AIEBSFOOBTSCHE 10 0 B11 M 950. ran YRIJ «TAG, 27 Junij 4862. Dit Blad verschijnt tweemaal in de weckdes Dingsdags en Vrijdags. De Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maandenVan Advertentiën, 1 tot 8 regels 60 Ceata elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelrcgt.Afzonderlijke nummersf 0,10. Brieven franco. Bestelling» geschieden bij den Uitgever A. U. mms Ctetff'r te Amersfoort, Bureau Amersfoortsche Courant, Singel Wijk E N°. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Dircctcnren in het Rijk. KENNISGEVINGEN. DB GEDEPUTEERDE STATEN var de PROVINCIE UTRECHT, Gelet op de artt. 103 en 119 der provinciale wet. Brengen ter kennis van de belanghebbenden dat de begrooling der kosten van het provinciaal bestuur, zoo veel het Rijks-bestuur is, en die der provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgavenbeide over 1863 alsmede de rekening en verantwoording van Gedeputeerde Staten der provinciale inkomsten en uitgaven over I860 tegen betaling der kosten ter provinciale griffie algemeen verkrijgbaar zijn gesteld. En zal deze worden geplaatst in de Utrechtsche provin ciale- en Stads-Courantzoo mede in de Amersfoortsche Courant. Utrecht den 18 Junij 1862. De Gedeputeerde Staten voornoemd, VAN DOORN C. W. MOORREES Voorzitter. Griffier. De BURGEMEESTER var AMERSFOORT Brengt ter kennis van de Ingezetenen dezer gemeente dat het door den Commissaris des Konings in deze pro vincie executoir verklaarde kohier N°. 3 van de Perso nele belasting der Wijk W over het dienstjaar ISo/gj aan den Ontvanger van "s Rijks Directe Belastingen alhier is te. hand gesteld aan wien ieder verpligt is zijnen aanslag, op den hij de Wet bepaalden voette voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aan geplakt te Amersfoort den 24 Junij 1862. De Burgemeester voornoemd A. G. W1JERS. V BURGEMEESTER er WETHOUDERS var AMERSFOORT Doen te weten dat de Weg buiten dc kleine Koppelpoort uithoofde van werkzaamheden voor den aan Ie leggen Spoorweg gedurende acht dagen te rekenen van Donderdag den 26 dezer maandafge sloten en derhalve voor voertuigen de passage over dien weg gestremd zal zijn. Amersfoort den 24 Junij 1862. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris A. G. W1JERS. W. L. SCHELTUS. BURGEMEESTER er WETHOUDERS var AMERSFOORT Doen te weten dat de processen-verbaal van inlevering en opneming der stembriefjes voor dc verkiezing bij herstemming van Een LID voor de TWEEDE KAMER der STATEN-GENERAAL, in het Hoofd-Kiesdistrict Amersfoortop heden in afschrift aan het Raadhuis zijn aangeplakten gedurende 14 dager. te rekenen Van he den alle werkdagen van 10 tot 1 ure op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage liggen. Amersfoortden 25 Junij 1862. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De SecretarisA. G. W1JERS. W. 1,. SCHELTUS. BURGEMEESTER er WETHOUDERS var AMEItSFOOR Overwegende dat het, ter beoordeeling van de midde len welke ten gevolge van de uitbreiding der Tussciien- School voor bet aldaar te geven onderwijs worden ver- eischtwcnschclijk is bekend te worden gemaakt met het aantal kinderen wier toelating wordt verlangd Noodigen degenen die met den 1 November aanstaande leerlingen op de tusschen-school wenschen te zenden uit, om vóór den 15 Julij e. k. zich daartoe hij den Hoofd onderwijzer aan te melden. Amersfoortden 26 Junij 1862. