G 0 UR AIT, van DINGS D'AG, d7 Juni) J862. Dit Blad verschijnt tweemaal in de. vreckdes Dingsdags en Frijdagt. De Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 In de 3 maanden. Van AdvertentiënI tot 6 regels fOCnM elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zcgelregt.Afzonderlijke nummers, f0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden hij den Uitgever A. M. mm Omff, te Amersfoort, Bureau Amersfoortsche Cyirant, Singel Wijk E N°. 61, toomede bij alle Boekhandelaren en Post-Dirccteuren in het Rijk. KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van AMERSFOORT Gesien de aanschrijving van den Heer Commissaris des Ronings in de Provincie UTRECHT d.d. 5 Junij j.l. N°. 1 N. M. en S. (provinciaal blad No- 68); Gelet op Art. 139 der wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72) betrekkelijk de nationale Militie. Doen te weten, dat in het locaal DE POT/iop Zaturdag den 21 Junij aanstaande des voormiddags ten elf ure, door den Kolonel Militie-Commissaris zullen worden onderzocht alle Militicns-verlofgangers der ligtingen van 1858, 1859 en I860, voor zoo ver zij voor den l Junij dezes jaars in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld. Amersfoortden 11 Junij 1862. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris A. G. W1JERS. W. L. SCHELTUS- AMERSFOORT, 16 Junjj 18R2. Zaturdag j.l. heeft een vreemd landlooper, in de nabijheid van Woudenberg, de eerbaarheid van een zestienjarig landmeisje aangerand en later een ander meisje van beursje en geld ontlast. Des namiddags is hij door de Ryksvcldwacht in de omstreken van Woudenberg opgevangen en naar Amersfoort in het daarvoor bestemde entrepót in de Mutirhuizen overgebragt, om aldaar voorloopig logies te genieten. Op morgen, Dingsdag middag, zal bij gunstig weder op het terras der Sociëteit Amicitia een concert plaats vinden van het muzykcorps der Amersfoortsche Schutterij, onder directie van zünen kapelmeester Ilerchenröder, waarvan het Programma is als volgt: le deel 1. Parade Marsch von Redern. 2. Ouver ture Caravani"Sponlini. 3. Duetto Anna Bolena", Donizetti. 4. Potpourri über Deutsche National Melodienarr. Ilerchenröder. 5. Polka Allemande, Herclienröder. 2e deel 6. Feestmarschopgedragen aan den Hoog Edel geboren Heer Baron van Har dendroek Ilerchenröder. 7. Weinlied a. d. Op. Undine"Lortzing. 8. TyrolienneKreineker. 9. Potpourri a. d. Op. Marthav. Flolow. 10. Schlummer PolkaE. Beyer. Men hoopt, dat een talryk en belangstellend publiek van die gelegenheid zal gebruik maken om door bijwoning van dit concert blijk van sympathie aan ons stedeiyk muzykcorps te geven. In de zitting van de Eerste Kamer der Staten- Generaal van 12 dezer is ingekomen een verzoek schrift van Z. de Rijk c. s.allen wonende onder Utrecht, houdende bezwaren tegëh het wets-ontwerp tot onteigening van perceeleu voor den aanleg van eenen spoorweg van Utrecht tot deu IJssel ^Centraal- Spoorweg). In eene op gister alhier gehouden buitengewone ressorlaie vergadering van het Synagogaal-ressort Amersfoort, omvattende de kerkelijke gemeenten Utrecht. Amersfoort. Wijk bij Duurstede, Veenen- daalMaarssen Meerkerk enz.werd gevolg ge geven aan de circulaire van Z. Eic. den Minister van de Zaken der Hervormde Eeredienst enz., d.d. 24 Mei j.l. ter daarstelling eener constituëiende vergadering. Tot afgevaardigde is benoemd de Heer B. E. Herschel en tot diens plaatsvervanger de Heer E. E. Visser. Deze Constituëerende Vergadering, beslaaude uit 18 ledeuzal waarschijulijk reeds in de volgende maand bijeenkomen, plaats en tyd nader door den Minister te bepalen. Z. M. de Koning reed Vrijdag middag tusschen 12 en 1 ure door deze stadzich begevende naar Soestdijk ter viering met de verdere leden der Koninkiyke Familie van het geboortefeest van Z. K. II. Prins Hendrik. Des avonds lussshen 9 en 10 ure is Z. M. wederom op H.D. terugreis deze stad doorgereden. Zoowel des middags als des avonds vertoefde Z. M. eenige oogenblikken alhier, tydens voor het Logement de Zwaan, van den heer Schimmelvan paarden moest worden verwisseld. Donderdag j.l. geschiedde alhier voor de eerste maal, ingevolge de bepalingen van het nieuw Minisleriëel gesanctionneerde reglement, eene vrye verkiezing van vier leden voor den Kerkeraad der Nederl. Israëlitische gemeente te Amersfoort. Het stembureau was