AHIRSFOORTSCHE C0DR4 M 866. vnii VRIJDAG, 6 September ó86é. Dit Blad verschijnt tutemaal in de weck de» Dingsdagt en Vrijdag». De Prij» van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Advertentie1 tot 6 regels 60 Ceeta, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummert, fO, 10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. H. mm CU»ff, té Amersfoort, Bureau Amerrfoorlteht Courant, Singel Wijk B N*. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directcnren in het Rijk. KENNISGEVINGEN. Db BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de Ingezetenen dezer gemeente, dat het door den Commissaris des Konings in deze provineie executoir verklaarde kohier van HET PATENT- REGT (16 Kwartaal) over het dienstjaar 18"/61 aan den Ontvanger van 's Rijks Directe Belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voette voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 2 September 1861. De Burgemeester voornoemd, A. G. WIJERS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de Ingezetenen dezer gemeente dat het door den Commissaris des Konings in deze provincie executoir verklaarde kohier N°. 6 van DE BELASTING OP HET PERSONEEL over het dienst jaar 18"/«i aan den Ontvanger van 'sRijks Directe Belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 2 September 1861. De Burgemeester voornoemd, A. G. WIJERS. SPAARBANK. Het Bcstuu. zal zijne eerstvolgende zitting houden op Maandag 9 September e. k. ten Raadhuize te Amersfoortdes namiddags van 12 tot 1 ure, en alsdan tevens vaceren lot het bijschrijven der verschenen renten, waartoe regthebbende worden uitgenoodigd huone boekjes in die zitting in te leveren. VAN DE POLL, Secretaris. ZITTING van den GEMEENTERAAD van 3 September 1861. Tegenwoordig alle Leden. Na het voorlezen en goedkeuren van de notulen der vorige vergadering, worden de H.II. van Beek, J. F. Lagerweij, Herschel, Scheerenberg en van Look horst toegelaten tot het afleggen der voorgeschreven eeden, en nemen zij daarna zitting als raadsleden. 1°. Ecite missive van den heer Commissaris des Konings en van den heer Hoofd-lngenieur aangaande het locaal voor telegraafbureau. Blijkens deze missives scheen het, bij de aanbe steding tot het leggen van de telegraaflijn, niet in de bedoeling der Regering gelegen te hebben, om ook aan Amersfoort daarvan het genot te gunnen. Dc heer Commissaris des Konings had daarop als- toen krachtig aangedrongen, en uit de hieruit voort gesproten correspondentie was gebleken, dat de loca- liteit, tot bureau te Amersfoort aangewezen, hiertoe ongeschikt was bevonden, en dat er ook gecno tele grafisten voorhanden waren om aldaar dienst te doen. Indien er echter een behoorlijk locaal werd aangewe zen, zou in het laatste, uiterlijk binnen 4 maanden, worden voorzien. De heer Hoofd-lngenieur heeft ver volgens eene opgave verstrekt van de vereischten voor een behoorlijk bureau, en naar aanleiding daarvan hebben Burg. cn Weib. eene raming van kosten doen maken, die berekend worden op ƒ1890. Het gebouw zou kunnen worden daargesteld b. v. aan het einde der Utrecbtschestraal in het plantsoen, aan dezelfde zijde als de portierswoning, ter plaatse waar nu het geboomte door rasterwerk is omgeven. De heer van Beek wenschte, dat het bureau meer in het midden der stad werd daargesteld, terwijl de heer Scheerenberg gaarne zou zien, dat er als voor waarde werd gesteld, dal, wanneer de telegraaf later winst mogt afwerpen, bet njk alsdan vergoeding gaf voor dc oprigting van hel locaalof daarvoor huur bctaaldo. Nadat de Voorzitter en de heer Herschel herhaal delijk hadden betoogddat het niet raadzaam was op ecnigc wijze dc zaak te bemoeijolijkcn, werden Burg. en Welh. gemagtigd, met algemcene stemmen, om over te gaan tot het doen oprigten van het bedoelde locaal, hetzij met of zonder openbare aanbesteding, hetgeen nog vóór 1°. Januarij e. k gereed zal kun nen zijn. 2°. Dc tcekening cn begrooting van kosten der Spoorweg-brug. Uit deze stukken vloeit voort, dat cr zou kunnen >vordcn daargesteld een afzonderlijk gedeelte der brug yoor rijtuigen, breed 4J el, en twee trottoirs voor voetgangers te zamen lf breed; en dat de kosten door de gemeente te dragen werden