Dit Rlad verschijnt tweemaal in de week des Dinysdagt en Vrijdags. De Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maandenVan Advertentien1 tot 8 regels GO CeaU elke regel meerder 10 Cents, behalve liet '/.egelregt. Afzonderlijke nummers, /0.10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. li. va» CUeff, te AmersfoortBureau Amersfoortsche Courant, Singel Wijk E N°. Gl sootuede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in het Rijk. NOTIFICATIE. DE CEDEPUTEF.RDE STATEN VAN DE PROVINCIE UTRECHT Voorzieningen willende nomen tot het doen opmaken der lijsten van de hoogst-anngeslagenen in 's Rijks belastingen, ter benoeming van Leden der Eerste Kamer van de Slatcn-Ccneraal Gelet op de artt. 72 en 73 der wet van 4 Julij 1850 (Staatsblad N". 37), regelende het kiesregtenx. Noodigen de inwoners van dit gewest uitom bijaldien xij el ders in 's Rijks directe belastingen zijn aangeslagen daarvan vóór den 1 April 1802 te doen blijken. En zal deze op do gewone wijze worden afgekondigd en aange plakt. Utrecht, den 16 January 1862. De Gedcpateerde Staten voornoemd, VAN DOORN Voorzitter. C. W. MOORREES Criflier. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van A VBUSPOORT, Gelet op art. 264 der Gemeenlowet Doen te weten, dat hel Primitief Kohier der Plaatselijke Directe Belasting over het dienstjaar 1862 voorloopig vast gesteld is en gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 ure, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen binnen welken termijn elk op het Kohier aangeslagene bij den Raad tecwaren tegen zijnen aanslag kan inbrengen. Amersfoort, den 21 Januarij I8G2. Burgemeester en ITel/uniders voornoemd De Burgemeester De Secretaris. A. G. NV IJ E R S. W. L. SC HELT US. SPAARBANK. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op Mnnildng 27 Januarij e. k. ten Randhuizc te Amersfoortdes namiddags van 12 tot 1 ure. VAN DE POLL, Secretaris. AMERSFOORT, 23 Januarij 1862. Het nieuwe kabinet kan nog niet worden ge vormd. Wel worden er allerhande lijsten van candi- daten ter wereld gebragt, doelt verdieuen deze geen geloof. Dingsdag morgen had aan de gasfabriek (c Groningen door de onroorzigtigheid van een der werklieden eene gasontploffing plaats, die voor de personeu, welke zich in de onmiddellijke nabyheid bevondentreurige gevolgen had. In de meierkamer had zich eene buitengewone gaslucht ontwikkeld en daar de directeur in de kamer zelve geen lek kon ontdekken, had hij aan den timmerman Schram en een paar andere bedien den last gegeven eenige planken uit den vloer op te nementen einde de pijpen beneden den grond te kunnen onderzoeken. Naauwelijks waren een paar planken opgenomen toen een de werklieden een lucifer aanstak om de oorzaak van de gaslucht na te gaarthoewel de directeur bepaald gelast had daarmede tot zijne terugkomst te wachten. Die onvoorzigtigheid heeft men duur moeten bekoopen. Door bet vlam vallen van bet gasdat zich beneden den vloer opeengehoopt hadvolgde eene zware onlplollingzoodat de zoldering en de ramen allen verbrijzeld werden en ook de muur een weinig i3 uitgeweken. Bedroevender is dit ongeluk voor de drie per sonen afgeloopendie in de meterkamer aanwezig waren, namelijk Jacobs. Schram en Reigersberg; zy zijn allen zwaar gekwetst en de twee eersten bevinden ziclt zelfs in een gevaarlijken toestand. Zy zijn naar het hospitaal overgebragt. Lie Minister van Oorlog beeft aan de chefs van alle legercorpsen den last verstrekt oin in alle garnizoenen, waar troepen gekazerneerd zijnde kamers te doen verwarmen en de gelden beschik baar gesteld, tot hel aankoopen van de daarvoor benoodigde brandstoffen, even als ten vorigenjare heeft plaats gehad. Uit eene dezer dagen openbaar gemaakte opgave betrekkelijk den burgerlijken stand in de gemeente Winterswijk, hehoorende tot het Graaf schap Zulphen hebben wij de belangrijke en zeld zame bijzonderheid gezien, dat, van 8 October tot 9 November 1861, in die grootc gemeente van 6000 zielen niemand is overleden. Te Mt-ppel heerscht in vry ernstige graad de kinkhoest onder de lieve kleinen. Verscheiden hunner bezwijken aan deze ziekte, Ierw(jl anderen aan dezelve blijven laboreren. Te Zwolle zul in dit Jaar worden gehouden eene nationale tentoonstelling vun houten meubelen enz., met verloting. In