zamengesteld uit de heeren E. E. Visser, voorzitter, en Mr. J. B. Heymans en B.E. Herschelleden. Bij de opening der stembiljetten op gister bleekdat drie aftredende leden herkozen waren, terwyl in de plaats van het vierde aftredend lid, niet herkiesbaar wegens bloedverwantschap, niemand de volstrekte meerderheid verkreeg, zoo dat deswegens jene herstemming zal geschieden. De byenhouders in de Utrechtsche en Geldersche streken beklaagden zich in de laatste jaren over weinig, of gebrek aan volk ten lyde van den honig- oogstdoch thans laat het zich aanziendat een zeer voldoend antal byen aan de boekweit zal worden gebragt. IJinkersdie vroeger op het olie zaad van 2 korven slechts één zwerm teelden hebben nu vao ééne oude korf twee, soms drie zwermen bekomen zoodat zy met ruim bet dubbel aantal korven van het zaad zullen komendan waarmede zij zich daarheen begaven. De jonge bijen echter verslinden thans veel honig tot momen teel nadeel der ijmkers, doch dat alles wordt later hoogst waarschynlijk in ruime mate vergoed vermits er alle verwachting op eenen goeden, ja zelfs rijken oogst is, byaldien het weder gunstig blyft als de boekweit, zijnde de eigentlijke tyd van den honigoogstbloeit. Min of meer in bet midden der volgende maand vangt de bijenmarkt aan de Nieuwe Weg en de Klompbeide naby het Station Veenendaalaan. Men verwacht aldaar grooten aanvoerwegens de menigte reeds nu voorhanden en steeds aan te teelen zwermen. Men meldt uit Ambt-Ilardenbergh Het bijenvertier is thans zeer gunstig. Het schoone warme weder heeft zeer veel daartoe bygedragen, De prijzen van den honig zyn intusschen zeer hoog. Dezer dagen bedong men voor zeer goeden voe* derhonig 55 a 00 ct. per ned. pd. Bij Besluit van 26 April j.l.N®. 71, heeft Z. M. beschikkende op het verzoekschrift van de heeren W. Hartog, le Rotterdam, en D.F. Liefrink te ZeistH.D. bewilliging verleend op de acte van oprigting eener te Rotterdam te vestigen naamlooze vennootschap van koophandel de Nederlandse/ie Her verzekering Compagnie. By Besluit van 12 Junij N®. 54. heeft Z. M. goedgevonden aan den heer Mr. J. A. Jolles, op zijn verzoekmet ingang van 1 July a. s. een eervol ontslag te verleenen als Minister voor de zaken der Hervormde en andere eeredienstenbe halve die der Roomsch-Catholiekenonder dankbe tuiging voor de in die betrekking bewezen dien sten, en behoudens zijne aanspraak op pensioen. Onze Regering is voornemens in eene volgende zitting voor te stellen: afschaffing van de belasting op de brandstoffen en eene geheele hervorming van de patentbelasting, ook in bet belang van handel en nijverheid. Ook de suikerbelasting eischt verbetering tot rtteer voordeel der schatkist. Na al hetgeen in de laatste tyden over eene voorgenomene echtverbintenis van den Prins van Oranje met Prinses Anna Murat is medegedeeld, kunnen wij thans uit eene hoogst geloofwaardige bron mededeelen, dat noch by Z. M. den Koning noch bij II. M. de Koningin noch bij den Prins van Oranje zeiven aan zoodanige echtverbintenis zelfs maar gedacht is; dat tijdens het verblijf van H, M. de Koningin te Parys de Prinses Murat slechts éénmaal, met een groot aantal andere dames, hare opwachting bij II. M. de Konningin heeft gemaakt en dat de meer intieme omgang van H. M. met de Prinseshet gezamenllijk uitrijden met haar op de boulevards tc Parijs, even als de woorden aan de Grootmeesteresse der Koningin in den mond gelegd, louter verzinsels zijn. De geheele zaak is of schynt in België te zija uitgedacht en van daar naar ons overgewaaid. Alle tegenspraak zoude overigens onnoodig zijn wanneer algemeen bekend ware, dat het tegen alle mogelijke Hof-etiquelte en gebruiken zou strijden, wanneer gekroonde hoofden zich persoonlyk inlieten over echtverbintenissen van hun Huis. die niet vooraf langs den diplomalieken weg waren vast gesteld althans voor goed voorbereid. Een jager te 'sllage, een onverbeterlijke dronkaardis van het regement weggejaagd. Van de ItOO dagen dienst die hy had. had hy 700 dagen straf ondergaan. Alleen op de overige 400 dagen was hij nagenoeg nuchteren. Te Zalt-Botwncl worden de kersen opgekocht tegen 10 cent de 5 ons voor John Buil. Eene baker te Steenwijkdie het ambt van vroedvrouw onbevoegd uitoefende, is daarom door de regtbank te Zwolle veroordeeld tot eene geld boete van 25. Men meldt uit Harliogen