C00RII/É J& 907. rs rnn DJNGSDAG, 98 January J869. Dit Blad verschijnt tweemaal in de weck des Diugsdagt en Vrijdarj». De Prijs ran het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Adrertentiën1 tot 6 regels 60Cents elke regel meerder 10 Cents, behalve bet Zegelregt. Afzonderlijke nummertƒ0.10. Brieven franco. - Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. 11. mm CUeff, t« Amersfoort, Bureau Amertfoortsche Courant, Singel Wijk E N°. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Dircctcuren in het Rijk. W*it is er toch voorgevallen in Nederland? Het geheelc Ministerie vroeg zijn ontsla;;. Alle dagbladen verkondigden: «de crisis nam ven aanvang!" Welke zal de politieke rigting zijn van het nieuwe Ministerie?" was de vraag, ailerwege ge hoord. Ue heer van Reenet, is door Z. M. geraadpleegd schreef men. Alzoo een Ministerie van het juste milieu!" rie pen zij die voorgeven den heer van Reeufcn te kennen. De heer van Reenen kan of durft de formatie van een nieuw Kabinet niet aanvaarden en nog minder zelf eene portefeuille aannemen. «Dit moet gij ook niet doen, mijn zoon!" zeide het Handelsblad vaderlijk tegen den heer van Reenen. «De heer Mackaij is ten hove geweestverklapte de dagblad-pers. «Pas op," klonk het, «een half orthodox, half modern Ministerie!" Ue heer Pliilipse was bij Z. M.," vertelde een der dagbladen. De crisis zal uitloopen in een vrij streng con servatief punt!" liet een ander er op volgen. De heer Loudon mag zich ambtgenooten zoeken verzekerde een van die wèl ingelicht zijn. «Neen!" viel iemand, die beter geïnformeerd was, hem in de reden, «de heer van Golistein zal den nieuwen Ministeriëelen tabernakel opslaan!" De lieer van Goltstein maakte eene visite bij den heer Thorbecke en zeide: «Ziedaar de portefeuille van Dinnenlandsche Zaken!" «Ik verlang, eer ik antwoord geef, Z. M. den Koning te spreken!' was de eiscb des heeren Thorbecke. En hij ging in tot Z. M. begeleid door den heer van Goltstein. Een dag later sprak de heer Thorbqcke: Ik dank voor de portefeuille van Dinnenlandsche Zaken!" En de heer van Goltstein staakte den tempelbouw. Z. M. riep andermaal den heer Thorbecke en deze staande voor hel aangezigt des Konings, sprak «Sire! al ben ik .vrjj oud en des levens half zat. ik zal doen wat goed is in uwe oogen en zoeken dienaren van troon en wet, maar ik vraag niets anders dan den Presidents-stoel in het midden der negen-mannen of het Vice-Presidentschap in den Raad van State." En hij ging heen uit het paleis en niemand wist iets van des Konings Woord. Maar ziet, langs den telegraaf liep de boodschap naar Lcijden en Amsterdam en Arnhem en liaas- tiglyk aangetogen kwamen de heeren Olivier en Duller! en van lleukelom, alsmede Detz en meer discipelen des Meesters en zij zaten aan zijne voeten en beraadslaagden over 't geen er in deze ure te krijgen en later te doen was. Eu zjj gingen weder naar eigen haardsleê en altaren en de heer Thorbecke stapte op nieuw over den drempel van hel paleis in het Noord-einde en was lang in de binnenkamer van den Monarch en nog weet men niels. Maar wat is dan toch gebeurd in Nederland? Is het volk in beweging, is er verraad gepleegd, is onze Oost-Iudische parel zoek geraakt, slaat een nationaal bankroet voor de deur? Zeg wat is de oorzaak van al die geheime conferentiën, van die telegraaf-visites, van die drukte in het paleis onzes Konings? Nederland verkeert in de diepste rust, onze schatkist is het voorwerp van Europa's bewondering, de Oost zendt ons schattenregt en wet worden gehandhaafd, het volk geniet welvaart en is in den volsten zin des woords tevreden. En toch, eenige weinige mannen uit de Tweede Kamer, veroorzaakten een storm in een glas water en eenige weinige dagbladen roepen: «zie de bruischende golven, het Vaderland is in gevaar!" en builen de Kamer werd die kreet herhaald en die het Volk bij dat geschudde glas hadden moeten roepen, opdat het de noodschreeuwers had weg- gelagchen, verloren het hoofd en die aan 't roer van het schip van Staat stondenstelden hunne plaatsen voor anderen open en Z. M. zoekt een ander Ministerie G(j zijt niet liberaal I" was de aanklagt tegen dit Ministerie in de Tweede Kamer opgegaan. Bewijs door één voorbeeld dal w(j minder liberaal zijndan gij als Ministers zijt geweest was 't ant woord. 