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris A. G. WIJERS. W. L. SCHELTUS. Politieke Rcvnc. De meest ctirieuse van alle hcdendaagsche Poten talen de Keurvorst van Hessen heeft eindelijk eijeri£ voor zyn geld gekozen en toegegeven tot zaïnenstelling van meer liberale instellingendoelt om zich wat optevrolijken wegens deze tegen wil en dank gedane concessiën gaat by een speelreisje buiten zijne Staten maken. De Mexicaansche eipedilie verwekt aan Keizer Napoleon III veel zorg. Hij wilde dat Frankrijk, buiten Engeland en Spanjealle'éu den roein dier onderneming zou dragenechler met de lusten vielen de lasten op hem neder, en moet hij thans alles aanwenden om de naL ige positie van het Fransche legerdat zich in dit land van muskie ten koortsen en vergifien bevindtte verbeteren. Hy heeft ?.lzoo het bevelhebberschap over alle Fransche troepen in Mexico dc versche 11,000 man daarbij 'gerekendopgedragen aan Generaal Forey. Omtrent een nieuwen Mexicaanschan Koning ver neemt men nog niets, dal waardig is als waarheid le worden verkondigd. !)e pogingen om het Koniugschap in Mexico tc herstellen, geven gereede aanleiding tot eene be langrijke historische bijzonderheid. Het blad herinnert dat in 1830 de kroon van dat land aan Koning Jczef Bonaparte, die zich destijds in de Vereenigde Staten gevestigd had, werd aangeboden, maar dat hij dit aanbod beantwoordde met eene weigering, die van evenveel tact als wijsheid getuigde, zoo als blijkt uit het volgend authentiek verhaal van het gebeurde: «Terwijl Jozef zich aan de oevers van de Delaware in wijsgeerige bespiegelingen ver diepte aan niets anders denkende dan zijne omgeving wel te doen, ontving hij een voorstel dat hem evenzeer verwonderde als trof. Eene deputatie van Mexicanen bood hem de kroon van Mexico aan. De ex-koning van Napels en Spanje antwoordde haar ongeveer volgenderwijze: «Ik heb twee kroonen gedragen, maar ik zou geen stap verder döen om een derde op het hoofd te zetten. Niets is vleyen- der voor my dan mannen, die, toen ik te Madrid wasmijn gezag niet wilden erkennenmij heden te zien naderen om mij in mijne ballingschap uit te noodigen, dat ik mij aan hun hoofd stellen zal; maar ik geloof niet dat de troon, dien gij bij vernieuwing wilt oprigten, u gelukkig zou maken. Ieder dag dien ik op den gastvrijen bodem der Vereenigde Slaten doorbreng, bewijst mij de voor treffelijkheid der republiekeinsche instellingen van Amerika. Behoudt die als eene kostelijke gave der Voorzienigheid; stilt uwe binnenlandsche twisten, volgt de Vereenigde Staten na, en zoekt onder uwe medeburgers een man bekwamer dan ik om de groote rol van Washington te vervullen." De vloot der Amerikaansche Zuidenaren is ver nietigd door hunne Noordelijke broeders en ook de val van Memphis wordt bevestigd, 't Zal geen aangenaam nieuws in Europa zijn dat voortdurend veel katoen wordt vernietigd, 't Is verwonderlijk dat in de negentiende eeuwvolkenen voorai rcpublikeinsche volkendie meenden het eldorado der Gouvernementale inrigtingen te bezitten nog zoo dwaas-barbaarsch zyn der vernieling prijs te gevenwat aan millioenen voeding cn kleeding ver schaft. Voegt men daarbij hoeveel bloed er voortdurend wordt vergoten in dien rampzaligen broeder-oorlog en hoe men zich wedcrzijdsch uitput om geld tot het voortzetten van Jien strjjd te erlangendan rijst de vraag op, hoe de Europeesche Regeringen lydelijk dien toestand kunnen aanschouweneen toestand, die zoo onmetelijk nadeelig op den Euro- peeschen handel en op de welvaart terugwerkt? De allerakeligste Romeinsche kwestie is nog altijd op dezelfde hoogte. Keizer Napoleon durft niet wat hij wilmaar Antonelli zegt inlusschen wel wat hij niet wil en sedert het concilie stemt Rome zijn toon tegenover de revolutie vrij wat hooger cn at de Bisschoppen keerden naar hunne diocesen terug vol lust en moed voor de prediking ten behoeve van 's Pausen wereldlijke magt. Garribaldi heeft gebroken met de revolulionnaire parlij iu Itaüë en vertrekt weder naar Capfera waar, in zijn tuin, alles volop is, beter als bij oos. In Oostenrijk begint het ordinaire verstand bovea water te komen. De Rijksraad heeft bepaald dat het leger voortaan niet ineer moet kosten dan 92 