AIEHSFOORTSGHB COURANT M 887. Tan Y R IJ I) A G 8 November J86d. I),l mad Tsrschijnt da .aak da, prij, h„ ibo„ncl„„t Je v,„ d«rtenli5n,M 60&.U alka regal reader 101 Oarrt,. bal,aire hat Z.agalragt. - Af-^krUjk, ,0.10. Briar franco. Ba.talliagaa g„ahi.da„ bij daa Uitgarèa A. L Cteeff t. Amerafoortft.aaa,, a>,aee./oert.e». Singel Wijk E N". BIhij all. Boekhandelaren aa Bo.t-Diraatenren in hat Rijk. Provinciale Staten van Utrecht. Zitting van Ditigsdag 5 November 1801. Na eene voorafspraak van den Voorzitter, waarbij deze wees op den over het geheel genomen gun- stigen toestand van dit gewest, werden ingebragt verschillende mcdedeelii^fci van Gedeputeerde Sta ten; als: 1°. Dat door Z. M. den Koning was bepaald, dat de gemeente Wilnis in de kosten van het bou wen eener nieuwe school 3000 zou dragen; 2a. Dat aan de gemeente Tuil en 't Waal in de kosten van haar lager onderwijs, tot wederopzeg ging, een jaarlijksch subsidie wordt verleend van f 250; 3°. Dat afwijzend was beschikt op het verzoek der gemeente Loenen, en op het herhaald verzoek van Maartensdijk, om ondersteuning in de gewone kosten van het lager onderwijs; terwijl is bepaald, dat de gemeente Vreeland zal voldoen eene som van f 4000 bij den aanbouw der nieuwe school en onderwijzerswoning 4°. Dat zijn goedgekeurd de rekening over 1859, de begrooting der enkel provinciale inkomsten en uitgaven voor 1802, de in de zoincrzitting vastge stelde reglementen voor verschillende waterschappen, en de opheffing van den veenpolder Groot-West veen; 5°. Dat ook de begrooting der kosten van het Provinciaal bestuur voor 1802, voor zoo ver deze rijksuitgaven zijn, is goedgekeurdr met uitzonde ring van enkele daarop gebragte verhoogiugen. 6°. Dal de tol op den provincialen weg van Houten naar den Lekdijk was verpacht voor ruim f 800.—. Al deze inededeelingen werden aangenomen voor kennisgeving. Vervolgens werden ingebragt verschillende advie zen van Gedeputeerde Staten, gegrond op art. 30 der wet op het lager onderwijs, en op adressen der gemeenten a. Harmeien, om ondersteuning in de kosten van het lager onderwijs; gesteld in handen der 11.11. G. J. Verloren, de Koek, Pabst, Daslert en Spengler. b. Abcoude Proostdij, om subsidie voor de ver nieuwing en vergrooting van het schoollocaal; als voren, de II.if. van'Tuyll van Zuijlcn, de Koek, MctelerkampKoer en Pabst. c. Maartensdijk, ten derde male vragende onder steuning voor de gewone kosten van lager onderwijs; als voren, de 11.11 van Tuyll van Zuijlcn, de Koek, Pabst. Dastcrt en Spengler. d. Maarnom ondersteuning ter zelfder zake, zoo mede om subsidie in de kosten van gebouw van een schoollocaal en onderwijzerswoning; als voren, ll.il. de Beaufort, Voel, Schas, Menso en van Bel. Daarna werden insgelijks gesteld in handen vau commission cenige ootwerp-regleinenten voor water schappen, te weten: 1". Die voor de waterschappen Achttienhoven, Hreukclen Proostdij, Teckop en Zegveld, van de II.II. van Kreek CalkocnHam. van de Poll, van Nooten en Strick van Kinschoten; 2°. Dal voor de Runschoter en Duister uitwate ring in zee, met eene nota van wijzigingen en eenige bezwaarschriften van de II. II. CordesU. Verloren, van Koetselaar, Wijers en de Louter; 3°. Dal voor het hoogheemraadschap van Zeeburg en Dicmerdijk, van de H.H. Cordes, de Vries. Ras tert van Roede lot Ier Aa en Strick van Kinschoten. Dij deze laatste zal zich eene geljjke commissie uit de Staten van Noord-Holland voegen. Een voorstel van Deputeerde Staten om den prijs der Provinciale kaart te stellen op even als in Zuid-Holland en Zeeland, werd gesteld in handen der II. II. Story van KloclclandMenso, de Muralt van de Poll en Bosch. Door de commissie uit de Staten van Zuid- Holland en Utrecht werd een rapport ingeleverd over het outwerp-reglement voor den polder Zeven hoven, dat nader aan de orde zal gesteld worden. De rapporten der commission in de zomerver gadering benoemd tot het onderzoek der ontwerp- reglementen voor het waterschap Vleuten en voor dat der Hooge en Lage Weide, werden aan de orde gesteldom in de eerstvolgende bijeenkomst te worden behandeld. Na het inbrengen dezer stukken werd er over gegaan tot het trekken der Afdeelingen die hierop tot hare Voorzitters verkozen de H.H. Mctelerkamp Wijers en Menso; tot ondervoorzitters de 11.11. Broers, Cordes en Jongcnccl. Ten slotte werd ingebragt een voorstel van de H.H. Baetert, van Reede tot ter Aa, Ram. dc Vries en van Nooten, daartoe