie, die nog een paar stukken voordroeg, met die kracht en dut aplombwelke wij van haar ge woon zijn. «De feestvierenden verspreidden zich daarop, om, na het vrolijk genoten diner, de voorstelling in den schouwburg bij te wonen, waar dc getrouwe wacht meester, dc gevierde Mr. Burlage, voor een degelijk stuk had gezorgd: De laatste droom van Sjoerd Zeepema, een dichtstuk, dat goed gedacht en uitgewerkt, maar vooral met takt en in overeenstemming met den geest der uitvoerders geschreven, en tevens door de toonccl- iisten van den Hr. de Vries waardig werd voorgedra gen. De dccoraliën waren keurig en de geheele Schouw burgzaal was door den heer de Vries zeer smaakvol versierd. Hij werd dan ook met den gcachten schrijver onder daverend gejuich voorgeroepen, bij welke gele genheid de laatste in warme taal op nieuw zijne ge hechtheid aan zijne oude krijgsmakkers uitsprak, en zijn geluk te kennen gaf weder voor hun feest iets le hebben kunnen bijbrengen. Na afloop der voorstelling werd door het lid der feestcommissie, baror. Tuets van Amerongcn, namens haar, aan den lieer Albregt, die nevens inevr. Kleine het meest tot deze opvoering had bijgedragen, een aandenken vereerd; de vereeniging, sprak de heer van Amerongcn, had een goed doel voor oogen, en huldigde daarom ook de kunst, vooral waar deze gewijd was aan 'l verspreiden van echt Neder- fandschen zin, aan het verlioogen van het Vaderlandsch gevoeldaarom wilde de vereeniging het Metalen Kruis ook gaarne hulde brengen aan den kunstenaar, die, gelijk de lieer Albregt, deze edele gevoelens vertolkte. Aan mevr. Kleine was reeds in het begin vau den avond een prachtige bloemruiker vereerd. «Na alloop van de tooneelvoorslclling was er zamen- komst in Tivoli; het park was smaakvol verlicht; vooral dc gas-illuminatic voldeed buitengemeen. De mannen-zangvereeniging bragt daar, met de sehuttcrij- rouziekbeide corpsen onder directie van onzen ijverigen Coenen, eene serenade bij fakkellicht aan de verzamelde Meialenkruisleden; de heer van der Wall Bake Jr. sprak in naam der beide inuziek-vcrccnigingen welgemeende woorden van hulde, die door den lieer Nahuijs harte lijk werden beantwoordmet dankbetuiging voor het gebragto huldebetoon. Een paar zangstukken werd toen uitgevoerd, waarvoor de zangers welverdiende toejui chingen iuoogstteu. De muziek der veld-ariilleric hield de feestvierenden nog gcruimen tijd vrolijk bijeen. «Even als den geliecleu dag, was het weder des avonds ullchccrlijkst, hetgeen lot den gelukkigen alloop vuil dezen eersten feestdag zeer medewerkte. lieden gaan do leden der Metaleu-Kruisvereeniging naar Zeist. Aan den lieer Burlage zal daar namens al de afileelingen een prachtig geschenk in zilver worden aangeboden, dat hem een aangenaam blijk zal wezcu van de algemeene sympathie zijner kameraden." Bij arresten van den lloogen Raad der Neder landen van Dingsdag is uitspraak gedaan in dc vol gende zaken: 1°. C. 11, dc Vries legen een arrest

Amersfoortsche Courant | 1861 | | pagina 1