't Werd niet geleverd dat bewjjs. En toch is het in Nederland mogeiykdat zulk een aanklager gaat zilien op den stoel van zulk een door hein aangeklaagde. liet geheele Nederlandsche Volk was tevreden met het Ministerie dat nu nog bestaat, de Koning stelt vertrouwen in die mannen en toch dat Ministerie moet aftreden. Dat geschiedt heden in het ccnstitutionneele Ne derland y AMERSFOORT. 27 Jannarij 1862. Uitgezonderd het allengskens afdanken der spin ners, hielden de fabriekanten hier ter stede, naar wij vernemenlot thans nog de wevers als vroe ger aan het werk, terwijl daarentegen reeds sedert geruimen lijd in de Duilenlandsche en Nederland sche fabriek plaatsen meer beduidende vermindering van werkuren en afdanken van werklieden plaats had. Hier Ier stede moeten echter thans de fa briekanten tot den maatregel overgaan om miader te laten werken (doch vermindering van loon vindt geen plaats)opdat de voorraad hunner te ver werken grondstof niet te spoedig uitgeput worde, waarvan anders algeheele stakins van werk het noodwendig uitvloeisel zal«zijn. Houdt de duurte en schaarschte der grondstof tot fabriceren aan en hoogstwaarschijnlijk zal daarin vooreerst geen verbetering komen dan vreezen wij voor al meer en ineer toenemende vermindering van werk en ook ontslag van werklieden. Daarom kan het misschien zijne nuttige zijde hebben, dat door ons daarop de aandacht gevestigd wordt, opdat zooveel mogelijk, vóórdat de ongunstige toestand van eene zells deelsgewijze vermindering of staking van ar beid voor den minderen stand intreedt, deze zou kunnen worden getemperd door doelmatige mid delen, welke aan het meer juist oordeel van au toriteiten en der zake kundigen worden overge laten. Misschien ook zouden de handendie door deze omstandigheden werkgebrek hebben of krij gen tot arbeid aan den Centraal-Spoorweg kunnen worden gebezigdals daartoe van de zijde der spoorweg-hoofden termen kunnen worden gevonden. Met deelneming verneemt men dat baron van Hall een ongeval heeft getroffen. In den na middag. naar gewoonte een wandelrid te paard doende aan de zjjde van het Scheveningsche Ka naal, was hij ditmaal vergezeld door den heer B. uit Amsterdamthans by Z. Exc.. gelogeerd. Ter wijl de heer van Hall even van het paard steeg werd het vastgehouden door een veldwachterdie zich in de nabijheid bevond. Ter tiaauwernood was toen de heer van Hall weder opgestegen en een eindwegs voortgereden of het paard werd Schichtig en begon te steigeren. De ruiter had het ongeluk achterover met zijn hoofd op den grond te vallen. De gevolgeu hadden ernstiger kunnen zijnware hy niet op het zand nedergestort. De veldwachter, die zich nog in de nabijheid bevond, snelde dadelijk ter hulp en hragt den heer van Hall met den heer, die hem vergezelde, in zijne woning, alwaar hem alle bijstand werd verleend die de gelegenheid voor het oogenblik aanbood. Het bleek dat de linkerarm in het bovenste ge deelte of zwaar gekneusd of gebroken was. althans Z. Exc. leed hevige pijn. De mare van het hem overkomen onheil verspreidde zich spoedig in de druk door wandelaren bezochte streek en ras wa ren vele aanzienlijkenwaaronder Z. K. II. de prins van Oranje, in de schamele woning veree- nigd waarin de heer van Hall was binnengebragt. Korte oogenblikken waren voldoende om een rij tuig voor den verwonde gereed te hebben, waarin hjj moest gedragen wordentot welke hulp de Kroonprins het zijne volijverig bijdroeg. In zijn hdtel gekomenverklaarden de geneesheeren dat de arm gebroken was. De toestand van den lyder wekte algemeenc deelneming; gelukkig dat die niet verontrustend is. zoo zelfs dat die thans, naar de omstandighedengunstig mag heeten. De toestand des lyders is nu merkelijk verbeterd. In den avond van 21 J.l. hebben een aantal neringdoende ingezetenen te Delftdoor eene luis terrijke gasïlluminatie hunne vreugde aan den dag gelegd over de heropening der Academie. En geen wonder! De twee maanden schorsing hebben zich genoeg doen gevoelen, om velen hunner te over tuigen dat het bestaan der Academie ook voor hen eene levenskwestie is. Donderdag voormiddag had men te Delftijl een vreemd gezigt. De vesting- en detachemenls-kominandant, Kapitein Eras, liet zijn compagnie eene excercitie op schaatsen doen; met pak en zak werd een togt naar Appingadam ondernomen, onder kommando van den Luitenant de Kat, cn na terugkomst werd er nog getirailleerd