inillioen gulden en tevens zeer ernstig den wensch geuit, dat de Regering maatregelen nemen, die het onnoodig maken, om, ter wille van Venetië, eene groole legermagt op de been te houden. De Raad had nog beter gedaanals zij daartoe ook het een en ander recept had voorgeschreven. Een éénig Italië 't droombeeld van Garribaldi wordt weder gelogenstraft door nieuwe onlusten in het Napelsche Koniugrjjkvooral door de stroop- togten der rooverbenden. Men wanhoopt wel niet Jie plagen uilledryven, uilroeijen zal wel on mogelijk zijn maar het kan niet worden betwist, dal de heereu bandieten die ook sedert de drooinerij van de Iialiaansche éénheid aan het politiseren zyn geraaktzoowel in een politiek als strategisch opzigt de regering van Victor Emmanuel %oer be- moeijeljjken. De Bourbons beginnen vervelend te worden en inzonderheid het Lucernsche legilimisiische congres levert daarvan een nieuw bewys. De graaf de Chain- bord hadeven als by jaarlijks doetin deze plaats zijne vrienden en aanhangers, in de wandeling de legitimisten genaamd tot een congres bijeengeroepen en predikte volgens gewoonte zijne leer van ont houding" de gemakkelijkstedoch ook de onbe duidendste van allen. Voor den tegenwoordigen lijd schijnt dan ook de Graaf van Chambord levend- dood en leidt by een plantenleven. AMERSFOORT26 Junij 1862. De uitslag der verkiezing bij herstemming op Diogsdag 24 Junij J.I. van één lid voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal in bet Uoofd-Kiesdistrict Amersfoort was als volgt: Ge meeaten. 63 47 30 23 20 20 61 a 30 29 31 23 11 38 36 15 40 38 25 63 21 51 16 86 68 25 372 232 79 47 213 126 57 45 158 05 59 51 41 33 31 27 39 37 48 21 61 33 Nederhorst den Berg 35 22 220 140 91 59 24 7 75 53 53 42 y; 29 80 51 118 74 Weespercarspel 72 15 70 45 Wijk bij Duurstede 116 90 Totaal. 2796 4687 Stembriefjes1687 van onwaarde16 geldige stemmen1671 volstrekte meerderheid836 hiervan bekwamen de Hecren: Jbr. Mr. H. A. M. van Asch van Wijck 973 Mr. H. VerLoren van Themaat698 De heer Jlir. Mr. II. A. M. VAN ASCH VAN WIJCK aftredend lid van de Tweede Kamer der Statcn-Gene- raalis diensvolgens herkoze:.. Leijden. Herkozen de Heer Baron Tagts tas Ameroxgex, aftredend lid, met 702 stemmen; de heer Groen van Prinsterer bekwam 601 stemmen. Haarlem. Gekozen de generaal-majoor J. J. vax Mulken, met 456 stemmen; baron F. A. van Hall erlangde 393 stemmen. Zwolle. Gekozen de heer G. A. de Mbesteb^ met 977 stemmende heer Groen van Prinsterer erlangde 781 stemmen. Roermond. Herkozen de heer de Lom db Berc aftredend lid, met 756 stemmen; de baron de Keverberg erlangde 685 stemmen. Een paar maanden geleden werd Ier teregt- zitting der Arrondissemenls-Regtbank te Amersfoort een jongeling in hechtenis genomen, die verdacht werd van valsch getuigenis. Deze persoon bad voorgewend reeds 16 jaren oud te zijn, terwijl zyn uiterlijk dit ook scheen aan te duiden. Later bleek (ofschoon niet zonder eenige moeitedaar hij buiten de provincie was geboren, en zyne ouders eerst na zijne inschrijving in de geboorte registers waren gehuwd), dat by destijds nog slechts den ouderdom van 15 jaren cn 10 maanden had bereiktzoodat hjj volgens de wel nog niet als getuige had mogen beöedigd worden. De regtbank was van oordeel, dat deze omstan digheid niet belette, dat bij als valsch getuige moest teregt slaanen veroordeelde hem met inachtneming van verzachtende omstandigheden tot eene gevangenisstraf van zes maanden. Het Provinciaal Geregtshof in Utrecht was even wel van een ander gevoelenen heeft mitsdien dien beklaagde op 24 Juny j.I. van alle regtsver- volging ontslagen. Vermoedelijk zal de Hooge Raad weldra geroepen worden om betrekkelijk deze hoogst belangrijke regtsvraag een eindoordeel uit le spreken.

Amersfoortsche Courant | 1862 | | pagina 1