AI1BSF00BTSCRI CODBil M 885. vnu DINGS DAG, 5 November i860. nil Mad .emhijnl tvtmaal in d. d« Dmgtd. Ike r.g.1 mccrd.r 10 OnU, b.h.l.c het Zegelregt. Cmm. Singel Wijk E 61.oomede bij'.lie Boekhnodela.e'n en MJM^l b het Rijk. elke rcoel meerder 10 Cent* K K I i t c" Vrijdags. De Prijs Tan het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Adverteotiëntot 6 regel» 60 Cest» Amersfoort. It urea n jimttw.m tL.H. i..lel eg®lreK^ --Afzonderlijke nummers, f 0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. pan CU*ff, te AMERSFOORT, 4 November 1861. Donderdag avond j.l. is in Amicitia de eerste voorlezing voor den arbeidenden stand van wege het departement Amersfoort der Maatschappij: tot Nut van 't Algemeen, gehouden door den heer Mr. J. van der Leeuw, Advocaat alhier. Spreker gaf zijn voor nemen te kennen, om in deze en de opvolgende voorlezingen de Vaderlandsche Geschiedenis te behandelen, aanvangende met, en toen zeer bevat- lelijk besprekende den afstand der regering door Keizer Karei de V<1« aan zijnen zoon Philips, als het tijdstip waarop onze nieuwe geschiedenis begint. Een zeer talrijk publiek, zoowel uit den hoogeren en middenstand als uit den arbeidenden stand was tegenwoordig, en heeft deze voorlezing volkomen aan haar doel beantwoord, om inzonderheid onder den arbeidenden stand nut en leering te verspreiden. Uit 's Hagc meldt men aan de Amsterd. Ct. dat de breuk in het Ministerie, lang door ons en velen met ons voorzien, onherstelbaar daar is. De oorzaak ligt in verschil over de koloniale politiek. De lieer Loudon, wij hebben het bij herhaling met leven dige bezorgdheid aangetoond, heeft het programma op dit kardinale punt verzaakt, en die verzaking kunnen en mogen zijne ambtgenootenmet den heer van Zuylcn van Nycvelt aan het hoofd, niet dulden, die zich tot de strikte handhaving daarvan verbonden hebben en gehouden achten, niet alleen door het programma aan de natie overgelegd, maar ook door de verzekering vooraf aan den koning gegeven, dat zij het behoud van cultuur- en consignatiestelsel zou den handhaven en de gevaarlijke uitspattingen der drukpers in Indië beteugelen. De koning zal dus wel dra te beslissen hebben, niet tusschcn tweepersonen, maar tusschcn twee stelsels. Gcwigtiger oogenblik heeft de natie in lange niet beleefd. Naar onze innig ste overtuiging hangt 's lands welvaait, zijne toekomst van de beslissing des konings af, en geen verschil over binnenlandsche politieke aangelegenheden, hoe gewigtig ookhaalt bij den tegen woord igen strijd. Wij deelen in een volgend nommcr uitvoeriger onze denk beelden mede." Uit Zwolle meld men van 1 Nov.: De administratie der Ned. Centraal-Spoorweg- Maalscbappij begint in deze streken teekenen van diligentie te geven; immers sedert een paar dagen zijn eenige ingenieurs der maatschappij alhier ge- stationneèrd, die een aanvang hebben gemaakt met het doen van opmetingen voor de rigting van den ijzeren weg in spe en de plaats van het stations gebouw. Wanneer zal nu de uilbakening volgen? Ingevolge art. 64 van de prov. wetzullen aanstaanden Dingsdag, den 5 November, de najaars vergaderingen van de Staten der onderscheidene provinciëndoor de commissarissen des Konings in de hoofdsteden worden geopend. Bij den minister van binnenl. zaken is. op zjjne aanvraag, van de commissie voor de te 's Gravenhage gehouden algemeene verloting van voorwerpen van kunst en smaak ten behoeve van de hulpbehoevenden door den watersnood, ontvan gen eene assignatie op de Ncderlandsche bank te Amsterdam, groot 146,132,58*ten einde hem minister in staat te stellen ommet de van elders daartoe te zijner beschikking gestelde gelden, de verliezen te doen vergoeden teil gevolge van den jongsten watersnood hier te lande geleden door degenenwien het ontbreekt aan eigen middelen tot herstel dier verliezen. Naar men verneemt, zou bij het hoofdbestuur der posterijen het plan bestaan om, evenals bij ver schillende andere vakken van administratie, desurnu- merairen voor dat vak aan een vergelijkend examen te onderwerpen, waarbij vooral zou gelet worden op kennis der Nederlandschc en moderne talen en niet minder op eene volledige kennis der aardrijkskunde. De Veend. Cl. deelt het volgende berigt mede: Zoo als wij eenigen tijd geleden reeds voorspelden hebben de hooge prijzen der aardappelen zich niet kunnen slaande houden. Men biedt hier thans 1.20 en 1.30 voor het mudterwijl voor de van zieken en kienen gezuiverden ƒ1.50 wordt geboden. Over het algemeen worden ze daarvoor evenwel niet