die stad wordt veel gedaan tot aanmoediging vau de industrie en tot nut der arbeidende klasse cn aan bel hoofd van hendie daartoe hel noodigc beramen eu verrigtenstellen zich mannen van aanzien en relation. Eergisteren ontstond te Weesp om eene geringe oorzaak ten huize van den veehouder K.in de gemeente Weesper-Carspel een broedertwistdie zeer treurige gevolgen heeft gehad. Nadat een der twistenden het huis had verlaten, werd hij door zij nen broeder achtervolgd, die eene hooivork opnam om liern daarmede te sieken. De aangevallene echter greep de hooivork, waardoor de eerste, nog meer in drift ontstokenzijn mes trok en zijnen broeder daarmede eene wond aan de hand toebragt. Deze, daardoor ook in drift vervoerd trok mede zijn mes en gaf daarmede zynen broeder een steek in de regterborstdie naar men vermoedt, moet door gedrongen zijn tot in de long; daarop gaf bij den reeds zoo zwaar gewonde nog een steek aan de regterzjjde van den rug. De verwonde verkeert in zorgeljjken toestand. Op last van den geneesheer wordt niemand bij hem toegelaten. De rijks-veld wachter heeft van dit treurig geval proces-verbaal opgemaakt. Een Amerikaanse!) dagblad meldt de volgende aardigheid vau een kolonel in Illinois betreffende de Belgische vuurwapenen. liet zijn de beste schiet geweren van de wereld" zeide h(j «wantik kan er iets mede doen wat met geen ander ge weer mogelijk is: bij pelelon-vuur kan ik on- middelijk zeggen hocvcle geweren zijn afgeschoten." «Hoe kunt gy dal?" «Wel! ik tel eenvoudig de lui die op den grond liggen en de rekening komt al tijd uit. liet is vuur en val om want deze geweren slaan achteruit als een muilezelen bovendien hebben ze eene neiging tot springen, die inderdaad merkwaardig is." Men zegt. dat verscheidene sol daten daardoor in het Noordelijk leger gesneuveld zyn. De bajonet dezer geweren is ook van eene wonderschoone vinding. Zij buigt onmiddelijk en is dus blijkbaar bestemdniet om een vijand te doodenmaar orn zich rond hein te krommen en zoo gevangen te nemen. By den thans bekenden uitslag van het geschil tusscben Engeland en Amerika wordt de volgende opmerking in een der bladen gevonden. Wanneer de onderzeesche telegraafkabel tusscben Ierland en Kaap St. John op Newfoundland aan de verwachting beantwoord badzou dit Engeland thans een paar millioen pond sterling hebbeu be spaard. die nu aan toebereidselen voor den oorlog zyn besleed; een hazardspel in effecten, dat over verscheidene millioer.en heeft gcloopenzou onmoge lijk zijn geweesten twee maanden van angstige spanning, zoowel in Engeland als in de Vereenigde Stalen, zouden zijn voorkomen. Bc aanval In het Miami rist blad tegen het geschrift van f'Aomme grl*. In een ingezonden stuk in het Handelsblad van Dingsdag j.l. worden l'homme gri« en z(jn krijgs kundig geschrift op het hevigst en brutaalst aan gevallen. Volgens deu inzender is bet geschrift ignobla (onedel, laag) in stijl, taal, vorinenz. doch hij heeft geen inoed deu inltoud van hetzelve af te keuren. En geen wonder, liet is het beste geschriftdat ooit ia Nederland nopens ons krygswezen is ver schenen. Men leze daaromtrent de discussion inde Tweede Kamer nopens de begrooting van Oorlog van 9 December 1859 en vervolgens, waurbjj de heeren Duijmar van TwistStorm van 's Graoesamle en Dommer van Poldersoeldtzoo mede de Minister van Oorlog, hoewel de loon of stijl van het geschrift afkeurende, het geschrift, wat inhoud betreft, allo regt lieten wedervaren en deszelfs hooge waarde volkomen erkenden. Men zeide ook toenin Nederland is maar den on Ikrygsman die zóó schrijven kan maj en durft, Nederland is destijds, als 't ware wakker ge schud door dit zaakkundig geschrift, dal waarhe den bevatteèn voor den Minister tan Oorlogón voor do Volksvertegenwoordiging lessen iithiold welke lijn opgevolgd. Niet enkel de gebreken in ons krygswezen gestaald met bewijzen cn Cijfers maar inzonderheid de beste middelen tol herstel zijn in dat gulden boek voorgesteld en inecrcndocls door den Minister van Oorlog de Cascmbrool in prakt ij k gebragt. Dal bewijst meer dan alle redeneringenmeer dan do aanlyging van ignoble ia liet Handelsblad. De persoonlijke uitvallen tegen l'homme gris gerigtgaan wjj groolendeels met stilzwijgen voor bij als tot de zaak niets afdoende. Alleen zj) gezegd l'homme