op de vesting-grachten. Bij Franeker, zijn Maandag, twee schaatsen rijders zoo hard tegen elkander ingereden, dat een van hen voor dood op de plaats bleef liggen. Een ander schaatsenrijder uit Naaldwijk was met een gela den geweer op de ganzenjagt; hij geraakte in een scheur en vielhet schot ging af en trof een knecht in de dij, die thans in bedenkelijken toestand verkeert. Ia 1524, werd de boekverkooper Herrgott te Leipzig, op bevel van den hertog Georges van Saksenter dood gebragtomdat bij den bijbel had verkocht Een ander boekverkooper werd voor hetzelfde feit de oogen uitgestoken. Thans zijn meer dan 5000 genootschappen werkzaam om den bijbel te verspreiden. Er bestaan 32 millioen bijbels in 200 verschillende talen, terwijl nog geen 50 jaren geleden, er slechts 4 millioen bestonden in 50 talen. Op onderscheidene plaatsen in Engeland zijn reeds sedert geruimen tijd herhaaldelfjk diefstallen gepleegd, waarbij telkens voor eene aanzienlijke waarde aan edelgesteente werd gestolenzonder dat de politie de daders kon ontdekken. Intusschen is er met de laatste Australische mail een berigt ontvangenhetwelk hoop geeft dat men eindelijk een der dieven in handen heeft gekregen. Zekere Rutcher, die zich te Londen aan boord der Gannaquc naar Nienw-Zeeland bad ingescheept, beproefde bfj zijne aankomst in de haven van Auckland aldaar eene partij geweren en kruid binnen te smokkelen. Doch dit misluktede commiezen kregen hem in het oog en hij werd gearresteerdterwijl tevens zijne bagaadje en kleederen naauwkeurig werden onderzochtwaarvan bet gevolg was dat men bjj hem een aantal gouden horologiën, ju weelen, ringen en dergelijke voorwerpen vonddie te zamen op eene waarde van 10.000 a 12.000 pd. st. werden begroot Dit wekte natuurlijk kwaad vermoedeu men hield alzoo Butcher gevangen en deed van het een en ander mededeeliug aan de Londenscbe politie, aan welke tevens zjjn pholografisch portret werd overgezonden. Naar men verneemt is die beeldtenis herkend, en het is gebleken dat bij eeu anderen naam draagt en zich te .Londen onderden naam van Butcher voor den overtogt aan boord had laten inschrijven. In een Amerikaansch dagblad leest men de volgende advertentie: Mijne vrouw Maria is wegge- loopen of gestolen. Hem die haar terugbrengtzal ik het hoofd in stukken slaan. Wie haar crediel wil schen ken, moge dit doen, want daar ik mijne eigenschul den nooit betaal, is het niet waarschijnlijk, dal ik de hare zal afdoen." Politieke Kevne. De Pausseljjke Nuntius had audiëntie bij den Keizer der Franschen. en men had geheel Europe nieuwsgierig gemaakt naar dat onderhoud. Monseigneur Chigi binnen geleid en zijne buiging gemaakt hebbende, verklaarde al aauslonds, dat hij hel zijne roeping achtte om de goede verstand houding tusschen Rome en de Keizerlijke Regering in stand te doen houden. Napoleon III antwoordde: «mijn wensch is het, om mijne pliglen als Sonperein in harmonie te doen zijn met mijne genegenheid voor den Heiligen Stoei" Die verklaring laat veel te denken over. Daarin ligt geene politieke belofte ook geene politieke bedreiging. Zjj is veel beteekenend en ook dood onschuldig. Niemand behoeft er zeer blijde meê te zijn en niemand behoeft er zicb ongerust over te maken. Deze receptie, zoo vriendschappeiyk afgeloopen plaatst het gerucht eener aanstaande terugroeping va# het Frausche garnizoen uil Rome weder op den achtergrond. Franciscus II blyft te Rome en beeft zijn Minister van Finantien last gegeven om geld te leeuen te Parys 1 Wel aardig bedacht Geld te vragen in de hoofdstad van den Keizer die ge durig tegen den Paus zegt«zendt Z. M. met een zoet of zuur gezigt de poort uit I" en dat niet al leen Toor de behoeften van keuken en keldermaar ook tot betaling van krijgsliedendie, zoo moge- lyk, moeten beletten dat 's Keizers leus: «Italië vr) van de Adriktiscbe zee tot aan de Alpenwaarheid worde. Maar er is een gerucht dal, wordt het bevestigd.de toekomst van Europa verdonkert, namelijk dit: «Keizer Frans Jozeff II, die den be roemden Italiaanschen vierhoek inspecteerde en daar nog al oorlogzuchtig spraktischldat Sardinië zich onlwapeneEn dit eischt hy terwijl Garribaldi zijn sabel poetst en het tuig van z\jn oorlogs paard in OTde brengtDal eischt hyterwyl Koning Victor Emmanuel, door zyn Minister in de Wetgevende

Amersfoortsche Courant | 1862 | | pagina 1