AHBBSFOOBTSGHB COUR AS M 863. vnn DJNGSDAG, 3 September 3863. a '''i'1 vrrs|''llj"' tweemaal in dc week dos Dmgsdagt en VrijdagsI)e Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maandenVan Advertentiën1 tol 6 regels 60 Cents elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. - Af-.onderlijke nummers, ,0.10. - Brieven franco- Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. H. L a£\l mersloort, Bureau Amersfoorlschc Courant, Singel Wijk E N«. 61zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directcuren in het Rijk. KENNISGEVINGEN. De COMMISSARIS des KONINGS in de PROVINCIE UTRECHT, Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat op Woensdag den 4 September aanstaande, dc practische oefeningen van dc Vcld-Arlillcrie, in garnizoen te Utrecht, op de Zeijslerheide weder aanvangen en da gelijks van 's morgens 9 ure zullen gehouden worden, zullende de rooilijn loopen in de ngting van het huis ter Heide en Woudenberg. Utrecht, den 30 Augustus 1861. De Commissaris des Konings voornoemd, VAN DOORN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien Art. 203 der Wet van 29 Junij 1851, (Staatsblad No. 85)Doen te wetendat de BEGROO TING der Plaatselijke Inkomsten en Uitgaven dezer Gemeente voor het Jaar 1862, door hen aan den Raad aangeboden gedurende veertien dagente reke nen van heden, alle Werkdagen van 10 tot 1 ure, op de Secretarie voor eenieder ter lezing zal liggen en dat men van voormelde Begrooting afschrift kan bekomen legen betaling der kosten. Amersfoort, den 31 Augustus 1801. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester De Secretaris, A. G. WIJERS. W. L. SCUELTUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der GEMEENTE AMERSFOORT, Voldoen aan ccne aangename taak door aan dc leden der Brandweer en verder aan allen, die, zoowel tot blussching van den onlangs PLAATS GEHAD HEB BENDEN BRAND als tot bewaring der orde, hebben medegewerkt, bij deze daarvoor hun' opregten dank tc betuigen. Amersfoort, 2 September 1861. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester De Secretaris A. G. WIJERS. W. L. SCUELTUS. AMERSFOORT, 2 September 1861. Op Dingsdag den 3 September 1861, des namiddags ten één ure, zal de RAAD der Gemeente Amers foort weder cene Vergadering houden, waarin dc punten van behandeling zijn 1Missives van den Heer Commissaris des Konings en den Heer Iloofd-Ingenieur in de provincie Utrecht, aangaande liet lokaal voor telegraaf bureau. 2°. Teckcning en bcgrooting van kosten der spoor wegbrug. 3°. Verzoek van den hulp-onderwijzer G. A. dc Jongh om ontslag wegens vertrek naar elders. V. Benoeming van twee leden voor de Commissie van Wetgeving. Tc Amersfoort waren ingekwartierd van af primo Sopt 1857 tot uit0. Aug. 1858 17 oflic. 1571 mansch. 1858—1859 76 1712 1859—1860 01 2477 1860—1861 68 2406 totaal in 4 jaren252 8196 Den 28 Augustus arriveerde 's morgens ten 8 uur Z. M. onze geëerbiedigde Koning in liet Kamp bij Milligcn en werd met luide hoera's door de troe pen begroet, Ten 8f ure marscheerdcn de brigades af en maakten verschillende bewegingen in het vuur, welke f. M. niet Hoogstdeszclfs tegenwoordigheid vereerde, liet ver langen te kennen gevende, dat men bij het vuren zeer voorzigtig moest zijn, en II.D. hel onlangs plaats gehad hebbende ongeluk nog Zi.or ter harte gi.ig. De oefe ningen zijn dan ook zonder ongelukken afgcloopcn. Dc bewegingen door dc troepen uitgevoerd, en met schoon weder begunstigd, voldeden zeer. De kavaleric ca rijdende artillerie werd toen niet door Z. M. gade geslagen. Den 29 Augustus rukten dc troepen 's morgens ten 8 ure uit, verrigttcn onderscheidene manoeuvres en keerden des middags ten 3 ure ii: het kamp terug. Gedurende dien tijd was Z. M. onafgebroken bij de oefeningen tegenwoordig. Den 30 Augustus rukten de troepen des morgens te 6 ure uit om het bivouac te betrekken op de Wies- sclsche heide. Tc 10 ure werd liet bivouac betrokken, en vervolgens de soep, welke aldaar gekookt was, door de manschappen genuttigd. Des namiddags te vijf ure keerden dc troepen in liet kamp terug. Den 1 September had, na afloop der godsdienst oefeningen, groote parade plaats, waarbij voor den Generaal-Majoor Opperbevelhebber gedefileerd werd. Heden, 2 September, zullen brigade-exercitiën