gris staat zóó hoog, dal geen anoniem schrijver eu niemand in Nederland Item nopens zyn geschrift kan kwetsen. Of zon dan een der 1 dapperstekundigsto en eerlijkste ïNederlanJsche krijgslieden, iu krijgszaken dooreen ander kuaaan worden gekwetst? L bom me grit erdient en geniet de achting en den eerbied welke hem in gansch Nederland door elk, die edel en reJelyk deukt, wordca toegedra gen. Wil men meer. De Minister van Oorlog en zelf» nog hooger dan hy ja. Oranje-Vorsten cn Vorstinnen waardeerco l'homme gria Het verderedoor den inzender in dat en op volgende stukken geschreventer verdelging van den Minister van Oorlog tegen de aanvallen in de N. Rolt. Ct.is flksch en grondig gesteld en wor den zijne stukken alleen ontsierd, door hetgeen hij tegen l'homme gris en diens geschrift beeft gerigt. Politieke Heme. De handel lij vrij f' is altyd het parool van den echten Engclschen koopman en hy zendt, tcrwyi de honger om de deur zyner fabrieken gluurt, ruwe kaioen via Noord-Amcrika. De handel sij vrij f' Dal parool vindt echter op dit oogenbfik ook tegenspraak, en sommigen vragen: «moeten wjj dit groole en iu gewone lijden gewis goede bundels- principe, ook in practyk brengen tegenover een land dat ons de katoen onthoudt?" Een der Engelsche bladen, aan handel cn nijver heid gewijd, herinnert dat iu 1860 in Engeland verwerkt zijn 2 600.000 balen, dat de strikte be hoefte eischt 2.300,000 balen, dal 1862 slechts kan rekenen op den aanvoer van hoogstens 400,000 balen cn toch roept hel de Regeriog toe: laat deo handel vry, als dit land blijven zal de groote markt en stapelplaats der wereld!" Iutusscüen zegt mendal lord Pulmerstou, boom wol uit liet Zuiden van Amerika wil hebben, lot welken prys is hetzelfde, als by bel maar eerst met zich zclren ééns is hoe. Dat bet ontoegan- kelyk maken van de haven van Charlcstown een geschikt voorwendsel is, otn steeds tegeu de Unie een dreigend gezigt te trekken, is Ie begrypen. maar hel wettigt nog geen oorlogt-vcrklaring. Toch riep een der leden van hel Congres der Unie die onraad merkt: «binnen 3 maanden zijn wy ineen oorlog tnet Engeland!" en is ook het geloof aan Eugelaud's welwillendheid, na de historie Mason- Slidell, zóó zwak by bel kabinet van Washington, dal bet een onderzoek liet doenin hoe verre New-York een vyandelyken aanvul weerstand sou kunnen bieden. De schatkist te Washington is geldelois, de banken staakten hare betalingen en president Liucolu zal doen wat h() niet laten kanhy zal zijne toevlugl nemen tol (ie uitgifte vau papieren-geld, men zegt tot een bedrag van 2ÖJ millioen gulden verwisselbaar in effectenrentende 6 pCl. en heb bende een gedwongen cocrs. «Ziedaar roept de Engelsche Times het begin van bel einde. Geld was de ecaigste kracht van het Noorden eu is dat zoek, weg dun met de hoop op eene verovering vau het Zuiden!" Lord Palmeralon's orgaan zingt hierbij de bas en varieert den tekst aldus: het bare geld is weg en Jonathan moet ziclt redden met papier. Nooit zal men een hloeyendcr Staat hebben gezien die met zoo veel speed cn kracht arbeidde aan een nationaal bankroet." Er zyn echter ook andersdenkenden, die verze keren, dat hy, die de Unie met hare onmetelijke staais-domeinon tot schuldenaren heeft van duizend millioen, uil vrees voor de zekerheid van die som nog geen enkelen slapelooien nacht behoeft door ld brengen. Dat John Buil bij oen Amerikaansch nationaal staats bankroet geen tranen met tuilen zou schrojjen, wordt zonder bedenking geloofi!. De «opligtcry." de «coup de mer" door kapi tein Wtlkes op de bekende hoeren Mason en Slidell uitgevoerdis cindclyk bij liet Congres dor Uuio ter tafel gekomeneu het schynt alsof inen dit beide rebellen van de band wilde hebben, eer over ben hel woord werd gevoerd in do vergaderzaal des volks. Een der leden beweerde, dat kapitein Willes goed handelde, heler dun du Regering, die de gevangenen los liet. Een ander was van geheel tegenovergesteld gevoelen cn was het Mus met lord Palmorston! terwijl een derde riep: éëno lout maakte de kapitein eu wel deze: hy liet de Engelsche stoomboot opgeligt wegslooinouook dio bad h\| met de verrader» moeten opbreugeul" Praal maar!" denken Mason eu Slidell, torwylay welligt aan ccn heerlijken rum-pudding puuxoleu

Amersfoortsche Courant | 1862 | | pagina 1