strekkende, dat eene Commissie van 7 leden zal worden benoemd, ten einde te onderzoeken of het wenschelijk en mogelijk zou zijn, dat er een hoogheemraadschap werde opgerigt, belast met het toezigt op de Vecht, en op welke grondslageu dit zou moeten berusten. Nadat was besloten, dat dit voorstel zal worden gedrukt en rondgedeeld, en nader gelegenheid zal worden verleend tot toelichting, wordt de zitting veidaagd tot Dingsdag 12 November, des voor- middags ten elf ure. Afwezig waren de H.H. van Asch van Wijck, van llardenbroekvan der Poel, Vos en van Lijnden van Sandenburg. SPAARBANK. Dot Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op tla.'liiilag 11 November e. k. ten Kaadhuize te Amersfoort, des namiddags van 12 tot I ure. VAN DE POLLSecretaris. AMERSFOORT. 7 November 1861. Met veel genoegen vernemen wijdat zich hier ter stede een muziekgezelschap van een twintigtal heeren heeft geconstitueerd, hetwelk onder de leiding van den heer Ilerchenröder zich ten doel stelt door vereenigde krachten zich in de instrumentale muziek te oefenen en later Concerten te geven. Voorstan ders der toonkunst, eene van de meest edele pilaren der beschaving, wensciien wij dezen muziekalen kriug het beste succès toe. Dij een kon. besluit wordt voortaan aan de aspiranten naar de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen de verpligting tot het onder gaan van een vergelijkend examen opgelegd, als mede aan de surnuinerairen voor hunne bevordering tot commiesen bij dat vak. De vereischten tot de betrekking van surnumerair zijnnaar wij vernemen: Nederlander van geboorte, leeftijd van 18 tot 21 jaren, goede hand van schrijven, kennis der fran- sche, duitsche, engelsche en vooral nederl. taal, de vier hoofdregels der rekenkunde, eigenschappen en toepassing der evenredigheden en aardrijkskunde, en bovenal een gezond en sterk ligchaainsgestcl zonder ligchaamsgebreken. De uitslag der najaarsexamens van onderwij zers in de verschillende provinciën des rijks thans bekend zijnde, blijkt daaruit dat zich in liet geheel tot het verkrijgen eener acte, of tot bevoegdheid in een of auder vak hebben aangegeven 1033 per sonen. waarvan 629 mannelijke en 424 vrouwelijke aspirantenwelk laatste cijfer gedurig schijnt toe te nemen. Heeren examinatoren zijn met loffelijke .gestrengheid te werk gegaan loffelijkwanneer de belooningen der onderwijzers maar eenigzins gelijken tred houden met hunne eischenanders zal het gebrek aan onderwijzend personeel nog stijgen. Van 120 personenwelke de acte als hoofdonderwijzer vraagden, mogten 73 die ver werven terwijl 53 werden afgewezen. Dames aspirant-hoofdonderwijzeressen slaagden eenigzins beier: van 24 werden 15 geadmitteerd. Op liet artikel hulponderwijzers, noodkreet van zoo vele adverterende gemeentebesturenwaren de heeren niet minder keurig. Van 206 personen wees tnen ruim of 85 af, terwijl tegen 70 hulponder wijzeressen, welke slaagden, 46 dames terug ge zonden werden. Met de aspiranten voor hel frauseh zag het er treurig uit; van de 114, welke gewogen zijn, waren er 78 te ligt en slechts 36 wigtig; de dames waren (het is toch zonderling!) voor dit vak weder veel bekwamer dan de heeren van 97 welke de bevoegdheid vroegen zijn 05 geadmitteerd en 32 afgewezen, waaruit blijkt, dat, terwijl b(j de heeren de afgewezenen tot de gelukkigen slaan als 2 tol I zulks bij de dames is als 1 tot 2waaruit mag afgeleid worden dat de dames p. m. viermaal zoo veel capaciteit ten toon spreiden als de heeren. Voor de engelsche onderwijzers was de uitslag gunstiger; van 39 werden 25 goedgekeurd, maar van 3i dames ook slechts 10 afgewezen. Voor be oefening van handwerkjes legden de laatste grooten aanleg aan den dag; van de 89 aspiranten zijn 80 geslaagd. In het geheel zijn er 671 acten van be voegdheid afgegeven. Op het adres van den senaat dor Koninklijke Academie te Delft aan den Koning, inhoudende verzoek tot wijziging van sommige bepalingen der nieuwe regeling van de academische zaken, is afwijzend beschikt. De studenten van het vierde studiejaar aldaar zijn daarop hij den directeur ontbodenom 'het nieuwe reglement te teeke nen hetgeen echter eenparig door hen is geweigerd. Men maakt zich daarom ernstig ongerust over den loop, dien de zaken nemen kunnen, vooral indien er ook afwijzend zal geantwoord worden op het adres van professoren en leeraren. Voor de regtbank te 's Gravenhage werd den 4 dezer eene zaak behandeld, die. hoe