COURIR 911. ran DlJNGSDAG, February d862, I)it. Blad verschijnt tweemaal.in de week.des Dingsdags en Vrijdags. De Prijs van het Abonnement is ƒ1,51) in de 3 maandenVan AdvertcntiënI tot 6 rejJÜ» (>0 CeaU elke re^el meerder 10 Cents, behalve het Zcgelregt. Afzonderlijke nummers, /0.10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. 11. tan Guff, te Amersfoort, fJureau Amersfoorlscke Courant, Singel Wijk E N°. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Dircctcuren in het Rijk. AMERSFOORT, 10 February 1SG2. Het nieuwe Ministerie zit nu met de verschillende portefeuilles in handen en die van hen vreemde lingen zijn in hun Departementzijn bezig zich te örienteeren. Dat eischt attentie en tijd. In de tusschen-uren bragten de fleeren Ministers bezoeken aan de Koningin en aan de Prinsen van het Koninklijk Huis, terwijl de lieer Thorbecke de Kabinets-Presidentafzonderlijk bij II. M. de Koningin werd toegelaten en de Minister van Oorlog audiëntie verkreeg bij Z. K. II. Prins Frederik. Het Ministerie zon rondom zich ziendezet het Volk zich bedaard tot het toachleri op daden, maar ves tigt toch ook bet oog op de Tweede Kamer, die in aantogt is en vraagt aan het negental: «gij hebt uwe complimenten afgelegd en zijt welligt overal goed ontvangenmaar hoe zal het u gaan bij de vertegenwoordiging des Volks Die vraag, zegt men, is ook het onderwerp van zeer ernstige beraadslagingen in den Ministerraad en de heer Thorbecke, die in deze Kamer als 't ware te huis iszou hij durven antwoorden «wij zullen er eene meerderheid vinden uit sympathie voor onze rigting Zijne vrienden zelfs zouden de waarheid van zulk eene meening betwijfelen en dit is dan ook de reden, dat de noodzakelijkheid van eene ontbinding der Tweede Kamer en van een beroep op de kiezers zelfs door die vrienden zeer ernstig wordt betoogd, liet Ministeriedit is zeer natuurlijk verbeeldt zich een Volks-Miuisterie te zijn welnudan die ineening door de stembus bezegeld en de kracht vau het Pestuur zal veel hebben gewonnenhet karakter en de overtuiging des heeren Thorbecke moeten ook tot zulk eene proefneming dringen. Verklaarde de Volks-stem zich door de stembus, niet voor het Ministeriewelnu dan afgetreden. Het hoofd der Volks-partij moét de eerste zijn die voor haar het hoofd buigt. Er zijn dan ook die geloovendat de heer Thorbecke aan Z. M. liet voors'el zal doen ontbinding der Tweede kamer en nieuwe verkiezingen Wij zullen zien of hij zich aan de stembus toe vertrouwt «Jhr. de Koek is niet meer secretaris van den Ministerraad. Z. Exc. de Commissaris des Konings in Zuid- Holland vroeg zijn ontslag als zoodanig. •«De heer Eyssel, referendaris by het Ministerie van Binnenlandscbe Zakenafdeeling Openbare Werkenzal de staats-diensl verlaten." Ziedaar teekenen des tijds! zegt deze en gene. Dat Jhr. de Koek niet meer de werkzaamheden van secretaris des Ministerraadszou vervullen, was reeds' door hel afgetreden Ministerie bepaald, omdat beter werd geacht dat secretariaat op te dragen aan een der Ministers of beurtelings aan een der Ministers; maar dat de heer van der Heim aftreedt, verdient attentie. Deze echt practische Staatsman is wel vrij bejaardmaar wij gelooven tochdat hij nog helder genoeg van hoofd en krachtig'genoeg van ligchaam is. om die gewigtige betrekking inet eer en-lot nut der provincie te bekleeden. De heer Eijssell, zegt men, ruimt gewillig zijne plaats aan Jeugdiger kracht. LI. Maandag werden per Rijnspoorweg uit Amsterdam naar Arnhem eenige effecten verzon den, doch dit paket arriveerde daar niet. Hel is aan de ijverige pogingen vooral der Utrechtscho, maar ook der Arnliemsche policie te danken dat de dader, een conducteur-bagaadjemeestermet de effecten heden te Utrecht is aangekomen. In de maand Augustus van het vorig jaar ontving de agent van politie J. II. Joostema te Arnhem den last, zekere dame uit dun fatsoenlyken standdie met onderling goedvinden van haren echtgenoot gescheiden leefde, tegen eene jaarlyk- sche tegemoetkoming, welke echter sedert negeu maanden niet was voldaan naar haar echtgenoot te geleiden en zorg te dragen dat zij niet door hem of anderen werd mishandeld. Daar komende werd de aanwezigheid van den echtgenoot door den huisheer ontkend. Na eenig mondgesprektrachtte genoemde echtgenoot zich door de bigt in den luin te verbergende agent Joostemawelligt niet voldoende ingelicht, zulks ontdekkende, was in zijn ijver onvoorzigtig genoeg hem een llitai schreden te volgen en ie noodzaken met zijn