afgezet en zijn de houders, wat ten gevolge van deze daling in den prijs ligt te begrijpen valt, teruggetrokken. Het heeft den Koning dezer dagen behaagd aan Jasper Spijer, zeeman te Rotterdam, kwijt schelding te verleenen van de strallë des doods, waartoe hij bij arrest van het prov. geregtsb. in Zuid-Holland, van 31 Ang. j.l. is veroordeeld, ter zake van moedwillige brandstichting iu een gebouw waarvan te voorzien was, dal eenig menschenlevcn in gevaar kon worden gebragt. De doodstraf is veranderd iu eene tuchthuisstraf voor den tijd van 20 achtereenvolgende jaren. Naauwelijks een half jaar geleden heeft Mej. Cornelia Edersheim, begaafde pianiste te's Graven hage, onder aftrek van eenige legaten, over hare nalatenschap beschikt ter gunste van het Israëlitisch weeshuis aldaar. Thans is hetzelfde gesticht door een ander hoogst weldadig ingezetenden heer A. S. Roos, die dezer dagen is overleden, weder zeer ruim bedacht. Regenten hebben nameljjk kennis bekomen, dat die heer, onder aftrek van eenige legaten zijn geheel vermogen ten behoeve van gemeld gesticht heeft vermaakt. De overige bepalingen van 's mans uitersten wil zijn deze: Aao sommige leden zijner familie zullen levenslang uitkeeringen worden gedaan. Aan verschillende wel dadige inrigtingen zijner gemeente zijn legaten vermaaktals o. a. aan bet oude mannen- en vrou wenhuis het armbestuurde armenschoolde zieken- en begrafenis-instellingen, de vereeniging tol bevordering van ambachten onder de Israëlieten, het Israëlietisch leenfonds; voorts nog legaten aan het Nederl.-Portug. Israël, armbestuur, de hervormde, roomsch-katbolieke en luthersche diakoniënde her vormde en roomsch-katholieke armen te Scheve- ningen. Aan het kerkbestuur zjjner gemeente beeft hij ook een legaat gemaakt, groot 10,000.2J pCL, aan de renten waarvan voortdurend eene weldadige bestemming moet gegeven worden. Het doet het hart goeddergelijk berigt van een onzer landge- nooten te mogen mededeelendie gedurende zijn leven ook zeer weldadigdoch tevens zeer nederig was. Tot blijk van dit laatste kan strekken, dat onder zjjne nalatenschap een verzegelde brief is gevondenwaarin hijaan zich zelvea de weldaad niet willende toeschrijven, zegt zoodanigen last van zijnen broeder en zijne zuster te hebben ontvangen. De Regtbank te Assen heeft uitspraak gedaan in de zaak van de vijf Hannoversche ingezetenen die zich, met meerderen, hebben schuldig gemaakt aan bet digtwerpen en slegten van slooten en grep pels in het veen van de marke van Noord- en Zuid-Barge, waarop zij een regt van compascuum of medeweideregt beweren, en welke ingezetenen in verzet waren gekomen tegen het vroeger ver- oordeelend vonnis van de Regtbank. Deze heeft dus niet aangenomen het beweren der beklaagden, dat zij, hetgeen zij hadden gedaan, met regt had den verrigt. Zij zijn veroordeeld: 2 ieder tot 1 jaar gevangenisstraf en 3 tot 3 maanden gevange nisstraf en ieder 25 boete. Als een bewijs van geringe huwelijkstrouw kan bet onderstaande dienen. De vrouw van zeker J. N., een achtingswaardig arbeider te Haulerwijk eu van een onbesproken gedrag, heeft zich Zondag morgen, den 18 dezer, onder kerktijd zonder magtiging of verlof van ha ren man stil verwijderd, zoodat de man, uit de kerk komende, zijn huis vrouweloos vond. zonder te weten wcrwaarts zijne wederhelft was gevlogen of gestoven. Na onderzoek bleek het, dit zij zich van het noodige reisgeld en proviand had voorzien, waaruit men meent te mogen alieiden, dat zij geene korte reis in den zin had. Haar echtvriend! was in den beginne zeer moedeloos, maar begint nu weder moed te krijgen. Te Hannover is een boerenknaap van 19 jaren ter dood veroordeeldomdat hij zijne eigene moeder eerst geslagen en daarna geworgd haduithoofde zjj tegen zijnen omgang met zeker meisje was. Dezer dagen is in het llólel de la Cloche te üijon een rijke Engelschman overleden, die als reiziger daar zijn intrek had genomen. Bij uitersten wil heeft hij bepaald dat zijne behoeftige geloofs- genooten (Israëlieten) in die stad honderd francs per hoofd zullen erlangen en dat aan zeker persoon, door hem aangewezen om zijn stoffelijk overschot naar Engeland te brengen, twee duizend francs zal worden betaald. Uit Lucern (Zwitserland), schrijft men, dat aldaar in de laatste 11 dagen eene groote hoeveel heid sneeuw is gevallen. Eene diligence werd door zulk eene geweldige sneeuwbui overvallen, dat de passagiers zich niet dan met groole moeite hebben kunnen redden. In een ander district zijn 200 schapen onder een