van 12 Junij Heden waren eenige kinderen hier bezig met. spelen aan den waterkant in de stadtoen een jongetje van zes jaren er in valt en in een oogen* blik tot in het midden schiet. Zyn broeder, eenige jaren ouderspringt hem na en weet hemof schoon hy zelf niet kon zwemmen, zoo laagboeen te houdentot dat beide er uitgehaald werden. Zij werden nog gezond by hunne ouders ie bob gebragt. Het Japansche gezantschap, thans in Neder land bestaat met zyn gevolg uit 35 personen. Hel reist op kosten van het gouvernement, welks land het bezoekthetgeen eene niet geringe som uitmaakt. Te Parys kostte dat gezantschap dagelijks tusschen de 45 en 50,000 francs. Zoodra men weigert din kosten te dragen, weigeren ook de heeren Japan ners een voel te verzettenen wij weten nit eeno zeer goede brondat bet Belgische gouvernement de eer van een bezoek, waartoe het voorstel van de zijde van het Japansche gezantschap was gedaan, mits tegen betaling van reis- en verblijfkosten heeft van de hand geslagen. De gemeenteraad van Enschedé heeft besloten tot het niet heffen van den hoofdelyken omslag over de laatste 7 maanden van 1862, zoo uit hoofde van de zware schade by den brand op den 7 Md geleden, als omdat de meestee tea gevolge van dien brand de gemeente tydelyk met der woon hadden verlaten. Voorts is vastgesteld het algemeene plan voor den wederopbouw der stad. Volgens dit plan zullen niet alleen de rigtiagen der straten aanmerkelijk worden verbreedmaar zullen tevens de bestaande hoofduitgang, de Veld- en Echtpoorten aeer veel worden verbeterd en drie nieuwe voorname uit gangen uit de binnenstad aangelegd. BQ bet besluit van vaststelling van dit bouwplan is tevens aange nomen het principe Tan schadevergoeding, en waar nieuwe fundamenten moeten leggende boegroot heid dier vergoeding nader te regelen. Bijna zes maanden zijn verioopeu en nog is de onderwyskwestie in de kolonie Prederiksoord niet geregeld. Vledder, door de kosten van eigen ooderwys zwaar gedrukt, kan niet bydragen; de maatschappij van weldadigheid blyft weigeren en de talrijke schooljeugd is de dupe van de zaak; immers, byna een half jaar zyn de scholen gesloten en heeft het onderwijs opgehouden. In bet belang der zoo jammerlijk verwaarloosde jeugd vraagt men, of dit langer zoo blyven kan en mag? Er is in Frankryk voor eeoigen tyd eene dievenbende gerat, die op gelyke wijze werkzaam was als de zwarte bende in België. Zjj was ontstaan in Atrecht, doch werkte niet in de stadmaar op het platte landwaar zij bondgenooten baddie haar kennis gaven waar afgelegen huizen stonden door oude lieden of vrouwen bewoond. Een onlangs begane qpoord op een 75jarig man te Boyeile bragt de justitie op bet spoor der boosdoeners en deed de voornaamsten in hare handen vatlen. De mis daden. in de acte van beschuldiging voorkomende, zijn 13 in getal'. De roovers zijn veroordeeld: een ter dood een tot levenslangeneen tot lSjarigaa, twee tot lOjarigen en een lot 6jarigeo dwangarbeid; een is vrijgesproken. Het hoofd der bende heeft zich in de gevangenis van het leven beroofd. Een Engelschman heefteen ontwerp gemaakt van eene vaste brug tusschen Engeland en Frank rijk. Hij zou die leggen in 3 jaren voor 360 millioen gulden. INGEZONDEN. Kiezers van hel Hoofd-Kiesdistrict Amersfoort! Toont bij de aanstaande herstemming uwe be langstelling in den bloei des Vaderlandsdoor trouw op te komen en uwe burgerpligten te ver vullen; toont uw verstand in het juist beoordeelen van hetgeen voor ons land en ons district heilzaam is door het kiezen van eenen man, die den moed gehad heeft openlyk te verklarendat by het tegenwoordig Ministerie wil ondersteuneotoont uwe dankbaarheid voor den spoed, waarmede het Ministerie de Onteigeningswet voor onzen spoorweg heeft tot stand gebragtdoor iemand te kiezendie der partij van de tegenwoordige Ministers is toe gedaan toont uwe belangstelling in uw Kiesdistrict en uw gevoel van eigenwaarde door het kiezen van iemanddie hier woonachtig is en getoond heeft, dat hy voor de plaats zijner inwoning geene moeite schuwt, met één woord brengt in gronten getale uwe stem uit op den Heer Mr. H. VerLoren tan Themaat. Amersfoort. B. Vervolg van den Uitstap der Verkiesinpen. Dokkum. Herkozen de heer J. T. ten Bruggen Hugenhollzmet G01 van de 750 uitgebragte stem-

Amersfoortsche Courant | 1862 | | pagina 1