echt genoot te spreken. Toen men echter niet overeeu fen komenverlangde de echtgenoot met haar naar het politiebureau te gaan, ten einde den com missaris van politie te sprekende agent Joostema solgde hen op cenigen afstand. Aan het bureau ko* mende was dit gesloten, en hij verpligtgedurende 2 uren op de opening te wachten. In de wachtka mer zittendekortte hij zich den tijd met verschil lende gesprekken enz., daar men hem te kennen had gegeven, dat hij tot de komst van den com missaris moest wachten waaruit begrepen werd dat zijn vertrek verboden was. Ten gevolge dezer behandelingen werd de agent van politie Joostema beschuldigd 1°. van een daad van willekeur, en waardoor inbreuk geschied was óp de vrijheid van een burger enz., en 2". wegens ontwetlige arrestatie. De Arfondissments-Reglbank sprak hem op het 2e punt vrijen veroordeelde hem op het le lot een gevangenisstraf van zes weken. De ver oordeelde kwam daarvan in hooger beroep. Die zaak werd l.l. Üingsdag door het provinciaal ge- regtshof behandeld. De advokaat-generaalde heer Mr. J. F. Pringlehield de beschuldiging krachtig vol, terwijl de heer Mr. P. C. A. Reigersman de verdediging op zich had genomen. Vrijdag ten 1 ure was de uitspraak bepaalden sprak het hof genoemden beambte finaal vpij als zijnde er van geen willekeur hoegenaamd iets gebleken. Voegen wij hierbijdat deze uitspraak algemeen genoegen doet,- omdat de beschuldigde als een regtschapen en ijverig beambte bekend is en te goeder trouw heeft gehandeld. Men leest in de Amslcrdamsche Ct.: Onlangs werd in de bladen- eene advertentie ge vonden, waarbij eene ruim gesalarieerde betrekking aan vrouwen werd aangeboden. Wij vernemen dat aan de reflecterende op die advertentie eene ge drukte circulaire werd gezonden, waarin wordt opgegeven dat de betrekking zou zijn aan een op le rigten genootschap lot ondersteuning van be hoeftige kraamvrouwen, onder den titel: de Moe derlijke Weldadigheid, en zou opleveren ƒ1000, benevens vergoeding voor reis- en verblijfkosten. De circulaire was niet met namen onderteekend en uit Amsterdam gedateerd, maar de belangheb bende werd verzocht aan zekeren ia schrift aan gewezen persoon te 'sHage, eene nadere opgave ia te zenden, benevens drie gulden voor kosten van zegels en onderzoek. Wij gelooven dat hel verstandigst is op genoemde advertentie niet te schrijven, en althans niet de drie gulden te zenden. Dit schrijvende ontvangen wij uit 's Hage het volgende berigt: a Sedert eenigen tijd had liet de aandacht van de justitie getrokken dat in eenige dagbladen aankondigingen voorkwamen waarin allerlei betrekkingen tegen hoog salaris werden aaugeboden, en waarvan het gevolg was, dal, als men zich daartoe aanbood, of als men inlichtingen daaromtrent verlangde, men uitgenoodigd werd zoogenaamd met een weldadig doelgelden of coupons aan zeker adres toe te zenden, in afwach ting van een bepaald antwoord, dat echter uitbleef. Het is der justitie gelukt den dader van dat feit spoedig in handen te krijgendie dan ook geen gebruik heeft behoeven te maken van de apparte menten die hij hier reeds gehuurd hadmaar voorloopig naar het burgerlijk en militair huis van verzekering alhier is overgebragt." Op last van den officier van justitie te Roer mond is door den brigade-kommandant der kon. maré- chausée een streng onderzoek gedaan naar eenen krank zinnige, die door zijne familie was opgesloten, en is eene der afschuwelijkste en onmenschelijkste behandelin gen, der middeleeuwen waardig, ontdekt ge.worden. Zekere Johannes Jansscns, wonende te Sevenum is sedertzijn 14de jaar krankzinnig en tot heden, na zijn 34ste jaar bereikt te hebbenderhalve gedurende 20 jaren opgesloten geweest, waarvan de laatste 7 jaren onafgebroken in een houten hok naast den stal, zonder venster of luchtgat, waarvan de deur met zware grendels was gesloten. Dat hok was uitermate vochtig en kouden de man isniettegenstaande de strenge winters der laatste jarendaar opgesloten geweest en nu ook zoo gevonden op een handvol stroo, niets aan hebbende dan een grof vuil hemd en rillende van koude. Geen wonder, dat hij er dan ook ziekelijkmager en bleek uitzag. De familie heeft de bekentenis durven doen, dat hij soms razend was; dat hij echter dan niet bang meer voor den stok was, maar men hein het best konde temmen, door hem ferm bij de haren to trekken en met de nagels in het ligchaam des lijders te knijpen. Men verneemtdat de officier van justitie den ongelukkiger) krankzinnige naar een krankzinnigen