AMIRSFOORTSGHE GODRART M 926. vnu VRIJDAG, A April dS62. Dit Blad verschijnt he err nu al in de weck, des Dingsdags en Vrijdags.De Prijs van het Abonnement is /'1,50 ïH de 3 maandenVan Advertentiëni tot 6 regels (50 Cents elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt.Afzonderlijke nummert, /0.10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. II. van Cletff, te Amersfoort, Bureau Amersfoortsche Courant, Singel Wijk N°. 61, zoomede hij alle Boekhandelaren en Post-Dircctcnren in het Rijk. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER er WETHOUDERS va» AMERSFOORT Gezien de aanschrijving van den Heer Commissaris des Konings in de Provincie Utrechtd.d. 27 Fchruarij 1862 (Provinciaalblad No. 32) en Art. 228 der Wet van 29 Junij 1851 (Staatsblad No. 85); Brengen ter kennis van de Ingezetenendat, ingevolge de Wet van 8 November 1815 (Staatsblad No. 51), alle vorderingm ten laste van het Rijk over het jaar 1861 vóór den 5 Julij e. k. bij genoemden Commissaris des Konings moeten zijn ingekomen; wordende de belangheb benden. die hiertoe van de tusschcnkomst van het Ge meentebestuur wenscben gebruik te maken uitgenoedigd, hunne dcclaratiën vóór den 30 Junij aanslaande, ter Secretarie in te leveren, terwijl voorts in herinnering wordt gebragt, dat de vorderingen over 1861, ten laste dezer Gemeentevóór laatst gemeld tijdstip ter Secretarie bebooren te zijn ingediend. Amersfoortden 1 April 1862. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Ve Burgemeester De Secretaris. A. G. W IJ E R S. W. L. SC HELT US. BURGEMEESTER er WETHOUDERS var AMERSFOORT Gelet op art. 265 der gemeentewet Doen te weten dat het primitief kohier der plaatse lijke directe belasting op de Moneieit over het dienst jaar 1862 door den Raad vastgesteld isen gedurende acht dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 10 tol I ure op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen. Amersfoortden 2 April 1862. Burgemeester en Wethouders voornoemd Dc Bui gemeester De Secretaris. A. G. W1JERS. W. L. SCHELTUS. AMERSFOORT, 3 April 18G2. Op den eersten Aprildag zijnslipt volgens de wet op de schutterij de exercitiën der dienstdoende Amersfoortsche schutterij aangevangen en vond. onder begunstiging van liefelijk weder en tot grout genoegen der burgerij met het corpsjtnuzijkanicn vooropeene charmante militaire promenade door de voornaamste gedeelten der stad plaats. Z. M. de Koning heeft Woensdag morgen ten elf ure de hoofdstad verlaten. Men verneemt uit 's Hage dat II. M. de Koningin-moeder van voornemens is een bezoek te brengen aan het Keizerlijk Hof te St.-Petersburg ook wil men weten dat Z. K. H. Prins Hendrik Hl), op de reis zal vergezellen. De reis moet in verband staan met de plegligheden van het dui zendjarig bestaan van het Russische Rijk dal dit jaar zal gevierd worden. Omtrent het onder de wapenen komen van de miliciens der ligting 1861, op den 22 Mei aanstaande, kunnen wij nog nïfcdedeelen dat Z. M. heeft bepaalddat de opkomst zal we zen voor die behoorende tot de re«ementen infante rie,'de drie regementen vesting-artillerie, het corps pontonniers en bataillon mineurs 'en sapeurs voor den tijd van vier maanden en die behoorende tot de compagnien artillerie transporttrein van het re giment veld-artillerie voor den tijd van drie maanden. Nog altijd hoort men niets van eene byeenroe- ping der tweede kamer tol hervatting barer werk zaamheden Onlangs werd door de Arnh. Cl. verzekerd, dal die hjjeenroepiug zou geschieden tegen het laatst van April. Naar men verneemt is door het Departement van Hervt rmde Eeredienst handopening gegeven tot vervulling der vacature bij de Waalsche ge meenten van 'allege en^IIaarlem. De Amslerilamsche Courant meldt dat de beer van der Maesen de Suinhrctr, Minister van Ruiienlandsche Zaken, tlie eenige dagen in België's hoofdstad doorbragtzich louter over aangelegen heden van persoonlijk belang daar opgehouden heeft. I'rofVrcede heeft op de hevigste wijze die reis gelaaktvu leert menhoe veel waarde men aan zijne redeneringen mag hechtenwant zijn gansch betoog ruste op zijn voorgevendal de nieuwe Minister van Duitenlandsche Zaken 's lands zaken te Drussel ging behandelen. Zal Prof. Vreede hel vu vog afkeuren, dut de heer de Soinhrell' zijn eigen zaken afdeed 'lis viel onmogelijk, want Prof. Vreede steektwaar 't hetn lustongevraagd overal zijn neus in. Dal zou den Professor echter wel eens