A1ERSF00BTSGHE GODBAR M 955» ran DINGS DAG, 99 April J86'2. Dit Blad verschijnt tweemaal in de weck de» Uingtdagt en Vrijdagt. De Prij» van het Abonnement i« ƒ1,50 in de 3 maanden. Van AdverWntiën1 tot 6 regels 6® Cnat» elke regel meerder 10 Cent», behalve liet Zcgelregt.Afzonderlijke nummert, /0.10. Brieven franco. Bestellingen geschieden hij den Uitgever A. U. wam Gétjf, te Amersfoort, Bureau Amertfoorltche Courant, Singel Wijk E N«. 61, xoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Dirccteuren in bet Rijk. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van Amersfoort Brengt ter kennis van de belanghebbendendat de blanco verzoekschriften tot het bekomen van jagtactenvischacten en kostelooze vergunningen om te visschenbenevens voor de registratie van eendenkooijen en duiventillenalle werkdagen van 10 tot 1 ure. ter Secretarie verkrijgbaar zijn. en maakt ben opmerkzaam op het belang dat er voor ben in gelegen is om de bedoelde verzoekschriften, behoorlijk ingevuld voor den 1 Junij aanstaande ter voormelde plaatse inleleveren opdat zij tijdig van acten of vergunningen voor bet sai/.oen IS"/*! voorzien zijn. Amersfoort, den 23 April 1862. Dc Burgemeester voornoemd A. G. W1JERS. De «peeeh van den Minister Thorbecke. Het nieuwe Ministerie is thans voor het eerst voor dc Tweede Kamer opgetreden. Het verslond veel tijd om zich op de hoogte der zaken te bren gen en tt meme te zyn 'stands vertegenwoordiging onder de oogen te zien. Hoewel dit veel bevreem ding kon baren vermits het voornamelijk zamen- gesteld is uit mannen als de heer Thorbecke, Olivier en Bels, sedert een aantal jaren doordrongen in rijksaangelegenheden, was het niet meer dan billijk te wachten op de daden, welke het uitvloeisel moeten zijn van een Kabinetdat de Natie moet bewijzen beter te kunnen werken dan vorige Minis- leriën eu meer liberaal te zjju dan hel Ministerie van Heemstra was. In plaats van een programma sprak de Minister Thorbecke eene rede uit in zijne kwaliteit van hoofd van het Kabinet, die tot heden door de voornaamste ultra-liberale bladen (bladen, die met dien Staats man dweepeii) nog niet is besprokeuom de een voudige reden dat deze speech waarlijk veel tijd behoeft volkomen te worden begrepen om in den vergodingsitijl dier bladen te worden beoordeeld. Wat ons betreft, die rede kornt ons. behalve de opsomming van beloofde wets-ontwerpenzeer onbeduidend voor en gansch niet waardig den grooten Staatsmandie haar uitsprak. De introductie is onbeduidend. Wat de speech verhaalt omtrent publieke verantwoording is in de Grondwet te lezen. Zij Tertcll vervolgensdal een nieuw Ministerie bij het aanvaarden zyner taak veel tijd behoeft en dat is oud nieuws en heeft een ieder uit een bjjna driemaandelijksche vacantie der Vertegenwoordiging kunnen opletten. Zij klapt vervolgens dal vooral de Minister-woordvoerder te weinig uren per dag had voor al zijn werk en dat zyne amhtgenooten een berg van werk gevonden hebbenovergelaten door hunne voorgangers. Nu volgt de opsomming van te behandelen zaken en zegt de Minister Thorbecke te zijn een voor stander der zeewegen van Amsterdam en Rotterdam waaromtrent aan de Kamer nadere mededeelingen zullen worden gedaab. Hier zjj ons vergund op te merken, dal zoo 't schijnt, Amsterdam en Rotterdam voor waterwegen, en andere plaatsen, waarheen de staatsspoorwegen zullen worden gelegd, in de gunst van des Miuisters aandacht deelen, doch Groningen omtrent zijne waterwerkenen Amersfoort nopens zijnen waterweg naar zee, ook van dezen Minister, evenmin als van zijnen voorgangers iels te hopen hebben. Alle andere deelen des Rijks worden door het R:jk geholpen, maar het deel des Rijks, waar door de rivier de Eem looptmag belastingen blijven betalen, zonder de aandacht der Rijksbe stuurders op hare verzanding te verwerven. Bij de optreding van een nieuw Ministerie zal de oprake ling dezer aangelegenheid waarschijnlijk niet te onpas zyn en het welligt zijn nut kunuen hebben den nieuwen Minister van Binnenlandsche Zaken te herinneren, dat van de schatten voor verbeteringen in andere deelen de9 Rijks bestemdook wel iels ten koste mag worden gelegd voor het Rijksdeel Amers foort. alwaar eenen spoorweg sonder hulp van het Rijk verrijstdoch waarvoor de ingezetenen uit eigen beurs bijdragen. De speech des Ministers sluit met eenige zoele woorden tot de