in het vuur plaats hebben. Het heerlijkste weder begroette den tweeden feest dag tc Utrecht van de afdcelingen der vereeniging van het Metalen Kruis. Vrolijk en opgewekt trokken dan ook de feestvierenden tegen 9 ure in den pchtend naar liet station, om van daar per extra trein naar Driebergen te stommen Even als don vorigen dag bij den optogt, had de lieer van Amerongen weder inet takt het vertrek geregeld, en spoedig ging men met dc muziek der veldartillerie, die in den eersten wag gon plaats nam, per spoor naar Utrechts lustoord; van Driebergen was het een heerlijke wandeling naar Zeist; bij liet dorp stelden de feestvierenden zich in het gelid en trokken dc afdeelingen achter hare ver schillende banieren ten feestmaal naar de laan van Beek en Roijen Daar wachtte ccn der oprigters en eerste voorstanders van de vereeniging eene verrassing die den 28 Aug. voor hem tot een der vereerendste dagen van zijn leven zal maken. Door den voorzitter der feestcommissie, Mr. Nahuijs, werd n.l. namens alle afdeelingenaan den heer Burlage een prachtige zil veren vaas met deksel aangeboden. Een allerhartelijkste toespraak van den voorzitter werd door Mr. Burlage op zijne zoo eigenaardigehumoristische wijze beant woord; bij beide sprekers kwam echter vooral dit uit, dat er van het hart tol liet hart werd gesproken. Op verzoek van den heer Nahuijs werd uit den beker dadelijk onder de luidste toejuichingen de eerste dronk aan Z. M. den Koning gebragt. Dc vaas, vervaardigd in dc fabriek van den heer van Kempen, die reeds zoo veel schoons leverde, is een kunststukdat nadere beschrijving verdient. Zij is met het voetstuk omstreeks 60 duim hoog; op het keurig bewerkt deksel staat dc wachtmeester der lan ders te paard in gedreven zilver, met inschrift op den randop den beker staat liet monument van de Ecn- dragt op den Damterwijl die verder versierd is met de borstbeelden van Willem I, Willem II en Willem III met toepasselijke opschriften en ornamenten. (Van het volgende is door de Utr. Ct. en andere bladen geene melding gemaakt. Het geschenk bevond zich op cene pijramidale tafel en was geheel omhuld door eene oranjevlag. Bij het aanbieden van hel geschenk hief Graaf Nahuijs de vlag op, zoodat hel eensklaps schitterend voor aller oogen blonk. Na de toespraak van Graaf Nahuijs en de repliek van Mr. Burlage, verzocht eerstgenoemde, de achter de tafel staande aan wezigen zich ecnigc minuten onbewegelijk te houden, plaatste elk der beide gemelde heeren zich staande aan eene van de tijden der tafel, hel geschenk zich daar- tusschen bevindendeen werd toen alzoo van de geheele groep, in weinige oogenblikken eene daguerrotype ver vaardigd, waarvan de afdrukken weldra algemeen ver krijgbaar zullen zijn.) Het feestmaal der 515 Metalenkruis-leden heeft zich door den meest vricndschappclijken toon gekenmerkt. Dc regeling van dc tafel, aan het lid der feestcommissie, Mr. Walland opgedragen, was perfect, en zoowel de spijzen als de bediening waren naar wensch. De toas ten waren velen, aan Koning, Vaderland, Metalen Kruis, Kameraadschap en diergelijken; we zullen ze niet nader bespreken, maar alleen zeggen, dat ze steeds met evenveel warmte werden ingesteld als met geestdrift ««dronken, en dat de artillcriemuziek gedurende het geheele feestmaal door eene notie uitvoering van een tal ferme nommers de vrolijkheid zeer bevorderde. Na een regt genoeglijk zamenzijn, verzamelde men zich ten 6 ure voor den afiogt, en kwam men tcgcu ruim 7 ure per spoortrein tc Utrecht terug. Na korte rust vcrecnigden de leden van het Meta len Kruis zich spoedig daarop in het park Tivoli, waar een talrijk gemengd publick, onder het heerlijkste zo- mcravoiidwüder, en bij cene zeer smaakvolle gas- en lampion-verlichting, reeds genoot van de keurige uil- voering van eenige muziekstukken door de Uirechlsche- schulterij-kapcl. Hier cm daar tusschen het aanwezige publiek zich aan tafeltjes groeperende, vormden dc krtiisleden weldra onderscheidene kleine vrolijke krin gen waar dc beker lustig rondgingen het warme gesprek telkens eigenaardig werd afgebroken door de stem van een der aanziltendeudie een opgewonden feestdronk onder zijne vrienden instelde; het was een opwekkend tooneel, veel verschillende van dat stijf