ODgeloofljjk ze ook in de 19e eeuw moge schijnen, toch inder daad de zuivere waarheid is. In de gemeenten Rboon, Poortugal en Pernis is ten huidigen dage het bijgeloof nog zóó sterk, dal verschillende per sonen aldaar zich wanen bstooverd te z|jn, en daarvoor hulp gaan inroepen bij den in die ge meenten gercüommeerden professor in de toover- kunst. De leregtzitting der regtbank heeft ook ons in kennis gebragl met dien non plus ultra der geleerden, en wel met Jan Boogaarts, oud 70 jaren, water- en vuurverkooper, mitsgaders uitdrager te Delft. Het is deze persoondie aldaar teregt stond en door het Openhaar Ministerie aangeklaagd werd 1°. van bedriegelijke opligting, en 2°. onwettige uitoefening van een tak der geneeskunst. Het ge tuigenverhoor leverde het bewijs op van hel bijgeloof in die gemeenten, zoodal er getuigen waren, die, ondanks de geachte Voorzitter het bespottelijke van dat bijgeloof hun voor oogen hieldpertinent bleven volhouden, dat zij volkomen daaraan geloof bleven hechten. De zoogenoemde professor, in wien zij al hunne hoop steldenheeft hun geneesmiddelen toe gediend, die volgens een chemisch onderzoek van eenen deskundigen alhier, bestonden in den afval van ijzer- en kopervijlsel, vermengd met roest en zanden volgens de bekentenis van den beklaagde, afkomstig uit de gewcerfabrijk te Delft. Daarvan heeft hij poeders gefabriceerd, welke de bijgeloo- vigen gretig a f 2 en f 3 het stuk van hem afnamen. De subst. olficier van justitie, Mr. Raedt van 01- denbarneveldt betoogde, dat hier aan bedriegeljjke opligting moest gedacht worden, waarom hij dan ook requireerde, dat de beklaagde zou worden schuldig verklaard aan de hierbovengenoemde feiten, en veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en twee geldboeten. De advokaat Mr. D. van Raalte, voor den beklaagde optredende, trachtte te betoogen dat hier de manoeuvres frauduleuses ontbraken. De regtbank zal den 11 dezer hierover beslissen. Een Ürenthenaar meldt het volgende uit Napels aan de Provinciale en Drentsche Courant: Vele merkwaardigheden heb ik hier gezien; welke bijna ongelojfclijk schijnen. Gister wandelde ik door eene groole stad, doch als het ware tusschen de graven. TWas de wederapgedolvene stad Pom- peji, voor bijna achttien eeuwen door de asch van den Vesuvius bedolven, 'k Wandelde door de stra ten waar de sporen van de wielen der wagens nog te zien wareu. 'k Zag de ovens en molens der oude Romeinende huizen nog bezet met de schoouste standbeeldende muren beschilderd (fresco) en duidelijk te zienof het pas gedaan ware; de geraamteu der inenschen nog op dé plaats, waar hen de vreesscljjksle dood overviel, 'k Vond het brood en vele groenten nog aanwezig in een winkel, natuurlijk versteend; deo Romein- schen schildwacht nog op zijn post; de standbeelden van Cicero ea Plato nog ongeschondencn on noemlijk meer, te veel o n hier te verhalen. Ook andere gedenkwaardige Rbmeiusche plaatsen hel» ik gezien, zooals: de grot van Cumae, de badeu van Nero, met koekende onderaardsche stroomen, waarin ik met mijne eigene oogen een ei heb zien gaar kooken en zelf inet smaak opgegeten. Rij den tempel van Isis vond men het geraamte van een priester met een by 1 in de hand waarmede bj) reeds twee muren doorboord hadmaar bij den uitgang vond hy den doodwordende onder de asch bedolven. In eenen kelderwaarin ik geweest benhad men 17 geraamten gevondenwelke hunne aangezigten met doeken van zeer lijn maaksel bedekt hadden en in hunnen doodstrijd alle tegen den muur waren gedrongen. In datzelfde huis, even builen de deurbij den ingang die naar den tuin leiddevond tnen het geraamte van den heer des huizeshebbende een sleutel in zijne band gevolgd wordende door een slaaf, kostbaarheden dragende.... Doch hoe zal 'k u alles wat ik gezien heb kunnen schrijven! 'k Heb alleen over de oud heden rondom Napels zestien bladzijden op klad en nog veel meer te schrijven...." liet gister voormiddag ten 9 ure te 's Gra venhage uitgegeven bulletin omtrent den toestand van den prins van Oranje, luidt als volgt: «Z. K. H. heeft een rusligen nacht gehad; de begiuaende beterschap, die gisteren verwacht werd, bevestigt zich heden. «(Gel. Dr. Vinkhuyzen. P. P. Ererard, m. d." Bij den lloogcn Raad is gister in cassatie behandeld de zaak van het muziekgezelschap Uit kunstliefdete Middelburg, dooc de administratie vervolgd w ><jeus het niet aangeven voor het regt

Amersfoortsche Courant | 1861 | | pagina 3