Kamer. die. wanneer ze door een ander Minister der vorige kabinetten waren uitge sproken, stellig van dc zyde der ultra-liberalen veel afkeuring zou hebben ondervonden. AMERSFOORT, 28 April 1862. Naar wij vernemen wordt de zaak geïnstrueerd der ongeregeldhedenwelke Maandag avond j.l. aan den llof alhier hebben plaals gehaden bij welke gelegenheid een veld-arlillerist eene snede van 14 Ned. duimen in het aangezigt heeft ontvangen, behalve genige mesirerques op den rug van zijn rok. Ter Vergadering der Klesvereeniging de Een- drngt van Donderdag avond jl. werd de rekening en verantwoording goedgekeurd en ait. 2 van het Reglement gewijzigd zijn twee nieuwe bestuurders gekozen in plaats der aftredenden, die, volgens het Reglement niet dadelijk herkiesbaar waren en is vervolgens by stemming een gros opgemaakt van candidalen voor de aanslaande verkiezing van vijf leden der Provinciale Statenvoor welk gros grootendeels de stemmeu vereenigd waren op de heeren Mr. A. G. WijersMr. A. R. van Del, Mr. II. Verloren, c. W. Voet en Mr. Ijian, Burgemees ter der gemeenten Ilaarn en Eemneszullende in de vergadering van Donderdag avond e. k. worden overgegaan t»t het benoemen der Candidalen. Met leedgevoel zal het genomen besluit des Heeren Voet (zie achterstaande advertentie), om bij de aanstaande verkiezingen voor de Provinciale Stalen niet meer in aanmerking te komendoor velen worden vernomen. Immershij genoot en geniet de algeineene achting en genegenheid en zijne herkiezing door eene aanzienlijke meerder heid moat als zeker worden geacht. Ook de Pro vinciale Staten zullen ongaarne uit hun midden zien vertrekken een lid als de heer Voet. die ge durende een zevenjarig tijdvak een ijverig aandeel aan huutie werkzaamheden nam en zich in den voisten zin des woords hunne toegenegenheid waar dig maakte. De uitslag der aanbesteding ten Raadhuize alhier door Burgemeester en Wethouders van Amers foort heden gehouden was als volgt 1". Het afbreken en weder opbouwen van een gedeelte der werf. aan den singel; aannemer A. van Daalte Amersfoortvoor 160. 2". Idemidemaan het Havik aannemer A. van Daalte Amersfoortvoor 363. 3°. Idemvan een gedeelte muur der Kade buiten de Groote Koppelpoort; aannemer D. J. Boks. te Amersfoort, voor ƒ2180. 4°. De levering van houlwareu benoodigd aan den mond der rivier de Eem. en voor andere gemeentewerken; aannemer S. Knoppers, te Amersfoort, voo»- ƒ990. De Tweede Kamer heeft den 24 dezer hare werkzaamheden hervat. Ds heeren Fransen van de Putte, Blom en Guljé zijn als nieuwe leden toegelaten. De heer Thorbecke beeft het plan van de werkzaamheden gedurende deze zitting opse- geven. Behalve vele ontwerpen door bet vorig Mi nisterie ingediend en die. well:e reeds door liet tegenwoordig Kabinet zijn aangebodenzijn nog in onderzoek èen wetsontwerp betreffende de zee wegen van Amsterdam en Rotterdameen tot regeling van het beheer en de verantwoording der Koloniale geldmiddelen een houdende bepalingen' nopens de cultuur-ondernemingen in Iodiëeen nopens de regterlijke in leeling, een tol afschaffing der tienden, een wetsontwerp tot regeling van hel middelbaar onderwijs en een nopens de medische pulicie. De Departementen van Eeredienst worden I July opgeheven en veranderd in afdeelingen de eene (Hervormde en andere Eerediensten) bij Justitie en de andere (R.-Cath. Eeredienst) bij Bui- tenlandsclie Zakenbeiden onder het beheer vau een administrateur. De heer van Gollslein zal opheldering vragen aangaande de vorming en rigting van het Ministerie, indien het dit niet uit eigen beweging doel en de heer Wintgens betreffende het Koninklijk Besluit van 12 Maart, aangaande de p^l^sche academie. Vrijdag avond ten 8 ure is H. M. onze Ko ningin in welstand te Parijs tyqgékomcn. Keizer Napoleon was li. M. aan liet slation te geinoet gegaan en de ontvangst der Koningin was zeer hartelijk. Reeds aan de grenzen was II. M. begroet door bet personeel der Nederlandsche -legatie te Parjjs. Z. M. de Koning wordt tegen 6 Mei in Frankrijks hoofdstad verwacht. De Koning en de Koningin reizen incognitoen hun verbljjf aan het Fransche hof zal veertien dagen duren. Zalur- dag gaf Keizer Napoleon een groot diner ter eere van onze Koningin, en heden avond zal II. M.in gezelschap van den Keizer en de Keizerinde voorstelling in de opera bijwonen. Men verneemtdat door den bakker