aanzitten aan de theetafels, dat hier te lande, en te Utrecht niet het minst, koncert-en zelfs zoogenaamde feestavonden dikwerf kenschetst. Het was een joviale toon die overal heerschte, het was gulle vrolijkheid die men allcrwege kon opmerken. Op studentenfeesten hebben wij het wel veel minder geanimeerd gezien. Wij durven ons verzekerd honden dat men algemeen genoegen smaakte. Door hel lid an de feestcommissie Mr. Taets van Amerongen, werd ook hier een hartelijke en welspre kende dronk gewijd aan den Koning; alleen bij uitzon dering, daar de commissie teregt gemeend had in eene zoo talrijke en gemengde vergadering geene andere toasten te kunnen laten instellenwerd door den heer van Dordrecht nog met veel talent een dronk gebrast aan de vrouwen. Het onderwerp wettigde zeker de gemaakte uitzoadering. Tegen 12[- ure werd het vuurwerk argestokeu, dat, door den heer Ruijsch te Utrecht geleverd, algemeen voldeed; enkele nommers mogt men uitstekend noemen, en welverdiend waren de toejuichingen, die den ver vaardiger te beurt vielen. Lang bleef toen nog eene talrijke schaar feestvier deren bijeen; tot hoe vroeg welen we niet, want wij behoorden niet tot de plakkers; maar dit weten wij, dat dezelfde gulle, pleizierige toon, die den gchcelen avond had gekenmerkt, steeds bleef heerschentotdat de ochtendschemering ook de laatste zifters naar huis deed gaan, om na een zeer blijden, maar vermoeden den dag rust te zoeken. Donderdag tegen 1 ure werd aan het station door de feestcommissie en de Ulrechtsche afdeeling aan de van elders opgekomen feestvierende Metalen-Kruisleden het afscheid toegeroepen; wij durver, ons overtuigd houden, dat zij van daar gingen ma eene dankbare herinnering aan een paar regt broederlijk en kameraadschappelijk doorgebragte blijde dagen, en erkentelijk voor de zor gen, door de geheele feestcommissie aan de regeling van dit zoo gelukkig afgeloopen feest gewijd. Naar wij vernemen, zijn bij het Ministerie van Justitie de wetsontwerpen tot herzienig van de wet van Burgerlijke Regtsvordcring en van Strafvordering in gereedheid, en wordt bij het eerste voorgesteld, de betrekking van procureur te doen vervallen. DrCl) Het provinciaal geregtsliof in Zuid-Holland heeft Jasper Speijer, zeeman, te Rotterdam, veroordeeld tot de doodstraf, uit te voeren binnen de stad Rotterdam, wegens brandstichting met gevaar voor mensclienlevens. Woensdag morgen werd door de policie te Gro ningen weder een onderzoek ingesteld naar de vereischte zwaarte van de ter markt gebragte boter't welk tot drie bekeuringen aanleiding heeft gegeven. Als een bewijs voor de deugdelijkheid van het spreekwoord: Zuinigheid bedriegt dikwijls de wijsheid", wordt het volgende geval uit eene der N.-H. steden Een koopman in artikelen van weelde, die dagelijks met een hondenwagen in het boerenland ging venten, zou zeer onlangs des Zondags met zijne vrouw eene naburige kermis bezoeken. Vermits het te warm was om te wandelen, en hel zonde zou zijn geweest om een rijtuig te hure.i, vermits men zelf gerij had, be sloot men met den hondenwagen de reis aan te nemen. De vrouw, netjes opgedirkt en met een gouden hoofdstel op, staple met hare kindertjes in het voer tuig, en manlief, zwart gerokt en geheel in kermis tenue, liep als voerman naast de Lid blaffende hon den, als deelden zij in de vreugde van den baas en zijne vrouw. Zoo ging het in dartelen gang ter poorte uit; maar daar kwam er een spaak in het wiel; een paar ambtenaren aan de poort deden halt maken en calangeerden den voerman, omdat hij zijn wagen ge bruikte tot vervoer van personen, strijdig met bestaande keuren; terwijl hij met de ambtenaren braaf aan het disputeren was, zette hij inmiddels zijn wagen op de brug aan de leuning vast, dat berokkende hem cene nieuwe bekeuring, want hij mogt de passage op de brug, volgens bestaande keuren niet belemmeren; in middels waren vrij wat nieuwsgierigen toegeschoten om het lijnc der zaak te weten en dol van woededat men niet eens met zijne vrouw, op zijn eigen honden wagen naar dc kermis mogt rijden, reed hij, om dus spoedig uit het oog cn gedrang te zijn een der stads singels op maar nog was hij niet aan het einde zjjuer wederwaardigheden daar loopt hem weder

Amersfoortsche Courant | 1861 | | pagina 1