kunnen opbreken Men meldt uit llarlingen: Schrijft men gedurig uit Engeland over buiten gewoon zware slaglbeestenten belooge van de zorg, waarmede de veefokkers daar hunne beesten Miatideleiiook uit Friesland kan men bewijzen aanvoeren van den gunstigeq uitslag waarmede deze tak van bestaan wordt uitgeoefend. Deslagters G. en D. van Gelder, hebben een stier geslagt, afkomstig van den landbouwer K. Knoll, van Midlum die ofschoon nog geen twee jaren oud aan den balk 800 oude ponden woog, en J. S. de Leeuw, insgelijks slagter alhier, is voornemens eene koe te slagtendie uitmunt door fraajje ge stalte en 1200 pond weegt." Wjj vernemen dat de Engelsche commissa rissen der Londensche wereldtentoonstelling veertien dagen uitstel hebben verleend voor de inzending der Nederlandsche voorwerpen. Vermoedelijk staat dit uitstel in verband met de omstandigheid, dat het tentoonstellingsgebouw op 1 Mei a. s. niet geheel gereed zal zijn. Met betrekking tot deze tentoonstelling meldt de Londensche korrespondent der Dolterd. Ct., dat Nederland naar het schijnt daar waardiglijk zal worden vertegenwoordigd; althans de h.h. Bicker Caarten C0., agenten voor Nederland, melden ter rectificatie van een berigt onzer dagbladen dat reeds 395 kisten uit Holland in het gebouw zijn aangekomen en dit getal den 28 Maart j.l. nog met 300 zou worden vermeerderd. Ook de industrie van Amersfoort zal aldaar waardig vertegenwoordigd worden. Bij gelegenheid eener onlangs gehondene volksvergadering op eene openbare plaats te Oska- loosain den. staat Iowa, heeft zekere miss Nancy Smith het woord gevoerd en in hare aanspraak te kennen gegeven, dat het haars inziens tijd werd otn te doen zien, dat de dames best in staat zijn, om zich met openbare aangelegenheden te bemoei» jen. Om nu dadelijk de proef op de som te geven, stelde zij zich tin candidaat voor de eerstvolgende gemeentelijke verkiezing, net gevolg daarvan is geweest, dat miss Nancy Smith door de kiezers tot lid van den gemeenteraad is benoemd. (Menig mandie nu in den raad zit als een aangekleedde nul, zal er zijn huis beter laten ver tegenwoordigen als zijne vrouw de plaatshem gegundinneemt. Onder de eerste voorstellen door miss Nancy in te dienenzal er een zijn dat alle herbergen, koffijhuizeu en sociëteiten, te 8 uur des avondsdoet sluiten en een tweede dat alle dienstmaagden onder speciaal toezigl der politie stelt en medailles uitlooft aan haardie steeds tot lof spreken van hare vrouwen, geen vleesch kunnen verdragen en over 't algemeen een afkeer hebben van alles wat vet is.) Van de beruchte zwarte bende in België werden 9 personen ter dood veroordeeld. Twee daarvan hebben op 28 Maart bun vonnis onder gaan en de overigen zijn tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. Politieke Revue. De eerste April bragt weinig variatie en nieuws op de bouwlanden van 't Europeesch staaislooneel doch ving op dien dag in de afdeelingen van het Fransch Wetgevend Ligchaam het onderzoek der staatsbegrooling aan, om alzoo langzamerhand te weten te komen, na het credit van het debet te hebben afgetrokken, boe groot bet déficit zal zijn, dat later wel weder uit de zakken der belasling- schnldigen zal worden gegoocheld. Een April-pretendent voor den llongaarschcn troon is verschenen in dën persoon van den Prins van Crony\ zich beroepende op de afstamming van zijn geslacht, en alzoo het e'uorrn getal Europesche iroon-pretendenten vergrootende. Generaal Klapka de Hoqgaarsche sabel-patriot, beging de dwaasheid in een brief aan de Parijsclie Presse dien pretendent aan te raden zijne aanspraken te laten rusten tot Hongarije vrij zal zijn. Wanneer zal dat gebeuren En wal zal dan meerwegen: het regt va:i den sabel of het regt van den geslachtsboom Het Pruisisch volk, in'zijnen aard vrij koppig en stug, kau het nieuw reactionnair Miuislerie niet naar zijnen smaak vinden en daarbij komtdat de Berlijnsche sludenteu all* studenten gelijken als een haar op elkander in het punt van luid ruchtigheid agn het gisten zynomdat men slrënge maatregelen legen hunne vereenigiugen heeft genomen, en in het punt van vereenigingen ver slaan de studenten geen gekscheeren. Pruisen kan dus misschien spoedig eene totale globale reactie of eene revolutie beleven. Volgens een telegram van den cerslen April is hel nieuw Italiaansch Ministerie eindelijk voltallig gemaakt en vangt den arbeid aan van Ilalië's vrij heid tot aan de Adrialische