gesticht heeft doen overbrengen en eeno geredelijke vervolging tegen do huisgeuooten heeft ingesteld. liet volgende ontzettende voorval wordt ons uit IJreskens medegedeeld In den loop van het jaar 1861 is door den bur gemeester der gemeente Breskens bjj herhaling, ook in openbare raadsvergaderingen, ten aanhoore van het publiekgewezen op het véle gelddat zoo ongebruikt in de kas van den gemeente-ont vanger lagen op het veelzijdig nut en voordeel dat daarvan voor de ger eente kon getrokken worden. Danhoe velerlei voorstellen daartoe door dien burgemeester aan den raad werden gedaanhoe duidelijk hij in zijne toelichting liet blijkendat er gevaar bestond voor verlies in de kasde raad verwierp op ironische wijze al de voorstellen van hunnea schranderen voorzitter, en het geld bleef in de kas van den ontvanger. Op den 21 January l.l.des morgens leo half acht ure hing diezelfde ontvanger aan een koord in de schuur achter zijne woning. Waarom? Zijn kas moest dien dag worden nagezien. Hij hadden ganschen nacht niet kunnen slapen. Om drie uien was hij opgestaan, zeggende tot zijne vrouw, dat hij zijne kas moest opmaken. De vrouw vond hem later dood en koud hangen in de schuur. Toen de kas daarna door Burg. tn Weth. was opgemaakt, moest er min of meer ƒ1900 in zijn, eu er kwam slechts ruim 200 uit! Vrij is die Burgemeester aan de schuld van dat aanzienlijk te kortvrij aan de aanleiding van dien zelfmoord. Het volgende voorbeeld vau afschuwelijke wreed heid heeft algemeene verontwaardiging gaande gemaakt. Een Boerekneclitte Weluwe St. Etiene dienendewas door zijn meester belast met bet geleiden van eene karrevracht naar het gehucht Buda, uabij het kanaal van Willebroek. Een der voor de kar gespannen paar den, van vermoeidheid uitgeputtrok niet sterk genoeg naar den zin van den knecht, waarop deze op het ellendige denkbeeld kwamde tong van hel dier met een louw vast te hechten aan de twee paarden, die vooraan gespannen waren; liet arme paard kon echter niet even hard voort, als zijne twee voorgangershet geen ten gevolge had, dat zijne long werd uitgetrokken, welke de barbaarscbe knecht in het kanaal wierp. Men verzekert dat deze dierenbeul zicb genoodzaakt zag, genoemde gemeente te ontvlugten daar de bevolking door zijné gruwelijke handelwijze tot de uiterste ver ontwaardiging was vervoerd. In een der dorpen van het graafschap Sun derland heeft een vreeseiyk voorval plaals begrepen. Twee beeren, de nieuwe eigenaars der fabriek be zochten deze jl. Vrijdag met eenige dames. Terwijl men zich bij de ijzerzaag bevond, raakte eene slip van bet kleed van eene der dames, de vrouw Tan den eeuen eigenaar, mevr. Dixonin de machine verwarden voor men haar kon bevrijden of da machine stoppenwerd zij eensklaps achteruitgerukt, en tusschen 2 pletrollen platgedrukt. Dit geschiedde zoo haastig, dat de ongelukkige zelfs geen gil kon geven. Zij was moeder van vier kinderen en wachte een vijfde. Politieke Itevae. Koningin Victoria heeft het Parlement niet in persoon geopend, maar daartoe eene Commissie gebruikt, die de volksvertegenwoordiging weinig nieuws mededeelde. II. M. vreesde niet voor oorlog eu verheugde zich over het herstel der vriend schappelijke betrekking met Amerika. Naauweljjks was de troonrede uitgesproken of een der leden kwam met een antwoord voor den dag, waarop de beide documenten sloten als eene bus eu nu dia parleineolaire pliglpleginge/i zijn gemaakt, zal de parlementaire strijd een aanvang nemen. Palmerston zegt men, verlangt zelfs naar den sirjjd, want ge durende hel gevecht voelt hij geen jicht. Hoe Napoleon over de Romeinsche kwestie denkt, scliynt niemand le welen, maar hij mag zich wel overtuigd houdendat menigeen zyne dralende weifelende houding verveelt en dal hy daardoor het getal zijner vijanden in Italië vermeerdert. Nu heet het: de Fransche troepen verlalou Route spoedig." Dan zegt mende keiter wil zjjn militairen post in den Kerkelyken Staat niet intrekken." Nu schrijft uieu«de keizer begrijpt dal hy Pius moet bewegen, om zich met Victor Emmaauel te verzoenen." Dan wordt verzekerd: «keizer Napoleon beeft aan koning Victor Emmanuel laten weten: dat deze niet zulk eeu lioogeu toon moet voeren tegeu deu Paus en Oostenrijk wyl die loou hare kracht oulleeut uuu de meening dat Frankrijk lultë's beschermheer is eu hy die mcening niet kan laten bestaan." Meo zegtRicasoli, de eerste Minister van bet koningrijk ltaliö, zou een taötel te Rome hebben

Amersfoortsche Courant | 1862 | | pagina 1