berekend op ruim ƒ18000.Tevens blijkt daaruit, dat de be doeling is, in het midden eene o/iAaa/brug, en niet eene sc/iroé/brug te maken. Daar de ondernemers zoo spoedig mogelijk da stukken aan den Minister wen- schen op te zenden, ten einde de goedkeuring te verkrijgen, tot de uitvoering van het werk vereischt, zoo dringen zij aan op eene spoedige beslissing. De meeste leden van den Raad voerden hierover het woord, waarvan de slotsom was, dat men zich nog niet genoegzaam ingelicht rekende, om nu reeds hieromtrent eene beslissing te nemen, terwijl velen meenden, dat het verbrecden der brug moest afhan gen van het al of niet afbreken der Koppelpoort. Om die reden werd eindelijk besloten de stukken te ver zenden naar de Afdeelingenten einde die aldaar nader te onderzoeken, hetgeen volgens een der leden niet verhinderde, dat inmiddels de goedkeuring des Minis ters zou kunnen worden aangevraagd en verkregen. Tegen slemden de H.H. L. E. Lagerweij en Scheerenberg. 3°. Verzoek van den hulponderwijzer G. A. de Jongh om ontslag wegens vertrek naar elders. Daar de verzoeker was benoemd tot hulponderwij zer te Utrecht, stelde de Voorzitter voor hem te ontslaan op 15 October, waartoe wordt besloten. 4°. Tot leden der commissie van wetgeving wor den op nieuw benoemd de aftredende leden; zijnde de II.H van Bel en Scheerenberg. De Voorzitter herinnert daarna, dat op 1°. Nov. het contract tot het ophalen der straatvuilnis eindigt. Daar vroeger door sommige leden het denkbeeld is geopperd, om in het vervolg dit van stadswege te doen bewerkstelligen, stelt hij vóór, Burg. en Weth. te magtigen het bedoelde contract onderhandsch voor een half jaar te verlengen, of daarover met de con tractanten in onderhandeling te treden. De heer Scheerenberg meent, dat die termijn te kort isen geeft in overweging daarvoor een jaar te stellen, waartegen dc heer van Lookhorst zich verzet. In stemming gebragt, wordt het voorstel van den Voorzitter aangenomen met 13 tegen 2 stemmen, die der II.H. Scheltus en Scheerenberg. Ingekomen zijn de navolgende stukken 1°. Dc goedkeuring van Gedeputeerde Staten op het vroeger genomen besluit betrekkelijk het locaal voor het telegraafbureau. Aangenomen voer kennisgeving. 2°. De begrooting der gemeente voor 1862; 3°. Die van het burger-weeshuis; 4". Die der verschillende armbesturenwelke begrootingen allen verzonden worden naar de Afdeelingen. 5°. Eene missive van de plaatselijke schoolcom missie, bevattende haar advies over het voorstel van de H.II. van Beek en van Lookhorst ten aanzien eener op te rigten school. Wordt besloten dit stuk te doen drukken, en intusschcn ter inzage neder te leggen ter Secretarie. 6°. Missive der Gezondheids-commissie, waarvan voorlezing geschiedt, en die ten doel heeft, aan den Raad de noodzakelijkheid te betoogen van de herzie ning van sommige artikelen van het Policie-regleraent in het belang der openbare gezondheid. Verzonden naar de Afdeelingen. De heer L E. Lagerweij zegt, dat hij eene spoe dige herziening van het policie-reglement wenschelijk acht, en dat hij gelooft, dat de bepalingen omtrent het brandwezen daarbij verbeteringen zouden kunnen ondergaan. Hij zon ook gaarne vernemenof Burg. en Welh. voornemens zijn eenige tegemoelkomiug te ver- lecnen aan dc personendie onlangs bij den bekenden brand zoo langdurig hulp verleend hebben, hetzij zij tot het brandwezen, of tot dc schutterij behoorou. De Voorzitter antwoordt, dat zoo even de leden der wetgevende commissie op nieuw zijn benoemd, en hij dus niet twijfelt, of zij zullen spoedig dc be doelde taak aanvangen. Wat de vraag van den vorigen spreker betreft, is ook hij van oordeel, dat het geven van eenige tegemoetkoming billijk zou zijn, cn ver zoekt hij daartoe dus dc noodige magtigiiig. Deze wordt hem daarop door den Raad verleend. Dc heer van Lookhorst zegt eindelijk openlijk dank aan alle hoofden der brandweer, die door hunnen ijver zooveel hebben bijgedragen tot het spoedig mees ter worden over den hevigen brand, en het redden van zoo veel, dat anders door de vlammen zou ver nield zijn. De Voorzitter hervat, dat hij gaarne daarvan de tolk wil zijn bij de bedoelde personenen sluit daar na de vergadering. AMERSFOORT, 