zee. Zal het eiude het werk kroonen Overigens hebben wij tot belangrijker en gekruider revue voor beden te weinig nieuws, te weinig^pe* cerij en te weinig plaats. Zilting van den Raad der Gemeente Amersfoort van Diugsdag 1 April 1862. Voorzitter de E. A. Heer Mr. A. G. WUtR8. Tegenwoordig 14 leden; afwezig de beer Diemont. Na het voorlezen en goedkeuren der notulen van de vorige zitting was aan de orde lu. Rapport van Burg. en Welh. aangaande de inrigting van de Burgerschool. Dit stukhetwelk ter visie voor de Raadsleden was gelegd, wordt niet voorgelezen. Het behelst zes punten: 1. het jaarlijksch subsidie, voorloopig voor de eerste 6 jaren, te bepalen op ƒ1400; 2. bet houden van kostleerlingen den onderwijter te ver bieden 3. de school te bestemmen voor jongens en meis jes; 4. behalve in de vroeger reeds bepaalde leervakken, ook in de vrouwelijke handwerken aan de meisjes onder wijs te doen geven5. hel schoolgeldmet inbegrip van de schoolbehoeftenvoor ieder kind vast te stellen op ƒ25 voor de dag- en ƒ12 voor de avondschool; 6. aan B. en W. het ontwerpen van een reglement of instructie op te dragen. De beer Schluiter kan zich in bijna alle opzigten met bet rapport van Burg. en Weth. vereenigen, doch aebt het wenscbelyk, dat de gemeente een eigen schoolgebouw daarsteltdat hoogstens 14000 zou kosten. Spreker stelt dus als amendement voor het subsidie aan den onderwijzer in plaats van 1400 te stellen op 700 en hem vrije woning en school lokalen te geven. De Voorzitter en de beer van Lockhorst verklaren zich daartegeneerstgenoemde wegens bet eventuëel minder opnemen der schoollaatstgenoemde vooral daarom dat wanneer later den bloei dier school mogt blijkenhet altijd nog tijd was een school gebouw op te rigten. In stemming gebragt, wordt met 11 tegen 3 stemmen (die der heeren Schluitervan Beek en Scheerenberg) tot bet verleenen van een subsidie k 1400 besloten. Het tweede aan de orde zijnde punt van het rapport is: bet verbod tot het houden van kostleer lingen. De heer van Bel acht het beter dit bij de instruct ie te beslissen. De ,aard dier school bragt van zelve mede, dat daarvan niet, of althans door zeer weinig kostleerlingen zou worden gebruik gemaakt, daar op die school, waar ook de eerste beginselen aan jongens en meisjes zouden moeten worden onder wezen niet het meeste werk zou kunnen wordeo gemaakt van het-meer uitgebreid lager onderwijs, dat vooral op eene kostscuool noodig is. Spreker vindt het houden van kostleerlingen aldaar minder doelmatig, niet omdat hij daaromtrent concurrentie vreestmaar inzonderheid vermits het houden van kostleerlingeu wel eens nadeelig op het onderwijs aan andere leerlingen zou kunnen werken. Diens volgens opiueerl spreker dit punt bij de behandeling der instructie te beslissen. De Voorzitter kan niet met den beer van Bel omtrent den aard der school instemmen. Die school zal, zijns inziens, bepaald strekkeu voor het meer uitgebreid lager onderwijs, waaraan hier de meeste behoefte beslaatkunnende de thans bestaande scholen in de behoefte van het meer beperkt lager onderwijs voorzien. De heer Herschel is tegen het houden van kost leerlingen. aanvoerende bij ondervinding over eene kostschool te kunnen spreken eu dat zijn zoon. die al zoo lang op de kostschool van den heer Kollewjju gaat, nog niet eens de interest-rekening heeft geleerd wantzooals hij rocetwordt aldaar voornamelijk in de hooge wetenschappen onderwezen. De heer van Lockliorsl merkt aau, dat hel voorstel van den heer van Beek en hem vooral doelde op de oprigting ceuer school voor hel meer uitgebreid lager onderwijs, waaraan de burgerstand alhier dc meeste behoefte heeft. De heer van Beek herinnert, dat zijn wensch lag opgesloten in het voorstelnamelijk eene school vooi den burgerstandgelijk aan die van den heer Kollewjjn en van mejufvrouvr llondius voor den hongeren stand. De heer Scheerenberg houdt eene voorlezing van een gedeelte van het voorstel der heeren van Beek en van Lockhorst, waaruit bljjkt, dat zij de oprig ting van twee scholen hadden voorgesteldeene voor het uitgebreid en eene voor het meer beperkt lager onderwijs. De heer van Lockhorst ontzenuwt bet aangevoerde des vorigen sprekers door een beroep op de notulen der zittingen waarin het betrokken voorstel werd behandeld, en waaruit blijkt, dal de voorstellers I hun oorspionkelijk voorstelals gevolg der discussiën

Amersfoortsche Courant | 1862 | | pagina 1