sneeuwval bedolven en in het kanton Zurich zijn 700 runderen Insgelijks onder de sneeuw begraven. De finantiële toestand van Frankrijk geeft aan- leidin^tot allerlei geruchten. Het deficit inde schatkist wordt'p 403 milliocn geraamd en om daarin te voorzien zou ccuc lecning van 000 milliocn gesloten worden uit eene belasting op dc lucifers, geraamd op 20 mil liocn "s jaars. Anderen zeggen, dat de Regering bij de Bank hulp zal zoeken. Ook zou, naar men zeide, bet Crédit foncier 15 millioeti leenen. Negen en twintig millioen francs, opgebragt door de lucifers l En als de vrije Natie nu eens besloot terag te keeren tot zwam, zwavelstokken en tot de eerwaardige tondel doos! De Conslilulionnel heeft bekend gemaakt, dat de directie van het blad hare kolommen heeft open gesteld voor ieder, die tegen de een of ander spoor weg-directie gegronde bezwaren heeft aan te voeren, ten einde het publiek in staat gesteld worde om zich ten aanzien van alle mogelijke leemten in de spoorweg diensten te doen hooren en door vermelding van op feiten gegronde klagten de direction te nopen een wakend oog te houden tot op alle kleinigheden, die zich bij hare surveillance kunnen voordoen. Winterdiemt. De Directeur van het Postkantoor te deze ter keanisse run het Publiek dit met laaraag tik den 4 November 1861 (uitgezonderd de Zon- en Feestdagen) het Kantoor gednrende de Winterdienit geopend is. al» volgt: Des Zon- en Feestdagen (alHSn) Dagelijks Des morgens van voormidd. r midfmTlS avonds s 5'/ ran 7 tot» Verklaring1 van eene Kroeghoudster. In het verslag van het Departement der Vereeniging Christelijk Hulpbetoon te Leeuwarden voor I860 trok het volgende de aandacht, dat geacht mag worden van eene geheel onpartijdige zijde afkomstig te zijn. Twee leden der Commissie, voor het bezoeken der huisgezinnen bestemd, traden in den loop van dat jaar eene slijterij binnen, waar alles zeer knap was en waar zij een gesprek met de vrouw aanknoopende over den aard harer broodwinning, op hunne vraag of zij den zegen van God op hare zaak wel dorfde afbidden, van haar, met duidelijke kenmerken der waarheid, ten antwoord kregen: Neen, mijne Heeren! dat durf ik niet, en God weet hoezeer dit mij pijnigt Dag en nacht bid ik Hem, dat er uitkomst moge komen. Het is een strijd, die zwaar valt en telkens bij vernieuwing wederkeert Zie ik iemand de straat afkomen, dan verlang en vrees ik tegelijk, dat hij mijne woning zal binnen treden. Om mijn brood te verdienen wensch ik hel, om den persoon vrees ik het Ik weet dat menigeen bij mij verteert, wat zijn gezin toekomt; ik weet dat de sterke drank niet tot heil van den mensch, maar tot zijn verderf is, en dat op alles wat verkeerd is, Gods zegen niet kan rusten. Dit vermeerdert juist mijnen angst. Vroeger, toen mijn man leefde, hadden wij eene bloeijende zaak. Drie jaren na zijn dood moest ik haar opgeven, zon ik niet alles verliezen. Men overreedde mij deze slijterij als middel van bestaan over te nemen, en, ofschoon het mij tegen den zin was, zat ik er in, eer ik het wist. Nimmer echter kan ik er mij aan gewennen en dat zal ik ook nooit. En nu, M. H.I waarheid is het: ik vertrouw op God die voor mij zorgt, maar mag ik nu zonder eenig ander uitzigt te hebbenmijne woning verlaten en de toekomst blindelings tegengaan?" De leden der Commissie gevoelden het moeijelijke van- deze zaakgaven naar hun beste weten raad en beloofden haar in gedachte te houden. INGEZONDEN STUKKEN. Ontwikkeling der Nijverheid. [Een woord aan de Amersfoortsche wevers.) Gewoonlijk rekent men het als een voorregt voor eene stad, wanneer zjj loopende beeken bezit, die molens kunnen bewegen. Wal mag wel de reden zijn, dat Amersfoort wel loopende beeken bezit, doch dat daardoor geene molens bewogen worden Zouden die beeken niet kunnen gebruikt worden om weefgetouwen in bewegi% te brengen? Het ware te wenschen. dat een kenner van het fabriek wezen eens onderzocht, of door dit middel de Amersfoortsche weverj) niet te releveren ware. Indien al die particuliere weefgetouwen eens in ééne fabriek vcreenigd werden, dan konden zjj, zonder schade voor de wevers, goedkooper waar leveren, en daar door zou de Amersfoortsche weverij weder gaan bloejjen, en de welvaart der stad vermeerderen. Wanneer die beeken voor het bewegen van weef getouwen bruikbaar zijn dan is hel onverantwoor delijk. dat zij niet gebruikt worden, en dat do Amersfoortsche wevers liever met alleen staando handenarbeid tegen den dood worstelen daa tich

Amersfoortsche Courant | 1861 | | pagina 1