5 September 1861. Uit de legerplaats bij Milligen meldt men ons van Zondag jl. «Heden morgen omstreeks 10 ure verzamelden zich de verschillende wapencorpsen voor de godsdienstoefe ning. De kerkmuziek, uitgevoerd bij het gezang der Hervormden door het muziekcorps der grenadiers en jagers, was dieptreffendzoodanig dat ten volle de aan dacht op die verheven harmonie was gevestigd. «Te nagenoeg 12 ure trokken de troepen naar de de lijn van bataille tot het houden van groote parade, die door buitengewoon schoon weder begunstigdschit terend mogt worden genoemd. De houding van de manschappen der verschillende corpsen was voor den aanschouwer uitmuntend. Na gehouden wapenschouwing door den generaal-majoor baron van Geen, opperbevelhebber der vereenigde troe pen,- werden de troepen in divisie-kolonnen zamen- getrokken en volgde het défileren, dat voor den kamp bezoeker in de daad prachtig was en door de liefelijke toonen der zes zich opvolgende muziekcorpsen werd veraangenaamd. Het was omstreeks 2J ure toen het laatste troependeel was ingerukt. «Eene bijzondere opmerking is, dat in 1854 en 1859, toen de groote kampen bij Zeist werden ge houden, het getal kampbezoekers gelijk stond met ongeveer 25,000 tegen nu 100. Dit kan ook alleen worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat de gemeenschap naar het kamp bij Milligen niet alleen lastig en kostbaar is, maar ook dat men te veel tijd voor de reis noodig heeft, hetgeen naar men hoopt, in de volgende jaren eene verbeterde verande ring zal ondergaan, als de geprojecteerde spoorwegen en inzonderheid de Centraal-Spoorweg voltooid zijn." Men meldt ons uit het kamp bij Milligen van gister, 4 September: Den 2 September hadden de manoeuvres in het vuur plaats. De Brigades rukten ten 8 ure uit en keerden omstreeks 12 ure in het kamp terug. Alles is naar wensch afgeloopenbij een aanval en galop van de rijdende artillerie viel een bijdehandsch voorpaard en bleef op de plaats dood. Het geschreeuw was in den beginne nog al van belang van de stuk rijders, welke bij die bespanning behoorden; maar zij werden spoedig geholpen; geringe kwetsingen hebben de manschappen bekomen en één derzelve is in de ambulance opgenomen. Bij de 4 batterij gelrokken geschut zijn nog geen ongelukken voorgevallen; de vrees die bestond, dat de groeven en de ziel somwijlen een gedeelte van de kardoes zonden achterlaten, is geheel verdwenen en men vuurt zonder zorg even als bij gewoon kanon. Gister (Woensdag) was groote parade en werd ge defileerd voor den Opperbevelhebber. Daarna geschied de uitdeeling aan onder-officieren van wijn en sigaren. De manschappen bekwamen bier, brood, kaas en siga ren welke gift door Z. M. den Koning is geschonken. Z. M. heeft een gouden* anker horologie met ketting geschonken aan den sergeant Bles van het regement Grenadiers en Jagers. Bij de godsdienstoefening der Hervormden in de legerplaats bij Milligen op Zondag 8 September e. k. zullen de gezangen bestaan uil: voorzang Psalmt LXVIII: 10; lusschenzang Gezang LXXXIX: 11nazang Gezang XCVI. Naar men verneemt zal de eerstaanwezende Ingenieur te Amersfoort op Woensdag 11 September c. k. aldaar aanbesteden: het éénjarig onderhoud van dc kazernen, stallen en magazijnen onder hei beheer der Genie tc Amersfoort. Ter laatste zitting der Spaarbank-Commissie te Amersfoort is door 10 inbrengers, waarbij 3 nieuwe deelnemers, ingebragt ƒ378,40. In de eerstvolgende zitting, Maandag 9 September, zal dc verschenen rente worden bijgeschreven. Dingsdag e. k. zullen in Amicitia, te Amersfoort, plaats hebben eene malinée musicale en een concert door het daartoe geëngageerde muziekcorps der Utredu- schc schutterij, en toegankelijk gelijk bij advertentie in het vorig nummer is vermeil Met veel belangstelling wordt alhier het eerste optreden te gumoet gezien van dit corps, vermits zijne verdiensten elders boog weronn gewaardeerd, inzonderheid te Haarlemalwaar twee gerenommeerde Oostenrijksche «o Pruissiscbe militaire muziekcorpsen en de beroemde Belgische Guides gt- ruimen tijd. even als bet Utrechtse he corps de tentoon- stellingsfeesten epbiislerdo», eu dus de Hwaefcak eet-

Amersfoortsche Courant | 1861 | | pagina 1