G. J. van Drummente Zwolle, aan Z. M. ten geschen ke is aangeboden een monsler-kreulenbroodlang 1,6 el. 0,3 en dik 0,13 el, voorzien van een toe passelijk clfregelig vers. Dit geschenk isdoorZ. M. Ier beschikking gesteld van de stads-a.meninrigung en daarbij door Z. M. gevoegd eene aanzienlijke gift in geldten einde die kinderen op chocolade te onthalen. Bij voonis der arrondissements-regtbank van Arnhem, zijn de vier directeuren der Ned. Rflii- spoorinaatschappijbeklaagd van bet hten open staan van hekken op overwegen, vrijgesproken, aangezien de wet op de spoorwegen geeoe straf legen hen bedreigt. Van een transport, bestemd voor bet geatieht te Ommerschans, hetwelk op 17 j.l. met de stoom boot de Zwaluw, van Amsterdam naar Zwolle werd overgebragt, isecne vrouw, tusscben Urk en Schok land van een kind verlost, en dat wel door den heer P. Meeter, kapitein van genoemd stoomschip. Waarlijk een karakteristieke trek van den echten zeeman9aarddie in het oogenblik van nood van geen dralen weetmaar tot handelen overgaat. Moeder en kind zyn wel. liet Paascbteest werd te Andel al wederom op schandelijke wijze onteerd. Zekere II. Colynte Uitwijk, welke betrekking op een meisje bad, doch dat hein iniuder genegen was. nam wraak op M. Smits aldaar, aangezien deze zich met haar op hield waarbij genoemde Colyn hein onderscheidene zware wonden moet hebben toegebragt, meerendecls in het aangezigt, waardoor bij in bedenkelijken toestand verkeert. Dientengevolge is Coljjn onmid dellijk gearresteerd. In de vorige week werd te Ezinge een zon derlinge koop gesloten. De pelmoleoaar K. Mulder aldaar, zou aan den vleeschhouwer E. Schaap te Groningen, vier vette ossen verkoopen. Baar echter de som van 800, welke er voor werd gevraagd aan Schaap te hoog toescheen, ging men de zon derlinge weddenschap aandat de kooper voor elke 5 Ned. ons, die ieder os meer dan 730 halve Ned. ponden woog. ƒ10 zou betalen; terwijl by eiken osdie dat gewigt niet hieldgralb sou hebben. Dit werd aangenomen, met dat gevolg, dat de beesten gebleken zijn over de massa 37 ponden 4J- ons meer wogen dan het bepaalde, zoodat S. voor eene som van 379 bezitter van die vier ossen is geworden. Den 23 April, is tc Zwolle, de serenade der 10 afdeelingen handwerkslieden, in de beste orde afgeloopen. Des morgens van den 24 heeft Z. M. aan 72 coinmissiën audiëntie verleend. Vervolgens beeft Z. M. verscheidene fabrieken bezochtde stads-armenschoolhet museum der Overjjsselscbe vereeniging, enz., waarna een diner in bet gou- vernements-hótel gehouden werd van 40 couverts. Des morgens van 25 was audiëntie aan particulieren en een diner door deu Raad der gemeente Z. M. aa ngeboden. liet is de ijverige politie te Sleenwijk gelukt de beide op den 18 dezeruit hel buis tan bur gerlijke en militaire verzekeriug te Zwolle ontvlugte tol 15jarige tuchthuisstraf wegens poging tot moord veroordeelde misdadigers Ie arresteren, en in ver zekerde bewaring te brengen. Zij hadden zich var- borgeu bij hunne familie aldaarnadat zij zes dagen en nachten onder den blooten hemel hadden vertoefden zjjn zij uaar Zwolle terug getranspor teerd. In de zaak van den baron van Hemert tot Dingshof, vroeger hypotheekbewaarder te Bosch, laatstelijk te Amsterdam, is door bet 0. M.bij monde van den advoc.-gencraal baron llugenpoth tot den Beerenclauw, in een zeer gemotiveerd Ver toog dat 3f uur duurde, voor den beschuldigde geëisebt zes jaren tuchthuisstraf, 1000 boete en de kosten van liet proces. De liesch. werd bijge staan door Mr. Veriieijen van Loon-op-Zand ad vocaat aldaar en Mr. Bruginansadvocaat te Am sterdam. De pleitrede duurde uur cn conclusie was vrijspraak. Een weduwnaar heeft aan de commissie voor de groote Londcnsche internationale tentoonstelling eene plaats gevraagd om zjjne overledene vrouw ten toon te stellenals ecu proefstuk van uitmun tende balseming. PolUirke Itevwe. De groote Amerikaauschc veldslag, waarbjj de Noordelijken over de Zuidelijken stooden en eene totale overwinning behaaldenheeft ia Europa niet dieu indruk verwekt, verwacht van zoodanige zege praal. vermits de overwonnenen nog in onbezwekeu tegenstand terug getrokken zyn en ook de voor deden der NoordelQkeo niet van zoo overwegenden aard zyn als zij dil willen doen voorkomeo. Zelfs latere tijdingen houden indat die overwinning

Amersfoortsche Courant | 1862 | | pagina 1